GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 16-07-2013, 16:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι ανασφάλιστοι απλά έκαναν τώρα τρίμηνα συμβόλαια για γλυτώσουν και μετά έχει ο Θεός. Πούλησα το πραπρα και το παλικάρι μου είπε ευθέως ότι δε θα το ασφαλίσει διότι δεν έχει. Ελπίζω να του άλλαξα γνώμη μιλώντας του και δίνοντας του το τηλέφωνο του ασφαλιστή μου για πραγματικά καλή φθηνή ασφάλεια. Κατά τη γνώμη μου, που έχω έχω ξαναπεί, όποιος δε θέλει η δε μπορεί να ασφαλίσει το όχημα, να παραδώσεις πινακίδες. Αλλιώς ας τον ####### το κράτος. Όχι απλά πρόστιμο, αλλά κατάσχεση του οχήματος μέχρι να ασφαλιστεί.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 16-07-2013, 17:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι ανασφάλιστοι απλά έκαναν τώρα τρίμηνα συμβόλαια για γλυτώσουν και μετά έχει ο Θεός. Πούλησα το πραπρα και το παλικάρι μου είπε ευθέως ότι δε θα το ασφαλίσει διότι δεν έχει. Ελπίζω να του άλλαξα γνώμη μιλώντας του και δίνοντας του το τηλέφωνο του ασφαλιστή μου για πραγματικά καλή φθηνή ασφάλεια. Κατά τη γνώμη μου, που έχω έχω ξαναπεί, όποιος δε θέλει η δε μπορεί να ασφαλίσει το όχημα, να παραδώσεις πινακίδες. Αλλιώς ας τον ####### το κράτος. Όχι απλά πρόστιμο, αλλά κατάσχεση του οχήματος μέχρι να ασφαλιστεί.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Νομιζω οτι δεν υπαρχουν 3μηνα συμβολαια πια..................
αλλα κι αν υπαρχουν δεν ''θα εχει ο Θεος'' διοτι απο οτι με πληροφορησε ο πολιτικαντης αριστερος ασφαλιστης μου τα ραβασακια δεν εχουν σταλει ακομα διοτι μεχρι προχθες το συστημα παρακολουθησης κι αποστολης ραβασακιων του ΥΠΟΙΚ δεν ηταν ετοιμο........μετα απο 3 μηνες που ψηφισθηκε ο νομος!!!!!!!!!!!
Τεσπα, τωρα ειναι ετοιμο οποταν θα ξεκινησει φανταζομαι η διαδυκασια...........
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 16-07-2013, 17:13
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Ελπιζω μονο ο νομος περι ανασφαλιστων οχηματων,να ισχυει κ για τα κρατικα αυτοκινητα....Φιλος ταλαιπωριεται πολυ καιρο τωρα,μετα απο τρακαρισμα με ασθενοφορο που παραβιασε κοκκινο,στην προσπαθεια του βεβαια να παει γρηγορα τον τραυματια που μετεφερε στο νοσοκομειο!

Αληθεια ελεγχους στα κρατικα αυτοκινητα ποιος κανει??
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 16-07-2013, 17:17
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Μια χαρα υπαρχουν τα 3μηνα συμβολαια και μαλιστα τα προσφερουν οι μεγαλυτεροι ασφαλιστικοι ομιλοι. Πριν δυο βδομαδες εκανα στο αυτοκινητο μου

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 16-07-2013, 17:25
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Τα κρατικα αυτοκινητα εξαιρουνται του νομου περι υποχρεωτικης ασφαλισης.
Οπως και τα στρατιωτικα.
Επισης συμφωνα με τον κοκ τυγχανουν αμεσης προτεραιοτητας ειτε την εχουν ειτε οχι ειδικα δε εαν εχουν την σειρηνα περναει απο πανω σου.
Οποτε ο φιλος σου πραγματικα θα πρεπει να εχει πολυ υπομονη μεχρι να βγει ακρη.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 16-07-2013, 20:49
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Τελικά ο νεαρός με άκουσε κι επικοινώνησε με τον ασφαλιστή μου.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 16-07-2013, 21:44
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κρατικα αυτοκινητα εξαιρουνται του νομου περι υποχρεωτικης ασφαλισης.
Οπως και τα στρατιωτικα.
Επισης συμφωνα με τον κοκ τυγχανουν αμεσης προτεραιοτητας ειτε την εχουν ειτε οχι ειδικα δε εαν εχουν την σειρηνα περναει απο πανω σου.
Οποτε ο φιλος σου πραγματικα θα πρεπει να εχει πολυ υπομονη μεχρι να βγει ακρη.
Δεν ισχύει ότι έχουν άμεση προτερεότητα, είναι υποχρεωμενα να κινούνται συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 16-07-2013, 21:46
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει ότι έχουν άμεση προτερεότητα, είναι υποχρεωμενα να κινούνται συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 16-07-2013, 22:09
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Απλα διευκρινιζω αυτο που εγραψα παραπανω...



