GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-10-2012, 19:46
KAS Ο/Η KAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: athens
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 2,436
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZUMO 660

Εχω φορτώσει τις διαδρομές για τα ασφάλτινα Ελληνικά βουνά , έχω κάνει την προετοιμασία μου , και ξεκινάω για Βόλο Παρασκευή απόγευμα .Κάποια στιγμή μέσα στον Βόλο κοιτάζω το Zumo , και τι να δω .Δεκελείας Νέα Φιλαδέλφεια .Δεν δίνω σημασία , έτσι και αλλιώς το Σάββατο ξεκινούσε η διαδρομή .Την επόμενη το Δεκελείας παρέμεινε στην οθόνη , και η ένδειξη του Zumo ήταν ...Δεν σας εντοπίζει ο δορυφόρος ...Δύο τινά υπήρχαν .Η πήγαινα πολύ γρήγορα και δεν με προλάβαινε ο δορυφόρος ή το Zumo τα είχε φτύσει .

Ο αντιπρόσωπος επιβεβαίωσε ότι δεν είμαι γρήγορος οδηγός και μου το κράτησε για χειρουργική επέμβαση .
Η εγγύηση είχε λήξει προ 5 μηνών .
Μετά από 10 ημέρες επικοινωνώ μαζί του και μου λέει τα μαντάτα .
Το λογισμικό του είναι of .Και πρέπει να σταλεί στην Αγγλία για επισκευή , αλλά επειδή ούτε οι Άγγλοι δεν θα καταφέρουν να το φτιάξουν, θα σου το αντικαταστήσουν με καινούργιο ή με κάποιο επισκευασμένο .
Το κόστος θα ανέλθει στα 168 ευρώ και η εγγύηση θα είναι για δύο μήνες .

Πέρασε μια εβδομάδα , και ενώ συμφώνησα κατά τη διάρκεια της επικοινωνίας μου με τον αντιπρόσωπο , χίλιοι διάολοι με έχουν βάλει σε σκέψεις , και ακόμη δεν έχω κάνει κατάθεση των χρημάτων .

Ερωτήματα .
Και γιατί η εγγύηση σε καινούργιο να είναι για δύο μήνες ;
Και αν μετά τους δύο μήνες συμβεί κάτι , πρέπει πάλι να πληρώσω ;
Και από τι προήλθε η βλάβη του λογισμικού ; ( ο ίδιος απέκλεισε κακομεταχείριση )
Και γιατί να το δώσω τώρα , όταν ξέρω ότι για τους επόμενους δύο μήνες δεν θα το χρειαστώ ;
Και γιατί να πληρώσω για πρόβλημα του λογισμικού ;
Μήπως η εγγύηση που παίρνει ο αντιπρόσωπος από την Garmin είναι μεγαλύτερη των δύο ετών και την διαφορά την καρπώνετε αυτός με τυχόν βλάβη που θα παρουσιαστεί ;
Μήπως να επικοινωνήσω εγώ με την Garmin και να τρέξω την υπόθεση;

Και ένα κάρο άλλα τέτοια διαόλια με περιτριγυρίζουν , τα οποία βέβαια μπορεί να κιτρινίζουν σωστούς επαγγελματίες χωρίς λόγο , και να χαλάνε την όποια καλή πρόθεση έχουν .Ο καιρός όμως είναι δύσκολος , και τα ευρώ δυσεύρετα .

Θα σπάσει το κεφάλι μου .:wha13:

Last edited by KAS; 04-10-2012 at 19:47.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-10-2012, 19:59
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω φορτώσει τις διαδρομές για τα ασφάλτινα Ελληνικά βουνά , έχω κάνει την προετοιμασία μου , και ξεκινάω για Βόλο Παρασκευή απόγευμα .Κάποια στιγμή μέσα στον Βόλο κοιτάζω το Zumo , και τι να δω .Δεκελείας Νέα Φιλαδέλφεια .Δεν δίνω σημασία , έτσι και αλλιώς το Σάββατο ξεκινούσε η διαδρομή .Την επόμενη το Δεκελείας παρέμεινε στην οθόνη , και η ένδειξη του Zumo ήταν ...Δεν σας εντοπίζει ο δορυφόρος ...Δύο τινά υπήρχαν .Η πήγαινα πολύ γρήγορα και δεν με προλάβαινε ο δορυφόρος ή το Zumo τα είχε φτύσει .

Ο αντιπρόσωπος επιβεβαίωσε ότι δεν είμαι γρήγορος οδηγός και μου το κράτησε για χειρουργική επέμβαση .
Η εγγύηση είχε λήξει προ 5 μηνών .
Μετά από 10 ημέρες επικοινωνώ μαζί του και μου λέει τα μαντάτα .
Το λογισμικό του είναι of .Και πρέπει να σταλεί στην Αγγλία για επισκευή , αλλά επειδή ούτε οι Άγγλοι δεν θα καταφέρουν να το φτιάξουν, θα σου το αντικαταστήσουν με καινούργιο ή με κάποιο επισκευασμένο .
Το κόστος θα ανέλθει στα 168 ευρώ και η εγγύηση θα είναι για δύο μήνες .

Πέρασε μια εβδομάδα , και ενώ συμφώνησα κατά τη διάρκεια της επικοινωνίας μου με τον αντιπρόσωπο , χίλιοι διάολοι με έχουν βάλει σε σκέψεις , και ακόμη δεν έχω κάνει κατάθεση των χρημάτων .

