GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιό 08-11-2010, 19:03
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Φίλε Χρήστο, σε όλα αυτά που θα σου γράψω δεν υπάρχει ίχνος μομφής ή ειρωνείας (διευκρινίζω γιατί όταν δεν έχεις τον άλλο απέναντί σου και μιλάτε, μπορεί εύκολα να παρεξηγηθείς).

Το λοιπόν ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι πολύ όμορφη και ποιοτική η δουλειά σου. Κάνω κι εγώ μικρο-κατασκευές και καταλαβαίνω την ικανοποίησή σου όταν το εφάρμοσες στη μηχανή δοκιμών και τελικά πέτυχες αυτό που ήθελες. Επίσης καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου όταν το υλικό σε πουλάει και δημιουργεί αστοχίες. Αλλά αφού κατασκευαστικά ήσουν τόσο πολύ οριακός όπως λες θα έπρεπε να κάνεις με το τελικό φτεράκι δοκιμές και σε άλλες μοτο έτσι ώστε να εξασφαλίσεις ότι θα κάθετε παντού οκ χωρίς προβλήματα.
Επίσης αφού το τοποθέτησες και είχες τον τροχό "κρεμασμένο" θα μπορούσες να δεις που βρίσκει το φτεράκι στα τέρματα της ανάρτησης και να το κόψεις λίγο, γιατί τελικά το ζητούμενο είναι η ασφάλειά μας και όχι αν το φτεράκι κοπεί ή σπάσει. Γιατί αν σπάσει από τις βάσεις του και το πιάσει ο τροχός την ώρα που πηγαίνεις με πολλά, στην καλύτερη μένεις από λάστιχο όπου είσαι.
Όσο για τα παξιμαδάκια ασφαλείας που ανέφερα, παρ' όλο που εσύ έχεις βάλει στη συσκευασία παξιμάδια με ενσωματωμένο γκρόβερ, σε καμία περίπτωση δεν έχουν την αξιοπιστία του αυτασφαλιζόμενου. Επίσης για την ροή της κουβέντας να πω ότι εγώ για το μεγάλο το Μ10 προτίμησα γαλβανιζέ κι όχι ανοξείδωτο που έχει μικρή ελαστικότητα και σπάζει εύκολα, όταν συνειδητοποίησα η συγκεκριμένη βίδα "παίρνει" τεράστια καταπόνηση.

Φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνείας


Βασίλης
  #212  
Παλιό 08-11-2010, 19:12
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Να ´σαι καλά Χρήστο.......
  #213  
Παλιό 08-11-2010, 20:15
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Φίλε vaska
Δεν θα ήθελα, ειλικρινά να μπω σε κάποια αντιπαράθεση με κανέναν.
Αυτά που γράφω (σου δίνω το λόγο μου για αυτό) δεν είναι γιατί προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ή σαν κατασκευαστής να καλύψω κάποιο λάθος μου. Δεν λέω ότι έχω το τέλειο προϊόν εγώ και δεν σηκώνω κουβέντα.
Προσπαθώ να κατασκευάζω πράγματα, με τα λιγοστά μέσα που έχω και να είναι όσο το δυνατόν πιό σωστά. Σίγουρα αν είχα ένα μπάτζετ πολλών χιλιάδων ευρώ ίσως θα μπορούσα να κάνω αυτό που λέμε το ΤΕΛΕΙΟ ΠΡΟΪΟΝ. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το αγόραζε κανένας, αλλά δεν έχει σημασία.
Αλλά κάνω ότι είναι δυνατόν για να έχουν αξία τα λεφτά που δείνει ο κάθε πελάτης μου. Με αυτό το σκεπτικό σου γράφω τις πιο κάτω γραμμές και ελπίζω να γίνω κατανοητός.

Το φτερό πρίν το δώσουμε στην αγορά είχε κάνει σε δύο μηχανές από 1000 περίπου χιλιόμετρα, είναι αρκετά καλό δείγμα, για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα και αυτό γιατί είναι παράξενη κατασκευή. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το φτερό έχει τοποθετηθεί σε 60 και πλέον μοτοσικλέτες και το μόνο περιστατικό είναι αυτός ο ραγισμένος βραχίωνας. Θα μάθω όμως τι φταίει.....

Για να έχει την επιθυμητή προστασία το φτερό, πρέπει να καλύψει συγκεκριμένα σημεία, που εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο. Θα μπορούσα να κόψω το φτερό πιο κοντό από παντού, αλλά δεν θα είχε την αποτελεσματικότητα που έχει τώρα. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει και πως λειτουργεί το φτερό αυτό θα πρέπει να στο δείξω από κοντά, πάνω στην μοτοσικλέτα.

Τις διαφορές από μηχανή σε μηχανή δεν είναι δυνατόν να τις προβλέψεις γιατί πρέπει να πάρεις δείγμα από διαφορετικές χρονιές, σε διαφορετικές παρτίδες που είναι αδύνατον να γίνει αυτό από κανέναν κατασκευαστή.

