GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 14-06-2013, 18:40
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TIME Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξτε να δείτε(τι ωραία εκφραση!!)

απ'την πρώτη στιγμη που πήρα την μπέμπα μου κάπου πριν 4 χρόνια είπα μακρυα απο αντιπροσωπείες - έψαξα (όσο δεν φαντάζεστε) και κατέληξα σε έναν έμπειρο μηχανικο όπου δεν ήταν εξουσιοδοτημένος.
ο ανθρωπος με κερδισε απο την πρωτη στιγμη που τον γνωριζα με τον εξης διαλογο που είχε με έναν πελατη του που είχε την μοτο του για σερβις εκεινη τη στιγμη πάνω στην ραμπα

(πελατης)-θελω να μου κάνεις σερβις των 40,000 χλμ
(μηχανικος)-βεβαιως
(πελατης)-οτι προβλεπει η bmw
(μηχανικος)- κατσε να δουμε γιατι μπορει να μην χρειαζεσαι κατι συγγνωμη αλλα τι σημαινει δεν χρειαζεται ? απομοσο ξερω και στα αυτοκινητα και στισ μηχανεσ γενικα στις μηχανεσ καθε τοσο χρειζεται αυτο η το αλλο , ε τοτε γιατι να αλλαζουμε λαδια καθε 5000 χλμ και να μην αλλαζουμε καθε 7000 η 8000 πολλεσ φορεσ στισ πεντε και τα λαδια ειναι πεντακαθαρα η σε σκουτερ αλλαζεις ιμαντα στις 25000 χλμ και τον βλεπεισ πεντακαθαρο και ασκαστο αλλα τον αλλαζεις , συγγνωμη γνωμη και αποψη εκφερω ,

ΚΑΙ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ και λεω στον εαυτο μου -ωπα ο τυπος δεν παει να βγαλει απο την μυγα ξιγκι!
ρωτησα εμαθα και καταλαβα οτι ειναι πολυ καλος και υπομονετικος με την δουλεια του και σου εξηγει ανα πασα ωρα το τι κανει και για ποιον λογο το κανει δειχνοντας σου ακομα και πως γινεται!

απο τοτε ειμαι εκει χώρις ουτε μια στιγμη να το μετανιώσω και εχουμε γινει και φίλοι όπως αλλωστε συμβαινει με ολους του τους πελατες.


μην σας ποιανουν κωτσο - ψαξτε κι αν μπορειτε καν'τε και μονοι σας καποιά πραγματα που μπορειτε
και αμα παμε να την πουλησυμε τι βιβλιο θα δειξουμε στον αγοραστη που θα τα θελει ολα κανονικα ?
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 14-06-2013, 18:42
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
ρωτησα για φορτιστη,και μου ειπαν με την εκπτωση 156,και για συναγερμο παλι με εκπτωση 256 νομιζω,αλλα δεν θυμαμαι ακριβως,αν θυμαται καποιος ας πει.εγς παντως βρισκω τις τιμες λιγο ακριβες.
τον δικο μου τον συναγερμο περσι με την αγορα της μηχανης τον πληρωσα 200 ευρω τησ μαμας
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 14-06-2013, 18:45
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Εγω την δευτερα θα κανω σερβισ 20.000 χλμ!!!
μοντελο 09 gs 1200.
μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να αλλαξω??
και αν μπορω να κανω κατι για να μου ερθει πιο φτηνα πχ. να πρω τα λαδια να τα παω εγω???
το castrol το παιρνω 10 ευρω/λτ.
να παρω και να φιλτρο λαδιου εγω????
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 14-06-2013, 20:19
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω την δευτερα θα κανω σερβισ 20.000 χλμ!!!
μοντελο 09 gs 1200.
μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να αλλαξω??
και αν μπορω να κανω κατι για να μου ερθει πιο φτηνα πχ. να πρω τα λαδια να τα παω εγω???
το castrol το παιρνω 10 ευρω/λτ.
να παρω και να φιλτρο λαδιου εγω????
Θα γλυτώσεις 10-15 ευρώ αλλά θα ακούσεις όλη τη μουρμούρα του μηχανικού.
Νομίζω ότι δεν αξίζει αν δεν κάνεις την δουλειά μόνος σου.
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 16-06-2013, 08:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω την δευτερα θα κανω σερβισ 20.000 χλμ!!!
μοντελο 09 gs 1200.
μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να αλλαξω??
και αν μπορω να κανω κατι για να μου ερθει πιο φτηνα πχ. να πρω τα λαδια να τα παω εγω???
το castrol το παιρνω 10 ευρω/λτ.
να παρω και να φιλτρο λαδιου εγω????


