GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 13-10-2012, 02:10
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Τρίτη 5/6 11η μέρα Κωνσταντινούπολη - Eceabat- Αϊβαλί (584 χλμ)
Παρόλο που πήγα πρωί πρωί να επισκεφθώ την Αγία Σοφία είχε μία ουρά μεγαλύτερη από τα ταχυδρομεία κάθε πρώτη του μήνα που πληρώνουν συντάξεις .
Ίσως κάποια άλλη στιγμή να πάρω το αεροπλάνο και να αφιερώσω 4 με 5 ημέρες για να κάνω περιήγηση στην Πόλη και αυτό μία ενδιάμεση εποχή γιατί εγώ με 40 ο Csightseeing κάνω μόνο στην παραλία. Στήθηκα για μία φωτογραφία έξω από το ναό ,αυτή τη φορά με τον καλύτερο φωτογράφο, το τρίποδο μου. Προσφέρθηκαν κανά δύο περαστικοί αλλά και αυτοί πρέπει να ήταν τρελοί επαγγελματίες, στημένος μπροστά από ένα από τα καλύτερα μνημεία στον κόσμο και με ζούμαραν στο πρόσωπο λες και έβγαζα φωτογραφία διαβατηρίου. Τέλος πάντων επειδή την έχω πατήσει σε παλιότερο ταξίδι όσο θεωρώ απαραίτητα τα εσώρουχα σε ένα ταξίδι άλλο τόσο και το τρίποδο.
Το μπλέ τζαμί από μακριά,
Και συνέχισα για ΑΪβαλί ακολουθώντας την παράκτια διαδρομή έχοντας στα αριστερά μου τη Θάλασσα του Μαρμαρά , περνώντας από το Στενό των Δαρδανελίων.
Σταμάτησα σ ‘ ένα πρατήριο για ανεφοδιασμό της μοτό και επί τη ευκαιρία ένα κρύο καφεδάκι μέσα στην ζέστη είναι καλό ναρκωτικό. Οι υπάλληλοι του Βενζινάδικου με κέρασαν και γιαουρτάκι.
Όσοι θέλετε να κάνετε ταξίδια με πολλές αποσκευές υπάρχει και η λύση αλουμινένιες βαλίτσες XXLmadeinTurkey.
Tούρκικες Φρεγάτες βολτάρουν, κάποιες στα δικά τους χωρικά ύδατα και κάποια έφτασε μέχρι την Μύκονο..
Το παλικαράκι ταξίδευε με Κινέζικο σκούτερ, σταμάτησα να τον ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι έκανε απλά στάση για ξεκούραση. Πιο κάτω που έκανα στάση εγώ σταμάτησε αυτός να με ρωτήσει αν όλα είναι εντάξει..
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 13-10-2012, 02:11
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Στο Eceabat πήρα την παντόφλα για να περάσω απέναντι στο Çanakkale, έχει δρομολόγιο κάθε μισή ώρα .

Λίγα χιλιόμετρα από το Canakkale υπάρχει ο αρχαιολογικός χώρος της Τροίας .Έφτασα στο χώρο στις 20.15 και δυστυχώς στις 20.00 κλείνει δεν το πρόλαβα.
Συνέχισα την πορεία μου
Φτάνοντας στο Αϊβαλί όπου και διανυκτέρευσα. Η ονομασία του προέρχεται από το Ayva που σημαίνει Κυδώνι . Για τον ίδιο λόγο η παλιότερη ελληνική ονομασία της πόλης ήταν Κυδωνιές . Από τον καρπό και το όστρακο που αφθονούν στην ευρύτερη περιοχή.Έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στο λιμάνι το οποίο ήταν παλιό παραδοσιακό σπίτι ο τίτλος του Ayazma στα Ελληνικά Άγιασμα .Η τιμή του 30 € με πρωινό έβρισκα κάτι άλλα με 20 € αλλά ήταν μες στη βρώμα. Ήταν η τελευταία μου διανυκτέρευση στην Τουρκία και δεν είχα σκοπό να μην περάσω καλά. Βγήκα μία βόλτα στο κέντρο της πόλης και τελικά κατέληξα να πίνω μπύρα στο ξενοδοχείο έχει ένα καφέ με τραπέζια έξω και θέα την θάλασσα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-10-2012, 02:12
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Τετάρτη 6/6 12η μέρα Αϊβαλί – Πέργaμος – Cesme (280 χλμ)
Έβρεχε όλο το βράδυ, έχω ξυπνήσει νωρίς και παίρνω το πρωινό μου χαζεύοντας την Θάλασσα. Η συνταξιδεύτρια μου πιστή, στη θέση της με περιμένει να συνεχίσουμε…

