GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιό 03-10-2012, 10:28
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου να φανταστεις καπου μου φαινεται οτι χαιρετησα κι εναν φιλαρακι...



Σωστοοοοοοοός!!!!!
Reply With Quote
  #282  
Παλιό 03-10-2012, 10:30
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Astakos82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τα Ελληνικα βουνα μια τα Λουτρα Σμοκοβου και πολυ περισσοτερο η αγορα του 1200αρι εεε δεν διαβαζα και πολυ ... Δασκαλε μην με αφησεις στην ιδια ταξη
Με τις δικαιολογίες που πρόβαλες σβήνονται οι απουσίες και για... του χρόνου. Να γιατί GS. Χαχαχα.

Πάντως διάβασε το thread έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία που δύσκολο να γίνουν σούμα.
Πάντως ο άξονας είναι γνωστό τουλάχιστον από τον Ιανουάριο 2012 ότι θα είναι από την ανάποδη στην επόμενη...
Δεν ήταν καθόλου έκπληξη.

Last edited by NLS; 03-10-2012 at 10:31.
Reply With Quote
  #283  
Παλιό 03-10-2012, 10:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ikarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα το GT ειναι το πρωτο και το τελευταιο 1300αρι!Μετα το εκανε 1600 και το αυξησε και 50 κιλα παραπανω και αλλαξε κατηγορια μετα
Εγω περα απο την πλακα ειχα το SE του 2009 και μετα τσαντιστηκα υπερβολικα οταν το 2010 ξαναεβγαλε το δικο σου SE.
να μην τσαντίζεσαι, το δικό σου είναι επίσης μοναδικό διότι βγήκε για διαφορετικό λόγο από το επόμενο δικό μου....
ο λόγος έχει να κάνει με τον τύπο του ΚΙΝΗΤΗΡΑ και όχι με τον χρωματισμό ή τον αναβάτη που τη χρησιμοποίησε κάπου, κάπως, κάποτε...
μια χαρά μοτό έχεις και είναι και "μοναδική"...
Reply With Quote
  #284  
Παλιό 03-10-2012, 10:40
Astakos82 Ο/Η Astakos82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: R1200GS , DIAS
Μηνύματα: 2,219
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τις δικαιολογίες που πρόβαλες σβήνονται οι απουσίες και για... του χρόνου. Να γιατί GS. Χαχαχα.

Πάντως διάβασε το thread έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία που δύσκολο να γίνουν σούμα.
Πάντως ο άξονας είναι γνωστό τουλάχιστον από τον Ιανουάριο 2012 ότι θα είναι από την ανάποδη στην επόμενη...
Δεν ήταν καθόλου έκπληξη.


Εχω ξεκινησει διαβασμα για να αλλαζω κανενα λαδακι και καμια βαλβολινη,τακακια κ.α. στο παλιο για να μην μεινω στα πρακτικα και εδω ειμαστε... ειμαι μελετηρο παιδι
Reply With Quote
  #285  
Παλιό 03-10-2012, 10:54
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

καλά τα σπάει τελικά το νέο GS, τώρα που είδα πολλές φωτο.
Τι με φτιάχνει:
όργανα, αναρτήσεις, νέα ηλεκτρονικά κ τεχνολογία, εξάτμιση, φώτα!
Τι με χαλάει:
Πιο στρητ χαρακτήρας, πολλά πλαστικά, λασποτήρες κάτω από τη σέλα, η μουτσούνα λίγο υπερβολή

Επίσης αν χαζέψεις το νέο GS και μετά πας και δεις το αερόψυκτο, σου φαίνεται λίγο παροχημένο το αερόψυχτο σχεδιαστικά. Το υγρόψυχτο είναι από το μέλλον σχεδιαστικά, ολίγον διαστημόπλοιο.
Reply With Quote
  #286  
Παλιό 03-10-2012, 11:14
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Aυτος δεν ειναι ο στοχος; Οταν φτιαχνεις ενα καινουριο , το παλιο πρεπει να φαινεται
Reply With Quote
  #287  
Παλιό 03-10-2012, 11:35
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Το σίγουρο είναι ότι προκάλεσε παγκόσμιο μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον.
Δείτε (non-BMW) sites κλπ.

Στις φωτό άρεσε. Στα χαρτιά άρεσε. Στα βίντεο άρεσε. Όσοι πήγαν μέχρι στιγμής και το είδαν, τους άρεσε.

Το ποιο ουσιώδες δεν έχει απαντηθεί όμως ακόμα. Πως είναι καβάλα. Πέρα από το τι μας λένε τα marketing.

Προσωπικά και επί της ουσίας περιμένω βελτίωση, το πόσο... θα δείξει.

Η κίνηση να μην το κάνουν παραπάνω υδρόψυκτο από όσο... χρειάζεται (!), κατάφερε να μην αποξενώσει και τους κλασικούς υποστηρικτές του μπόξερ. Όλα φαίνονται βελτιωμένα (εκτός τα κιλά ίσως - αλλά λίγο - και μάλιστα από κάποιους αυτά τα 5-10 κιλά είναι καλοδεχούμενα), αλλά πουθενά η "υπερβολή". Κάτι να μην αποξενώσει τους παλιούς υποστηρικτές, αλλά να φέρει και νέους ΣΥΝ να δείξει στον ανταγωνισμό και ότι "είμαι στο σήμερα και γω, τι νόμιζες".

