GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 05-10-2011, 13:06
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο με 13,5 ευρώ την μαγειρεύω για την οικογένεια. Η φύση έχει για όλους. Αμολήστε τα και θα βρούν τροφή. Στην Ήπειρο έτσι κάνουμε............
Με ένα τσουβάλι τρώει ένα μήνα το ζωντανό.....
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 05-10-2011, 13:37
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από platon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε σκύλος, κάθε στομάχι, κάθε σπίτι, είναι διαφορετικά.

Η κροκέτα που κάθεται τέλεια στον δικό μου σκύλο, σε κάποιον άλλο μπορεί να προκαλεί προβλήματα στο στομάχι.

Να διαλέγετε πάντα ποιοτικές τροφές, αυτές που λέμε "super premium" που κατά μέσο όρο η τιμή τους είναι >50€ το σακί.

Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό όμως και να μην δώσει μία οικονομική τροφή με 20€ τα 20κιλά ?
Γιατί με την ποιοτική τροφή ο σκύλος θα φάει λιγότερη ποσότητα. Ένας σκύλος περίπου 20 κιλά, δεν χρειάζεται παραπάνω από 250 γραμμάρια τροφής την ημέρα.
Αυτό σαν κόστος, σημαίνει ότι για μία τροφή π.χ. Acana που αναφέρθηκε που έχει περίπου 60€ τα 13,5 κιλά, έρχεται 1,10€ την ημέρα.
Από την "φτηνή" τροφή, ο σκύλος θα φάει 500+ γραμμάρια την ημέρα που σαν κόστος είναι περίπου 0,6 λεπτά την ημέρα.
Είναι τα μισά λεφτά, αλλά αξίζει για 60 λεπτά την ημέρα να δίνουμε στον σκύλο μας να τρώει άχυρο αντί για 70-80% κρέας ? (στην περίπτωση της acana,orijen, belcando κτλ).
Το πρώτο που θα παρατηρήσει κάποιος είναι τα λιγότερα κόπρανα. Στην πρώτη περίπτωση θα δει πολύ λίγα καθώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της τροφής απορροφάτε, ενώ στην δεύτερη ο σκύλος γεμίζει τον τόπο και λογικό είναι αφού τρώει μεγάλες ποσότητες για να χορτάσει τις οποίες στην συνέχεια αποβάλει και ξανά από την αρχή.
Γενικά στις τροφές να υπολογίζετε το ημερήσιο κόστος σε σχέση με την πρώτη ύλη της τροφής.

Μακρυά από κονσέρβες, σάλτσες, πέτσες, λίπη, κόκαλα, μπαχαρικά.
Η κονσέρβα είναι ότι χειρότερο μπορεί να φάει ένας σκύλος. Καλύτερα να μείνει νηστικός παρά να φάει κονσέρβα. Δεν υπάρχει καλή κονσέρβα, ούτε είναι φτηνή λύση.
Ο σκύλος είναι σαρκοφάγος, πρέπει να τρώει κρέατα, άρα όταν του δίνουμε από το δικό μας φαγητό, θα τρώει μια μερίδα κανονική σαν εμάς, όχι αυτά που πετάμε εμείς.
Τα μαγειρεμένα κόκαλα δεν του προσφέρουν τίποτα. Είναι σκουπίδια και επιβαρύνουμε το στομάχι του βάζοντάς το να δουλέψει για να τα αποβάλει.

+1 από εμένα για την BARF με την προϋπόθεση ότι την δίνουμε σωστά. Μπορεί σαν χρήμα να έρχεται πιο οικονομική από μία super premium, αλλά θέλει αυτός που θα την ταΐσει να ασχοληθεί, να διαβάσει, να ψωνίσει, να συντηρήσει κτλ.

Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.
Αριστη ενημέρωση, συμφωνώ απολύτως!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 05-10-2011, 14:24
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από platon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.
Επειδή όπως είπα ασχολήθικα έστω και επιφανιακά με την BARF να πώ ότι δήνεις μονο κοτόπουλο νωπό, χοιρινό και μοσχάρι πρώτα 35 μέρες κατάψυξη....και φυσικά δήνουμε και κάνα ψαράκι για ω3....
αν κάνω λαθος με διορθώνετε....
Σε κάθε περιπτωση και για κάθε τύπο διαροφής καλό είναι να διαβάσει κανείς λίγο σε εξειδικευμένα site που υπάρχουν πολλά
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 05-10-2011, 17:42
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Akyla, δεν είναι έτσι...
Πρέπει να δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι "δίνουμε κανά ψαράκι για ω3", γι'αυτό είπα και στο πρώτο μου ποστ ότι θέλει διάβασμα η συγκεκριμένη μέθοδος.

Παρόλαυτά, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί ευχαρίστως να του στείλω ένα excel που υπολογίζει εύκολα τι και πως.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 05-10-2011, 17:57
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από platon Εμφάνιση μηνυμάτων
Akyla, δεν είναι έτσι...
Πρέπει να δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι "δίνουμε κανά ψαράκι για ω3", γι'αυτό είπα και στο πρώτο μου ποστ ότι θέλει διάβασμα η συγκεκριμένη μέθοδος.

