GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-04-2010, 22:59
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή τιμη για bmw r51 του 69

εχω βρει μια r51 του 69 σε υπεραριστη κατασταση με ολα αυθεντικα ανταλλακτικα. ποια ειναι μια λογικη τιμη για αγορα, δηλαδη ποσο θα μπορουσε να την πουλησει κανεις σημερα. επισης η μηχανη ειναι στην ιταλια, η διαδικασια εισαγωγης,εκτελωνισμου κλπ μηπως ειναι δυσκολη, χρονοβορα και ακριβη? και εαν την εφερνα τα τελη κυκλοφοριας μηπως ειναι υψηλα λογω παλαιοτητας?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-04-2010, 19:54
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω βρει μια r51 του 69 σε υπεραριστη κατασταση με ολα αυθεντικα ανταλλακτικα. ποια ειναι μια λογικη τιμη για αγορα, δηλαδη ποσο θα μπορουσε να την πουλησει κανεις σημερα. επισης η μηχανη ειναι στην ιταλια, η διαδικασια εισαγωγης,εκτελωνισμου κλπ μηπως ειναι δυσκολη, χρονοβορα και ακριβη? και εαν την εφερνα τα τελη κυκλοφοριας μηπως ειναι υψηλα λογω παλαιοτητας?
Το έχω ψάξει αρκετές φορές, αλλά το λιγότερο μία η άλλη να σου έρθει. Το πιθανότερο να την πληρώσεις ακριβότερα από μία που θα την έφτιαχνες εδώ.

Για το "69" είσαι σίγουρος;
Η R51 βγήκε από το 38-40,
Η R51/2 από το 50-51 και
Η R51/3 (που μάλλον αυτήν βρήκες) από το 51-54.

Αν είναι γεγονός ότι είναι υπεράριστη και με αυθεντικά ανταλλακτικά κυμαίνεται στις 12-14.000 (για R51/3, οι άλλες είναι πιο ακριβές). Οτιδήποτε λιγότερο, "βρωμάει", ή είναι χαβαλές αυτός που την πουλάει.

Τα τέλη είναι 48€ το χρόνο.

Ο εκτελωνισμός λόγω παλαιότητος, νομίζω πάει πολύ περισσότερο από μία καινούργια. (Άσχετο, αλλά άμα φέρεις όχημα από χώρα της ΕΕ, είναι παράνομο να πληρώνεις και δασμούς, αλλά στα τελωνεία δεν καταλαβαίνουν από τέτοια.)

Αν υπάρχει φώτο, βάλε για να ακούσεις περισσότερα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-04-2010, 01:45
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

χρησιμες πληροφοριες. εχεις δικιο. τελικα δεν ειναι 51 αλλα 50. εδω μερικες φωτογραφιες. πειτε τη γνωμη σας ποσο αξιζει
Attached Images
File Type: jpg 3586420335_dd6a047796.jpg (52.7 KB, 58 views)
File Type: jpg 3586426813_0fcf2d3a42.jpg (49.6 KB, 55 views)
File Type: jpg 3587230100_827d712df1.jpg (53.8 KB, 57 views)
File Type: jpg 3587231832_3bd2683d5c.jpg (51.7 KB, 58 views)
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-04-2010, 01:47
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

