GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #341  
Παλιό 09-01-2013, 17:49
TIME Ο/Η TIME βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R 1150 GS - ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΟ KYMCO JETIX 125
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

είναι ένα μεγάλο θέμα πάντως που νομίζω πως ήρθε ο καιρός να δώσουμε όλοι την πρέπουσα προσοχή...
Reply With Quote
  #342  
Παλιό 09-01-2013, 18:59
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Ο Κος Ναπολέων δεν έχει γυρίσει ακόμη από τις διακοπές;
Reply With Quote
  #343  
Παλιό 09-01-2013, 19:17
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Κος Ναπολέων δεν έχει γυρίσει ακόμη από τις διακοπές;

Mαλλον απο τα γελια δεν μπορει να γραψει λεξη....

Απο τη στιγμη που τελειωσε η παραγωγη του 1150 αρχισαν τα μεγαλα θεματα....εγω πιστευω οτι μερα με τη μερα χανουν το παιχνιδι!

Η προσθηκη τεχνολογιας χωρις δοκιμες εβγαλε πολλες ζημιες με αρκετα υψηλο κοστος, αν αρχισει και το υγροψυξτο τα ιδια τοτε πραγματικα εχουμε θεμα αξιοπιστιας!!!
Reply With Quote
  #344  
Παλιό 09-01-2013, 19:27
lobo Ο/Η lobo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW 1200 GS '08
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TIME Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά γαμώ την τρέλλα μου δηλαδή...
Έλεος πια - ως εδώ.
Τι γίνεται με τις χρυσοπληρωμένες μας μοτοσυκλέτες;;;
Που πήγε το΄" πήρες bmw - εγγύηση!";
Τι ##### γίνεται με αυτήν την εταιρεία τελικά;;;;
Πληρώνουμε ή όχι για κάτι αξιόπιστο;;;
Είναι σοβαρή εταιρεία ή όχι;;;
Απολογείται σε κάποιον ή είναι υπεράνω νόμου;;;

διαβάζω για ένα σωρό προβλήματα και βγαίνω από τα ρούχα μου...
( ευτύχως που έχω 120 κιλών κορμάρα !!!)

άκουσον - άκουσον που ο παρλαπίπας από την αντιπροσωπεία είπε ως δικαιολογία ότι πείραζε την προφόρτιση ο πρώην κάτοχος και γι'αυτό έσκασε η ανάρτηση!!!
Άκου εκεί δικαιολογία!!!
Και μιλάτε και για επισκευές που κοστίζουν 150 ευρώ ότι ευτυχώς ήταν φθηνά!!!
Που ζούμε ρε παίδες στην Ελβετία και δεν το έχω καταλάβει;;;;

Τι να πω ρε παιδιά ;; ή δεν είμαι εγω στα καλά μου ή κάτι είναι στραβό σε όλα αυτά...

Είμαι κάτοχος 1150 gs πάρα μα πάρα μα πάρα πολλά χρόνια και την έχω φορτώσει μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο και ποτέ μα ποτέ δεν έπαθε το παραμικρό η ανάρτησή μου...μα τίποτε σας λέω...


Τι ##### κάνουν στα νέα μοντέλα;;;
Φίλε μου δικαιολογημένη η αγανάκτησή σου. Απλά θέλω να σταθώ σε κάποια πράματα.
Το ότι αγόρασα BMW GS και μπήκα στο "άνθεον" των καβαλητών αυτού του είδους δικύκλων, ήταν όνειρο ζωής...
Απο εκεί και πέρα το όνομα της εταιρείας είναι πράγματι βαρύγδουπο, αλλά κυρίως για λόγους αξιόπιστης λειτουργίας κινητήρα, αλλά και μηχανής γενικότερα(η σκασμένη ανάρτηση δεν σ' αφήνει). Και αφού το έφερε η κουβέντα θα πώ για ένα απο τα προηγούμενα μοτοσακά που είχα. Ένα V-STROM 650, που πολλοί έχουν να λένε για την αξιοπιστία του και όχι μόνο... Αλλά και αυτό στα 30000 + χλμ. έσκασε η πίσω ανάρτηση με μόνη διαφορά ότι δεν διορθωνόταν-επισκευαζόταν(τουλάχιστον όπως μου είπε ο τότε μάστορας) με αποτέλεσμα να πάω και να ακουμπήσω 8 κατοστάρικα, για να βάλω μια white power και ησύχασα. Τότε τί έπρεπε να πω, ε εντάξει πλήρωσα 7500 ευρώ τότε και έπρεπε να περιμένω τέτοιου είδους ζημιά;;;;

