GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 07-10-2013, 22:21
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Να γιατί άνοιξα το θέμα: Πολλές και καλές απόψεις και στο φιναλε, η γνώση του ειδικού!

Προσωπικά, σήμερα ξαναέβαλα στη μηχανή μετά από ένα διάλειμμα και μάλιστα της CARMYCO που θεωρείται καλής ποιότητας και δεν είναι ιδέα μου: Η μηχανή παίρνει μπροστά με μιά στροφή της μίζας, ο ήχος γλύκανε και εκκινεί με μεγάλη ευκολία από στάση. Στο αυτοκίνητο, εξαφανίστηκαν τα πυράκια, αυξήθηκε πολύ η απόκριση του γκαζιού και αυξήθηκε η ροπή.

Τώρα, γιατί δεν το προτείνουν οι πετρελαϊκές εταιρίες;
Μα, πώς θα πωληθούν αυτά τα δεκάδες προϊόντα βελτίωσης καύσης, καθαρισμού των μπεκ, καθαρισμού των κυλίνδρων και άλλων, πολλά υποσχόμενων, με 6 μέχρι και 12 ευρώ το μπουκαλάκι, που κοσμούν τα ράφια στα βενζινάδικα; Μέχρι και ...χάπια έχουν βγει για τέτοια δουλειά!! Και κατά δεύτερο, τι ώφελος έχει μια πετρελαϊκή εταιρία να σου μάθει, πώς θα αγοράζεις λιγότερο από το προϊόν της;

Συμφωνώ πάντως, στο ότι είναι άγνωστες οι συνέπειες σε βάθος χρόνου, αν και διαβάζοντας σε γειτονικά φόρουμς, είδα αναφορές από γνωστό αυτοκινητιστή / οδηγό αγώνων, για μακροχρόνια χρήση, χωρίς να έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα. Το ίδιο άτομο, άφησε βουτηγμένα σε ασετόν πλαστικά μέρη όπως σωληνάκια, o-rings, φλάτζες και άλλα μέρη του κυκλώματος καυσίμου, επί ένα μήνα, αν καλοθυμάμαι και δεν έπαθαν τίποτε...

Last edited by Apirathos; 07-10-2013 at 22:27.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 08-10-2013, 10:50
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

To μηχανάκι μετά από 100km όντως δουλεύει καλύτερα χωρίς κραδασμούς, ανεβάζει πιο αθόρυβα.
Το κυριότερο είναι ότι ξεκινάει άμεσα το πρωί που είναι κρύος ο κινητήρας. Θα βάλω και στο αυτοκίνητο να δω διαφορές.
Στο μεταξύ μετράω την οικονομία..
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 08-10-2013, 12:35
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

ποιός είναι ο χημικός τύπος του "καθαρού" ασετόν ???
πώς θα το ζητήσω και να ξέρω ότι είναι το προιόν που μιλάμε ????
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 08-10-2013, 13:03
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Το ζητάς σε χρώματα-σιδηρικά, καθαρό ασετόν, περίπου 2-3 ευρώ το μπιτόνι (1 λίτρο). Βάζεις 15ml σε ζεμάτο ρεζερβουάρ.

Αν θέλεις να βάλεις περισσότερο, γνώμη μου είναι να προσθέσεις και 10ml λιπαντικό για να προστατεύσεις τυχόν διαβρώσεις των λαστιχένιων σωληνων ρεζερβουάρ, αντλίας βενζίνης, τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ..

Ενα γρήγορο συμπέρασμα μου είναι ότι διορθώνει τις νοθευμένες βενζίνες πιστεύω ότι αξίζει να το χρησιμοποιείς, εκτός που ακούγεται πιο στρωτά ο κινητήρας..
Το κόστος είναι ελάχιστο, και αν μη τι άλλο, καθαρίζει τα μπεκ, την αντλία και διορθώνει τα οκτάνια. Στις ψυχρές εκκινήσεις βοηθάει πολύ, σχεδον δε χρειάζεται ζέσταμα ο κινητήρας.

Edit : Εκτιμώ ότι τα πλήθος "καθαριστικά" που πουλάνε με πολλαπλάσιο κόστος, βασίζονται σε τέτοιου είδους χημικά, που βασικό προιόν είναι ένα διαβρωτικό και πιο "καθαρό" προιόν από την ελληνική μπενζίνα.. Ένα ανάλογο σπρέυ καθαριστικό που πήρα με 5 ευρώ και έχει ούτε 100ml, έχει την ίδια ακριβώς μυρωδιά και συμπεριφορά, λειτουργεί δηλ. ως "διαλυτικό" και καθαριστικό από κατάλοιπα καύσης βενζίνης σε διάφορα μέρη της μηχανής, όπως αντλία, μπεκ, σωληνακια, επιξαθίσεις καρβουνίλας κλπ κλπ.
Το δε "καθαριστικό" που πουλάνε στα βενζινάδικα, εκτιμώ ότι είναι ένα μίγμα τέτοιου διαβρωτικού με μίξη με λιπαντικό, που όντως κάνει δουλειά σε ελαφρά μπουκώματα, αλλά κοστίζει ακριβά και χρειάζεται πολύ περισσότερο από το μπουκαλάκι που πουλάνε, για να γίνει σωστή δουλειά. Το έχω δοκιμάσει σε διχρονο σκουτερ, το οποίο πριν δε κρατούσε ρελαντί και μετά από αυτό έστρωσε, άρα καθάρισε το καρπυρατέρ..
Παρόμοια συμπεριφορά έχει και ένα άλλο πανάκριβο προιόν (25 ευρώ τα 200ml) που βάζουν στους diesel κινητήρες για να καθαρίσουν από τις επικαθίσεις των βιοντήζελ και τα βουλώματα των μπεκ πετρελαίου.
Δυστυχώς όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, οι ελληνικές βενζίνες και πετρέλαια για τον α ή β λόγο, δεν είναι τόσο "καθαρές" όσο σε άλλες χώρες.

