GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #621  
Παλιό 03-11-2012, 16:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

δεν νομίζω να έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να το πάρει όποιος θεωρεί ότι η τιμή του είναι λάθος
Reply With Quote
  #622  
Παλιό 03-11-2012, 18:36
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω να έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να το πάρει όποιος θεωρεί ότι η τιμή του είναι λάθος
Αν αυτή η τιμή ήταν σε καμία άλλη εταιρεία όμως θα έκραζαν μερικοί.επειδή είναι της bmw δεν τρέχει τίποτα

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
  #623  
Παλιό 03-11-2012, 19:09
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτή η τιμή ήταν σε καμία άλλη εταιρεία όμως θα έκραζαν μερικοί.επειδή είναι της bmw δεν τρέχει τίποτα

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ενας φιλος ρωτησε στην εταιρια και τον ειπαν οτι το απλο, χωρις βαλιτσες με ολα τα εξτρα θα παιξει στα 19 000.... δηλαδι ενα ADV θα παιξει κανα 21000 με εξτρα βαλιτσες κτλ βαλε 23 000

Μαλιστα... βλεπω να σχηματιζεται ουρα να το παρει ο κοσμος...
Reply With Quote
  #624  
Παλιό 03-11-2012, 19:25
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτή η τιμή ήταν σε καμία άλλη εταιρεία όμως θα έκραζαν μερικοί.επειδή είναι της bmw δεν τρέχει τίποτα

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δεν κατάλαβα γιατί να συμβεί αυτό για την BMW ή για όποια εταιρία (και ούτε καν μόνο για μηχανές).
Τα έχουμε πει 1000 φορές. Που ζείτε, σε άλλο πλανήτη; Είπε κανείς ότι η BMW ότι είναι φιλάνθρωποι και δεν έχουν σκοπό το κέρδος; Είπε κανείς ότι θέλουν ως ανταγωνισμό την Gilera; Δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά.

Εγώ φτιάχνω ένα σπιρτόκουτο. Λέω ότι κάνει 200 ευρώ. Πρόβλημα ΜΟΥ. Δεν το θες; Μην το πάρεις. Αν όμως έρθουν 30 άτομα την ημέρα μάλλον καλά έκανα. Αν δεν το πάρει κανείς, κάτι λάθος έκανα. Αν περίμενα να βγάλω 6000 ευρώ την ημέρα από αυτό, τότε έπεσα μέσα. Άσχετο αν θα τα βγάλω με 200 ευρώ επί 30 άτομα, ή 3 ευρώ επί 2000 άτομα.

Υπόψη ότι εγώ που τα λέω αυτά ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι τα λέω επειδή μπορώ να το πάρω (γιατί 99% δεν μπορώ ακόμα και αν κάνει τελικά 15). Αλλά κάνετε μερικοί λες και χθες γεννηθήκατε στην καταναλωτική κοινωνία (ειδικά εσύ από παλιά σου post νομίζω την ξέρεις καλά την καταναλωτική κοινωνία και μια χαρά μέρος της είσαι).
Reply With Quote
  #625  
Παλιό 03-11-2012, 19:33
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Είμαι μέρος της φίλε μου όμως στα λάθη πλέον έχω γίνει πιο προσεκτικός.
Απλά μου την δίνει πολλοί μπορούν να πουν ότι θα πωλείται και σε καλή τιμή,ας πούμε στα 18 κι άλλες εταιρείες αν βγάλουν μία μηχανή στα 16 τότε πέφτει κράξιμο.έλεος

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
  #626  
Παλιό 03-11-2012, 19:33
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας φιλος ρωτησε στην εταιρια και τον ειπαν οτι το απλο, χωρις βαλιτσες με ολα τα εξτρα θα παιξει στα 19 000.... δηλαδι ενα ADV θα παιξει κανα 21000 με εξτρα βαλιτσες κτλ βαλε 23 000

Μαλιστα... βλεπω να σχηματιζεται ουρα να το παρει ο κοσμος...
Είπε κανείς ότι θέλαν να σχηματίζεται ουρά; Ουρά ας σχηματιστεί να πάρουν το F700GS πχ.

Εγώ νομίζω ότι δεν θα φτάσει εκεί (ως τιμή).
Από την άλλη να σκεφτεί κανείς το εξής. Εγώ πήρα το δικό μου πριν 5 και κάτι χρόνια. Μαζί με τα έξτρα αλλά και μερικά μπιχλιμπίδια (αρκετά μπιχλιμπίδια) Wunderlich και Touratech έφτασε 18 χιλιάρικα. Πριν ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΒΑΛΕ χρόνια.
Δεν βλέπω τόσο εκπληκτική την διαφορά λοιπόν και κάνετε τους έκπληκτους.

