GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 24-08-2013, 19:50
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MIHALIS TZIMAS Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν μπορω όμως να αφήνω πια ασχολίαστο το ότι η χώρα μου ειναι ακριβή και θα πάω Αλβανία ή Βουλγαρία ή Ρουμανία διακοπές γιατί ειναι φθηνότερα.Ναι ειναι φθηνότερα,για λίγο ακόμη,αλλα αυτό που βλέπεις δεν συγκρίνεται ,κατα την άποψη μου και ελπίζω και κατα την άποψη άλλων,με αυτό που βλέπεις στην Ελλάδα.


σε καθε περιπτωση αγαπω την ΕΛΛΑΔΑ κ την θεωρω πανεμορφη , πολλες φορες(ειναι κ το ψυχολογικο) ανωτερη σαν προορισμο.
μεχρι εκει ομως,απο υποδομη μηδεν, κ απο κλεψιμο -αρπαχτη ο καθενας συναγωνιζεται ποιος θα κλεψει πιο πολυ

σε πολλα μερη οι τιμες ειναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ για μενα προσωπικα τουλαχιστον,κ ναι αφου ειμαι διπλα στα συνορα ....(οπου γης ,κ πατρις) ναι θα προτιμισω να παω ΚΑΙ καπου που με συμφερει οικονομικα ΕΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 24-08-2013, 20:09
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μεγαλύτεροι μοτοταξιδευτες πανε σε χώρες Δ Ε και Ω


Sent from my Hand using Fingers
Ποιους εννοείς , γιατί αν εννοείς Ινδίες ,Σιβηριες κτλ, αυτοί ειναι ΑΑ φίλε μου.Αλλα δε θα συγκρινουμε ποτέ την τιμη του καφε στο Μαγκανταν με την τιμη του καφε στο Πηλιο.

Last edited by MIHALIS TZIMAS; 24-08-2013 at 20:16.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 24-08-2013, 20:15
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από intruder Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καθε περιπτωση αγαπω την ΕΛΛΑΔΑ κ την θεωρω πανεμορφη , πολλες φορες(ειναι κ το ψυχολογικο) ανωτερη σαν προορισμο.
μεχρι εκει ομως,απο υποδομη μηδεν, κ απο κλεψιμο -αρπαχτη ο καθενας συναγωνιζεται ποιος θα κλεψει πιο πολυ

σε πολλα μερη οι τιμες ειναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ για μενα προσωπικα τουλαχιστον,κ ναι αφου ειμαι διπλα στα συνορα ....(οπου γης ,κ πατρις) ναι θα προτιμισω να παω ΚΑΙ καπου που με συμφερει οικονομικα ΕΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ


Πριν μια εβδομάδα ήμουνα στους Κήπους Ζαγοριου.Εφαγα αρκετές φορές παραδοσιακή τυρόπιτα και την πλήρωσα γύρω στα 4€.Εμεινα σε καταπληκτικό καταλυμα με 35€.Ηπια ποτό με 5€.Καφε με 2€.
Παρατήρησα οτι είχε ελάχιστο κόσμο.

Αυτό που γενικά θέλω να πω ειναι οτι στην ελεύθερη αγορά ο καταναλωτής κάνει τη διαφορά.Κακοι επιχειρηματιες υπάρχουν παντού.Ο καταναλωτής τους κλείνει ή τους συντηρεί.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 24-08-2013, 20:42
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Νομιζω οτι ολοι λετε το ιδιο πραγμα.....
Κανεις δεν θελει την ακρίβεια, χωρις να αξιζει....

Αλλα μεσα στην υπερβολη του γραπτου λογου, επεσε η συγκριση Ελλάδας με Ρουμανία, Βουλγαρία, αλβανια, κλπ εξωτικοι προρισμοι

Νομιζω οτι δεν υπαρχει καν συγκριση....σε ομορφια και σε ποικιλια
Η θαλασσα και οι καιρικες συνθηκες, ειναι μοναδικες.....

