GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ποδήλατο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-01-2011, 16:58
princess Ο/Η princess βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κηφισιά
Μoto: Συv. σε 1150 adv desierto 3
Μηνύματα: 4,493
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή χρονιά Θάνο! Πάντα όρθιος στο ποδήλατο και στη μηχανή αργότερα! Συμβουλές δε σου δίνω, είμαι σίγουρος ότι οι γονείς σου κάνουν καλή δουλειά!
χαχαχα επισης και ναι κανουν καλη δουλεια
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-01-2011, 17:02
commander2 Ο/Η commander2 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: gs1150adv του μπαμπα.. lifan 125cc motocross
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

παλι απο το προφιλ της μαμας
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-01-2011, 17:16
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Εγω εχω παρει το IDEAL KRITTON το οποιο εχω δοκιμασει τοσο σε χωμα οσο και σε ασφαλτο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Αλλα αυτα ειναι γουστα.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 09-01-2011, 12:19
crazy artist Ο/Η crazy artist βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: π. φάληρο
Μoto: XT660Z Tenere
Μηνύματα: 426
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Κι εγώ έχω το ideal megisto και είναι πολύ τίμιο ποδήλατο για τα λεφτά του (το είχα πάρει 320 ευρώ το 2006). Τα λάστιχά του ΔΕΝ είναι λεπτά και μπορείς να μπεις στο χώμα άνετα αρκεί να μην ζητάς extreme καταστάσεις!
Παρά τα τρακτερωτά του λάστιχα, όμως, οι διαστάσεις των τροχών είναι 28' (όπως των ποδηλάτων ταχύτητας) και όχι 26' που έχουν τα mountain bikes. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα, από τη μια να πιάνεις πιο εύκολα μεγαλύτερες ταχύτητες από τα mountain κι από την άλλη να μπορείς να μπαίνεις και σε χώμα αλλά και να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου από λακούβες και κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων που προκαλούν στραβώματα στις ζάντες.
Η κατηγορία, αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα της ideal, ονομάζεται off-road trecking και βρίσκεται ανάμεσα στα ποδήλατα δρόμου με τα ποδήλατα mountain. Είναι κατά μια έννοια ότι τα on-off μηχανάκια σε σχέση με τα εντούρο και τα street. Πιστεύω ότι είναι ιδανικό για την Αθήνα.
Αν πάντως σου περισσεύουν 150 ευρώ παραπάνω κοίταξε το αμέσως επόμενο στην ίδια κατηγορία και ονομάζεται ERGOMAX. Είναι πανέμορφο!
Αυτά φίλε μου και συγνώμη αν μακρυγόρησα και σε κούρασα. Εύχομαι να το χαρείς όσο μπορείς ....
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 09-01-2011, 20:15
Africaptan Ο/Η Africaptan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μoto: Africa
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Φιλε μου, εχω ενα Merida mountain που ομως του εχω αλλαξει λαστιχα κι εχω βαλει χωματινα. Γιατι; Για την φασαρια. Πολυ φασαρια το χωματινο λαστιχο στην ασφαλτο.
Ειχα κι ενα Ideal crosser, trekking 28 ινσων. Το πουλησα ομως, για δυο λογους. Ο ενας ηταν οτι με τα στενα του (και ασφαλτινα) λαστιχακια εννοιωθα και το παραμικρο πετραδακι (και πιστεψε με, δεν μπορεις να φανταστεις ποσα πολλα υπαρχουν που δεν το ειχες καταλαβει νωριτερα, ουτε ποσο ενοχλητικα ειναι...) κι ο αλλος λογος ειναι οτι ειχε v-brakes κι εμενα (100 κιλα που ειμαι) δεν με εφταναν.
Τα εβαλα κατω, τα ζυγιασα, κι αποφασισα να κρατησω το Merida.
Νομιζω οτι εκανα την καλυτερη δυνατη κινηση που μπορουσσα να κανω, η οποια θα ηταν τελεια, αν το Merida ειχε 28αρηδες τροχους. Ομως ειπαμε οτι ειναι Mountain και οχι trekking. Αλλη γεωμετρια κι αλλη θεση οδηγησης...
