GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ζώα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 04-12-2013, 08:23
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Και κάτι επίκαιρο!!!!!!



Reply With Quote
  #32  
Παλιό 04-12-2013, 08:32
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαριέμαι να γράφω σεντόνια για να τεκμηριώσω τάχα τα ολοφάνερα, δέξου ότι απλά δεν γουστάρω τέτοιους τύπους όπως οι κυνηγοί (έχουν δει πολλά τα ματάκια μου) και τέλος είναι άποψή μου. Όπου και όποτε τους πετυχαίνω σε καρτέρι και είμαι με το χωμάτινο, θα τους κερνάω πέτρα και κροκάλα.
Βαλε ενα απλο λινκ...

Πολλοι συνάδελφοι σου μοτοσικλετιστές ειναι και κυνηγοί
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 04-12-2013, 08:50
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Yannis το συγκεκριμενο όπλο το οποιο εχει περασει και πιστοποίηση saint etienne ειναι κριμα να μην το φτιάξεις και ας μην κυνηγάς.
Μπορω να σου δωσω μια διευθυνση κοντα σου στον ΠΕΙΡΑΙΑ αν και πιστευω οτι ο καλύτερος ειναι στο Αιγαλεω.Ξερω και εναν ιδιώτη που τα φτιάχνει απο χόμπι.

Εσυ κυνηγάς στις πλαγιές του Σκλαβενίτη και εμεις πολλες φορες καταλήγουμε να κυνηγάμε στις ταβέρνες που υπαρχουν στις πλαγιές του Παρνασσου

Δυστυχως πολλοι δεν σκέφτονται πριν πατησουν την σκανδάλη με αποτελεσμα φετος πριν καν αρχισει η σεζόν να εχουμε τέσσερις νεκρους
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 04-12-2013, 09:58
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε ενα απλο λινκ...

Πολλοι συνάδελφοι σου μοτοσικλετιστές ειναι και κυνηγοί
Τι να σημαίνει άραγε αυτό???? Ότι ντε και καλά επειδή μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος για την μοτο πρέπει και να μου αρέσει η παρέα τους ή το χόμπι τους??

Τες πα ας το σταματήσω εδώ απλά λέγοντας ότι αν ντε και καλά σου αρέσει το μπαμ μπούμ και θέλεις να ξεδίνεις με το όπλο, υπάρχουν και οι σκοπευτικοί σύλλογοι και μια χαρά είναι.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 04-12-2013, 10:15
paraligo Ο/Η paraligo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: galatsi
Μoto: bmw 1200gs , honda magna 750 , yamaha wr450f , vespa px200 , piaggio si50
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Και οι πίστες μια χαρά είναι, γιατί γυρνάς στα βουνά και με ενοχλείς ενώ μαζεύω χόρτα………..?
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 04-12-2013, 10:16
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ θα μας πεις με τη σειρά σου, γιατί πρέπει να είναι οριστική και αμετάκλητη η απόφαση ?
Σε ένα σημαντικό θέμα συζήτησης καλό είναι να παραθέτουμε τεκμηριωμένες απόψεις αντί πυροτεχνημάτων.....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαριέμαι να γράφω σεντόνια για να τεκμηριώσω τάχα τα ολοφάνερα, δέξου ότι απλά δεν γουστάρω τέτοιους τύπους όπως οι κυνηγοί (έχουν δει πολλά τα ματάκια μου) και τέλος είναι άποψή μου. Όπου και όποτε τους πετυχαίνω σε καρτέρι και είμαι με το χωμάτινο, θα τους κερνάω πέτρα και κροκάλα.
Όταν πετάμε μια "εξυπνάδα" για ένα ευαίσθητο θέμα οφείλουμε να είμαστε προσεκτικότεροι και να προσπαθούμε να τεκμηριώνουμε έστω και αυτά που εμείς θεωρούμε αυτονόητα (δεν είναι αυτονόητα για όλους).
Εφόσον επιμένεις για 2η φορά να μην μας αναπτύσσεις τη σκέψη σου, εφόσον απαξιείς 2η φορά να μας πεις τα επιχειρήματά σου, μπορώ να σκεφτώ το ...αυτονόητο, ότι δηλαδή ΔΕΝ έχεις σοβαρά επιχειρήματα να κατακεραυνώσεις 300k συμπολίτες σου !
Η έκφραση "...τέλος είναι άποψή μου." δεν σε τιμά όταν αναφέρεσαι σε μεγάλο ακροατήριο χωρίς επιχειρήματα...άποψή μου.....
Επειδή υπάρχουν εκεί έξω και ταγάρια και ηλίθιοι οι οποίοι κουβαλούν όπλο, καλό είναι να αποφεύγεις τις μαγκιές δίκην δικαστή Ντεντ όταν συναντάς οπλισμένους μέσα στα βουνά.......πέρνα σε απόσταση τουλάχιστον 50 μέτρων και ασχολήσου με το θορυβώδες χόμπυ σου....
Όσο υπάρχουν ανεγκέφαλοι που οδηγούν επικίνδυνα και σκοτώνουν αθώους, θα υπάρχουν και ανεγκέφαλοι με κυνηγετικά όπλα. Ευτυχώς τα βουνά και τα λαγκάδια είναι πολλά και δεν συναντιόμαστε με τους 2ους τόσο συχνά όσο με τους 1ους !!!!

