GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-12-2010, 20:06
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Καλοκαιρινές Άλπεις

Αν μας αφήσουν οι καταστάσεις, σχεδιάζω για φέτος το καλοκαίρι, 8 με 20 Ιουλίου, μία εκδρομή στις Ιταλο – Αυστριακο – Γερμανικο – Ελβετικές Άλπεις.

Το ταξίδι έχει ως εξής:
Πάτρα - Ancona – Firenze - Venezia – Udine – Grossglockner Strasse – Bruck – Salzburg – Munchen - Fussen – Romantische Strasse – Wurzburg – Stuttgart – Liechtenstein – Lugano – Menaggio – Como – Lecco – Passo di Stelvio – Passo di Gavia - Madona Di Campiglio – St. Martino di Castrozza – Cortina – (Venezia) – Ancona – Πάτρα.
Επέλεξα να γράφω τις πόλεις και τα τοπωνύμια με λατινικούς χαρακτήρες, λόγω του ότι πολλά από αυτά δεν μεταφράζονται στα Ελληνικά.

Τα αξιόλογα διαστήματα της εκδρομής είναι πολλά. Μερικά εξ αυτών είναι:
AnconaFirenze: δεν το κάνω απ΄ ευθείας στην Βενετία και από Autostrata, αλλά το πάω από scenic roads στην Τοσκάνη, διότι αυτή η διαδρομή έχει μέσα όλα τα μεσαιωνικά χωριά της κεντρικής Ιταλίας, περιοχή της Σιένας και της Τοσκάνης, όπως Chianciano (με τα ιαματικά λουτρά από 5π.Χ. αιώνα), Montepulciano, San Gimigniano και βέβαια Siena και Firenze.

Την δεύτερη μέρα πηγαίνουμε προς Venezia. Δεν νομίζω πως χρειάζονται σχόλια εδώ.

Την τρίτη μέρα πηγαίνουμε προς βοράν και αφού περάσουμε τα σύνορα με την Αυστρία, θα οδηγήσουμε στην περίφημη Grossglockner Strasse, ένα δρόμο καθαρά ‘μηχανόβιο’ με απίθανα τοπία να ανταγωνίζονται τις θαυμάσιες στροφές σε όλη την διαδρομή μέχρι το Bruck.

Την τέταρτη μέρα θα χρησιμοποιήσουμε το ενδιάμεσο κομμάτι από Salzburg και Munchen για να μας οδηγήσει στο νότιο σημείο της Romantische Strasse. Οι πόλεις βέβαια τόσο του Salzburg όσο και του Μονάχου, είναι αρκετά γραφικές για να τις προσπεράσει κανείς έτσι εύκολα. Για αυτό και αφιερώνω μια μέρα σε αυτές.

Όλη η έκτη μέρα αφιερώνεται στην Romantische Strasse, που από ότι έχω ήδη μιλήσει και με άλλα μέλη που την έχουν κάνει, δεν υπάρχει όμοια. Κάτι ανάλογο της Grossglockner, αν όχι καλύτερο.

Έχοντας φτάσει στο βορειότερο σημείο και συμπτωματικά στην μέση της διαδρομής, αρχίζουμε και κατηφορίζουμε και περνάμε την έβδομη μέρα μας από την Stuttgart και διανυκτερεύουμε στην πρωτεύουσα Vaduz του Liechtenstein.

Όγδοη μέρα διασχίζουμε τρείς χώρες, Liechtenstein – Switzerland – Italy. Με τις δύο πρώτες να συγκαταλέγονται στις χώρες με τα μεγαλύτερα εισοδήματα στον κόσμο, ότι και αν αυτό σημαίνει. Στην διαδρομή πηγαίνουμε παραλίμνια σε δύο λίμνες, αυτές του Lugano και του Como. Ειδικότερα η διαδρομή μεταξύ Ελβετίας και Ιταλίας, που ενώνει το Lugano με το Menaggio, είναι με διαφορά η ομορφότερη διαδρομή που έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου. Ταυτόχρονα φαράγγια – ποτάμια – γεφύρια – γραμμές απείρου κάλλους τρένου – άψογοι μικροί αυτοκινητόδρομοι – ποδηλατόδρομοι μπερδεύονται σαν σε σκηνικό ονειρώδους ταινίας.