Είμαι πολλά χρόνια μοτοσικλετιστής και δεν θα κατασκεύαζα ποτέ κάτι που μπορεί να βάλει σε κίνδυνο κάποιον, γιατί θα είμουν πολύ βλάκας να πάω φυλακή για να κερδίσω 100 ή 1000 ή 10000 €. Για 100000€ και πάνω το συζητάμε
Οσόν αναφορά τις βίδες, επέλεξα την ανοδείδωτη γιατί θέλω να είμαι σίγουρος ότι και μετά από δύο χρόνια αν χρειαστεί να βγει το φτερό, να βγει εύκολα. Το γαλβάνισμα που κάνουν στην ελλάδα είναι αμφιβόλου ποιότητας (ανάλογα τον κατασκευαστεί) που το ανακαλίπτει κανείς πολύ αργότερα. Αν η βίδα αυτή έπερνε τεράστια καταπόνηση τότε είναι σίγουρο ότι ο κατασκευαστής θα είχε κάνει πολύ πιό ενυσχημένη την βάση αυτή. Το μόνο που χρείαζεται εκεί είναι να σφίξει καλά ώστε να μην έχει καθόλου κενά για να δουλεύει από μέσα αξονικά η κόντρα. Το αλουμίνιο (κάλυμμα) της κόντρας είναι ππολύ λεπτό που αν έπερνε καταπονήσεις τρελές, θα το πέρνατε στο χέρι, όλοι.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός για να καταλάβεις και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά πως λειτουργώ και πως σκέφτομαι.
Οποιο πρόβλημα και αν υπάρχει έγώ θα το λύσω γιατί έχω μιά τρέλα.
Αν θέλεις πάρε την μηχανή σου και έλα από το μαγαζί να σου δείξω και άλλα πράγματα από κοντά, και όποιός άλλος έχει απορίες.

Ορε κείμενο που έγραψα........
Πάω να λυώσω..............Αυριο πάλι.............
  #214  
Παλιό 08-11-2010, 20:55
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Από μένα έγινες απολύτως κατανοητός και δεν είχα καμία αμφιβολία για τον τρόπο που λειτούργησες. Αν είχα την παραμικρή ένδεια θα πέταγα το φτεράκι χαρακτηρίζοντάς το μια ακόμη αποτυχημένη αγορά χωρίς καν να μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω.


Και σε μένα αρέσουν οι ανοξείδωτες αλλά στην προκειμένη περίπτωση επέτρεψέ μου να βάλω γαλβανιζέ (νιώθω πιό σίγουρος).

Πηγαίνοντας την κουβέντα σε προηγούμενο ποστ, να πω ότι με πολύ μικρές ταχύτητες ακούω αυτό το γρατζούνισμα όταν δίνω κλίση στη μηχανή. Στην αρχή είπα "Αμάν πάει ο άξονας" αλλά βγάζοντας το φτεράκι ο θόρυβος σταμάτησε. Και το περίεργο είναι οτι το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι τριβής με τον τροχό πουθενά. Κατέληξα ότι πιθανότατα λόγω του σχήματός του λειτουργεί σαν ηχείο και ενισχύει την όποια φασαρία παράγει το λάστιχο, ή ίσως να υπάρχουν και παράξενοι στροβιλισμοί αέρα. Τι να πω. Αυτός ήταν και ο λόγος που ποστάρισα το θέμα.


Καλή σου νύχτα (εγώ έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου).
  #215  
Παλιό 08-11-2010, 21:11
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Πέρασα κι εγώ απ' το Χρήστο σήμερα γιατί το φτεράκι μου είχε ένα σημάδι... Πιο σιγκεκριμένα ο πιο μεγάλος -εκ' των δύο- βραχίωνας είχε έρθει σε επαφή με συγκεκριμένο πλαϊνο κάγκελο της μηχανής, πιθανότατα σε κάποια βύθιση της ανάρτησης.

Ο Χρήστος μου το άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα και που είπε να το παρακολουθήσω και σε περίπτωση που ξαναβρεί, θα το πλανάρει λίγο ώστε να μην επαναληφθεί!!


Μου εξήγησε κάποια πράγματα σχετικά με τις βίδες, ανοχές, φτεράκι, καταπόνηση, κλπ... γιατί κι εγώ τρόμαξα με τα πρωινά ποσταρίσματα και θεωρώ πως δεν τίθεται κάποιο θέμα ασφάλειας... (εκτίμηση από αυτά που άκουσα)...
  #216  
Παλιό 09-11-2010, 02:00
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;
  #217  
Παλιό 09-11-2010, 02:08
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από grivgs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;
Παραλαβή την Τετάρτη στον καφέ ....

Τοποθέτηση κάνεις μόνος σου,

ή στο κατάστημα του εμπόρου, κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
  #218  
Παλιό 09-11-2010, 02:11
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από grivgs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;
Αν είναι σαν τα λάστιχα θα κανονίσει ο Νίκος, για στείλε του πμ
  #219  
Παλιό 09-11-2010, 02:31
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Θα τα πούμε στον καφέ
  #220  
Παλιό 10-11-2010, 09:36
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Όσοι έχουν να παραλάβουν φτεράκια,

να έρθουν σήμερα στον καφέ ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 36 15-03-2011 11:31
Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv S.T Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-10-2010 18:58
Κατασκευή πίσω χαμηλού φτερού για 1200gs gandreas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 71 13-09-2010 02:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!