GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 21-05-2010, 20:13
incubus Ο/Η incubus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

υστερα απο ενδελεχη παρατηρηση βρεθηκε οτι δεν φταιει το καπακι γιατι δεν χανει απο το καπακι χανει απο το κατω μερος των δυο πλαστικων ημικυκλιων του o-ring (φλατζας).
Που σημαινει οτι η η φλατζα ειναι στραβη (δηλ τα πλαστικα ημικυκλια ειναι ελαφρως μικροτερα) η τα μεταλλικα φατνια ειναι ελαφρως μεγαλυτερα .
Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι με την σωστη φλατζοκολλα θα λυθει το προβλημα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 21-05-2010, 21:13
koyis Ο/Η koyis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: prebeza
Μoto: gs 650 (twin)
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Για σας και από εμένα περιττό να σας πω ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα δακρύζει λάδια από το πσευτοκαπακο από το μπροστινό μέρος και τα φέρνει στα πλάγια πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι έχουν κοπεί στραβά όλες οι κεφαλες από το εργοστάσιο από τα συγκεκριμένα μηχανάκια.gs 650 και gs 800. έχει στήλη η εταιρία άλλες τσόντες κομμένες ίδιες με τις κεφαλες + φλατζοκολα εννοείτε. Θέλω να ελπίζω ότι θα παν όλα καλά .
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 21-05-2010, 21:29
incubus Ο/Η incubus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Η στραβος ειν' ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-05-2010, 21:59
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από incubus Εμφάνιση μηνυμάτων
υστερα απο ενδελεχη παρατηρηση βρεθηκε οτι δεν φταιει το καπακι γιατι δεν χανει απο το καπακι χανει απο το κατω μερος των δυο πλαστικων ημικυκλιων του o-ring (φλατζας).
Που σημαινει οτι η η φλατζα ειναι στραβη (δηλ τα πλαστικα ημικυκλια ειναι ελαφρως μικροτερα) η τα μεταλλικα φατνια ειναι ελαφρως μεγαλυτερα .
Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι με την σωστη φλατζοκολλα θα λυθει το προβλημα
Εγώ αυτό που κατάλαβα πάντως είναι πως είναι επικίνδυνο να ακολουθείς GS800.. γλυστράει!
Εύχομαι πάντως Σπύρο να λύσεις το πρόβλημα οριστικά αυτή τη φορά!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 22-05-2010, 08:56
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό που κατάλαβα πάντως είναι πως είναι επικίνδυνο να ακολουθείς GS800.. γλυστράει!
Εύχομαι πάντως Σπύρο να λύσεις το πρόβλημα οριστικά αυτή τη φορά!
Φαίνεται ότι όλες οι bmw έχουν τα προβληματάκια τους με τα λάδια, άλλες τα καίνε και άλλες τα φτύνουν
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 22-05-2010, 11:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από koyis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας και από εμένα περιττό να σας πω ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα δακρύζει λάδια από το πσευτοκαπακο από το μπροστινό μέρος και τα φέρνει στα πλάγια πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι έχουν κοπεί στραβά όλες οι κεφαλες από το εργοστάσιο από τα συγκεκριμένα μηχανάκια.gs 650 και gs 800. έχει στήλη η εταιρία άλλες τσόντες κομμένες ίδιες με τις κεφαλες + φλατζοκολα εννοείτε. Θέλω να ελπίζω ότι θα παν όλα καλά .
ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντό του!!!!!!!!!!!!! Πιο ευκολο ειναι να ειναι ''μικρη'' η λαστιχενια φλαντζα στο καπακι των βαλβιδων παρα να κοπει στραβα το ιδιο το καπακι!! αν το καπακι ηταν κομμενο στραβα οχι μονον δεν θα καθοτανε πανω στην κεφαλη αλλα το λαδι που θα εχανε θα ηταν ''ζωντανο'' και πολυ και οχι ιδρωμα!!!!!!!

Ακομα, και προσωπικη μου αποψη αυτο που θα πω, ισως υπαρχει ενα θεμα στα helicoil των βιδων του ψευτοκαπακου που βιδωνουν πανω στην κεφαλη!! Δηλαδη λαθος υπολογισμου του νουμερου του σπειρωματος (helicoil) και φυσικα λαθος βιδες. Ετσι ενω το καπακι για να σφιξει σωστα θελει π.χ. 1 κιλο δυναμης οταν αυτο το κιλό εφαρμοζεται τα σπειρωματα δεν αντεχουν και ''σηκωνονται'' προς τα πανω με αποτέλεσμα να μην επιτυγχανεται στεγανοποιηση μεταξυ καπακιου-φλαντζας-κεφαλης!!! Κι ετσι το προβλημα το αντιμετωπιζουν με παχυτερη φλαντζα (με το παχυμετρο δεν φαινεται, για τοσο λιγο παχυτερη μιλαμε) ουτως ωστε να μετριασουν την δυναμη της βιδας στο σπειρωμα!!!! Ετσι απο 1 κιλο δυναμη κατεβαινουν στο 0,5-0,8 και το προβλημα συνηθως λυνεται!!!!
Βεβαια ποιος θα παραδεχθει κατι τετοιο ειναι ενα θεμα!!!

Ειναι γνωστο στους παλιοτερους το XLS 500 του '82 που ειχαν το ιδιο προβλημα ακριβως, μονον που σε αυτα δεν υπηρχε φλαντζα οπως στα GS 800 (το λαδι λερωνε παντελονια) κι ετσι δεν υπηρχε περιθωριο επισκευης με τις υπαρχουσες βιδες και σπειρωματων εκτος κι αν αλλαζες τα σπειρωματα με χοντρυτερα κι αναλογες περαστες βιδες!!!