Προς ανατολικά την ένατη μέρα θα περάσουμε στους Δολομίτες μέσω περασμάτων, όπως το Passo dello Stelvio στα 2,800μ. και το Passo di Gavia στα 2,600μ. υψόμετρο. Όταν είχα πρώτη φορά πριν από πολλά χρόνια, το τότε αυτοκίνητό μου, μια συλλεκτική Alfa Romeo Duetto με αριθμό αμαξώματος 1,212 / 3,621, ‘αγκομαχούσε’ παρά τα τότε 132hp στα 900 κιλά, διότι δεν υπήρχε πολύ οξυγόνο για να ‘αναπνεύσουν’ τα καρμπυρατέρ της. Περνώντας τα passi, φτάνουμε στην Madonna di Campiglio, όπου και ξεκουραζόμαστε κοιμώμενοι.

Συνεχίζοντας την κάθοδό μας προς νότον, την δέκατη ημέρα περνάμε από το πανέμορφο San Martino di Castrozza και την Cortina. Διανυκτερεύουμε στην πόλη της Maserada, για να είμαστε σε απόσταση βολής από την Ancona,

Όπου και φτάνουμε από τον παραθαλάσσιο scenic δρόμο την ενδέκατη μέρα του ταξιδιού μας.


Παρατηρήσεις:
Διευκρινιστικά θα παραθέσω ότι αν το παρατηρήσετε, δεν είναι ένα ταξίδι στην τσίτα και συνεχώς επάνω στην μηχανή. Έχω προσπαθήσει να ταξιδεύουμε όχι περισσότερο από 5 ώρες την ημέρα, για να μας αφήνει χρόνο για να περιφερθούμε λίγο άσκοπα στα διάφορα απίθανα τοπία και θαυμάσιες πόλεις, που θα περάσουμε. Επίσης τα ξενοδοχεία έχουν κρατηθεί σε χαμηλό προϋπολογισμό των €50 – 70 λόγω εποχών, χωρίς όμως να συμβιβάζομαι σε ποιότητα. Σίγουρα όμως δεν είναι τοπικά Four Seasons, διότι το μόνο που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι για έναν ύπνο.

Προϋπολογισμοί:
Επισυνάπτω και το πρόγραμμα σε excelάκι για τα σύνολα χλμ – ωρών – καυσίμων και προϋπολογισμένων χρημάτων. Εκεί βλέπουμε ότι σε 13 ημέρες, θα διανύσουμε 5 χώρες, 4,000χλμ, θα καταναλώσουμε 200 λίτρα καύσιμα, και θα είμαστε επάνω στις μηχανές μας για 50 ώρες. Εισιτηρίων, καυσίμων, φαγητών, ξενοδοχείων, διοδίων και άλλων εξόδων περιλαμβανομένων, το προϋπολογισθέν κόστος του ταξιδιού είναι στις €2,000 για το ζευγάρι.

Σχόλια - συμβουλές:
Επειδή δε, δεν έχω ξαναταξιδέψει με μηχανή, όσοι καλοί προσέλθετε για να δώσετε μια συμβουλή σε θέματα:
Ρουχισμού
Χωρητικότητας και ταξιθεσίας βαλιτσών (σε ποια βαλίτσα – τι, αναλόγως χρησιμότητας)
GPS (αν υπάρχει κάποιο που να κρατάει ‘σχεδιασμένα΄ ταξίδια – να έχει αξιοθέατα για να μην τα ψάχνω τελευταία στιγμή)
Σχόλια και συμβουλές για μέρη που έχω ή για άλλα μέρη που πιθανόν δεν έχω περιλάβει
Ότι άλλο νομίζετε ότι αξίζει τον κόπο για την εκδρομή.

Περιττό δε να πω ότι και όσοι καλοί προσέλθετε για να συνταξιδέψουμε.

Τέλος, το ταξίδι αυτό ήταν και το τελευταίο ταξίδι που σχεδίαζε ο εκλιπών ‘Εκατόνταρχος’. Εμένα θα με συνοδεύει και θα με προσέχει, διότι θα φοράω τις μπότες του. Αν θέλει και το Forum, θα έλεγα να ονομάσουμε αυτό το ταξίδι εις ανάμνησή του, ‘Οι Άλπεις του Εκατόνταρχου’. Αν ναι, παρακαλώ για την άμεση μετονομασία του.