Ανακεφαλαιωση. Αν πας μονο πολη, παρε ενα trekking, αλλα να ξερεις οτι θα νοιωθεις και το παραμικρο πετραδακι. Φαντασου τους λακους... Εκτος κι αν βαλεις ασφαλτινο λαστιχο μεν, αλλα "παχυ".
Αν πας χωμα, τοτε καθαρα mountain.
Για φρενα, δισκοφρενα και μονο δισκοφρενα. Προσοχη ομως μην πεσεις στην παγιδα. Οταν λεμε δισκοφρενα, εννοουμε υδραυλικα. Οχι μηχανικα, με ντιζα. Καλυτερα τα v-brakes, παρα τα μηχανικα δισκοφρενα. Αποψη μου...
Την πισω αναρτηση, ξεχασε την. Πεταλι θα κανεις, και στο ιδιο μερος θα βρισκεσαι. (ενταξει, ξερουμε ολοι οτι τα λεω λιγο τραβηγμενα τα πραματα) αλλα μακρυα απο πισω αναρτηση αυτης της κατηγοριας τουλαχιστον. Μονο αζωτου, αλλα μετα εχεις ξεφυγει παρα πολυ οικονομικα.
Για την μπροστα αναρτηση, την χρειζεσαι και στην ασφαλτο και στο χωμα, αλλα καλη. Ρυθμιζομενη και να κλειδωνει.
Θες την αποψη μου; Αν μπορεις να δωσεις κανα 100αρι ακομα, υπαρχουν αριστα ποδηλατα μεταχειρισμενα, σχεδον καινουρια.
Καλη επιτυχια σ οτι κι αν κανεις.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 10-01-2011, 00:31
AntonisD Ο/Η AntonisD βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: KOLONOS
Μoto: GS 1200 09 HONDA SH 150 KAWASAKI KAZE R 115
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Φιλε ΟΤΗΟ εχω δυο ΙDEAL ενα mountain zig zag και ενα treking
megisto το δευτερο ειναι ασυγκρητα πιο ξεκουραστο απο το πρωτο και κανει τα ιδια με ενα mountain εκτος απο σπανιες ακραιες καταστασεις που δυσκολα θα συναντησεις. Οποτε IDEAL MEGISTO με κλειστα τα ματια στα 370.00 ευρω
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 10-01-2011, 11:12
basilis76 Ο/Η basilis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.ΕΝΑ IDEAL MEGISTO ΚΑΙ ΕΝΑ FIDUSA.TO MEGISTO ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.Η BALLISTIC ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ.ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΚΡΥΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ IDEAL ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 10-01-2011, 14:00
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκια!
Μάλλον στο Megisto θα πάω, είναι ο χρυσός μέσος όρος απ'ότι κατάλαβα
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 10-01-2011, 14:07
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

αν σε ενδιαφερει φιλος κολιτος δουλευει στον γατσουλη με τα ποδηλατα στην νεα φιλαδελφεια αμα θες παρε με τηλεφωνο να παμε μαζι μηπως εχει καποιο ποδηλατο που σου κανει να το παρεις σε καλη τιμη. ξερω οτι εχει την αντιπροσοποια της GT αλλα εχει και αλλες μαρκες...
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 10-01-2011, 14:30
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Το απόγευμα θα μου το φέρουν, IDEAL STROBE, αλουμινένιος σκελετός – αλουμινένιο ψαλίδι – αλουμινένιες πεταλιέρες - ‘διπλές’ ζάντες - δισκόφρενα – ανάρτηση – χωμάτινα – όλα τα παραφερνάλια, τα Shimano του Megisto. Βελλλούδο. Από Κηφισιά. Τελευταίο €300. Έχει ένα ακόμη small.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Την γνώμη σας για το Systemhelm 5 NIKOS PAPADOPOULOS Κράνη 11 19-03-2010 07:09
Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo evanslam Ένδυση 15 04-03-2010 23:24
1250 gs την γνώμη σας!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 17 25-08-2009 11:39
Ποιά η γνώμη σας για τους Ρεθυμνιώτες VILLY Ελλάδα 25 26-07-2009 11:45
Ποιά είναι η γνώμη σας για τη πώληση του Λιμανιού στους Κινέζους. VILLY Ελλάδα 7 09-01-2009 17:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!