Τεσπα παλια τα χρόνια εκεινα!!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 22-05-2010, 11:51
incubus Ο/Η incubus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Ακομα, και προσωπικη μου αποψη αυτο που θα πω, ισως υπαρχει ενα θεμα στα helicoil των βιδων του ψευτοκαπακου που βιδωνουν πανω στην κεφαλη!! Δηλαδη λαθος υπολογισμου του νουμερου του σπειρωματος (helicoil) και φυσικα λαθος βιδες. Ετσι ενω το καπακι για να σφιξει σωστα θελει π.χ. 1 κιλο δυναμης οταν αυτο το κιλό εφαρμοζεται τα σπειρωματα δεν αντεχουν και ''σηκωνονται'' προς τα πανω με αποτέλεσμα να μην επιτυγχανεται στεγανοποιηση μεταξυ καπακιου-φλαντζας-κεφαλης!!! Κι ετσι το προβλημα το αντιμετωπιζουν με παχυτερη φλαντζα (με το παχυμετρο δεν φαινεται, για τοσο λιγο παχυτερη μιλαμε) ουτως ωστε να μετριασουν την δυναμη της βιδας στο σπειρωμα!!!! Ετσι απο 1 κιλο δυναμη κατεβαινουν στο 0,5-0,8 και το προβλημα συνηθως λυνεται!!!!
Βεβαια ποιος θα παραδεχθει κατι τετοιο ειναι ενα θεμα!!!
K72_R11001b_small.jpgΑυτο ομως λυνεται με τοποθετηση τεσσαρων ροδελων στις βιδες του καπακιου ετσι ωστε να πιεζουν περισσοτερο το λαστιχο
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 22-05-2010, 12:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από incubus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισυναπτόμενα 3149Αυτο ομως λυνεται με τοποθετηση τεσσαρων ροδελων στις βιδες του καπακιου ετσι ωστε να πιεζουν περισσοτερο το λαστιχο
αν εννοεις τις λαστιχενιες ροδέλες ειναι για αλλη δουλεια εκει και οχι για πιεση στο καπακι!!! Αν προσεξεις μεσα στις λαστιχενιες ροδέλλες υπαρχει οδηγος μεταλικος, σε σχημα ''Τ'' οπου και περναει η βιδα για να βιδωσει στο καπακι και να σφιξει!
Τα λαστιχα εκει ειναι για στεγανοποιηση, δηλαδη, κατω απο το καπακι κυκλοφορει λαδι, αυτο το λαδι καπως πρέπει να μην βγει εξω απο τις τρυπες των βιδων. Παλιοτερα βαζανε κοινες ροδέλες αλλα ειχανε προβληματα σαν του XLS που περιεγραψα πιο πανω, ετσι βαλανε τις λαστιχενιες ροδέλλες ουτως ωστε να μειωσουν την εφαρμοσμενη δυναμη στα helicoil και την ιδια στιγμη να επιτυχουν την μαξιμουμ στεγανοποιηση!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 22-05-2010, 13:04
incubus Ο/Η incubus βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Οχι εννοω ατσαλινες ισοπαχεις ροδελες που θα μπουν πριν τις λαστιχενιες ετσι ωστε να αυξηθει η προς το λαστιχο πιεση (οι βιδες εχουν στοπερ, δλδ εχουν σπειρωμα μονο σε συγκεκριμενο τμημα του μηκους τους )
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 22-05-2010, 13:58
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: F800gs Φλατζα καπακιου βαλβιδων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από incubus Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εννοω ατσαλινες ισοπαχεις ροδελες που θα μπουν πριν τις λαστιχενιες ετσι ωστε να αυξηθει η προς το λαστιχο πιεση (οι βιδες εχουν στοπερ, δλδ εχουν σπειρωμα μονο σε συγκεκριμενο τμημα του μηκους τους )

Υπάρχουν ηδη αυτες οι ροδέλες που λες και ειναι σε σχημα ''Τ'' και χωνονται μεσα στο λαστιχο στεγανοποιησης!!! Δες τα επισυναπτομενα, θα καταλαβεις!
το καπακι δηλαδη εχει ενα rubber bushing για στεγανοποιηση και μεσα σε αυτο υπαρχει ενα μεταλο σε σχημα ''Τ'' όπου στο πλατυ μερος του ''Τ'' παει και καθεται η βιδα με το πεπλατυσμενο κεφαλι εν ειδη ενσωματωμενης ροδέλας κα σφιγγει το καπακι!! Κατι αναλογο της φωτο ''rubber mount''. Χωρις τον μεταλλικο μερος μεσα στο λαστιχο θα ηταν αδυνατη η συσφιξη του καπακιου!! Εν βαλεις επιπλεον ροδελα δεν κανει τιποτε απολυτως αφου το μεταλικο σχηματος ''Τ'' κατα το σφιξιμο παει και ακουμπαει στην κεφαλη μη επιτρεποντας παραπανω σφιξιμο!! Και αφου το μηκος του ''Τ'' ειναι ορισμενο οτι και να βαζεις μεταξυ αυτου και της βιδας δεν αλαζει!!!!!!
Attached Images
File Type: jpg Engine-Mount-1-.jpg (49.8 KB, 8 views)
File Type: jpg Rubber-Bushing.jpg (2.9 KB, 33 views)
File Type: jpg Rubber-Mount.jpg (17.2 KB, 4 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW F800GS Fuji Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 29-05-2010 03:18
BMW F800GS explode Πωλήσεις μοτοσυκλετών 15 30-04-2010 22:22
MY F800GS mrdaellis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 17 23-04-2010 09:47
καπακι βαλβιδων 1150gs adv dim1150gsa Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 28-10-2009 22:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!