Απομένουν μόνο 280 χλμ για το λιμάνι του Τσεσμέ από οπού θα επιστρέψω Ελλάδα .Το καραβάκι φεύγει στις 17.30. Το μόνο που θέλω να δω από το κομμάτι που μου έμεινε είναι την Αρχαία Πέργaμο .Έκανα μία τελευταία βόλτα στο Αϊβαλί υπό το φως της μέρας .
Άκουγα από πολλούς που έχουν πάει να λένε τα καλύτερα, εμένα δε μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε. Δεν τα συγκρίνω αυτά τα μέρη με τα αντίστοιχα της Ελλάδος που βρίσκονται απέναντι. Το έγραψα και πιο πάνω η Ελλάδα είναι πολύ πιο ανώτερη και καλύτερη για αυτούς που θέλουν καλοκαιρινές διακοπές.
Για όσους θελήσουν να πάνε αντίθετα σε μονόδρομο η τιμωρία είναι σκίσιμο στα λάστιχα. Το είδα και σε άλλες πόλεις της Τουρκίας.
Περπάτησα μέσα στο σοκάκια της πόλης. Η αρχιτεκτονική κάποιων σπιτιών μαρτυρούν την Ελληνική Καταγωγή τους.
Κάποια είναι εγκαταλελειμμένα
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-10-2012, 02:13
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Η Εκκλησία και εδώ όπως και σε άλλες παλιές Ελληνικές Συνοικίες έχει μετατραπεί σε τζαμί από τους μουσουλμάνους,
εξαφανίζοντας ότι σταυρό υπήρχε, εκτός από τα σημεία που είναι χτισμένος.
Τούρκοι αραχτοί σε καφενέ της γειτονιάς.
Ίσως για κάτι τέτοιο να το θεωρούν πανέμορφο σαν προορισμό κάποιοι Έλληνες Τουρίστες. Καημό που έχουν κάποιοι να ταξιδέψουν μέχρι την Τουρκία να φορέσουν Lacoste και Βurberry. Μέχρι και στα Ελληνικά το γράφουν για να το ξεχωρίσουν.
Και μερικές στο λιμάνι με τα Τουριστικά. Εικόνα μαγαζιών Β’ κατηγορίας, ίσως και πιο κάτω. Καμία σχέση με Ελληνικό Νησί. Α ρε Ελλαδάρα ,αυτά τα αρπαχτικά που σε κυβερνάνε να μην είχες και θα ήσουν παράδεισος.
Η βόλτα κράτησε κάτι παραπάνω από μία ώρα. Έπειτα συνέχισα για την Αρχαία Πέργaμο, είναι περίπου 70 χλμ. Η πόλη αυτή ήταν φημισμένη κατά την αρχαιότητα για τη βιβλιοθήκη της που περιείχε περισσότερους από διακόσιες χιλιάδες τόμους αλλά και για την τεχνική της περγaμηνής. Γραφική ύλη από κατεργασμένο δέρμα αντιλόπης. Άρχιζα να ανηφορίζω για την ακρόπολη. Μπορείς να ανέβεις με την μοτοσυκλέτα ή να πάρεις το τελεφερίκ.
Στο εσωτερικό του Αρχαιολογικού Χώρου διασώζονται εντυπωσιακά μνημεία. Κάποια άλλα τα πήραν οι πρωτοπόροι της Ευρώπης, οι Γερμανοί .Ούτε η Πέργaμος διέφυγε την αρχαιολατρία τους (αν και εγώ πιστεύω ότι αυτό λέγεται αρχαιοκαπηλία). Γερμανοί αρχαιολόγοι που ανάσκαψαν την περιοχή στα τέλη του 19 ου αιώνα μετέφεραν στο Pergamon Museum στο Βερολίνο ολόκληρο τον ναό του Δία, το πρόπυλο του ναού της Αθηνάς, καθώς και αγάλματα και άλλα αντικείμενα του αρχαιολογικού χώρου με την αιτιολογία ότι πρέπει να διαφυλάξουν την πολιτιστική κληρονομιά. Ότι μας λένε και οι άλλοι πρωτοπόροι, οι Άγγλοι για τα μάρμαρα του Παρθενώνα.



