GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιό 12-11-2010, 13:04
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Το έχω πάρει το φτεράκι, ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω πάνω στην μηχανή.
Το σίγουρο όμως είναι ότι το φτεράκι θα το βάλω οπωσδήποτε.
Πρώτον γιατί το χρειάζομαι για τα νερά δεύτερον γιατί η τιμή του , η ποιότητά του και η υποστηριξή του με αυτά που γράφει , με ικανοποιούν πλήρως ακόμα και αν το φτεράκι πάσχει από τις αρχικές παιδικές ασθένειες .

Μπράβο στην προσπάθειά του κατασκευαστή, ειδικά αυτή την εποχή έχουμε ανάγκη από τέτοιες ελληνικές πρωτοβουλίες αντί να τα παίρνουν εταιρίες του εξωτερικού. Ελπίζω να συνεχίσει η προσπάθεια και σε άλλα αξεσουάρ.....

Να σαι καλά Χρήστο (αν και δεν σε ξέρω) συνέχισε να βγάζεις πράγματα χρήσιμα για εμάς !!!!!!
  #232  
Παλιό 12-11-2010, 17:41
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Κατ΄ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη, την υπομονή και την ανοχή σας……

Λοιπόν …..Ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα.
Τα παραθέτω συνοπτικά. Όπου Ν= Νιούτον το μετατρέπω κατευθείαν σε Kg.
Εφελκυσμός (Τράβα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12700 Ν = 1270 Kg.
Εμπρός Βραχίονας: 14800 Ν = 1480 Kg.
Και τα δύο κομμάτια με εμφανή σημάδια κόπωσης στο σημείο που μπαίνει η βίδα δηλαδή οριακή ρήξη
Κρούση (Βάρα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 6500 Ν = 650 Kg. 3 κρούσης σταδιακές.
Εμπρός Βραχίονας: 8500 Ν = 850 Kg. 4 κρούσης σταδιακές.
Με ολική ρήξη (σπάσιμο) και των δύο κομματιών. Η κρούση έγινε με την μέθοδο της γκιλοτίνας, με σταθερά τα κομμάτια σε βάση, με κάθετη ρήψη και κενό ανάμεσα στην βάση100mm. Διαδοχικά βάρη, σε ελεύθερη πτώση από τους 70cm, με επιφάνεια κρούσης 3Χ100mm.
Παλινδρόμηση (κούνα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12mm κίνηση σε 13΄
Εμπρός Βραχίονας: 15mm κίνηση σε 17΄
Έγινε με σταθερή την κάτω βάση βιδωμένη (όπως μπαίνει πάνω στην μοτοσικλέτα) και κίνηση μόνο στο πάνω μέρος. Και στα δύο κομμάτια άρχισε να αλλοιώνεται η βάση της βίδας και μόνο το πίσω παρουσίασε μια μικρή ρωγμή από την δεξιά πλευρά.

Οι δοκιμές αυτές έγιναν για να ελεγθεί αν το υλικό πληρεί τις προδιαγραφές που λέει.
Τα δεδομένα θεωρούνται εξαιρετικά για τις προδιαγραφές του υλικού, αλλά επειδή εμένα μου φαίνονται υπερβολικά, ζήτησα να βάλουμε στην γκιλοτίνα την σταθερή βάση ώστε να κάνουμε κρούση, όχι κάθετη αλλά διαγώνια έτσι όπως γίνεται στην μοτοσικλέτα. Το αποτέλεσμα ήτανε για γέλια μιας και το αλουμίνιο κλότσαγε το βάρος προς τα έξω, χωρίς να του κάνει τίποτα (το βάρος και η βάση κρούσης κρέμεται με συρματόσχοινο). Συμφωνήσαμε λοιπόν ότι θα φτιάξω εγώ μια βάση (με οδηγούς για να μην μπορεί να κουνηθεί και να κατέβει κάθετα) σαν τον σκελετό της μηχανής, από σωλήνες και θα κάνουμε ρήψης με αυτό τον τρόπο. Είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να προσομοιώσουμε την λειτουργία του βραχίονα και να δούμε τον πιθανό λόγο που έσπασε.
Θα έχουμε συνέχεια……………

Χθες ήρθε ο Ανδρέας από εδώ (τι έχει τραβήξει αυτό το παιδί) και αφαίρεσα το φτερό για να κάνω ένα νέο πρωτότυπο που ως καλό και πειθήνιο πειραματόζωο (η καημένη η μηχανούλα) θα το τοποθετήσουμε και θα συμπιέσουμε τις αναρτήσεις μέχρι τέλους για να δούμε που βρισκόμαστε. Το είχαμε ξανακάνει αλλά δεν μπορέσαμε να το πάμε, σίγουρα, μέχρι τέλος. Η βροχή όμως μας τα χάλασε και το ραντεβού θα γίνει την Δευτέρα.