και αλλες φωτο
Attached Images
File Type: jpg 3587233350_532ebdeb50.jpg (26.8 KB, 36 views)
File Type: jpg 3587236608_e25127558f.jpg (47.8 KB, 32 views)
File Type: jpg 3587239396_ab3a884251.jpg (35.5 KB, 38 views)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-04-2010, 12:10
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Πάντως Θανάση,
μεγάλη προσοχή στην αγορά από φωτό,
φίλος αγόρασε μία από Κρήτη
και από κούκλα
τού βγήκε πανούκλα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-04-2010, 13:59
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Τα φλάς είναι after market, προσοχή οι φώτο είναι του 2005.Επίσης οι φωτογραφίες μαλλον δείχνουν μόνο αυτα που θέλει ο πωλητής.
Αν σκέφτεσε να διαθέσεις τόσα λεφτά βρίσκεις απο Ελλάδα πολλά και καλά!!Αν θές βοήθεια να βρείς μηχανάκι πες μου.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-04-2010, 14:52
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φλάς είναι after market, προσοχή οι φώτο είναι του 2005.Επίσης οι φωτογραφίες μαλλον δείχνουν μόνο αυτα που θέλει ο πωλητής.
Αν σκέφτεσε να διαθέσεις τόσα λεφτά βρίσκεις απο Ελλάδα πολλά και καλά!!Αν θές βοήθεια να βρείς μηχανάκι πες μου.
που μπορω να βω κατι αντιστοιχο εδω? αυτο που δεν μου αρεσει σε πολλες αντιστοιχες στην ελλαδα ειναι οτι τους βαζουν οτι να ναι (μαιμουδιες) πανω και χανουν εμπορικη αξια κατα τη γνωμη μου. που μποροω να αρχισω? το να παρω μια σαραβαλιασμενη και να την φτιαξω, αν και με ενδιαφερει δυστυχως δεν εχω το χρονο οποτε θελω μαλλον ετοιμη.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-04-2010, 16:12
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
που μπορω να βω κατι αντιστοιχο εδω? αυτο που δεν μου αρεσει σε πολλες αντιστοιχες στην ελλαδα ειναι οτι τους βαζουν οτι να ναι (μαιμουδιες) πανω και χανουν εμπορικη αξια κατα τη γνωμη μου. που μποροω να αρχισω? το να παρω μια σαραβαλιασμενη και να την φτιαξω, αν και με ενδιαφερει δυστυχως δεν εχω το χρονο οποτε θελω μαλλον ετοιμη.
Κοίτα η ανακατασκευή δεν συμφαίρει!!!Στο λέω εκ πείρας.Πολύ τρέξιμο,πολύ internet και πολλές προσωπικές εργατώρες και όλα αυτά με τον ίδιο οικονομικό απολογισμό.Το μόνο σύν στην περίπτωση που το φτιάξεις μόνος σου είναι ότι γνωρίζεις πολύ καλά το μηχανάκι σου και αυτό λέει πολλά.Πίστεψε με!Η τιμή σε ένα κλασσικό καθορίζετε κυρίως απο την γνησιότητα του, την σπανιότητα του και την ηλικία του. Πρώτα πρέπει να σκεφτείς για πιο λόγο αγοράζεις ένα κλασσικό.Για να κάνεις μια βολτίτσα κάποια Κυριακή?Για να πηγαίνεις εκδρομές?Για να συμμετάσχεις σε διάφορα trophy?Για να το βάλεις στο σαλόνι σου(μην γελάσεις αλλά πολλά μηχανάκια είναι σε σαλόνια)? Αφου βρείς τι θές να κάνεις με ένα κλασσικό τότε κοιτάζεις τι προσφέρει κάθε μηχανάκι και προχωράς!


Για παράδειγμα κοίτα αυτο το M20:


Τρομερό εργαλείο, έτος 1946 , φοβερός θόρυβος , όλο γνήσιο και πιστοποιημένο, απο ολική αναπαλαίωση και τιμή 10.000€. Πολύ καλό αλλά:
1) 'Ξερό' (καθόλου ανάρτηση πίσω - ότι κάνει η σέλα , τετρακάλαμο εμπρός)
2) Ανεβάζει τρομακτικές θερμοκρασίες κυρίως εντός πόλης
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-04-2010, 11:57
athaneco Ο/Η athaneco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