Ερωτήματα .
Και γιατί η εγγύηση σε καινούργιο να είναι για δύο μήνες ;
Και αν μετά τους δύο μήνες συμβεί κάτι , πρέπει πάλι να πληρώσω ;
Και από τι προήλθε η βλάβη του λογισμικού ; ( ο ίδιος απέκλεισε κακομεταχείριση )
Και γιατί να το δώσω τώρα , όταν ξέρω ότι για τους επόμενους δύο μήνες δεν θα το χρειαστώ ;
Και γιατί να πληρώσω για πρόβλημα του λογισμικού ;
Μήπως η εγγύηση που παίρνει ο αντιπρόσωπος από την Garmin είναι μεγαλύτερη των δύο ετών και την διαφορά την καρπώνετε αυτός με τυχόν βλάβη που θα παρουσιαστεί ;
Μήπως να επικοινωνήσω εγώ με την Garmin και να τρέξω την υπόθεση;

Και ένα κάρο άλλα τέτοια διαόλια με περιτριγυρίζουν , τα οποία βέβαια μπορεί να κιτρινίζουν σωστούς επαγγελματίες χωρίς λόγο , και να χαλάνε την όποια καλή πρόθεση έχουν .Ο καιρός όμως είναι δύσκολος , και τα ευρώ δυσεύρετα .

Θα σπάσει το κεφάλι μου .:wha13:
Κώστα το 168 το έχω ξανακούσει και είναι για μένα καλή η τιμή,αλλά το οτι σου δεινει 2 μήνες μόνο εγγυηση μου ακούγεται κάπως.......μέχρι 6 κανονικά .....

Last edited by commander; 04-10-2012 at 20:00.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-10-2012, 20:00
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Ανεφερε το προβλημα στην Garmin με οτι σου ειπε ο εδω αντιπροσωπος, ισως και να αναγνωρισουν το προβλημα και να σου στειλουν αλλο αφου ειναι προβλημα λογισμικου κι οχι κακομεταχειρισης. Εφοσον δεν το χρειαζεσαι αμεσα δεν χανεις τιποτα να το δεις
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-10-2012, 22:08
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

γιατι δεν επικοινωνεις με τη μαμα εταιρια απευθειας,στειλε με mail ολο το ιστορικο,το serial number του gps,και τι σου ειπε ο εδω αντιπροσωπος,μπορει να βγαλεις ακρη ,τουλαχιστον εμενα μου βγηκε σε καλο με αλλη εταιρια gps γιατι εδω .......αστα.....τι μου ελεγαν..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-10-2012, 00:27
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Μίλησε απευθείας με την garmin (Αγγλίας). Ότι σου πουν αυτοί είναι νόμος!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-10-2012, 07:06
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

ΧΑΧΑ!
Το 168€ είναι ταρίφα...
168 πλήρωσα για το Oregon ενός φίλου, που κάηκε στα χέρια μου. Και έχω 2 μήνες εγγύηση. Άλλαξαν όλη την πλακέτα. Κανείς δεν εξήγησε πώς και γιατί κάηκε. Δεν έπεσε, δε χτύπησε. Τροφοδοσία με το τροφοδοτικό της Garmin, αλλά ξαφνικά έσβησε. Εμένα βέβαια ήταν θέμα hardwear. Εσένα σου λένε για λογισμικό....
Μάλλον ο επεξεργαστής κάηκε.
Το λογισμικό , τι μπορεί να πάθει που δεν ξαναφτιάχνει????
Αν θες τη γνώμη μου φτιάχτο. Επικοινώνησε και με Αγγλία, αν και απ' όσο ξέρω, θα σου πουν να απευθυνθείς στον εδώ αντιπρόσωπο... Δε χάνεις κάτι πάντως με ένα mail.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-10-2012, 10:54
mikochem Ο/Η mikochem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Βάλε + 100€ και μαζί με τα 168 ευρώ που θα έδινες πάρε καινούργιο άλλης εταιρίας αφού δεν το χρησιμοποείς και πολύ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-10-2012, 17:06
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Δεν είναι απλός πλοηγός το Zumo....Δε νομίζω να έχει αντίπαλο στα 250-300€
Βέβαια αν οι ανάγκες περιορίζονται σε κάτι απλό, πάσο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-10-2012, 18:50
KAS Ο/Η KAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: athens
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 2,436
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Λογικά θα έρθει η απάντηση σε 3-4 ημέρες από Garmin
Μέχρι τότε ...
Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-10-2012, 22:22
KAS Ο/Η KAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: athens
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 2,436
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GARMIN ZOUMO 660

Μου απαντήσαν σήμερα από την Garmin .
Το ποσό αντικατάστασης είναι 119,90 ευρώ .Η εγγύηση είναι 90 ημέρες , και το επιστρέφουν πίσω σε 5 εργάσιμες από την στιγμή που θα το παραλάβουν .Και βέβαια τα έξοδα αποστολής και επιστροφής του ΖUMO δικά μου .
Δεν υπάρχει επομένως σημαντική διαφορά από αυτή που μου είπε ο εδώ αντιπρόσωπος .Μένει μόνο να επιβεβαιώσω την εγγύηση ( διαφορά ένας μήνας ) .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!