GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-10-2009, 00:54
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Lightbulb Ενα Special tool για R1200

Επειδη ποτε δεν γνωριζει καποιος, ποτε και τι εργαλειο (ειδικο ή μη...) θα του χρειαστει, καλο ειναι να προετοιμαζομαστε οσο περισσοτερο μπορουμε.
Σε καλο θα μας βγει, οχι σε κακο !!!
Ετσι λοιπον παρακατω σας δειχνω το πως εφτιαξα ενα special tool (οπως το χαρακτηριζει η BMW... ) με το οποιο μπορουμε να εξαρμοσουμε το ψαλιδι της μηχανης για οποιοδηποτε λογο και αν ειναι αυτος (οπως π.χ στην προσφατη περιπτωση του φιλου saitman, που θα το χρειαστει σιγουρα για την αλλαγη της λαστιχενιας φουσκας που του εχει σκιστει ).
Αφου λοιπον μου εφερε ο φιλος μου Γιωργος (george81- παρα πολυ διαβασμενος και ψαγμενος σε θεματα που αφορουν την μηχανη μας ) σε εκτυπωμενη εγχρωμη φωτογραφια τις διαστασεις που πρεπει να εχουν τα δυο εργαλεια, με την πρωτη ευκαιρια το εφτιαξα.
Εργαλεια που χρειαζονται:
Ενα κλειδι allen 12mm και
Ενα καρυδακι 30mm μακρυ ενισχυμενου τυπου ,που ομως η εξωτερικη του διαμετρος να μην ειναι μεγαλυτερη της εσωτερικης διαμετρου του πλαισιου της μηχανης. Ενα καταλληλο εχει η εταιρεια εργαλειων η facom με κωδικο παραγγελιας K.30LA το οποιο το πηρα απο τον Καραϊσκο στην Σπυρου Πατση εναντι 30 ευρω, και 5 ευρω το allen.
Επειδη αυτα τα δυο εργαλεια "συνεργαζονται" μεταξυ τους (το allen πρεπει να μπαινει μεσα στο καρυδακι...) πρεπει αφαιρεθει υλικο και απο τα δυο!!!
Ετσι εχουμε:

Στην φωτογραφια φαινεται το κομματι μεταλλου που πρεπει να αφαιρεθει απο το καρυδακι (ειναι αυτο που περικλειεται απο την μονωτικη ταινια , γιατι οι χαρακιες του χαρακτη δεν φαινονταν στην φωτο...) και ειναι 4x4 εκατοστα. Το κατωτερο ακρο του "κενου χωρου" που θα δημιουργηθει, πρεπει να ξεκινα απο τα 2 εκατοστα απο το κατωτερο ακρο του καρυδιου.
ΠΡΟΣΟΧΗ, τα 4x4 εκατοστα ειναι η διατομη του κενου χωρου που θα δημιουργηθει!!!


Το πιανουμε στην μεγγενη με δυο ξυλακια για να μην σημαδευτει (δεν εχω "μαγουλα" για αυτην... ), και αρχιζει το λιμαρισμα!!! Το ατελειωτο λιμαρισμα μπορω να πω....... (αυτο το σκελος μπορει να απλοποιηθει με την χρηση φρεζας οπου με το καταλληλο "κοντυλι" τελειωνει σε 10 λεπτα το φαγωμα), εγω ομως ειχα ενα μεγαλο ποτηρι καφε και αρκετο χρονο...!!!!!


Πιασμενο ορθιο για το γωνιασμα των πλευρων πανω κατω...


Και πλαγια, για να φυγουν στην αρχη οι "αγριαδες", αλλα κυριως για το "σπασιμο" και λειανση των εσωτερικων γωνιων


Για τον ιδιο λογο χρησημοποιησα και πετρα, αν και δεν χρειαζοταν, γιατι η λιμα ξερει και κανει πολυ καλα την δουλεια της


Τελος με το καρυδακι, σειρα εχει τωρα το allen οπου ειναι και το πιο ευκολο. Του αφαιρουμε 2 εκατοστα απο την κοντη του πλευρα!!!


