GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ζώα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 14-09-2012, 23:12
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πιο πιστος συντροφος..για αυτο εχω παντα δυο με τρια σκηλια .
Οι αγαπη τους και η αφοσιωση τους προς το προσωπο του ανθρωπου που ζουν μαζι ειναι το κατι αλλο..

Και ο άχρηστος το άφησα χωρίς στοιχειώδη φύλαξη στην ταράτσα.
Με πόνεσε η απώλεια του..............
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 15-09-2012, 01:25
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενοχλουν τα γαβγισματα Γιαννη?

Μηπως σε ενοχλει και το κελαηδησμα των πουλιων?

Αυτο που σιγουρα δε σε ενοχλει ειναι οι κορνες, οι δυνατες μουσικες και οι απαγορευμενες εξατμισεις παντως τροχοφορου...

Πραγματι τα γαβγίσματα με ενοχλούν πάρα πολύ. Μου θυμίζουν τα αφεντικά τους που δεν εφαρμόζουν ώρες κοινής ησυχίας κ δε σέβονται τους γειτόνους.
Δε σέβονται τα πάρκα κ τα πεζοδρόμια με τα σκυλόσκ@ατα που έχουν γεμίσει το τόπο, τον κήπο μου που τον περιποιούμε με μεράκι κ τον κατουράνε κάτι μουλάρια σκύλοι όπως κ όταν τα βαριούνται ή δεν έχουν να τα ταίσουν κ τα αμολάνε στους δρόμους κ όποιον πάρει ο χάρος στις εθνικές οδούς.
Όπως επίσης με ενοχλεί που πολλοί ιδιοκτήτες κοπρόσκυλων ταυτίζουν τον φιλοζωισμό με την σκυλολατρεία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο..


Κόρνες, δυνατές μουσικές κ εξατμίσεις τις έχω συνηθίσει.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο άχρηστος το άφησα χωρίς στοιχειώδη φύλαξη στην ταράτσα.
Με πόνεσε η απώλεια του..............
Στη ταράτσα που το άφησες σκέφτηκες ότι ενοχλεί κ κινδυνεύουν πεζοί από κάτω αν πέσει επάνω τους ?

Σόρρυ αλλά όλα τα παραπάνω είναι που με ενοχλούν με τους κόπρους που μάζεψαν όλοι στα καβούκια τους έχοντας την ψευδαίσθηση της μικροαστικής κουλτούρας κ ευδαιμονίας τους.

Last edited by JohnGS1100; 15-09-2012 at 01:28.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-09-2012, 01:29
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-09-2012, 01:35
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σέβονται τα πάρκα κ τα πεζοδρόμια με τα σκυλόσκ@ατα που έχουν γεμίσει το τόπο, τον κήπο μου που τον περιποιούμε με μεράκι κ τον κατουράνε κάτι μουλάρια σκύλοι όπως κ όταν τα βαριούνται ή δεν έχουν να τα ταίσουν κ τα αμολάνε στους δρόμους κ όποιον πάρει ο χάρος στις εθνικές οδούς.

Το πρόβλημα το έχεις με τους "κοπρίτες" - τα αφεντικά των ζωντανών ...

Και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ...

Τα ζωάκια όμως, δεν μας φταίνε σε τίποτα ... ήμουν κάτοχος κ ίσως να ξαναγίνω ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-09-2012, 01:49
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βρε κ εγώ έχω κατοικίδιο, έχω έναν γάτο εδώ 1 χρόνο κ τον έχω κάνει πάνθηρα.
Αλλά αυτοί οι ανόητοι που έχουν πάρει δυο κ τρία σκυλιά τα βγάζουν βόλτα με 10μετρα λουριά κ τα αμολούν ελευθερα κ τα λατρεύουν με πάθος, απαξιώνοντας κάθε ανθρώπινη ύπαρξη γύρω τους, αυτούς τους κοιμισμένους τι να τους πείς ? Σου είπα έχουν καταχέσει την πόλη. Ειδικά από την άλλη πλευρά της πόλης μου (το έχουν πει γηραιότεροι που μένουν εκεί) έχουν σταματήσει να κάνουν παιδιά κ έχουν γεμίσει σκατό όλα το πράσινο της καλαμαριάς.
Πάνω από το φιλοζωισμό καθενός υπάρχει κ ο νόμος. Που απαγορεύει ρητα ζώα στα μπαλκόνια κ τις ταράτσες, το θόρυβο, υποχρεωτικά το κυκλοφοράς με λουρί κ αν είναι πάνω από κάποια κιλά με φίμωτρο, υπάρχουν υγειονομικές διατάξεις για τις ακαθαρσίες που αφήνουν κλπ κλπ. Όλοι αυτοί οι σκυλολάτρες τα σεβάστηκαν ποτέ αυτά ?