Παρόλαυτά, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί ευχαρίστως να του στείλω ένα excel που υπολογίζει εύκολα τι και πως.
Το γνωστό και ως barf calculator ...δεν είπα πουθενά οτι δεν δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

απλά είπα οτι τα λοιπα κρέατα εκτος του κοτόπουλου πρέπει να μπούν 35 ημέρες κατάψυξη πριν τα δώσεις...δεν διαφωνώ μαζί σου...πάντως και το ψαράκι που και που δεν κάνει κακό Feeding fish to your dogs and cats
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 06-10-2011, 16:35
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μετά από 5 μήνες... μαύρη σακούλα, ένα φτυάρι και ένα ωραίο μέρος, με θεά κατά προτίμηση...
Στα περισσοτερα χωριά τα ψόφια ζώα τα θάβουν κοντά σε δέντρα και η αποσυνθεση τους λειτουργεί ως λίπασμα.

Στην ύπαιθρο αν πετάξεις ένα ψοφίμη υπάρχουν οι "καθαριστές" της φύσης, άλλα ζώα που τρέφονται με αυτό
.

Μια φορά ένας φίλος θέλησε να μου χαρίσει ένα κουτάβι ακριβής ράτσας, παρά να το πουλησει φθηνά σε άλλους. Όταν μου είπε τις υποχρεώσεις μου προς το σκυλάκι αισθάνθηκα σαν να επρεπε να υπογραψω για στεγαστικό δάνειο. Φυσικά δε το δέχτηκα.

Στη πόλη η απωλεια ενος σκύλου μοιάζει με απωλεια ενός οικογενειακού μέλους, πολλές φορές όχι άδικα.

Στην αγροτια η απώλεια ενός ζώου μοιαζει φυσιολογική που μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμη και αντιμετωπίζεται πιο ψυχραιμα. Γι αυτό όσοι έχουν κάποια καλή ράτσα για τα δεδομένα τους, ποτέ δεν έχουν ένα μόνο ζώο, προσπαθησουν να κρατήσουν το σόι.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 07-10-2011, 12:26
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα περισσοτερα χωριά τα ψόφια ζώα τα θάβουν κοντά σε δέντρα και η αποσυνθεση τους λειτουργεί ως λίπασμα.

Στην ύπαιθρο αν πετάξεις ένα ψοφίμη υπάρχουν οι "καθαριστές" της φύσης, άλλα ζώα που τρέφονται με αυτό.

Μια φορά ένας φίλος θέλησε να μου χαρίσει ένα κουτάβι ακριβής ράτσας, παρά να το πουλησει φθηνά σε άλλους. Όταν μου είπε τις υποχρεώσεις μου προς το σκυλάκι αισθάνθηκα σαν να επρεπε να υπογραψω για στεγαστικό δάνειο. Φυσικά δε το δέχτηκα.

Στη πόλη η απωλεια ενος σκύλου μοιάζει με απωλεια ενός οικογενειακού μέλους, πολλές φορές όχι άδικα.

Στην αγροτια η απώλεια ενός ζώου μοιαζει φυσιολογική που μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμη και αντιμετωπίζεται πιο ψυχραιμα. Γι αυτό όσοι έχουν κάποια καλή ράτσα για τα δεδομένα τους, ποτέ δεν έχουν ένα μόνο ζώο, προσπαθησουν να κρατήσουν το σόι.
Σε εκδρομή μου στα χωριά των Γρεβενών έτυχε να πιάσω συζήτηση με έναν ντόπιο. Μου διηγήθηκε ότι αρκούδα επιτέθηκε στα δεμένα σκυλιά του και ψάχνοντας να τα βρεί την επομένη, βρήκε μόνο διασκορπισμένα μέλη τους. Ετσι απλά μου το ξεστόμισε. Τον τύπο δεν τον ένοιαξέ καθόλου, μου είπε ότι τα σκυλιά ήταν εργαλεία και θα τα αντικαθιστούσε με άλλα. Στην πόλη τα ζωντανά είναι μέλη της οικογένειας και χρήζουν άλλης μεταχείρισης.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 07-10-2011, 13:34
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εκδρομή μου στα χωριά των Γρεβενών έτυχε να πιάσω συζήτηση με έναν ντόπιο. Μου διηγήθηκε ότι αρκούδα επιτέθηκε στα δεμένα σκυλιά του και ψάχνοντας να τα βρεί την επομένη, βρήκε μόνο διασκορπισμένα μέλη τους. Ετσι απλά μου το ξεστόμισε. Τον τύπο δεν τον ένοιαξέ καθόλου, μου είπε ότι τα σκυλιά ήταν εργαλεία και θα τα αντικαθιστούσε με άλλα. Στην πόλη τα ζωντανά είναι μέλη της οικογένειας και χρήζουν άλλης μεταχείρισης.


πολύ σωστά.έτσι είναι τα πράγματα στο χωριό.
ιδίως με τις γάτες που με τα τόσα φίδια που κυνηγάνε,είναι στην κατηγορία "αναλώσιμα".
δεν προλαβαίνεις τουλάχιστον με τις τελευταίες να αναπτύξεις φιλίες.
Ενδεικτικά αναφέρω πως τον Μάρτη είχα περίπου 15 γάτες.τώρα έχω 8 απο τις οποίες οι 4 γεννήθηκαν τον ιούλιο.
αλλά τον χειμώνα θα κάνω πάλι "κάβα"
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 07-10-2011, 15:52
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Pet Shop???

Επίσης δεν δινουν ονομα σε πολλά ζώα αν δεν τα έχουν σε ιδιαιτερη αδυναμία, ετσι αν ρωτήσεις πως λένε το σκύλο σου θα σου πουν "σκύλο" πως θες να τον λένε.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άρθρο 99 και για το e-Shop.gr frits Επικαιρότητα 21 24-06-2011 22:00
M TEC Online Shop antonis1150GSA Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 06-06-2011 21:59
on line shop tei.....de ??? mlock Γενικά - Αναβάτης 3 29-12-2009 23:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!