GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-09-2011, 16:25
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Πανελ οργανων απο motoraid

Ισως εχει ξαναπαιξει αντιστοιχο ποστ απο αλλο μελος του φορουμ μας αλλα ηθελα να επισυμανω καποια πραματακια σχετικα με το πανελ.

Κατ αρχην να πω πως η παραγγελια στο motoraid εγινε 19 Αυγουστου κ ηρθε μωλις πριν 3-4 μερες.
Ναι, εκανε περιπου 20 μερες να ερθει αλλα δε με πειραξε μιας κ δεν βιαζωμουν ιδιαιτερα.
Οφειλω βεβαια να πω πως αμμεσως μετα την παραγγελια με ενημερωσαν οτι θα αργησει μερικες μερες κ οτι η επικοινωνια με το πρωσωπικο της motoraid ηταν αψογη.


Το πανελακι που εφτασε ηταν αυτο.


κ ηρθε με ολα τα αξεσουαρ του τα οποια ηταν αυτα.


Το κακο με αυτο το μαραφετη ειναι οτι πρεπει να λυθει ολο το μουτρο της μηχανης κ να βγει κ το ντεποζητο ωστε να περαστει σωστα η γραμμη του ρευματος.


Με παιδεψαν λιγο οι πλαηνες βιδες της βασεως αλλα με λιγη βοηθεια καταφερα κ τις εβγαλα.
Ειχαν πιασει πουδρα απο την ηλεκτροστατικη βαφη που εκανα προσφατα κ δεν ελυναν με τιποτα.


Ενα πραγμα που δεν μου αρεσε κ το θεωρησα περιττο ηταν το μινι μπριζακι που δινει το motoraid στο κιτακι του.
Η μηχανη εχει ηδη ενα μινι μπριζακι αριστερα κατω απο την σελα.
Δεν ηθελα κ δευτερο ενω παραλληλα θα πρεπει να εχω κ καποιο ανταπτορακη μαζι μου ωστε να χρησιμοποιω το μινι μπριζακι με συμβατικα φις.
Ετσι αγορασα ενα διακρητικο αδιαβροχο πριζακι κανονικου μεγεθους, αφαιρεσα το "παλιο", ανοιξα μεγαλυτερη την τρυπα, κ τοποθετησα το νεο.




Απο εκει κ περα επρεπε να περασω την καλωδιωση.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι ολα πηγαιναν καλα, μεχρη το σημειο που περνουσα την καλωδιωση παραλληλα με την εργοστασιακη ετσι ωστε να φτασει μεχρη το κατω μερος των οργανων.
Το μαυρο προστατευτικο καλυμμα που δινει η motoraid στο κιτακι της για την προστασια των καλωδιων δεν φτανει για κανενα λογο να καλυψει ολο το μηκος τους κ ετσι μενουν ακαλυπτα μετα απο καποιο σημειο.
Φυσικα δεν το αφησα ετσι κ εβαλά ενα κομματι που βρηκα στο γκαραζ μου.
Ρευμα πηρα απευθειας απο το μπριζακι της bmw μιας κ δεν ηθελα να βαλω εξτρα καλωδια κ ασφαλειες επανω στην μπαταρια μου.




Σειρα ειχε το οργανο. Ηταν πολυ απλη η τοποθετιση του αλλα σχετικα δυσκολη η τοποθετιση της τελευταιας ασφαλειας που το συγκρατει.
Δεν δινει χερι ευκολα κ δεν φαινεται καλα εκει κατω που ειναι.
Με λιγο παιδεμα μπηκε φυσικα.




Ανακεφαλαιωνοντας, η ολοι φαση μου κοστισε περιπου 50 ευρω ολα μαζι, χρειαστηκα ενα απογευμα δουλειας (περιπου 4 ωριτσες) κ ειχα κ την βοηθεια του πατερα μου. Δυο χερια παραπανω ειναι ευπροσδεκτα παντα για βοηθεια.
Αν συνυπολογισουμε τα σουβλακια που πληρωσα στο τελος κ τις μπυρες που καταναλωθηκαν κατα την διαρκεια των εργων τοτε το πανελακι κατατασεται στα ασυμφωρα!!!

Ελπιζω να σας αρεσε η δουλιτσα.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-09-2011, 16:46
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

ωραία δουλειά, τόχεις ε?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-09-2011, 17:01
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Σε ευχαριστω. Οτι μπορω κανω. Κ που να δεις τη μηχανη τελειωμενη.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-09-2011, 18:29
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν συνυπολογισουμε τα σουβλακια που πληρωσα στο τελος κ τις μπυρες που καταναλωθηκαν κατα την διαρκεια των εργων τοτε το πανελακι κατατασεται στα ασυμφωρα!!!

Ελπιζω να σας αρεσε η δουλιτσα.