Δεν νομίζω ότι η 1200GS σχεδιάστηκε για τον Έλληνα καταναλωτή ειδικά, ούτε θα μας κάνουν ειδικές τιμές κρίσης. Να σου πω και κάτι; ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ το έκαναν.

Ας μην είχε πάρει αρκετός κόσμος γερμανική μεταχειρισμένη "επειδή ήταν μούρη" και μετά (επειδή ποτέ δεν κατάλαβε τι πήρε) δεν την έδινε σκοτωμένη 6-7-8 χιλιάρικα (γιατί θέλανε τελικά mega scooter) και θα σου έλεγα πόσες θα ήταν τώρα εδώ οι BMW R1200GS. Και ξέρω ότι μιλάω για πάρα πολλούς από εδώ, δεν λέω κάτι κακό εξάλλου. Απλώς πολλοί... παρεξηγήσανε πολλά.

Προσωπικά θα χαρώ να μην δω πολλές 1200GS LC. Είτε μπορέσω και πάρω ο ίδιος (χλωμόοο), είτε δεν μπορέσω. Ποτέ δεν μου άρεσε ότι στην Ελλάδα έγινε ο "μουράτος αντικαταστάτης του παπιού". Κόμπλεξ; Κόμπλεξ. Έλα όμως που και η BMW συμφωνεί (μάλλον). Πάλι πολλά θα πουλήσει - παγκοσμίως. Η αγορά ξέρετε δεν είμαστε εμείς. Εμείς είμαστε περίπου μισή Νέα Υόρκη μαζί με τα περίχωρα της. Ή μισή Κωνσταντινούπολη (για να έρθω κοντά μας). ΟΛΗ η Ελλάδα εννοώ.

Last edited by NLS; 03-11-2012 at 19:41.
Reply With Quote
  #627  
Παλιό 03-11-2012, 19:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι μέρος της φίλε μου όμως στα λάθη πλέον έχω γίνει πιο προσεκτικός.
Απλά μου την δίνει πολλοί μπορούν να πουν ότι θα πωλείται και σε καλή τιμή,ας πούμε στα 18 κι άλλες εταιρείες αν βγάλουν μία μηχανή στα 16 τότε πέφτει κράξιμο.έλεος

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Ποιοι είναι αυτοί και για ποια μηχανή άλλης εταιρίας;
Λες κάτι συγκεκριμένο;

Αν λες πχ. πόσο έκανε το Super Tenere το νέο, ναι ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για αυτό που ήταν όταν βγήκε. Τους το έδειξε μια χαρά η αγορά και το έριξαν εσπευσμένα. Η Yamaha απλώς δεν τα είχε υπολογίσει σωστά.
Εδώ έχουμε το ανάποδο. Είδαν ότι όσο κάνει πουλάει σαν ζεστό ψωμί (best selling παγκοσμίως για χρόνια - για κάποια χρόνια σε όλες τις κατηγορίες και σε ακόμα περισσότερα χρόνια στη δική της κατηγορία). Ε δεν μου κάνει εντύπωση να το ακρίβηναν λίγο. Αλλά δεν πιστεύω πολύ.

Υπόψη 1000 ευρώ στην ΚΛΙΜΑΚΑ της, ΕΙΝΑΙ λίγο. 500 ευρώ είναι ανάξιο λόγου. 2000 ευρώ στην κλίμακα της, είναι "ε οκ το τσίμπησαν".
Πολλοί (μην πω οι περισσότεροι) ΤΟΣΑ έδωσαν σε έξτρα 3ων κατασκευαστών μετά που την πήραν (Touratech κλπ.).