Last edited by ckk; 29-12-2010 at 20:07.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-12-2010, 20:15
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Για GPS, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το GARMIN ZUMO 660,το οποίο είναι πολύ αξιόπιστο, 100% αδιάβροχο και συνοδεύεται με το MapSource software με το οποίο σχεδιάζεις όλη την πορεία σου και με ένα κλικ την εισάγεις στο gps, οπότε γλυτώνεις την απ' ευθείας πληκτρολόγηση στο gps.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-12-2010, 20:19
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Στο θέμα ρουχισμού, θα πρέπει να πάρεις μαζί σου πλήρη χειμερινή στολή, μπουφάν και παντελόνια ΜΕ τις επενδύσεις τους, χειμερινά γάντια και μπότες μια και θα συναντήσεις στα passes θερμοκρασίες κοντά στους 0 βαθμούς. Επίσης να έχεις αδιάβροχα γιατί είναι σχεδόν απίθανο να κάνεις όλη αυτή τη διαδρομή χωρίς να συναντήσεις βροχή.

Λόγω της εποχής βέβαια, θα έχεις φυσικά και καλοκαιρινά ρούχα, αυτό είναι και το θέμα που κάνει αυτού του είδους τα ταξίδια να θέλουν πολύ χώρο για ρούχα!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-12-2010, 20:22
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Εγώ συνήθως , έχω στο top case είδη πρωτης ανάγκης και μια αλλαξιά "περιπάτου" ωστε να μην χρειάζεται κάποιες φορές να κουβαλάω την τριπλέτα ολόκληρη.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-12-2010, 20:26
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Περί ταξιθεσίας βαλιτσών, εγώ θα πρότεινα τις τρεις βαλίτσες της BMW (2 πλαϊνές και topcase) και επίσεις ένα tankbag.

Στο topcase θα έβαζα τον χειμερινό εξοπλισμό (χειμερινά γάντια, επενδύσεις jacket & παντελονιών) και το netbook.

Στο tankbag θα έβαζα όλα τα παρελκόμενα των ηλεκτρονικών συσκευών (καλώδια, φορτιστές κινητών, κάμερας κλπ) και τα χαρτιά (σημειώσεις, χάρτες κλπ)

Πλαϊνές βαλίτσες για ρούχα

Επίσης θα είχα μαζί μου 2 δυχτάκια ώστε να μπορέσω να πιάσω κάτι (πχ jacket) πάνω στα καπάκια των πλαϊνών cases
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-12-2010, 20:34
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Για GPS, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το GARMIN ZUMO 660,το οποίο είναι πολύ αξιόπιστο, 100% αδιάβροχο και συνοδεύεται με το MapSource software με το οποίο σχεδιάζεις όλη την πορεία σου και με ένα κλικ την εισάγεις στο gps, οπότε γλυτώνεις την απ' ευθείας πληκτρολόγηση στο gps.
Με μια πρώτη ματιά το βρίσκω από €560, Ελλάδα και εξωτερικό. Με χάρτες. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να περιλαμβάνει?
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-12-2010, 20:39
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisadve Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ συνήθως , έχω στο top case είδη πρωτης ανάγκης αναλυτικά? και μια αλλαξιά "περιπάτου" ωστε να μην χρειάζεται κάποιες φορές να κουβαλάω την τριπλέτα ολόκληρη.
μα η καθημερινή μετακίνηση θα προϋποθέτει την μετακίνηση της τριπλέτας, έτσι δεν είναι?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Περί ταξιθεσίας βαλιτσών, εγώ θα πρότεινα τις τρεις βαλίτσες της BMW (2 πλαϊνές και topcase) και επίσεις ένα tankbag.

Στο topcase θα έβαζα τον χειμερινό εξοπλισμό (χειμερινά γάντια, επενδύσεις jacket & παντελονιών) και το netbook. netbook? Define...

Στο tankbag θα έβαζα όλα τα παρελκόμενα των ηλεκτρονικών συσκευών (καλώδια, φορτιστές κινητών, κάμερας κλπ) και τα χαρτιά (σημειώσεις, χάρτες κλπ)

Πλαϊνές βαλίτσες για ρούχα

Επίσης θα είχα μαζί μου 2 δυχτάκια ώστε να μπορέσω να πιάσω κάτι (πχ jacket) πάνω στα καπάκια των πλαϊνών cases
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-12-2010, 20:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια πρώτη ματιά το βρίσκω από €560, Ελλάδα και εξωτερικό. Με χάρτες. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να περιλαμβάνει?
θα σου στειλω π.μ,για την τιμουλα...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-12-2010, 20:51
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια πρώτη ματιά το βρίσκω από €560, Ελλάδα και εξωτερικό. Με χάρτες. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να περιλαμβάνει?
Το πακέτο περιλαμβάνει όλες τις βάσεις για μηχανή και αυτοκίνητο και επίσης το software AutoDrive Hellas για καλύτερη πλοήγηση στην Ελλάδα.