Τα σουβλακια, οι μπυρες και οι καφεδες, ειναι τα πρωτα που χρειαζονται !!!
Απο εκει και περα, ωραιες δουλειες να γινονται και με ομορφο αποτελεσμα οπως αυτη, και χαλαλι τα υπολοιπα !
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-09-2011, 19:00
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Πολύ καλό. Έχω το αντίστοιχο της Touratech, με κόστος 50€ επίσης. Πλεονέκτημα μέγα η κανονικών διαστάσεων 12V και 20Α παροχή και extra ένα επιπλέον μίνι (όπως το δικό σου). Πήρα ρεύμα απευθείας από την μπαταρία και όλη η δουλειά έγινε χωρίς να βγάλω φώτα και ντεπόζιτο, σε 1 ώρα. Ασφαλώς 2 άτομα και παιδεύτηκα επίσης από τις ασφάλειες που συγκρατούν τα όργανα.
Επίσης, δε χρειάστηκε να περιμένω καθόλου. Είναι ετοιμοπαράδοτο
Attached Images
File Type: jpg CIMG0001.jpg (89.1 KB, 178 views)
File Type: jpg CIMG0002.jpg (86.8 KB, 144 views)

Last edited by forester; 11-09-2011 at 19:03.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-09-2011, 19:55
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό. Έχω το αντίστοιχο της Touratech, με κόστος 50€ επίσης. Πλεονέκτημα μέγα η κανονικών διαστάσεων 12V και 20Α παροχή και extra ένα επιπλέον μίνι (όπως το δικό σου). Πήρα ρεύμα απευθείας από την μπαταρία και όλη η δουλειά έγινε χωρίς να βγάλω φώτα και ντεπόζιτο, σε 1 ώρα. Ασφαλώς 2 άτομα και παιδεύτηκα επίσης από τις ασφάλειες που συγκρατούν τα όργανα.
Επίσης, δε χρειάστηκε να περιμένω καθόλου. Είναι ετοιμοπαράδοτο
και εγω συμφωνο επειδη εχω κανει κατι παρομοιο οτι δεν χρειαζεται ντεποζιτο!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-09-2011, 20:41
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Εγω ηθελα κ το εβγαλα ετσι ωστε να περασει ακριβως παραλληλα με την εργοστασιακη πλεξουδα κ να δενεται στα ιδια σημεια με αυτην.
Μπορουσα να το βαλω κ με το ντεποζητο τοποθετημενω αλλα δεν ειχε νοημα.
Η θα γινοταν σωστη δουλεια η ημιτελεις.
Τοσο κοπο εχω ριξει, στην μιση ωρα παραπανω για το βαλε-βγαλε του ντεποζητου θα κολαγα?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-09-2011, 20:51
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid


Πολύ καλή δουλειά από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες .


Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-09-2011, 20:58
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό. Έχω το αντίστοιχο της Touratech, με κόστος 50€ επίσης. Πλεονέκτημα μέγα η κανονικών διαστάσεων 12V και 20Α παροχή και extra ένα επιπλέον μίνι (όπως το δικό σου). Πήρα ρεύμα απευθείας από την μπαταρία και όλη η δουλειά έγινε χωρίς να βγάλω φώτα και ντεπόζιτο, σε 1 ώρα. Ασφαλώς 2 άτομα και παιδεύτηκα επίσης από τις ασφάλειες που συγκρατούν τα όργανα.
Επίσης, δε χρειάστηκε να περιμένω καθόλου. Είναι ετοιμοπαράδοτο


πιστευω καλυτερο ειναι να το το ειχες συνδεσει με το διακοπτει της μηχανης και οχι με τις μπαταριας!!!Γιατι ένας να ερθει να σου βαλει ενα μαραφετακι μεσα π.χ αλλουμινοχαρτο μπορει να σου δημιουργηθει βραχυκυκλωμα!!εγω το πηγα σε ηλεκτρολογο κ μου το ειπε κ το συνδεσε με την μπριζα παντως
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-09-2011, 21:31
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Πανελ οργανων απο motoraid








Jefe
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Wikileaks: “Έλληνες. Οι καλύτεροι συνεργάτες των Αμερικάνων που δ ckalfas Επικαιρότητα 3 13-04-2011 20:00
Διαγωνισμός Φωτογραφίας MotoRAID D_Artagian Διάφορα 23 04-10-2010 19:35
Η ευθανασία στο επίκεντρο του 36ου Πανελληνίου Ιατρικού Συνεδρίου pirate Υγεία 1 04-05-2010 15:56
Μοναδικό (πανευραπαϊκά) “Ενεργειακό Σπίτι” στο Ηράκλειο.. ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 3 17-12-2009 11:39
κατι νεοτερο για ην πανελληνια? FANISGS Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 10 05-05-2009 01:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!