Όσον αφορά για τα 150 ευρώ, δεν λέω ότι είναι λίγα ούτε μου τρέχουν απο τα μπαντζάκια, αλλά σε σχέση με αυτά που πλήρωσα με κάτι πιο "γιαπωνέζικα" αξιόπιστο για το οποίο πλήρωσα τα εξαπλάσια περίπου για την ίδια ζημιά, ε τότε λέω είμαι μια χαρά.
Το θέμα ανάρτηση είναι ένα θέμα απο μόνο του. Τώρα δεν ξέρω αν η εταιρεία κατασκευής των συγκεκριμένων αναρτήσεων φταίει για το ότι έβαλε συγκεκριμένα υλικά γ' κατηγορίας (π.χ. τσιμούχες) ή το πρόβλημα είναι γενικό στο σύνολο της κατασκευής της. Σε αυτό θα δείξει ο χρόνος (Όσον αφορά για τον ευατό μου, γιατί δεν έχω ακούσει κάποια αντίστοιχη εμπειρία, για το μετέπειτα της επισκευής).
Reply With Quote
  #345  
Παλιό 09-01-2013, 21:01
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
........
είχα το v strom 1000 k3 και η αναρτηση έκλασε πάρα πολύ σύντομα.... έβαλα ohlins για τους λόγους που και εσύ στο 650 έβαλες wp....
κόστος αγοράς μοτό 10.000€ καινούργια

έχω το fjr 1300a (2008) το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο 10.500 € όταν καινούργιο είχε 16.500 €(δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και παραπάνω).... η ανάρτηση είναι μάπα....

σε καμμιά από τις δύο περιπτώσεις δεν δικαιολογώ τις εταιρίες.... ειδικά στο φουζουρού, αν είναι να δώσεις ενα σκασμό λεφτά να το αγοράσεις καινούργιο και να έχεις τέτοια ανάρτηση, είναι για να του βάλεις φωτιά να το κάψεις....

πιστεύω οτι αυτο θελει να πει ο φίλος παραπάνω.... δεν ζητάμε την σουπερ ντούπερ ανάρτηση που δεν καταλαβαίνει τίποτα.... θέλουμε απλά να δουλεύει χωρίς προβλήματα, να είναι "συμβατικώς καλή", τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω....

