GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-11-2012, 15:47
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Ήρθε λοιπόν και η πρώτη βλάβη !!

Μιλάμε για F650 GS twin 800cc, με 50.000 Kkm


Όλα ξεκίνησαν με ανησυχητικά περιστατικά όπου καιγόταν η λάμπα από τη μεσαία σκάλα.
Αυτό συνέβη μερικές φορές με κρύο και υγρό καιρό. Μάλιστα σε ένα ταξίδι στην Πάτρα όπου έγινε με δυνατή βροχή, έκαψε δύο λάμπες HL7 (μεσαία και υψηλή σκάλα) και μία λάμπα από τα flash. Κατόπιν παρατήρησα ότι έσβηναν τα όργανα και μετά από λίγο άναβαν και πάλι.
Σήμερα το πρωί προσπάθησα να κάνω μία πιο καλή προσεκτική παρατήρηση και διαπίστωσα τα εξής:
Βάζω εμπρός τη μηχανή (σταθμευμένη), μια χαρά όλα, μετά από λίγα δευτερόλεπτα οι στροφές της μηχανής έρχονται στο κανονικό ρελαντί, λειτουργεί έτσι για 3 λεπτά και μετά ακούω μία αύξηση στροφών στον κινητήρα, το στροφόμετρο έδειξε αύξηση περίπου 300 στροφές το λεπτό, ταυτόχρονα με αύξηση φωτεινότητας στα φώτα (μεσαία σκάλα – καινούρια λάμπα) και κατόπιν λάμπα… καπούτ!!!
Δεν σβήνω την μηχανή και συνεχίζω να παρατηρώ. Μετά από μισό λεπτό οι στροφές επανέρχονται στο κανονικό ρελαντί. Σε ένα λεπτό ξαναπαρατηρώ αύξηση στροφών και σβήνουν τα όργανα. Όσο είναι τα όργανα σβηστά πατάω τον διακόπτη για τα μεγάλα φώτα (τα μεσαία ήταν ήδη καμένα) και μαντέψτε τι γίνεται… άλλη μια λάμπα για ανακύκλωση !!
Αμέσως μετά επανέρχονται οι στροφές στο κανονικό ρελαντί και επανέρχεται και ο φωτισμός στα όργανα. Όσες φορές και αν δοκίμασα είχα τα ίδια συμπτώματα (δεν έβαλα βέβαια καινούριες λάμπες !!) Να διευκρινίσω ότι όταν έσβηναν τα όργανα, εννοώ και τον οπίσθιο φωτισμό και τις ενδείξεις.
Η πρώτη επιλογή υπό καινονικές συνθήκες θα ήταν να πήγαινα μία βόλτα σε συνεργείο. Μετά από μία γρήγορη όμως επιθεώρηση στο περιεχόμενο του πορτοφολιού , έσβησα μηχανή έβαλα λουκέτο και κουκούλα.
Λοιπόν αυτά είναι τα συμπτώματα. Με τα λίγα που ξέρω θεωρώ ως ύποπτο τον ανορθωτή και σταθεροποιητή τάσης, ο οποίος δημιουργεί υπέρταση σε τυχαίες στιγμές.
Υπάρχει κάποια άλλη άποψη; παληκάρια Help me!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-11-2012, 17:32
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Ειναι κλασικη η διαγνωση με τα βολτ εκτος ελεγχου.Ανορθωτης!!
Μαζι με τις λαμπες ταλαιπωρειται και η μπαταρια οποτε σταματα τις ακριβες δοκιμες!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-11-2012, 18:37
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Ε! είπαμε, κλειδωμένη και σκεπασμένη.

Το θέμα είναι αν θα το πάω συνεργείο για να έχω σίγουρη διάγνωση, ή να ψωνίσω από το net έναν ανορθωτή και να τον περάσω μόνος μου.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-11-2012, 21:32
babis66 Ο/Η babis66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι αν θα το πάω συνεργείο για να έχω σίγουρη διάγνωση, ή να ψωνίσω από το net έναν ανορθωτή και να τον περάσω μόνος μου.
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-11-2012, 21:52
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

υπαρχει και συχνη βλαβη των πηνιων,
δεν ξερω αν φταιει βεβαια αυτο, μηχανικος δεν ειμαι,
αλλα μερικοι που ειχαν θεμα με τα πηνια μηπως μπορουν να σου πουν αν ειναι ιδια τα συμπτωματα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-11-2012, 22:21
tsoapo Ο/Η tsoapo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Λοιπόν φίλε στέλιο δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά είχα σχεδόν τα ίδια προβλήματα με εσένα γι'αυτο να είσαι προετοιμασμένος να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη. Εγώ είχα (γιατί το πούλησα μετά απο πολλά προβλήματα που μου έβγαλε) ένα f800gs. Μηχανάρα δεν αντιλέγω αλλά... πολλά προβλήματα!!! Ο κινητήρας είναι ο ίδιος γι'αυτό και σου γράφω ως παθών. Για να μη σου τα πολυλογώ πλήρωσα 850ευρώ για την αντικατάσταση του εναλλάκτη. Ακόμα το φυσάω και δεν λέει να κρυώσει. Αν θές να γλυτώσεις πολλά απο αυτά τα χρήματα απόφυγε την αντιπροσωπεία όπως ο διάολος το λιβάνi! Γιατί όταν ρώτησα μετά "εξω" θα μπορούσα να το είχα κάνει με 200ευρώ!!! Μακάρι το πρόβλημά σου να μην είναι αυτό που είχα και εγώ αλλά κάτι πολύ απλό και το βασικότερο φθηνό! Good luck!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-11-2012, 08:30
scorpion13 Ο/Η scorpion13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: PERISTERI
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

εγω μολις αλλαξα πηνιο σε F800gs και οχι δεν ειχα κανενα απο τα συμπτωματα που λες παντως μπορεις να πας στην bmw για μια απλη διαγνωση του προβληματος σου χωρις να πληρωσεις μια και μετα να προβεις στην αγορα του ανταλλακτικου που χρειαζεσαι απο το net εννοειται με μεγαλυτερη σιγουρια.Εγω αλλαξα πηνιο και εβαλα καινουριο οχι επισκευη και μου στοιχισε 200 ευρω μαζι με την εργασια(στην bmw μου ειχαν πει 790+εργατικα!!!)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-11-2012, 09:41
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Άν ήταν πηνίο τότε θα έπεφτε η τάση και θα έμενες απο ρεύμα.
Μάλλον ανορθωτής είναι.



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από scorpion13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω αλλαξα πηνιο και εβαλα καινουριο οχι επισκευη και μου στοιχισε 200 ευρω μαζι με την εργασια(στην bmw μου ειχαν πει 790+εργατικα!!!)
Φίλε scorpion που βρήκες καινούργια πηνία ;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-12-2012, 01:34
scorpion13 Ο/Η scorpion13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: PERISTERI
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

BMW F650 / F800 GS Motorcycle Performance Parts & Accessories
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 01-12-2012, 02:32
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Συμφωνώ και εγώ με τους προηγούμενους ότι μάλλον είναι ανορθωτής και όχι πηνία, μιας και είχα ζημιά στα πηνία και δεν μου άδειαζε την μπαταρία μέσα σε 2 μέρες, μετά από πλήρη φόρτιση. Αν όμως (κάτι που δεν σου εύχομαι) η διάγνωση σου βγάλει πηνία, σου προτείνω την φτηνή και σίγουρη λύση της περιέλιξης, που έκανα και εγώ.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!