Εδώ κόντεψε να μας βρίσει ο φίλος πιο πάνω επειδή ενοχλούμαστε από την αναισθησία κάποιων ντεμεκ φιλόζωων. Κ μιλάμε που πέρα από σκύλο κ γάτα άντε κ καμιά κατσαρίδα δεν έχουν βιώσει άλλο ζωντανό. Κάποτε θα μαθευτεί η αλήθεια για την μόδα petshop που την σιγοντάρουν όλα τα μμε εδώ κ λίγα χρόνια. Έχουν ζαβλακωθεί όλοι με τα σκυλιά. Στην ιαπωνία έχουν βγει κουρεία σκύλων, spa, κατασκηνώσεις, καλιστεία κ ότι μ@λακία μπορείς να φανταστείς.
Σε λίγο να με θυμηθείτε, θα γίνει μόδα κ οι μαιμούδες, τα φίδια, βατράχια κ ότι άλλο αντιαισθητικό πείραμα που μπορεί να βάλει ο νους σας. Ζουγκλα θα γίνουμε.

Last edited by JohnGS1100; 15-09-2012 at 01:57.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 15-09-2012, 02:16
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το πρόβλημα είναι με τους κατόχους, όχι με τα ζώα.
Spa, ξενώνες, κομμωτήρια κλπ υπάρχουν κι εδώ και όχι λίγα. Προσωπικά δε με νοιάζει αυτό.
Έχω σοβαρό πρόβλημα όμως όταν
-δε μαζεύουν τα κόπρανα των ζωντανών οι ιδιοκτήτες τους
-ενοχλούν γαυγίζοντας, όντας παραμελειμμένα
-τα παρατούν στους 5 δρόμους μόλις βαρεθούν τη φροντίδα (ποτίζω και ταΐζω 2 "αποτυχημένα" husky στη γειτονιά, μιας και πρόκειται για εξαίσια ζωάκια, αλλά δε βγήκαν ράτσας και τα παράτησε κάποιο ΖΩΟΝ)


Μια Ιαπωνέζα που μένει στον Άλιμο απέναντι από το παλιό μου σπίτι, είχε ένα λυκόσκυλο.Απίστευτο σκυλί, πανέμορφο! Να σας πω πώς πέθανε ο σκύλος; Από ασιτία και βρώση των κοπράνων του.....


Τι να λέμε τώρα...
Καθάρματα!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 15-09-2012, 02:39
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε κ εγώ έχω κατοικίδιο, έχω έναν γάτο εδώ 1 χρόνο κ τον έχω κάνει πάνθηρα.
Αλλά αυτοί οι ανόητοι που έχουν πάρει δυο κ τρία σκυλιά τα βγάζουν βόλτα με 10μετρα λουριά κ τα αμολούν ελευθερα κ τα λατρεύουν με πάθος, απαξιώνοντας κάθε ανθρώπινη ύπαρξη γύρω τους, αυτούς τους κοιμισμένους τι να τους πείς ? Σου είπα έχουν καταχέσει την πόλη. Ειδικά από την άλλη πλευρά της πόλης μου (το έχουν πει γηραιότεροι που μένουν εκεί) έχουν σταματήσει να κάνουν παιδιά κ έχουν γεμίσει σκατό όλα το πράσινο της καλαμαριάς.
Πάνω από το φιλοζωισμό καθενός υπάρχει κ ο νόμος. Που απαγορεύει ρητα ζώα στα μπαλκόνια κ τις ταράτσες, το θόρυβο, υποχρεωτικά το κυκλοφοράς με λουρί κ αν είναι πάνω από κάποια κιλά με φίμωτρο, υπάρχουν υγειονομικές διατάξεις για τις ακαθαρσίες που αφήνουν κλπ κλπ. Όλοι αυτοί οι σκυλολάτρες τα σεβάστηκαν ποτέ αυτά ?