Εφόσον κάνεις motocross θα μπορούσα να σου στείλω τις χρονικές περιόδους που δεν θα έπρεπε να κυκλοφορείς στα βουνά αν και κρατική Διοίκησις σου επιτρέπει ηλιθιοδώς να το κάνεις...
Η όχληση των άγριων ζώων και πτηνών κατά τη περίοδο μετανάστευσης ή αναπαραγωγής του μειώνει δραματικά τους πληθυσμούς τους (επιστημονική έρευνα ετών)....να στο πω πολύ απλά, εάν δεν τα αφήςεις να συναντηθούν με ησυχία να κουτουπωθούν αλλά και να μεγαλώσουν τα μικρά τους, την επόμενη χρονιά δεν θα υπάρχουν οι πληθυσμοί τους....εάν τα διώξεις από τις φωλιές τους αυτά απλά δεν ξαναγυρίζουν, δεν αναπαράγονται, εραστή της υπαίθρου....
Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που η περίοδος κυνηγιού είναι περίπου 6 μήνες και η Θηροφυλακή (και) αυτο περιφρουρεί συλλαμβάνοντας τους λαθροθήρες τους υπόλοιπους 6 μήνες...(θυμίζω, εγώ πληρώνω και τη θηροφυλακή, εσύ πληρώνεις μόνο τους κυφήνες "δασικούς").

Σκέψου λοιπόν σε παρακαλώ, όταν βγεις στα βουνά την άνοιξη με τη μοτοσυκλέτα σου, ενώ εγώ έχω λαδώσει και κρεμάσει τα όπλα στο τοίχο, εσύ κάνεις τεράστια ζημιά στο περιβάλλον διώχνοντας τα ζώα από τις φωλιές τους τη πλέον κρίσημη γι' αυτά, περίοδο της ζωής τους.....

Τελικά, εγώ έγραψα σεντόνι να εξηγήσω τα δικά μου αυτονόητα. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο και να τελειώσεις τη παράγραφο με τις ιδέες σου με τη φράση "είναι η άποψή μου και τέλος"......έτσι θα γίνονταν πιστευτές οι (κατά τη γνώμη μου) αγαθές σου προθέσεις....
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 04-12-2013, 10:40
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πετάμε μια "εξυπνάδα" για ένα ευαίσθητο θέμα οφείλουμε να είμαστε προσεκτικότεροι και να προσπαθούμε να τεκμηριώνουμε έστω και αυτά που εμείς θεωρούμε αυτονόητα (δεν είναι αυτονόητα για όλους).

...

Σκέψου λοιπόν σε παρακαλώ, όταν βγεις στα βουνά την άνοιξη με τη μοτοσυκλέτα σου, ενώ εγώ έχω λαδώσει και κρεμάσει τα όπλα στο τοίχο, εσύ κάνεις τεράστια ζημιά στο περιβάλλον διώχνοντας τα ζώα από τις φωλιές τους τη πλέον κρίσημη γι' αυτά, περίοδο της ζωής τους.....