ωραιο αλλα ειναι λιγο hardcore οπως ειπες και εσυ γιατι θελω να πηγαινω και καμια βολτα αλλα στην ελλαδα οι δρομοι ειναι γεματοι λακουβες. οι ελληνικες λακουβες ειναι καποιες φορες πολυ μεγαλες ακομα και για enduro . οποτε μαλλον θα εψαχνα για κατι με διπλη αναρτηση. αυτο που μου αρεσει σε αυτου του ειδους μοτοσυκλετες ειναι οτι εκτος του οτι ειναι πολυ ομορφες, θεωριτικα μπορεις να τις αορασεις και πουλησεις σην ιδια τιμη κανοντας το κεφι σου σχεδον δωρεαν. εαν εισαι μερακλης και ην κρατησεις καποια χρονια, ισως πιασει και κατι παραπανω. η χρηση που με ενδιαφερει ειναι μια βολτα την κυριακη. γενικα δεν το εχω ψαξει αρκετα αλλα γενικα θα προτιμουσα κατι με διαφορικο και οχι αλυσιδα. κατι σαν αυτο..Brough Superior SS 100. παει γυρω στα 300,000 ευρω μονο..
Attached Images
File Type: jpg Brough Superior SS100-32_jpg.jpg (31.3 KB, 26 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-04-2010, 14:35
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: τιμη για bmw r51 του 69

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από athaneco Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο αλλα ειναι λιγο hardcore οπως ειπες και εσυ γιατι θελω να πηγαινω και καμια βολτα αλλα στην ελλαδα οι δρομοι ειναι γεματοι λακουβες. οι ελληνικες λακουβες ειναι καποιες φορες πολυ μεγαλες ακομα και για enduro . οποτε μαλλον θα εψαχνα για κατι με διπλη αναρτηση. αυτο που μου αρεσει σε αυτου του ειδους μοτοσυκλετες ειναι οτι εκτος του οτι ειναι πολυ ομορφες, θεωριτικα μπορεις να τις αορασεις και πουλησεις σην ιδια τιμη κανοντας το κεφι σου σχεδον δωρεαν. εαν εισαι μερακλης και ην κρατησεις καποια χρονια, ισως πιασει και κατι παραπανω. η χρηση που με ενδιαφερει ειναι μια βολτα την κυριακη. γενικα δεν το εχω ψαξει αρκετα αλλα γενικα θα προτιμουσα κατι με διαφορικο και οχι αλυσιδα. κατι σαν αυτο..Brough Superior SS 100. παει γυρω στα 300,000 ευρω μονο..
Τα ίδια έλεγα και γω, για καμμιά βόλτα την Κυριακή, μια φορά το μήνα, κλπ κλπ και τώρα δεν κατεβαίνω από πάνω τους...

Μια χαρά πάνε στους σύγχρονους δρόμους και δεν παθαίνουν τίποτε. Είναι φτιαγμένες για να κινούνται σε οδοστρώματα του 30 και του 40.

Αν μπεις στην λογική να έχει καλή ανάρτηση, καλά φρένα, τα φώτα της το βράδυ να είναι ικανοποιητικά, η σέλα λίγο άνετη, να έχει κρατήματα στις στροφές, να μη με ενοχλεί ο αέρας πάνω από τα 80, να μη μουδιάζουν τα χέρια μου μετά από μισή ώρα, να την πουλήσω κάποτε και να μη χάσω τα χρήματά μου, τότε παίρνεις μια GS 1200 και είσαι οκ.

Για τίποτε από όλα αυτά δεν είναι φτιαγμένες οι κλασσικές. Άλλη είναι η γοητεία τους!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ακυρώνονται στις ΗΠΑ οι πατέντες για τα γονίδια του καρκίνου του μαστού pirate Υγεία 3 01-04-2010 01:51
Ιταλία: ομαδική αγωγή για την επιστροφή χρημάτων για εμβόλια του H1N1 MARK Επικαιρότητα 4 18-01-2010 11:05
F 650GS ΜΑΥΡΟ 03' νεα τιμη 3100 panagiotis13 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 1 09-11-2009 16:24
Προστασία για παραβιάσεις του ΚΟΚ !!!!!!!!!!! riko46 Απαραίτητα έγγραφα 13 12-07-2009 18:35
Κλειδαριά για τη χούφτα του τρέιλερ KostasGS Αυτοκίνητο 1 31-12-2008 15:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!