Εχοντας επισκεφτει 3 φορες χειμερινα θερετρα στην βουλγαρια, μονο εκει μπορουν να συγκριθουν με εμας, σε ομορφια και οργανωση
Σε καλοκαιρινες διακοπές, η ελλαδα ειναι πανεμορφη....

Πολυ ενδιαφερον θεμα πάντως. ...
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 25-08-2013, 12:01
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MIHALIS TZIMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου μερικές φορές υπερβαλετε...
Δεν υπάρχει χώρα στην Ευρώπη που να ειναι οικονομικοτερη της Ελλαδος.Φυσικα μέσα δεν μπορώ να βάλω Βουλγαριες,Αλβανιες,Ρουμανιες κτλ.
Πόσο πληρώνετε τη βενζίνη στην Ευρώπη;πόσο πληρώνετε το άθλιο φαγητό της Ευρώπης;πόσο πληρώνεις το νερό στην Ευρώπη;πόσο τη διαμονή σε high season;πόσο...πόσο... ;Η Ελλάδα ειναι φτηνή γι αυτό που προσφέρει.

Και τα λέω εγω που προτιμώ να ταξιδεύω εξωτερικό.Το κόστος ειναι στα ίδια περίπου επίπεδα.

Υπάρχουν στην Ελλάδα μέρη και μαγαζιά σε πολυ λογικές τιμές.Καταναλωτες σωστοί δεν υπάρχουν...
Σε μεγάλο ποσοστό,
συμφωνώ μαζί σου !
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 25-08-2013, 17:11
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MIHALIS TZIMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη δεν υποτιμω καμία χώρα.Ολοι μας κατατασσουμε τους προορισμούς ανάλογα με το προσωπικό μας γούστο.Κι εγω αυτό εκφράζω την προσωπική μου αισθητική.
Για κάποιον άλλο Β' κατηγορίας μπορεί να ειναι η Σαντορινη ή το grossclockner κτλ. και Α κατηγορίας το Αργυροκαστρο και οι Αγιοι Σαράντα.

Μια ερώτηση: έχεις πάει Ρουμανία? Βουλγαρία? Όχι, όχι δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα, μην παρεξηγηθώ! Και πολύ καλά κάνεις και διαχωρίζεις σε Α,Β,Γ. Το προσωπικό γούστο και η αισθητική είναι αδιαπράγμευτα και σεβαστά. Για να καταλάβω το σκεπτικό σου ρωτάω, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο κατατάσσεις τις χώρες σε Α, Β, Γ κλπ.

Για να γίνω πιο σαφής. Μεταξύ άλλων έχω πάει και Τσεχία. Η Πράγα είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει αλλά έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις. Τόσο πολύ, που κατατάσσω τους Τσέχους στον χειρότερο λαό που έχω επισκευθεί. Προτελευταίοι χειρότεροι είναι οι Έλληνες.
Για να πω -εγώ- αυτό είναι καλό ή κακό μετράει όοολο το πακέτο και όχι μόνο το φυσικό περιβάλλον. Γι' αυτό ρωτάω, έχεις πάει? Για να δω πώς σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος.

Last edited by Al Bandy; 25-08-2013 at 17:14.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 25-08-2013, 17:45
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

σιγουρα ο καθενας κατατασει σε διαφορα επιπεδα τους προορισμους που επισκεφτηκε με δικα του κριτηρια γιατι σιγουρα δεν ειναι ολοι στο ιδιο επιπεδο. αλλα οπως προειπαν και παραπανω φιλοι ο καταναλωτης οριζει την αγορα και αυτο ως συνειδηση λειπει απο τον ελληνα. δεν ειναι τυχαιο που καποια στιγμη το sadanski εγινε το monaco της βουλγαριας απο την καταναλωτικη μανια των βορειοελλαδιτων....
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 25-08-2013, 18:05
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Ανατολικές χώρες ....