Last edited by NLS; 03-11-2012 at 19:40.
Reply With Quote
  #628  
Παλιό 03-11-2012, 21:03
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Μεγάλε όπως είπα μιλάς σα να έχεις μετοχές στην μπεμβε. Δικαιολογείς την τιμή της σα να πιστεύεις ότι έτσι παίρνει αξία και η δική σου. Ξεχνάς ότι η μπεμβε οπως κ όλες οι γερμανικές φίρμες αυτόν τον καιρό με την κρίση, δανείζονται με αρνητικό επιτόκιο. Ναι καλά ακούς, με -1 %. Οι φίρμες της νότιας ευρώπης δανείζονται με +8%. Η τιμή της λοιπόν δεν δικαιολογείται, μάλλον οι γερμανοί θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα της ερευνας κ διαφήμισης σε ένα εξάμηνο. Δηλ. κοινώς αρπαχτή. Οπότε πρόκειται για αισχροκέρδια. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι οι νότιες χώρες, τα εργοστάσια κ οι παραγωγοί αρχίζουν να συνασπίζονται ενάντια στο κακό κ στην ανωμαλία που κάνει η γερμανία. Φυσικά επειδή στην ΗΠΑ δεν παιρνάνε αυτά οι τιμές των γερμανικών αναπροσαρμόζονται προς τα κάτω παρόλο που το κόστος μεταφοράς τους κ εκτελώνισης εκεί είναι μεγαλύτερο από αυτό εντός της ΕΕ. Σου λέει κάτι αυτό ?? Κάποτε είχαν +20-30 % στην απαρχή της ενωμένης ευρώπης κ της κοινής αγοράς κ μία μερσεντές ας πούμε ήταν φιγούρα κ δείτης επιτυχίας του αμερικανού. Εμένα αυτό μου λέει ότι οι αμερικανοί έχουν νόμους κ δε τρώνε κουτόχορτο ενώ εμείς έχουμε ισοπεδώσει κάθε νόμο, ξεχάσαμε κάθε συνθήκη κ οι γερμανοί εκμεταλεύονται στις αρχές της ΕΕ καταπατούν τις συμφωνίες κ πουλάνε αβέρτα.. σε ότι τιμές τους αρέσει. Παρακαλάνε επίσης να κρατήσει πολύ αυτό.

Επίσης το παράδοξο είναι ότι η τιμή ακόμα κ ενός μεταχειρισμένου προιόντος δεν είναι σταθερή σε όλες τις χώρες, πχ. στην γερμανία μία μεταχειρισμένη μπέμπα του 2008 στοιχίζει περισσότερο από μία ίδια κ καλύτερη ίσως στην ελλάδα. Οπότε μη χαίρεσαι για την αξία της δικής σου. Κοίτα το mobile.de κ θα καταλάβεις. Τέλος τα κέρδη των εταιριών σίγουρα δεν πάνε στην αγορά ή στον λαό ας πούμε που δουλεύει για να παράγει. Με όλα τα παραπάνω προσωπικά έβγαλα το συμπέρασμα ότι μας δουλεύουν ψιλο γαζί κ μας αρμέγουν κανονικά.. Στο δε αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνονται σίγουρα δεν ανήκουμε πολλοί από την ελλάδα.

Last edited by JohnGS1100; 03-11-2012 at 21:16.
Reply With Quote
  #629  
Παλιό 03-11-2012, 21:06
deros Ο/Η deros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ALEXANDROYPOLH
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί (μην πω οι περισσότεροι) ΤΟΣΑ έδωσαν σε έξτρα 3ων κατασκευαστών μετά που την πήραν (Touratech κλπ.).
Αυτή είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ "εξυπνάδα"
Reply With Quote
  #630  
Παλιό 03-11-2012, 22:14
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Άλλο τα extra πού δίνουμε λεφτά κάποιοι από δω μέσα για να την κάνουμε πιο ωραία η για άλλους λόγους.εγώ ας πούμε έτσι σκέτη δεν την γουστάρω τόσο,την θέλω τούμπανο.και φυσικά δεν θα πρέπει να το παίρνουμε υπόψιν το μετα γιατί δεν το θεωρώ κόστος απόκτησής μηχανής,αλλά κόστος πού βάζω εγώ μετα,στο κάτω,κάτω ας έβαζε κάποια έξτρα η μαμά εταιρεία μα τόσα αδικαιολόγητα χρήματά παίρνει.
Σημασία όμως έχει η τιμή πού πουλάει μία μηχανή με ότι καλούδια έχει πάνω της πού συγκεκριμένα η gs είναι γυμνή,πέρα από τον πλούσιο και στάνταρ εξοπλισμό και πάλι κοστίζει αδικαιολόγητος πολλά.
Οι εποχές όμως αλλάξαν,οι τσέπες έσφιξαν και το μόνο σίγουρο πλέον είναι ότι τα ίδια λάθη δεν θα επαναληφθούν,ούτε στο κόστος μίας μηχανής ούτε και στο κόστος των έξτρα.

Στάλθηκε από το U9200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!