GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-05-2011, 22:43
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: gps για εξωτερικό

Να κάνω κι εγώ την σφήνα μου....

Το GPS το θέλετε για να το "ακολουθείτε" συνέχεια;... δηλαδή να "διαβάζετε" τον δρόμο ανα πάσα στιγμή; Οπότε και χρειάζεται να είναι μεγάλου μεγέθους και μπροστά στον οδηγό...

Και το λέω γιατί αν μιλάμε για Ευρώπη, ένας καλός "παραδοσιακός" χάρτης σε συνδυασμό με ένα smartphone με GPS (που νομίζω η μεγάλη πλειοψηφία ήδη έχει σε αυτό το φόρουμ) δεν αρκεί;
Δηλαδή απλά για επιβεβαίωση της θέσης μας όταν χρειάζεται - και ενίοτε πιο "στενή" βοήθεια μέσα σε πόλεις κτλ...
Και οι χάρτες έχουν βελτιωθεί σημαντικά, παράδειγμα οι καινούργιοι χάρτες της Nokia (Ovi Maps) είναι πραγματικά εξαιρετικοί!(Ovi Maps)

Σαν να το έχουμε παρακάνει λίγο με τα γκατζετάκια δεν νομίζετε?
Τα παιδιά που πάνε ανατολία και μέση ανατολή τι να πούνε δηλαδή?.... Παλιότερα που δεν είχαμε GPS που να συνδέεται με τηλέφωνο και φαξ και να μας πηγαίνει χεράκι-χεράκι, δεν βγαίναμε Ευρώπη;
Βγαίναμε, και πολλές φορές χανόμασταν και τρώγαμε ταλαιπωρία και το πηγαίναμε στο ψαχτό... και αυτή ήταν και μια απο τις χαρές του μοτοσυκλετισμού στο εξωτερικό... η "περιπέτεια"...

Πάντα καλοπροαίρετα...

Last edited by Kimwnas; 19-05-2011 at 23:25.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 19-05-2011, 23:08
marioman Ο/Η marioman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθηνα, Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS '10
Μηνύματα: 704
Talking Απάντηση: gps για εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω κι εγώ την σφήνα μου....

Το GPS το θέλετε για να το "ακολουθείτε" συνέχεια... δηλαδή να "διαβάζετε" τον δρόμο ανα πάσα στιγμή? Οπότε και χρειάζεται να είναι μεγάλου μεγέθους και μπροστά στον οδηγό...

Και το λέω γιατί αν μιλάμε για Ευρώπη, ένας καλός "παραδοσιακός" χάρτης σε συνδυασμό με ένα smartphone με GPS (που νομίζω η μεγάλη πλειοψηφία ήδη έχει σε αυτό το φόρουμ) δεν αρκεί?
Δηλαδή απλά για επιβεβαίωση της θέσης μας όταν χρειάζεται - και ενίοτε πιο "στενή" βοήθεια μέσα σε πολέις κτλ...
Και οι χάρτες έχουν βελτιωθεί σημαντικά, παράδειγμα οι καινούργιοι χάρτες της Nokia (Ovi Maps) είναι πραγματικά εξαιρετικοί!(Ovi Maps)

Σαν να το έχουμε παρακάνει λίγο με τα γκατζετάκια δεν νομίζετε?
Τα παιδιά που πάνε ανατολία και μέση ανατολή τι να πούνε δηλαδή?.... Παλιότερα που δεν είχαμε GPS που να συνδέεται με τηλέφωνο και φαξ και να μας πηγαίνει χεράκι-χεράκι, δεν βγαίναμε Ευρώπη?
Βγαίναμε, και πολλές φορές χανόμασταν και τρώγαμε ταλαιπωρία και το πηγαίναμε στο ψαχτό... και αυτή ήταν και μια απο τις χαρές του μοτοσυκλετισμού στο εξωτερικό... η "περιπέτεια"...

Πάντα καλοπροαίρετα...
Δικιο εχεις.....και τρωμε κ ενα σωρο λεφτα....ομως για να κανω κ τον συνηγορο του διαβολου....με αυτη την λογικη πρεπει να πεταξουμε ολοι τα κινητα μας......γιατι δεν επικοινωνουσαμε μεσω του περιπτερα κ μετα την τηλεκαρτα? Αλλα βλεπεις....τεχνολογια....κανει την ζωη πιο ευκολη με καποια gadgets....ετσι δεν ειναι?
Αν εφτιαχνε κ εσπρεσακι δεεεε.......
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 19-05-2011, 23:28
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: gps για εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από marioman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικιο εχεις.....και τρωμε κ ενα σωρο λεφτα....ομως για να κανω κ τον συνηγορο του διαβολου....με αυτη την λογικη πρεπει να πεταξουμε ολοι τα κινητα μας......γιατι δεν επικοινωνουσαμε μεσω του περιπτερα κ μετα την τηλεκαρτα? Αλλα βλεπεις....τεχνολογια....κανει την ζωη πιο ευκολη με καποια gadgets....ετσι δεν ειναι?
Αν εφτιαχνε κ εσπρεσακι δεεεε.......

Ναι δεν είπα όχι, ούτε είμαι του "απόλυτου"...

Απλά θέλω να υπενθυμίσω ότι η τεχνολογία υπάρχει για να διευκολύνει την ζωή μας κι όχι για να γινόμαστε "δούλοι" της...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 20-05-2011, 11:31
marioman Ο/Η marioman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθηνα, Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS '10
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Απάντηση: gps για εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από marioman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Syan, μπορεις στο TIbo να συνδεσεις τηλεφωνο? να καλεις κ να λαμβανεις κλησεις? μπορεις να κατεβασεις το ευρετηριό σου?
Λοιπον, επειδη το εψαξα λιγο, το Tibo ΔΕΝ συνδεεται με τηλεφωνο.
Και βρηκα αυτο για περισσότερες λεπτομερειες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βεβαίωση παράβασης στο εξωτερικό......... riko46 Διάφορα 10 12-10-2010 14:18
Sites για αγορές από το εξωτερικό και Ελλαδα Benjamako Επικαιρότητα 7 27-12-2009 22:01
Συμβουλές για ταξίδι εξωτερικό mlock Info ταξιδιών εξωτερικού 22 25-09-2009 17:55
Απαιτούμενα Δικαιολογητικά για ταξίδι στο εξωτερικό!! riko46 Χρήσιμα 14 05-04-2009 15:39
Ταξιδάκι στο εξωτερικό GS_maniac Ταξίδια στο εξωτερικό 16 05-04-2009 01:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!