Σίγουρα για εναν Ελληνα δεν ειναι σαν την Ελλάδα καμια ξένη χώρα όσο καλή και να ειναι. (συμφωνώ με τον Μιχάλη)
Ακόμη και αν αυτή ειναι η Γαλλία η Αυστρία και τόσες άλλες , πόσο μάλλον οι ανατολικές χώρες που ακόμα ειναι πολλά χρόνια πίσω.






Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 25-08-2013, 19:48
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση: έχεις πάει Ρουμανία? Βουλγαρία? Όχι, όχι δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα, μην παρεξηγηθώ! Και πολύ καλά κάνεις και διαχωρίζεις σε Α,Β,Γ. Το προσωπικό γούστο και η αισθητική είναι αδιαπράγμευτα και σεβαστά. Για να καταλάβω το σκεπτικό σου ρωτάω, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο κατατάσσεις τις χώρες σε Α, Β, Γ κλπ.

Για να γίνω πιο σαφής. Μεταξύ άλλων έχω πάει και Τσεχία. Η Πράγα είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει αλλά έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις. Τόσο πολύ, που κατατάσσω τους Τσέχους στον χειρότερο λαό που έχω επισκευθεί. Προτελευταίοι χειρότεροι είναι οι Έλληνες.
Για να πω -εγώ- αυτό είναι καλό ή κακό μετράει όοολο το πακέτο και όχι μόνο το φυσικό περιβάλλον. Γι' αυτό ρωτάω, έχεις πάει? Για να δω πώς σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος.

Και στη Ρουμανία έχω παει και απο τη Βουλγαρία έχω περάσει κτλ.
Το εκανα πέρυσι το Πάσχα το ταξειδι αυτό.Εχουν ελάχιστα να σου δώσουν αυτές και απο πλευράς αξιοθεατων και απο πλευράς ανθρώπων.Δεν λέω τίποτα αλλά ελάχιστα.Ειναι λογικό το κόστος εκεί να ναι πολύ χαμηλό.

Μου θυμίζει τη σύγκριση των παραλιών της Ελλαδος με τα αντίστοιχα της Τουρκίας.

Χειρότερος λαός;Ελβετοί,Γάλλοι ανταγωνίζονται Τσέχους και Ελληνες επάξια.
Εννοείται οτι θα μπορούσαμε να είμαστε TOP.
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 26-08-2013, 12:43
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MIHALIS TZIMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στη Ρουμανία έχω παει και απο τη Βουλγαρία έχω περάσει κτλ.
Το εκανα πέρυσι το Πάσχα το ταξειδι αυτό.Εχουν ελάχιστα να σου δώσουν αυτές και απο πλευράς αξιοθεατων και απο πλευράς ανθρώπων.Δεν λέω τίποτα αλλά ελάχιστα.Ειναι λογικό το κόστος εκεί να ναι πολύ χαμηλό.

Μου θυμίζει τη σύγκριση των παραλιών της Ελλαδος με τα αντίστοιχα της Τουρκίας.

Χειρότερος λαός;Ελβετοί,Γάλλοι ανταγωνίζονται Τσέχους και Ελληνες επάξια.
Εννοείται οτι θα μπορούσαμε να είμαστε TOP.
Διαφωνώ μαζί σου αλλά, όπως είπα, το κριτήριο τού καθενός είναι διαφορετικό (και σεβαστό). Εγώ και αξιοθέατα είδα και από τους ανθρώπους πήρα κάτι. Μιλάω για Ρουμανία.

Όσοι για τους Ελβετούς και τους Γάλλους δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω πάει παρά μόνο μια σύντομη στάση στο Παρίσι για να αλλάξω αεροπλάνο. Μιλάω μόνο γι' αυτούς που ξέρω και οι χειρότεροι λαοί απ' αυτούς που έχω πάει είναι Τσέχοι και Έλληνες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!