Για το netbook, με συγχωρείς, από κεκτημένη ταχύτητα, είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια που δεν μπορώ να ταξιδέψω χωρίς υπολογιστή
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-12-2010, 22:59
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Καλοκαιρινές Άλπεις

Χρήστο καταρχάς με το καλό να πραγματοποιηθει το ταξιδάκι!!!!

Πρίν 2 χρόνια έκνα σχεδόν την ίδια διαδρομή με τη μηχανη θπάρχει κ σχετικό ταξιδιωτικό στο φορουμ που θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε ότι θές!!!

Καταρχάς τα μέρη που διάλεξες να πάς ίσως είναι απο τα καλύτερα μοτοσυκλετιστικά χιλιόμετρα που θα κάνεις στην Ευρωπη!!!

Πρώτα π΄ρωτα:GPS πραγματικά δεν θα το χρειαστείς πουθενά...εκτός απο όταν μπαίνεις στις μεγάλες πόλεις για να βάζεις την διεθυνση του hotel και να το βρίσκεις μπαμ να μην ταλαιπωριέσαι!!! Κατά τα άλλα έχει τόσο καλές πινακίδες σε όλες τις χώρες που θα νομίζεις ότι κάνεις το γύρω των βορείων προαστείων

Μετα για τα hotels θα σου πρότεινα φίλε μην κλεισεις τπτ απο τώρα......βγάζετα όλα απο το προηγούμενο βράδυ......γτ μπορεεί να σου αρέσει κάπου πολύ και να θές να αράξεις να μην φάς καμμιά χρέωση !!!! Εγώ προσωπικά στα ταξίδια έξω ποτέ δεν κλείνω δωμάτια.....φτάνω στο πρώτο προορισμό μου βρίσκω ένα δωμάτιο...κάνω ότι θέλω να κάνω και μετά το βραδάκι όταν γυρνάω στο δωματιο (έχω πάντα μαζί ένα μικρο notebook) μπαίνω internet και λέω αύριο θα πάω "βουδαπέστη" ....βρίσκω 5-6 hotels του γούστου μου και των οικονομικών δυνατότητων μου......αποθηκεύω διεθύνσεις στο GPS και όταν με το καλό φτάνω...παω στα hotels κοιτάω τιμές και αν είναι οκ και εκείνη την ώρα κλείνω το δωμάτιο....είναι για μένα η καλύτερη λύση!!!

Για ρουχισμό κτλ κτλ ....αυτά πλέον είναι βασικά στολές πάνω κάτω....με αδιάβροχα τα οποία καλό είναι να τα έχεις στην κεντρική βαλίτσα πάνω πάνω....μποτουλές γαντακια...τα κλασικα ξέρεις τώρα!!! Απλά αμα σας βολεύει επειδή θαείστε 2 άτομα...εγώ στη κεντρική βαλίτσα είχα μια τσαντα πλάτης με τα είδη πρώτης ανάγκης για το δωμάτιο(σαμποθαν-σαπουνια-οδοντοβουρτσες κτλ κτλ) και άνοιγα τις 2 πλαίνες έπερνα την αλλαξια της ημέρας και πήγαινα στο δωμάτιο .....αυτό σε εξυπηρετεί για ν α μην βγάζεις/βάζεις βαλίτσες και κουβαλάς!!!!

Έχω πολλά σημεί/spots τρελά να σου ανφέρω που αξίζει να δείς....σε λκάποιο καφέ με σημειώσεις.....μαις και έκανα την ίδια διαδρομή που θές και εσύ μόνο που έβαλα και γαλλία μεσα!!!

Η μέρες είναι cool και τα χιλιόμετρα θα βγούνε άνετα!!!

Ότι άλλο θες μην κόλλησεις να με ρωτήσεις!!


Χρόνια πολλά κιόαλς για τη γιορτή σου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!