ειδικά στις περιπτώσεις των ακριβών μοτό, είναι must!!!!
Reply With Quote
  #346  
Παλιό 09-01-2013, 23:18
lobo Ο/Η lobo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW 1200 GS '08
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Ούτε και εγώ δεν ήθελα να δικαιολογήσω τον έλικα. Απλά ήθελα να θυμίσω ότι το φαινόμενο "σκασμένη" ανάρτηση δεν είναι μονοπώλιο της bmw. Σε αυτό που έδωσα βάση είναι το ότι προτιμώ να μου βγει σαν βλάβη μια ανάρτηση η οποία επιδιορθώνεται, από το να αναγκάζομαι κάθε τρεις και λίγο να πηγαίνω συνεργείο.
Για παράδειγμα ένα φίλος, είχε προ 2ετιας το 990 το οποίο έχει απο τις πιο σουπερ αναρτήσεις και κοστίζει, αλλά κάθε 2 εβδομάδες πήγαινε συνεργείο, τη μια για αντλία βενζίνης, την άλλη για ηλεκτρολογικά, την άλλη επειδή την κοίταξε στραβά και το μαρτύριο του έλαβε τέλος πουλώντας την. Δεν ξέρω, μπορεί να ήταν άτυχος και να έπεσε στην περίπτωση, αλλά το αποτέλεσμα ήταν να βλέπει ο άνθρωπος πορτοκαλί και να του γίνεται η τρίχα κάγκελο!!!
Η συμπεριφορά της ανάρτησης του GS γενικά μου είναι πολύ ευχάριστη και σε διαφορετικά τερραίν. Τώρα άμα γίνει η στραβή αυτή επισκευάζεται, οπότε αυτό μου αρκεί.
Reply With Quote
  #347  
Παλιό 10-01-2013, 00:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Επιτέλους βρέθηκε και κάποιος να τα πει


Μιλάμε κατ' αρχήν, για αμορτισέρ που "τα φτύνουν" ή "κλάνουν", όπως θέτε πείτε το!
Δεν καταρρέει ολόκληρη ανάρτηση, που είναι και λείαν επικίνδυνο!
Ένα αμορτισέρ χαλάει. Το ότι κοστίζει ένα σκασμό Λ7, είναι ένα θέμα. Ασφαλώς!
Το ότι η μηχανή καινούρια κάνει επίσης ένα σκασμό Λ7, είναι επίσης ένα θέμα!
Αυτό που λέω, είναι ότι τέτοιες βλάβες είναι πολύ συχνές σε όλες σχεδόν τις μηχανές, ανεξαρτήτως μάρκας. Θα έλεγα μάλιστα, ότι στα 1100, 1150 που δεν πάθαιναν τίποτα και βγάλανε κατοσταριές χιλιάδων χιλιομέτρων, είναι ένα θαύμα!
Το ίδιο και στα 2010+ μοντέλα με μηχανές που έχουν ήδη 50-60000χλμ και δεν έχουν πρόβλημα, είναι επίσης θαύμα!
Δεν δικαιολογώ κανέναν, δεν είμαι μέτοχος της BMW, δεν είμαι καν BMWδάκιας....
1η φορά πήρα μηχανή BMW και είμαι ευχαριστημένος. Μέχρι εκεί.
Απλώς λέω τα πράγματα όπως είναι!
Τα λέει κι ο φίλος με το φουτζουρου, από πάνω κι φίλος που την έφτιαξε τη δική του.


Φιλιά σε όλους και ..... μακριά από εμάς
Reply With Quote
  #348  
Παλιό 10-01-2013, 07:51
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

τωρα να πω και την αμαρτία μου (που δεν νομίζω να είναι και τόσο αμαρτία)......

θεωρώ οτι όταν μία εταιρεία βγάζει το σούπερ-ντούπερ μοντέλο της, το πιο μοσχοπουλημένο/διαφημισμένο (πχ τζι ες), την ναυ-αρχίδα της (πχ φουζουρού) με ενα σκασμό μπλιμπλίκια πάνω για μόστρα και διαφήμιση,

σαν καταναλωτής και εφόσον είναι να βάλεις ενα σκασμό λεφτά για να το αγοράσεις,

θα προτιμούσα να δώσω +800€ στην αγορά της και να έχει πάνω μια ακριβή ανάρτηση εξ' αρχής, παρά να τρέχω μετά για κάτι τόσο "κοινό"....

ήμαρτον δλδ, δεν αγοράσαμε παπιά με 1000 € .....
Reply With Quote
  #349  
Παλιό 10-01-2013, 10:33
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα να πω και την αμαρτία μου (που δεν νομίζω να είναι και τόσο αμαρτία)......

