GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-11-2013, 14:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Τον τελευταιο καιρο ακουμε για τα νεα μετρα που ερχονται και τα οποια θα μας κανουντην ζωη δυσκολη.
Εγω, και εν αντιθεση με σχεδον ολους εσας (απαισιοδοξε ορθοδοντικε ακους?) ολο αυτον τον καιρο ΕΠΙΜΕΝΩ οτι δεν προκειται να παρθουν μετρα που θα δυσκολεψουν την ζωη των ελληνων περαιτερω αλλα ειναι σιγουρο οτι οποια δημοσιονομικα μετρα παρθουν θα ειναι διαρθρωτικου χαρακτηρα οπως και πρεπει.
Τα λεγομενα μου ερχεται να πιστοποιησει ο επικεφαλης της ΤΡΟΙΚΑΣ, ο ''μισητος'' για πολλους Ποουλ Τομσεν σε συνεντευξη του στην Καθημερινη της Κυριακης.
Φυσικα τα λεγομενα του δεν ειναι δικες του αποφασεις αλλα των προισταμενων του (ΕΕ και ΔΝΤ) οι οποιοι ΚΑΙ βλεπουν ΚΑΙ ακουν

Παραθετω τα σημαντικοτερα σημεια της συνεντευξης, αυτα που μας ενδιαφερουν ολους.........


«Η Ελλάδα θα χρειασθεί να λάβει νέα μέτρα την περίοδο 2014 - 2016, όχι οριζόντια, αλλά στοχευμένα, ώστε να μην πληγούν οι πιο αδύναμες ομάδες του πληθυσμού»

«................ Αυτήν τη χρονιά αναμένουμε ότι θα υπάρξει πρωτογενές πλεόνασμα, κάτι που αποτελεί σημαντικό ορόσημο. Σύμφωνα με όλες τις διεθνείς συγκρίσεις, η δημοσιονομική προσαρμογή της Ελλάδας είναι άνευ προηγουμένου... Θα χρειασθούν περαιτέρω μέτρα κατά την περίοδο 2014 - 2016. Αλλά αυτή η ανάγκη για άλλα μέτρα είναι αρκετά μικρή σε σχέση με το παρελθόν. Κατανοούμε ότι τα νέα δημοσιονομικά μέτρα είναι πολύ δύσκολα, πολιτικά και κοινωνικά. Και συμφωνούμε με την κυβέρνηση ότι πρέπει να αποφευχθούν οριζόντια μέτρα και, αντίθετα, τα μέτρα να επικεντρωθούν σε τομείς όπου παραμένουν σπατάλες ή υπερβολικές δαπάνες. Nα είναι προσεκτικά στοχευμένα, ώστε να προστατεύονται οι πιο ευάλωτες κοινωνικές ομάδες»

Ο Τόμσεν επιμένει στις απολύσεις στον δημόσιο τομέα λέγοντας:

«μου προκαλεί έκπληξη ότι, σε μια χώρα με περίπου 60% ανεργία στους νέους και με συχνά κακές δημόσιες υπηρεσίες, το πολιτικό σύστημα είναι τόσο απρόθυμο να αποδεχθεί ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν αποδίδουν μπορούν να αντικατασταθούν από νέους, μορφωμένους ανθρώπους που αγωνιούν να τους δοθεί μια ευκαιρία. Λοιπόν, ναι, νομίζω ότι η ευελιξία στην εφαρμογή υποχρεωτικών απολύσεων, όταν αυτό είναι αναγκαίο, αποτελεί μια κρίσιμη πτυχή του προγράμματος. Από άποψη όχι μόνο οικονομική, αλλά και κοινωνικής δικαιοσύνης».

Για τους πληστειριασμους:

«Βλέπουμε ότι οι περιορισμοί έχουν οδηγήσει σε τεράστια αύξηση σε στρατηγικές μη πληρωμής, δηλαδή σε αποφάσεις από πολλούς να σταματούν να πληρώνουν, ακόμη και αν έχουν τη δυνατότητα. Αυτό δυνητικά αποτελεί σοβαρή απειλή για το τραπεζικό σύστημα και ο τερματισμός αυτής της πρακτικής πρέπει να αποτελέσει προτεραιότητα. Και καθώς το τραπεζικό σύστημα υποστηρίζεται τελικά από το Δημόσιο, τίθεται και πάλι ένα ζήτημα δικαιοσύνης. Να αποφευχθεί να πληρώσει ο φορολογούμενος κάτι που σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι τίποτα άλλο από μια επιλογή τρόπου ζωής κάποιων που έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν, αλλά δεν το κάνουν.

«Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αντιμετωπίζουν πραγματικά προβλήματα για να πληρώσουν και η κυβέρνηση πρέπει να διασφαλίσει ότι υπάρχει ένα σύστημα προστασίας όσων χρωστούν, να ενθαρρύνει τις τράπεζες να αναδιαρθρώνουν δάνεια ατόμων που δυσκολεύονται προσωρινά να πληρώσουν, αλλά είναι φερέγγυοι. Και πρέπει επίσης να διασφαλίσει ότι υπάρχει ένα σύστημα που προστατεύει τους πιο αδύναμους. Αλλά αυτό πρέπει να είναι έργο του κράτους, όχι του τραπεζικού συστήματος

kathimerini.gr | Να αποφευχθούν οριζόντια μέτρα

βλεπει κανεις τιποτε παραλογο?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-11-2013, 15:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Ακουσα ότι έχουν ακριβήνει τα τέλη νεκροταφείου, σιγά σιγά όλο και περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη νέα μόδα στην ταφή που ως συνήθως έρχεται από το εξωτερικό και κυρίως πόλεις με μεγάλο χωροταξικό πρόβλημα!


Μιλάμε λοιπόν για ενταφιασμό στα όρθια, οπότε είναι απαραίτητος πολύ μικρότερος χώρος κι ανάλογα μικρότερα τα τέλη.

Μάλλον αυτό εννοούν ότι δε θα έχουμε άλλα "οριζόντια" μέτρα! Μας τα παίρνουν στην κατακόρυφο!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-11-2013, 17:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακουσα ότι έχουν ακριβήνει τα τέλη νεκροταφείου, σιγά σιγά όλο και περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη νέα μόδα στην ταφή που ως συνήθως έρχεται από το εξωτερικό και κυρίως πόλεις με μεγάλο χωροταξικό πρόβλημα!


Μιλάμε λοιπόν για ενταφιασμό στα όρθια, οπότε είναι απαραίτητος πολύ μικρότερος χώρος κι ανάλογα μικρότερα τα τέλη.

Μάλλον αυτό εννοούν ότι δε θα έχουμε άλλα "οριζόντια" μέτρα! Μας τα παίρνουν στην κατακόρυφο!
Ακομα και μετα απο αυτες τις δηλωσεις του ανθρωπου που επιβαλλει ¨η οχι φορους εσυ μιλας για ''κατακορυφα'' μετρα εναντιον μας.........

.........εισαι θεοπαλαβος........


Αν θες βαζουμε ενα στοιχημα στον αερα........μονον να μην ειναι ''ακριβο'' διοτι τα εδωσα στο Baraonda την Παρασκευη και τωρα ψιλοπειναω......
Α, η πληρωμη του, αν χασω, θα γινει κατα τον Γεναρη διοτι εν τω μεταξυ μαζευω λεφτα για να πιω καφε εδω μαζι με αλλους ''πεινασμενους'' της ομορφης αυτης πολης αλαλ και των περιξ αυτης......
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-11-2013, 17:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Τα ήδη ψηφισμένα αλλά ακόμη μη εφαρμοσμένα μέτρα που μετράνε;

αν χάσω θα σε κεράσω στο σπίτι μου γιατί μαζεύω για την εφορία του χρόνου!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-11-2013, 17:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ήδη ψηφισμένα αλλά ακόμη μη εφαρμοσμένα μέτρα που μετράνε;
Γιαυτα γκρινιαξαμε, ακομα θα γκρινιαζουμε? επισης τα εχουμε υποστει στο μεγαλυτερο μερος τους, τωρα για κατι ψιλα που μενουν δεν χαθηκε και ο κοσμος..........νεα μερα δεν θα μπουνε οχι τα παλια που περιμενουν την σειρα τους και τα οποια δεν αφορουν εμας νομιζω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων

αν χάσω θα σε κεράσω στο σπίτι μου γιατί μαζεύω για την εφορία του χρόνου!
Ο Καρεας μια χαρα ειναι........
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-11-2013, 17:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Και για να εχουμε μια ιδεα για το 2014 τι μελει γενεσθαι.......για να μην λεμε οτι μας κατεβει ¨η οτι μας λενε τα καναλια, για να μην πιστευουμε τον πανικο που σπερνει ο ΣΥΡΙΖΑ διατυμπανιζοντας οτι ερχονται νεα μετρα, ας θεσουμε το ερωτημα:

Ποιοι πληρώνουν τους νέους φόρους?