Άρθρο 44 του Κ.Ο.Κ.:
>>1. Αυτοί που χρησιμοποιούν την οδό, όταν ειδοποιούνται με τις συσκευές ηχητικής ή φωτεινής προειδοποίησης, ότι πλησιάζει όχημα άμεσης ανάγκης ή όχημα της τεχνικής επιτήρησης των φορέων λειτουργίας και συντήρησης των οδών ή όχημα με το οποίο μεταφέρονται πρόσωπα που έχουν ανάγκη άμεσης βοήθειας, υποχρεούνται να αφήνουν χώρο, κινούμενοι προς τα δεξιά της οδού, για να διέλθει το όχημα αυτό και σε περίπτωση ανάγκης, να σταματούν. Ως οχήματα άμεσης ανάγκης, για την εφαρμογή της διάταξης αυτής, θεωρούνται τα οχήματα που φέρουν ειδικά πρόσθετα μπλε ή ερυθρά φώτα. Με ένα ή περισσότερα μπλε φώτα που αναβοσβήνουν, μπορούν να εφοδιάζονται μόνο τα νοσοκομειακά οχήματα, τα οχήματα πρώτων βοηθειών και κλινικών, τα οχήματα της Ελληνικής Αστυνομίας, της Δημοτικής Αστυνομίας ως και τα οχήματα των στρατιωτικών και λιμενικών αρχών. Με ένα ή περισσότερα ερυθρά φώτα που αναβοσβήνουν, μπορούν να εφοδιάζοντοι μόνο τα οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας δασαρχείου και αποκατάστασης βλαβών ηλεκτρικού δίκτύου, καθώς και τα οχήματα των υπηρεσιών ύδρευσης και αποχέτευσης. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών μπορεί να παρέχεται το δικαίωμα να τοποθετούνται τα πιο πάνω φώτα και σε άλλες κατηγορίες οχημάτων.
2. Αν η ειδοποίηση για την κίνηση των οχημάτων άμεσης ανάγκης ή οχημάτων με τα οποία μεταφέρονται πρόσωπα, που έχουν ανάγκη άμεσης βοήθειας, δίνεται με τις ειδικές συσκευές προειδοποίησης και δεν δημιουργείται κίνδυνος για τους λοιπούς χρήστες της οδού οι οδηγοί των οχημάτων αυτών δεν υποχρεούνται να τηρήσουν τις διατάξεις των άρθρων 12 έως 43 του παρόντος Κώδικα. Δεν μπορούν όμως να διέρχονται αντίθετα στους μονόδρομους ή να μη συμμορφώνονται στα σήματα που δίνουν οι τροχονόμοι.
3. Αν οι οδηγοί κινούνται στο οδόστρωμα με περισσότερες από δύο λωρίδες κυκλοφορίας κατά κατεύθυνση υποχρεούνται, αν χρησιμοποιούν τη λωρίδα που ορίζεται με κατάλληλη διαγράμμιση ως λωρίδα άμεσης ανάγκης, να την εγκαταλείψουν αμέσως κινούμενοι στις παραπλεύρως λωρίδες. Αυτοί που κινούνται στις παρακείμενες λωρίδες υποχρεούνται να παρέχουν προτεραιότητα στους εισέρχομένους. Απαγορεύεται στους οδηγούς οχημάτων να ακολουθούν από κοντά τα οχήματα άμεσης ανάγκης, όταν κινούνται για εκτέλεση επείγουσας αποστολής.
4. Οι οδηγοί των οχημάτων ανάγκης επιτρέπεται να χρησιμοποιούν τις ειδικές συσκευές προειδοποίησης μόνο σε περιπτώσεις κατά τις οποίες δικαιολογείται αυτό εκ του κατεπείγοντος της αποστολής τους.
5. ...<<


Επομένως:
Τα οχήματα άμεσης ανάγκης δεν δεσμεύονται από τους κανόνες οδικής προτεραιότητας των άρθρων 12-43 του Κ.Ο.Κ., υπό την προφανή και αυτονόητη προϋπόθεση να κινούνται για την εκτέλεση κάποιας διατεταγμένης υπηρεσίας.
Άρα, έχουν παντού και πάντα προτεραιότητα, υπό την ανωτέρω προϋπόθεση.
Επίσης, η άσκοπη χρήση των συσκευών προειδοποίησης από μέρους τους απαγορεύεται.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 16-07-2013, 22:50
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα διευκρινιζω αυτο που εγραψα παραπανω...



Άρθρο 44 του Κ.Ο.Κ.:
>>1. Αυτοί που χρησιμοποιούν
Φίλε μου παρερμηνεύεις μιλά για κινούμενους στον ίδιο δρόμο με την ίδια κατεύθυνση και τις ΛΕΑ και όχι για περιπτωση συγκρουσης (δημιουργηθηκε κίνδυνος για τους λοιπούς χρήστες τις οδού ...).
Δεν μιλά για διασταυρώσεις, μονοδρόμους και σηματοδότες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!