Last edited by JohnGS1100; 08-10-2013 at 13:16.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 08-10-2013, 13:40
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

όπως μου τα λέτε, πρέπει να βάλω και στο TSI (70k χλμ) που πρόσφατα μου είπαν (εξουσιοδοτημένος) ότι διέγνωσαν εμπειρικά, επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων(!).
Αυτοί μου πρότειναν ενισχυτικό οκτανίων και ..ταξίδι, μία φορά κάθε εξάμηνο όχι συχνότερα ....

PS
"15ml σε γεμάτο ρεζερβουάρ" αφορά σε αναλογία 15ml/20lt ???????

Last edited by vpentza; 08-10-2013 at 13:41.
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 08-10-2013, 14:34
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

H συνιστόμενη αναλογία είναι 3 ml ανά λίτρο!

Ιδού και ο τύπος: CH3COCH3



Χρήστες λένε πως το ασετόν της CARMYCO είναι το καλύτερο...

Last edited by Apirathos; 08-10-2013 at 14:36.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 08-10-2013, 16:10
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως μου τα λέτε, πρέπει να βάλω και στο TSI (70k χλμ) που πρόσφατα μου είπαν (εξουσιοδοτημένος) ότι διέγνωσαν εμπειρικά, επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων(!).
Αυτοί μου πρότειναν ενισχυτικό οκτανίων και ..ταξίδι, μία φορά κάθε εξάμηνο όχι συχνότερα ....

PS
"15ml σε γεμάτο ρεζερβουάρ" αφορά σε αναλογία 15ml/20lt ???????
Αυτο το "εμπειρικα" που σου ειπαν, το ξεχνας!!!
Πρακτικα, και οχι "εμπειρικα", θελουν να βαλουν χερι στην τσεπη σου...

Πχ
Εμπειρικα σου λεω και εγω, οτι οι κεφαλες των εμβολων σου, στην μηχανη και στο αυτοκινητο σου, ειναι μαυρες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχεις προβλημα και οτι πρεπει να λυσεις τον κινητηρα!!!
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 08-10-2013, 18:14
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Το "εμπειρικά" σήμαινε ότι οι αρρυθμίες στο ρελαντί, σε κρύα εκκίνηση, προκαλούνταν από την ελάχιστη απώλεια συμπίεσης όταν οι επικαθήσεις στις έδρες βαλβίδων δεν επέτρεπαν ερμητικό κλείσιμο του "κυκλώματος". Όταν η θερμοκρασία του κινητήρα ανεβαίνει οι διαστολές "σφραγίζουν" τα κενά....
Ανοίγοντας το καπάκι κινητήρα σε αυτοκίνητα με ίδια συμπτώματα, είδαν και μέτρησαν τις συμπιέσεις των κυλίνδρων και απεφάνθησαν ότι οι επικαθήσεις στις έδρες βαλβίδων δημιουργούσε απώλειες.....
Το πρόβλημα προκύπτει από νοθευμένες βενζίνες, πώς μπορούσα να διαφωνήσω ;;;
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 08-10-2013, 18:21
gptjet Ο/Η gptjet βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: αθηνα
Μoto: f 650 gs 2002
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

και καλα εκανες και δεν διαφωνησες, οι γνωσεις μου και η εμπειρια μου αυτο λενε... ειναι εκει που θελει ξεκαπνισμα, ξεμπουκωμα, ή καθαρισμα με καποιο καθαριστικο που θα ανεβασει λιγο παραπανω τις θερμοκρασιες (εσωτερικες στο κυλινδρο) του κινητηρα και θα τα καθαρισει με τον κινδυνο βεβαια αν πεσει παραπανω να τα λιωσει ολα!!! καλη ιδεα ειναι και ενα καθαρισμα μπεκ ιντζεκτιον και αυλων εισαγωγης (για να βαλουν και κατι στην τσεπη)
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 08-10-2013, 18:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Το αμάξι ξεκαπνίζεται συχνά, εξ ου και η απορία μου για τις επικαθήσεις....
Προσοχή, δεν μου πρότειναν "καθαριστικό" αλλά ενισχυτικό οκτανίων και ταξίδι
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!