...
Επίσης να προσθέσω πως οι καταναλώσεις των "θηρίων" και η αντίστοιχη ρύπανση(ατμοσφαιρική και ηχητική), συν το μη αμελητέο κόστος, δεν είναι για να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια... πήγαμε εδώ, πήγαμε εκεί, ξοδέψαμε έναν κουβά λεφτά αλλά... η άτιμη κρίση μας γονάτισε... ο γύφτος, ρυπαίνει το περιβάλλον με το χαρτί που πέταξε... και άλλα τέτοια που, αντιστοίχου "επιπέδου" και "αισθητικής" "άξια μέλη του φόρουμ", βιάζονται να επιδοκιμάσουν με ηλίθια emoticon και ανεγκέφαλα +1200!!!!!

Έτσι, για να αποδίδουμε και κάτι στον Καίσαρα, όχι μόνο για την πάρτη μας!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 04-12-2013, 10:52
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Yannis το συγκεκριμενο όπλο το οποιο εχει περασει και πιστοποίηση saint etienne ειναι κριμα να μην το φτιάξεις και ας μην κυνηγάς.
Μπορω να σου δωσω μια διευθυνση κοντα σου στον ΠΕΙΡΑΙΑ αν και πιστευω οτι ο καλύτερος ειναι στο Αιγαλεω.Ξερω και εναν ιδιώτη που τα φτιάχνει απο χόμπι.



Τα κέρδη από την σωστή πληροφορία, ήταν πάντα ανεκτίμητα. Εμείς που ζούμε στην εποχή της πληροφορικής, είμαστε οι ευνοημένοι της ιστορίας. Ας το εκμεταλλευτούμε!!!!!!



Εσυ κυνηγάς στις πλαγιές του Σκλαβενίτη και εμεις πολλες φορες καταλήγουμε να κυνηγάμε στις ταβέρνες που υπαρχουν στις πλαγιές του Παρνασσου




Κάτσε να τελειώσω με κάτι φίλους "ψαράδες" και τις καλαδούρες στα ουζερί του ομίλου... και θα κάνω και μια περιπολία στα ορεινά!!!!!




Δυστυχως πολλοι δεν σκέφτονται πριν πατησουν την σκανδάλη με αποτελεσμα φετος πριν καν αρχισει η σεζόν να εχουμε τέσσερις νεκρους


Αν προσέχετε πάντα πριν ρίξετε, να έχει "ουρά" ο στόχος... δεν βαριέσαι... παράπλευρες απώλειες!!!!!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 04-12-2013, 14:35
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων

Έτσι είναι!! όσο μεγαλώνει ο άντρας εγκαταλείπει αρχικά το κυνήγι και το γυρίζει στο ψάρεμα. Αργότερα εγκαταλείπει γενικά το "κυνήγι" και το ρίχνει στην αμπελοφιλοσοφια... Τάχα μου κρίση ευαισθησίας και λοιπά κουλτουριαρικα!!!
Στα 80 μας βλέπω να αμολαμε μπεκατσες από τα βαλιτσακια της bmv!!
Καθομαι και γελαω μονος μου μεσα στην ρεματια κοιτωντας ενα κινητο ρε πστ μου.χαχαχα πρεπει οπως και να χει να κανουμε ενα θρεντ με κουβεντες μεγαλων ανδρων!!!
Ειναι αμαρτια να χανονται τετοια ποστ...


Νοτη και yannis τα σεβη μου!!!!


Για το θεμα θα το παιξω αλλα καραμανλη τον αειμνηστο

"Πολυ ωραια ερωτηση σας προχωρειστε στην επομενη!!"χαχα
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 04-12-2013, 14:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθομαι και γελαω μονος μου μεσα στην ρεματια κοιτωντας ενα κινητο ρε πστ μου.χαχαχα πρεπει οπως και να χει να κανουμε ενα θρεντ με κουβεντες μεγαλων ανδρων!!!
Ειναι αμαρτια να χανονται τετοια ποστ...


Νοτη και yannis τα σεβη μου!!!!


Για το θεμα θα το παιξω αλλα καραμανλη τον αειμνηστο

"Πολυ ωραια ερωτηση σας προχωρειστε στην επομενη!!"χαχα



Κανόνισε εκεί στη ρεματιά να κουνάς καμμιά φτέρη με τα γέλια σου και να σε περάσει για λαγό ο Βασίλης!!!!
Γειά σου Κωστή!!!!!
Το τουρσί ήταν ιδέα του Λεοντόκαρδου να μου το στείλεις;;; Ακόμα να ανέβει η πίεση!!!!!!
Τώρα ψάχνω κανένα καλό κοψίδι για την ρίγανη!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!