Η κίνηση για την συντηρητική προσθήκη αλόγων (εγώ επιμένω ότι γινόταν και καλύτερα) έχει πολλαπλές έννοιες. Από τη μια σου λέει "εγώ ορίζω την κατηγορία και η κατηγορία πήγαινε να χάσει την κατεύθυνση της" (μήπως έχουν άδικο;...). Από την άλλη σου λέει "δεν με λες και αναξιοπρεπή, με αυτή τη χαρτογράφιση πάλι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΑΝΤΟΥ θα είμαι". Από την παράλλη σου λέει (και κάνει επίδειξη δύναμης) "δεν έχω ανάγκη για τέτοιο κράχτη, έχω τόσα ως σύνολο".

Όπως είπα, θα δείξει. Είναι ένα νέο στοίχημα. Είναι σχεδόν ισοδύναμο άλμα (κατά άλλους ελαφρώς μικρότερο κατά άλλους ελαφρώς μεγαλύτερο) από την μεταπήδηση 1150GS -> 1200GS το 2004.
Reply With Quote
  #288  
Παλιό 03-10-2012, 11:43
duzi Ο/Η duzi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: YAMAHA XTZ1200 SUPER TENERE
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Τιμη;;; Ποτε θα μαθουμε για να βγαλουμε τα κομπιουτερακια...
Reply With Quote
  #289  
Παλιό 03-10-2012, 11:57
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Ρε παιδιά είπαμε η λογική (και η ιστορία της BMW) λέει ότι αφού αντικαθιστά ένα μοντέλο, θα πάρει την τιμή του (όσο βέβαια είχε με ABS που τώρα είναι στάνταρ).
Συνήθως οι αποκλήσεις είναι μικρότερες από 5%.

Τώρα σε μια κλίμακα πχ. 15000 (λέω ένα τυχαίο νούμερο και δεν μιλάω μόνο για το GS αλλά και σε κάθε εταιρία)... Αν κάτι κάνει 14500 ή 15500 (ή ακόμα και 14 με 16) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν το θεωρώ άξιο λόγου.

Όχι γιατί... 2 χιλιάρικά είναι μικρό νούμερο, αλλά μιλώντας ως κλίμακες έτσι το βλέπω.
Όταν συγκρίνεις μια μηχανή που κάνει 8 και μια μηχανή που κάνει 6, τα 2 χιλιάρικα είναι διαφοράρα όχι αστεία. Είναι διαφορά κλάσης (όπως παλιά κοιτάγαμε τα μονοκύλινδρα F650GS, τα transalp από τη μια και από την άλλη τα XT κλπ.). Όμως στα... 15, μόνο τα μπλιμπλίκια που θα βάλει ή δεν θα βάλει άλλος η διαφορά υπερκαλύπτεται.

Όπως είπα δεν το λέω για το GS. Είναι όπως όταν ο άλλος πάει να πάρει (κάποτε... χαχαχα) 40 χιλιάρικα αυτοκίνητο και κόβει το... χρωμιομένο πλαινό πόρτας (καρατυχαίο παράδειγμα) που το ήθελε για να κάνει... οικονομία. (ναι μπορεί να έκανε υπερτιμημένα 400 ευρώ πχ. αλλά ρε τύπε... 40 χιλ. πας να δώσεις, πάρε αυτό που θες τουλάχιστον)

Είναι βέβαια θέμα φιλοσοφίας. Άλλος θα σου πει "εγώ θέλω golf και ας το πάρω χωρίς πόρτες αν αυτές είναι έξτρα" (αντί να πάρει το τάδε που τα έχει όλα μέσα στην ίδια τιμή περίπου). Ε οκ ίσως αυτό τον ευχαριστεί. Ίσως πάλι όχι (εκεί μιλάμε για θύματα, όχι καταναλωτές).

Εγώ πάντως 2 δίτροχες BMW είχα στη ζωή μου (μέχρι στιγμής) και τις δυο τις ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ όπως τις ήθελα και τις περίμενα μήνες να έρθουν ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΗΘΕΛΑ. Είπαμε γούστα. Εξάλλου δεν βλέπω να ξαναβλέπω αγορασμένο όχημα καινούριο στη ζωή μου.

Last edited by NLS; 03-10-2012 at 12:01.
Reply With Quote
  #290  
Παλιό 03-10-2012, 12:28
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχει κανένα 17αρι σκέτο.θα ναι υπερτιμημένο.
Προσωπικά θα το ήθελα χωρίς ηλεκτρικές αναρτήσεις και μόνο με ABS και antispin,τίποτα άλλο.αλλά ως γνωστών θα φέρουν τις έξτρα εκδόσεις Ελλάδα.
Η αλήθεια είναι ότι αρχίζει να μου φαίνεται συμπαθητικό,φοβάμαι βεβαία τις παιδικές ασθένειες πού ακόμα και στο παλιό έπρεπε να ρθει η τελευταία γενιά για να διορθωθούν οι περισσότερες,οπότε μόνο παιδικές πού δεν ήταν,υπήρξαν και οι εξαιρέσεις φυσικά.
Το παλιό ήταν αρχοντικό,το νέο είναι αλητεία κι αυτό μου αρέσει καλύτερα καθώς το κυριλέ δεν μου αρμόζει.
Πιστεύω ότι μέχρι Μάρτιο θα μας έχουν λυθεί οι απορίες αν έχει έρθει.
Η μαμά εξάτμιση πάντως αίσχος...λογικό,ακολουθεί την μόδα με τις εξατμίσεις κουτιά...
Ωραίο πάντως στο σύνολό και τα 125 ονομαστικά άλογα πιστεύω ότι είναι μία χαρά...άλλωστε κλασσικά στο μέλλον θα τις δώσουν 10 με 15 άλογα παραπάνω.
Προσωπικά ανησυχώ περισσότερο με το σύστημά της υδροψυξης,μην έχει θέματα.
Ειδομέν

Στάλθηκε από το τούμπανο Galaxy i9300 μου
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!