Στις 20000χλμ, τα μοντέλα 2010+ θέλουν και βαλβίδες (έλεγχο) και μπουζί. Τα παλιότερα δεν ξέρω για βαλβίδες, αλλά μπουζί δε θέλουν. Φοράνε άλλο τύπο και αλλάζουν σε πιο αραιά διαστήματα.
Επίσης βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων και γωνιακής μετάδοσης (πίσω) είναι καλό να αλλάξεις, ακόμα κι αν δεν το λέει το βιβλίο συντήρησής σου. Είναι πλέον οδηγία της BMW για όλα.
Επιπλέον , επειδή είσαι στην 4ετία, θέλεις αλλαγή στα υγρά φρένων. Κάθε 2 χρόνια προβλέπεται.
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 17-06-2013, 00:19
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 20000χλμ, τα μοντέλα 2010+ θέλουν και βαλβίδες (έλεγχο) και μπουζί. Τα παλιότερα δεν ξέρω για βαλβίδες, αλλά μπουζί δε θέλουν. Φοράνε άλλο τύπο και αλλάζουν σε πιο αραιά διαστήματα.
Επίσης βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων και γωνιακής μετάδοσης (πίσω) είναι καλό να αλλάξεις, ακόμα κι αν δεν το λέει το βιβλίο συντήρησής σου. Είναι πλέον οδηγία της BMW για όλα.
Επιπλέον , επειδή είσαι στην 4ετία, θέλεις αλλαγή στα υγρά φρένων. Κάθε 2 χρόνια προβλέπεται.
Reply With Quote
  #127  
Παλιό 18-06-2013, 10:36
tsatsos Ο/Η tsatsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΓΑΒΑΛΟΥ
Μoto: BMW R 1200 RT
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Πλησιαζει το σερβις των 40.000 χλμ.στο rt και ενα αγχος το εχω.Μηπως ξερετε τι εργασιες και ανταλακτικα χρειαζονται και ποσο περιπου θα πληρωσω;
Reply With Quote
  #128  
Παλιό 18-06-2013, 22:49
KOSTASGR2000 Ο/Η KOSTASGR2000 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο συγκεκριμένο forum. Ακόμα είμαι στο διάβασμα των θεμάτων. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός οτι το θέμα συνεργεία (γι'αυτό γράφω και στο συγκεκριμένο θέμα της συντήρησης - πόσο μας κοστίζει) είναι κλειδωμένο. Μπορώ να ρωτήσω γιατί δεν λέτε ο καθένας εμπειρίες θετικές ή αρνητικές ώστε να προσέχουμε όλοι που θα συντηρούμε τις BMW μας; Ευχαριστώ .

Υ.Γ. Σε άλλο forum αυτοκινήτου αυτή την φορά εγώ προσωπικά σώθηκα αφού βρήκα συνεργείο το οποίο μου πρότειναν τα άλλα μέλη. αυτό το γράφω διότι η εξερεύνηση ΚΟΣΤΙΖΕΙ από όλες τις απόψεις. Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #129  
Παλιό 18-06-2013, 23:04
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΙΑΣ BMW-ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsatsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλησιαζει το σερβις των 40.000 χλμ.στο rt και ενα αγχος το εχω.Μηπως ξερετε τι εργασιες και ανταλακτικα χρειαζονται και ποσο περιπου θα πληρωσω;

Χωρίς servo



Mε servo



Reply With Quote
  #130  
Παλιό 19-06-2013, 07:57
Gasgs Ο/Η Gasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Kifisia
Μoto: R1100 gs kara-Tubano
Μηνύματα: 2,870
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGR2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο συγκεκριμένο forum. Ακόμα είμαι στο διάβασμα των θεμάτων. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός οτι το θέμα συνεργεία (γι'αυτό γράφω και στο συγκεκριμένο θέμα της συντήρησης - πόσο μας κοστίζει) είναι κλειδωμένο. Μπορώ να ρωτήσω γιατί δεν λέτε ο καθένας εμπειρίες θετικές ή αρνητικές ώστε να προσέχουμε όλοι που θα συντηρούμε τις BMW μας; Ευχαριστώ .

Υ.Γ. Σε άλλο forum αυτοκινήτου αυτή την φορά εγώ προσωπικά σώθηκα αφού βρήκα συνεργείο το οποίο μου πρότειναν τα άλλα μέλη. αυτό το γράφω διότι η εξερεύνηση ΚΟΣΤΙΖΕΙ από όλες τις απόψεις. Ευχαριστώ.
Φιλε μου το θέμα των συνεργείων είναι υποκειμενικό, και για μένα δεν πρέπει να συστήνουμε η να δυσφημίζουμε, γιατί στο φόρουμ θα γράψει πάντα αυτός ο οποίος έχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο συνεργειο, δεν θα γράψουν οι άλλοι εκατό που είναι ευχαριστημένοι . Οπότε πας εκεί που νομίζεις ότι ειναι καλύτερο μέχρι να σου κάνει στραβή .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πίσω κάγκελα Kappa ΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ για R1200GS Translatoras Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 02-05-2011 22:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΣΑΣ! Apirathos Καλώς ήλθατε 24 23-01-2011 09:58
BMW 1150GS ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; Lias Τεχνικά θέματα διάφορα 23 17-01-2011 20:47
ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΜΙΑΣ ΣΚΕΨΗΣ HERC Διάφορα 7 22-11-2010 11:25
ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ..;; John1150 Τεχνικά θέματα διάφορα 5 29-03-2010 14:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!