και ας το απαντησουμε:

Οι μεγάλες επιχειρήσεις, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα σηκώσουν το 2014 το βάρος στήριξης των εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού..........

περισσοτερα εδω Ποιοι είναι οι στυλοβάτες των εσόδων | Οικονομία & Αγορές | naftemporiki.gr
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-11-2013, 18:05
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-11-2013, 18:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...

Δικιο....αλλα οχι παντου!!!
Στην Νεα σμυρνη π.χ η αντικειμενικη αξια ειναι ακομα χαμηλοτερη της πραγματικης. Το διαμερισμα μου 104τ.μ εχει Αντικειμενικη 150,000ε και αγοραστικη 210,000ε. Πριν ενα μηνα πουληθηκε σε αυτην την τιμη διαμερισμα 100τμ στην διπλανη πολυκατοικια η οποια ανεγειροταν μαζι με την δικη μου το 1995.
Στο Π.Φαληρο....αστα να πανε εκει δεν ξερουν τι θα πει κριση οπως και σε αλλες περιοχες π.χ Μοσχατο, γλυφαδα, Ηλιουπολη, Βουλιαγμενη,Βαρκιζα, αργυρουπολη κ.α.
Σε περιοχες ομως οπως ο Πειραιας, το Ν.Φαληρο, το αιγαλεω το Χαιδαρι (οχι το Δασος Χαιδαριου), ελευσινα κ.λ.π. ΝΑΙ εχεις δικιο.
Παλι ομως πιστευω οτι ολα αυτα ειναι συγκυριακα, δλδ να μαζευτουν χρηματα (πρωτογενες πλεονασμα) για να α) αρχισουμε να απο-πληρωνουμε τους δανειστες μας που δεν εχουν παρει ουτε ευρο ακομη, β) να βγουμε απο το μνημονιο πραγμα που θα μας επιτρεψει γ) να βγουμε στις αγορες ωστε να πορευθουμε σαν μια νορμαλ χωρα.......... μετα, και μαζι με τις διαρθρωτικες αλλαγες στο δημοσιο που εχουν να γινουν πολλες ακομη, την ελαττωση τυο δημοσιου, τις ιδιοτικοποιησεις κ.α. νομιζω οτι τοτε θα γινει πιο αντικειμενικη η πασης φυσεως φορολογια.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-11-2013, 21:46
tsatsos Ο/Η tsatsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΓΑΒΑΛΟΥ
Μoto: BMW R 1200 RT
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν σταματησει αυτο το αισχος να σε φορολογουν για την αντικειμενικη αξια του οποιου ακινητου εχεις,ενω οι πραγματικες αξιες ειναι πολυ πιο κατω,προκειται για ακομα μια ΛΗΣΤΕΙΑ που στοχευει σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτες κ οχι στους κατεχοντες την πραγματικα μεγαλη ακινητη περιουσια...

Κατι οπως με τα ΙΧ ενα πραγμα,παει να γινει κ εδω δυστυχως...
Εχω εναν πελατη κατασκευαστη 75 χρονων.Προχτες μου ελεγε οτι καθε οικοδομη που εκανε το κερδος δεν το ετρωγε στα μπουζουκια η στα ταξιδια και κραταγε ενα μαγαζι η ενα διαμερισμα.Εφτασα μου λεει να εχω 25 ακινητα και υπολογιζα να εχω καλα γεραματα.Και ειμαι πλεων φτωχος.Δεν εχω να παρω τα φαρμακα μου,αν δεν ειχα κατι οικονομιες στην ακρη.Και δεν μπορω να πουλησω τιποτε ουτε στη μιση τιμη....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-11-2013, 22:24
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Έρχονται νέα μέτρα-αλλά ΟΧΙ οριζοντια

Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!