θεωρώ οτι όταν μία εταιρεία βγάζει το σούπερ-ντούπερ μοντέλο της, το πιο μοσχοπουλημένο/διαφημισμένο (πχ τζι ες), την ναυ-αρχίδα της (πχ φουζουρού) με ενα σκασμό μπλιμπλίκια πάνω για μόστρα και διαφήμιση,

σαν καταναλωτής και εφόσον είναι να βάλεις ενα σκασμό λεφτά για να το αγοράσεις,

θα προτιμούσα να δώσω +800€ στην αγορά της και να έχει πάνω μια ακριβή ανάρτηση εξ' αρχής, παρά να τρέχω μετά για κάτι τόσο "κοινό"....

ήμαρτον δλδ, δεν αγοράσαμε παπιά με 1000 € .....

Δεν έχεις άδικο, όλοι αυτό θα θέλαμε.
Δυστυχώ όμως, συμβαίνει το αντίθετο κι έχει γενικευτεί. Παλιότερα οι Ευρωπαίοι δεν είχαν μεγάλη γκάμα σε μοντέλα κλπ αλλά υπερτερούσαν σε ποιότητα και περιφεριακά (αναρτήσεις κυρίως και φρένα).
Τώρα γίναν όλοι ίσα κι όμοια.....
Reply With Quote
  #350  
Παλιό 10-01-2013, 11:09
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους βρέθηκε και κάποιος να τα πει


Μιλάμε κατ' αρχήν, για αμορτισέρ που "τα φτύνουν" ή "κλάνουν", όπως θέτε πείτε το!
Δεν καταρρέει ολόκληρη ανάρτηση, που είναι και λείαν επικίνδυνο!
Ένα αμορτισέρ χαλάει. Το ότι κοστίζει ένα σκασμό Λ7, είναι ένα θέμα. Ασφαλώς!
Το ότι η μηχανή καινούρια κάνει επίσης ένα σκασμό Λ7, είναι επίσης ένα θέμα!
Αυτό που λέω, είναι ότι τέτοιες βλάβες είναι πολύ συχνές σε όλες σχεδόν τις μηχανές, ανεξαρτήτως μάρκας. Θα έλεγα μάλιστα, ότι στα 1100, 1150 που δεν πάθαιναν τίποτα και βγάλανε κατοσταριές χιλιάδων χιλιομέτρων, είναι ένα θαύμα!
Το ίδιο και στα 2010+ μοντέλα με μηχανές που έχουν ήδη 50-60000χλμ και δεν έχουν πρόβλημα, είναι επίσης θαύμα!
Δεν δικαιολογώ κανέναν, δεν είμαι μέτοχος της BMW, δεν είμαι καν BMWδάκιας....
1η φορά πήρα μηχανή BMW και είμαι ευχαριστημένος. Μέχρι εκεί.
Απλώς λέω τα πράγματα όπως είναι!
Τα λέει κι ο φίλος με το φουτζουρου, από πάνω κι φίλος που την έφτιαξε τη δική του.


Φιλιά σε όλους και ..... μακριά από εμάς
Εκει νομιζω ειναι η ουσια,το ποσο κοστιζει και οχι τοσο οτι χαλαει....στο κατω-κατω ενα αμορτισερ ειναι...δεν ειναι χρυσαφι!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW και σπασμενο μοτερ....... Dimitrism Τεχνικά θέματα διάφορα 114 14-03-2011 10:31
Πως μπορεί να εκφραστεί ο ΄΄Κανένας΄΄ τον δημοσκοπήσεων; MARK Επικαιρότητα 2 23-10-2010 14:17
Επιδιορθωση Σπασμενων Πλαστικων vasorfa Τεχνικά θέματα διάφορα 17 20-08-2010 11:23
Ενας αγανακτησμενος πολιτης. georgekostas Διάφορα 57 30-12-2009 23:36
Μεθυσμενος wolferin Ανέκδοτα 13 11-04-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!