Εδώ κόντεψε να μας βρίσει ο φίλος πιο πάνω επειδή ενοχλούμαστε από την αναισθησία κάποιων ντεμεκ φιλόζωων. Κ μιλάμε που πέρα από σκύλο κ γάτα άντε κ καμιά κατσαρίδα δεν έχουν βιώσει άλλο ζωντανό. Κάποτε θα μαθευτεί η αλήθεια για την μόδα petshop που την σιγοντάρουν όλα τα μμε εδώ κ λίγα χρόνια. Έχουν ζαβλακωθεί όλοι με τα σκυλιά. Στην ιαπωνία έχουν βγει κουρεία σκύλων, spa, κατασκηνώσεις, καλιστεία κ ότι μ@λακία μπορείς να φανταστείς.
Σε λίγο να με θυμηθείτε, θα γίνει μόδα κ οι μαιμούδες, τα φίδια, βατράχια κ ότι άλλο αντιαισθητικό πείραμα που μπορεί να βάλει ο νους σας. Ζουγκλα θα γίνουμε.

εχεις δικιο σε ολα τα παραπανω...........αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με το θεμα μας, που ειναι η συμπεριφορα του ζωου, μετα τον θανατο του αφεντικου του
αλλα ετσι εξελισονται σχεδον ολα τα θεματα στην παρεα μας.........κατι σαν ψυχοθεραπεια
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 15-09-2012, 02:46
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

εχεις δικιο σε ολα τα παραπανω...........αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με το θεμα μας, που ειναι η συμπεριφορα του ζωου, μετα τον θανατο του αφεντικου του.................
............................

Σε αυτό το θέμα μπερδεύετε κάτι. Δεν έχει να κάνει με αγάπη ή συναίσθημα, αλλά με ένστικτα της φύσης. Το ζώο αν το πάρεις από μωρό, ταυτίζεται με σένα γιατί σε θεωρεί θετό του γονέα. Ειδικά αν το φροντίσεις κ το ταίσεις κ μάθει να ζει κοπαδιαστά με σένα κ τους οικείους σου (έτσι νιώθει-μέλος του κοπαδιού) δένεται τόσο πολύ που θεωρεί ότι είστε μία μάζα. Αλλά είπαμε, δεν έχει να κάνει με συναίσθημα αλλά με εξάρτηση των εντσίκτων της φύσης. Θέμα ψυχολογίας ζώων δηλ.

Οι ιδιοκτήτες που τα έχουν κ τα συντηρούν όμως ξεχνούν ότι είναι άνθρωποι κ αφεντικά κ ταυτίζονται-εξισώνονται με τα σκυλιά.

Ειδικά φτάνουν σε σημείο να αναζητούν κ να αντλούν αισθήματα από τα ζώα κ να υποκαθιστούν ανθρώπινες καταστάσεις. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα κ η βλακεία. Ταπεινώνουν κ την ανθρώπινη φύση, παραποιούν κ την φύση-ρόλο των ζώων.

Κατά τα άλλα ναι είναι πιστά, ναι σε παρηγορούν κλπ κλπ αλλά δεν υποκαθιστούν σύντροφο, τέκνο, φίλο κλπ.
Τεσπα αρκετά είπα για αυτήν την ανοησία. Δηστυχώς θα πρέπει να τα υποστούμε κ αυτά ..

Last edited by JohnGS1100; 15-09-2012 at 02:53.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 15-09-2012, 02:50
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό το θέμα μπερδεύετε κάτι. Δεν έχει να κάνει με αγάπη ή συναίσθημα, αλλά με ένστικτα της φύσης. Το ζώο αν το πάρεις από μωρό, ταυτίζεται με σένα γιατί σε θεωρεί θετό του γονέα. Ειδικά αν το φροντίσεις κ το ταίσεις κ μάθει να ζει κοπαδιαστά με σένα κ τους οικείους σου (έτσι νιώθει-μέλος του κοπαδιού) δένεται τόσο πολύ που θεωρεί ότι είστε μία μάζα. Αλλά είπαμε, δεν έχει να κάνει με συναίσθημα αλλά με εξάρτηση των εντσίκτων της φύσης. Θέμα ψυχολογίας ζώων δηλ.
Τεσπα αρκετά είπα για αυτήν την ανοησία. Δηστυχώς θα πρέπει να τους υποστούμε κ αυτούς ..
Δεν συμπεριφέρεται έτσι, όταν βρίσκεται στην αγελη ο σκύλος.....δεν κάθεται πάνω απο το νεκρό σκύλο, σε καμμια περιπτωση.....φυσικα και είναι συναίσθημα η συγκεκριμένη περίπτωση
Καλο σου βράδυ τώρα....κάνει νυστα
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 15-09-2012, 02:56
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πιστός σκύλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υπάρχουν κ σκύλοι που τρώνε τα αφεντικά τους.

Τεσπα δεν έχουν συναισθήματα τα ζώα. Μόνο ένστικτα. Για αυτό τα λένε κ ζώα

Καλή νύστα σου.

Last edited by JohnGS1100; 15-09-2012 at 03:02.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!