Άφησαν τουλάχιστον τον Ναό του Τραϊανού,
Εντυπωσιακό είναι επίσης το θέατρο, προσφέρει εκπληκτική θέα καθώς είναι χτισμένο στην πιο απόκρημνη πλευρά του λόφου .
Εντύπωση προκαλεί και η έντονη κλίση των κερκίδων του .

Reply With Quote
  #25  
Παλιό 13-10-2012, 02:15
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Έχω τελειώσει την περιήγηση και βάζω μπρός για την τελική ευθεία που είναι το τελωνείο στο λιμάνι του Τσεσμέ. Είμαι εκεί 2 ώρες πριν την αναχώρηση του καραβιού και περιμένω τον Τούρκο τελώνη για τον έλεγχο διαβατηρίου και χαρτιών της μοτοσυκλέτας. Το εισιτήριο για το καραβάκι που θα με πάει Τσεσμέ το έλεγξε ο πράκτορας που έχει η ακτοπλοϊκή εταιρεία .Είναι Τούρκος και μιλάει πολύ καλά Ελληνικά. Ο έλεγχος όμως του τελώνη παρόλο που δεν είχε κόσμο έγινε στο παραπέντε. Είναι και αυτοί φανατικοί της γραφειοκρατίας. Όση ώρα περίμενα για τον έλεγχο, έβλεπα μία άλλη υπάλληλο του τελωνείου η οποία είχε βάλει τον οδηγό της νταλίκας μαζί με άλλο ένα άτομο να την ανοίξει από μπροστά μέχρι την μέση στη μία πλευρά και από την μέση μέχρι πίσω στην άλλη πλευρά. Ήταν φορτωμένη στρώματα ύπνου, πραγματικά τους λυπήθηκα ήταν σαν καψόνι στο στρατό. Δεξιά από τη μοτό υπήρχε ένα αυτοκινούμενο ,ο ιδιοκτήτης του μιλούσε αγγλικά αλλά τα χαρακτηριστικά του έδειχναν ότι ήταν βορειοευρωπαίος ,του έβρισκαν κάποιο πρόβλημα σε κάποιο έγγραφο και του έλεγαν πρέπει να μείνεις για σήμερα εδώ, θα το δούμε πάλι αύριο το πρωί. Το πλοίο που φαίνεται πίσω είναι Τούρκικο και μεταφέρει εμπορεύματα από το Τσεσμέ στην Ιταλία.
Έφτασε η πολυπόθητη στιγμή ελέγχου των δικών μου εγγράφων, ελέγχουν και τον αριθμό πλαισίου της μηχανής και ήρθε η ώρα που φορτώνω τη μοτό για να γυρίσω στην πατρίδα. Αυτή είναι η τελευταία εικόνα της Τουρκίας αφήνοντας την πίσω.
Χαζεύοντας την παρέα μου όλες αυτές τις μέρες και την Γαλανόλευκη σημαία που κυμάτιζε πίσω έχω συνειδητοποιήσει ότι άλλο ένα ταξίδι τελείωσε.
Είναι απόγευμα και βρίσκομαι στη Χίο. Το πλοίο για Πειραιά φεύγει στις 22.00. Έχω χρόνο για να απολαύσω ένα γεύμα Ελληνικό…. η Ελληνική κουζίνα είναι από τα πρώτα πράγματα που μου λείπουν κάθε φορά που ταξιδεύω εκτός,
Και βέβαια μετά από ένα καλό γεύμα ένας κρύος καφές είναι ότι πεις
Η ώρα έχει πάει 21.30 και κατευθύνομαι προς το όχημα που θα με μεταφέρει στην έδρα μου