Ελπίζω από Δευτέρα και μετά να μπορώ να έχω σίγουρα και τελικά αποτελέσματα, ώστε να αρχίσουμε να αλλάζουμε και τους βραχίωνες………

Καλό Σαββατοκύριακο……… Και να είστε καλά.............................
  #233  
Παλιό 12-11-2010, 18:05
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Καλα το νέο πρωτότυπο, εφ όσον το παλαιό παρουσίασε προβλήματα, δεν πρέπει και αυτό να δοκιμαστεί σε επίσημο και διαπιστευμένο εργαστήριο;
Με το να συμπιέζουμε την ανάρτηση της μηχανής τι θα αποκομίσουμε για τις αντοχές του υλικού (αλουμινίου ή κράματος);
Σήμερα είναι Παρασκευή και την Δευτέρα θα αλλάξουμε βραχίονες;
  #234  
Παλιό 12-11-2010, 18:50
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........
  #235  
Παλιό 12-11-2010, 21:20
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrhld Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........
Τέτοια αντιμετώπιση όπως προαναφέρουν και άλλοι, δεν την βρίσκεις ούτε σε πολυεθνικές εταιρίες, ελπίζω κάποια στιγμή να ανταμειφτείς για την συμπεριφορά σου και σου εύχομαι να αναπτυχτείς ακόμα περισσότερο.
Σήμερα με την βροχή έπαθα πλάκα που δεν φόραγα το φτεράκι μια και έγινα χάλια (στην γάμπα) με ανώτατη ταχύτητα 30 χιλιομέτρων και για μόλις 1,5 χιλιόμετρο απόσταση που διένυσα στον βρεγμένο δρόμο. Τα νερά που μου πέταγε όταν είχα το φτερό ήταν αμελητέα και σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Σίγουρα είναι αναγκαίο στην μηχανή μας.
Την Δευτέρα θα έρθω να βάλουμε το αναβαθμισμένο για δοκιμή στο μπεμπέ μου.
  #236  
Παλιό 12-11-2010, 22:14
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

αν και δεν σκεφτομαι να το τοποθετησω(μου αρεσει να βρεχομαι και να βρωμιζομαι)....λογω κουμπαριας,ο κατασκευαστης νομιζω οτι αξιζει 1200 μπραβο,για την αντιμετωπιση της ολης καταστασης....
  #237  
Παλιό 12-11-2010, 22:23
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Χρήστο... κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την όλη αντιμετώπιση του θέματος!!

Μία παρατηρησούλα... για τις δοκιμές σας... φροντίστε η ανάρτηση να είναι στην πιο χαμηλή και πιο μαλακή θέση...
  #238  
Παλιό 12-11-2010, 22:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrhld Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........

Χρήστο καλησπέρα κι από εμένα. Τελικά είσαι σίγουρος ότι ο βραχίωνας βρίσκει στο πλαίσιο της μοτο σε όλα τα μοντέλα?? Ρωτάω γιατί στο δικό μου (06) απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω (δεν μπόρεσα να συμπιέσω τέρμα την ανάρτηση) δεν πρέπει να βρίσκει. Ρωτάω γιατί εσύ έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά διαφορετικά μηχανάκια αλλά εμείς ξέρουμε για το δικό μας άντε και κανα δυο άλλα. Αν στα μοντέλα ας πούμε του 06 δεν βρίσκει λόγω μικροδιαφορών στο σκελετό, τότε δεν έχουμε λόγο να τ' αλλάξουμε, οπότε κι εσύ απαλλάσσεσαι από αρκετή δουλειά κι εμείς είμαστε ΟΚ.

Βασίλης
  #239  
Παλιό 12-11-2010, 22:52
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Παίδες εγώ σήμερα πήγα από τον Χρήστο και έβαλα το αναβαθμισμένο φτεράκι.

Και αυτό επειδή μιλήσαμε και αισθάνθηκα σιγουριά πως δεν θέλει να μου αρπάξει τα λεφτά μέσα από το πορτοφόλι όπως έχουμε όλοι συνιθίσει, αλλά θα είναι εκεί χωρίς δεύτερη κουβέντα να μου δώσει λύσει σε ότι πρόβλημα μου συμβεί που πιστεύω ότι δεν θα μου συμβεί.

Δεν νομίζω να μας τυχαίνει συχνά αυτό.

Τον ρώτησα και μου είπε τι μετατροπούλες έκανε.

Συγχαρητήτρια Χρήστο για την δουλειά σου και χαίρομαι που είσαι και εσύ στην παρέα του gsforum
Ευχαριστώ το φορουμ για την προσπάθειά του και την συνεχή ενασχόληση με το θέμα μόνο και μόνο για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας
  #240  
Παλιό 13-11-2010, 10:04
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν την΄προσπάθεια και την καταλαβαίνουν.......
Να είστε καλά................

Ενοείτε ότι θα το βάλουμε στο πιο μαλακό και στο πιό χαμηλό, αλλιώς δεν το κατεβάζουμε ούτε 30 νοματέοι να ανεβούμε πάνω.

Οσοι δεν βλέπουν σημάδι ότι βρήσκει ο βραχίονας δεν είναι αναγκαίο να τον αλλάξουν, αν κάποιός θέλει να το αλλάξει 'ετσι κι αλλιώς φυσικά και μπορεί....

Αυτά και τα λέμε..............
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 36 15-03-2011 11:31
Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv S.T Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-10-2010 18:58
Κατασκευή πίσω χαμηλού φτερού για 1200gs gandreas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 71 13-09-2010 02:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!