Επιβιβάζομαι στο πλοίο ,δένω τη μηχανή και πηγαίνω στην καμπίνα μου. Σαν να είχε περάσει μία μέρα από την μέρα που ξεκινούσα το ταξίδι μου. Ήταν στην ουσία το πρώτο μου μοναχικό πολυήμερο ταξίδι εκτός Ελλάδος. Διήρκησε 12 ημέρες και διένυσα 4934 χλμ. Πριν ξεκινήσω έλεγα πως θα την παλέψω, θα βαρεθώ ,πως θα περνάει η ώρα και πολλά άλλα, τώρα που το έζησα είναι σαν να έκατσα μία Κυριακή απόγευμα στο σπίτι μου και είδα μόνος μου μία πάρα πολύ ωραία ταινία. Η Τουρκία αν και είναι ένας προορισμός που δεν τον προτιμάνε πολύ Έλληνες εγώ θα σας συνιστούσα όσοι δεν την έχετε επισκεφθεί να πάτε. Όπως και σε κάθε άγνωστο προορισμό. Αυτή είναι άλλωστε η μεγαλύτερη μαγεία του ταξιδιού, το να ανακαλύπτεις άγνωστα μέρη. Θα κλείσω όπως ακριβώς ξεκίνησα να γράφω το ταξιδιωτικό, τονίζοντας ότι χαίρομαι πάρα πολύ που κατάφερα και φέτος να ταξιδεύσω με την μηχανή μου να κάνω αυτό που πραγματικά με γεμίζει, με αναβαθμίζει σαν άνθρωπο αλλά και με κάνει να γυρίσω με περισσότερες δυνάμεις στην καθημερινότητα μου. Εύχομαι σ’ όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας και του ταξιδιού να μη σταματάμε να ονειρευόμαστε αλλά και να εκπληρώνουμε τα όνειρα μας!


Καλούς δρόμους ….Φιλαράκια!
















Vtheo - Θοδωρής
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-10-2012, 02:33
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...




Θοδωράκο, εκτός απ' το καταπληκτικό μοναχικό σου ταξίδι,


είσαι και φοβερός αφηγητής ...

Οι φωτό σου ... ΑΑΑ'

Μπράβο ρε φίλε ...

Μετά από μια δύσκολη μέρα, γεμάτη προβλήματα κ άγχη,

ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα να διαβάσω απόψε για να κουλάρω ...







.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 13-10-2012, 02:43
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

μπραβο ρε ψηλε.............
να εισαι γερός και να μας ταξιδευεις...........


απο τις φωτο.....ελειπε ο κοντος
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 13-10-2012, 02:51
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Πολλα μπραβο φιλε Θοδωρη, πανεμορφες φωτο και τρομερη αφηγηση απο ενα μοναχικο ταξιδευτη παρεα με την πολυαγαπημενη του beba!!
Μας δινεις ερεθισμα να τολμησουμε κι εμεις ενα μοναχικο ταξιδι
Να σαι παντα καλα να ταξιδευεις...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 13-10-2012, 04:21
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Μικρά Ασία,Καππαδοκία,Πόντος,Πόλη. Λίγο απ' όλα...

Φιλε πολυ ωραιο ταξιδι!

Με κρατησες κολλημενο στην οθονη πανω απο ωρα τωρα..ωραιες φωτος και κατατοπιστικοτατη αφηγηση!

Να σαι καλα και στο επομενο!


Reply With Quote
  #30  
Παλιό 13-10-2012, 08:00
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Ωραίο!!!
Εγω βεβαια το προτίμησα για τον πρωινό καφέ


Αποτοαιφονιμεταπατοκναομμμμ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!