Για αυτην την δουλεια θα χρειαστει σιγουρα τροχος (κοπης φυσικα) και οχι πριονι. Αν δοκιμασετε πριονι, θα καταστρεψετε 15 πριονολαμες και δεν θα εχει γινει τιποτα ακομα...


Μια τελευταια λειανση του εργαλειου στην πετρα του τροχου, για το ισιωμα των ακμων του εξαπλευρου και ειναι ετοιμο και αυτο.


Αν αφαιρεσουμε το μαυρο στρογγυλο καπακι απο την αριστερη πλευρα της μηχανης θα δουμε αυτο ακριβως. Ενα παξιμαδι 30αρι και στο εσωτερικο του μια βιδα allen 12αρα


Και εδω ειναι το αποτελεσμα !!! Εδω φαινεται τι εννοουσα οταν ειπα πιο πανω, οτι αυτα τα δυο εργαλεια συνεργαζονται!


Υ.Γ
Σαφως αυτα, και δεν ειναι τα μονα εργαλεια που απαιτουνται για την εξαρμοση του ψαλιδιου, τα αλλα ομως ειναι απλα του εμποριου και δεν τα αναφερω καθολου.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-10-2009, 01:02
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

.








.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-10-2009, 04:29
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

..............θα κλεισουν τα συνεργεια με τα θεματα σου Νικολα !!!!




Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-10-2009, 08:40
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

:sm5::sm4::sm6:
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-10-2009, 10:01
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200


:sm5:
:sm4:
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-10-2009, 10:17
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

Μπραβο πολυ καλο post , μπραβο και για το μερακι και την υπομονη σας
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-10-2009, 10:18
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

εύγε ! ευρηματικότατο !
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-10-2009, 11:16
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

Φίλε σου βγάζω το καπέλο!Τι καλύτερο από το να κάνεις τα πάντα στην μηχανή σου μόνος.Ποτέ δε θα σε αφήσει.

Υ.Γ Αν σου είναι εύκολο μπορείς να αναφέρεις εδώ μία πηγή να προμηθευτώ τα απαραίτητα σε πρώτη φάση εργαλεία της μοτό ;(Έχω R1200GSA τον Μάρτιο λήγει η εγγύηση και θα αρχίσω να της βάζω χέρι μόνος μου σιγά σιγά).
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-10-2009, 13:42
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

...πολυ καλο φιλε μου !

...θα κοιταξω καποια χειμωνιατικη Κυριακη να γεμισω ομορφα το κενο στη ψυχη μου απ την χαμενη μου βολτιτσα δημιουργώντας αυτο το εξυπνο εργαλείο!

...ελπιζω να βρω ομως αλλο τροπο μα λιμαρω την πλαινη επιφανια απ το καρυδακι γιατι θα πρεπει να θελει τεραστια υπομονη να το φας ετσι με τη λαμα!...Respekt Λεμεεε!!!!!!


...ας μας βρίσκετε ..και αχρείαστο να ναι!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-10-2009, 13:44
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα Special tool για R1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε σου βγάζω το καπέλο!Τι καλύτερο από το να κάνεις τα πάντα στην μηχανή σου μόνος.Ποτέ δε θα σε αφήσει.

Υ.Γ Αν σου είναι εύκολο μπορείς να αναφέρεις εδώ μία πηγή να προμηθευτώ τα απαραίτητα σε πρώτη φάση εργαλεία της μοτό ;(Έχω R1200GSA τον Μάρτιο λήγει η εγγύηση και θα αρχίσω να της βάζω χέρι μόνος μου σιγά σιγά).
Το πρωτο αμεσως αμεσως, ειναι αυτο που ανεφερα πριν και ειναι το μαγαζι στην Αθηνα στην οδο Σπυρου Πατση και ονομαζεται Καραϊσκος.
Τωρα εσενα πιστευω οτι επειδη μενεις στο Π. Φαληρο σε βολευει καλυτερα ο Πειραιας. Στον ηλεκτρικο σταθμο του Πειραια ο δρομος στο δεξι σου χερι (βγαινοντας απο την κεντρικη εξοδο που κοιταει το λιμανι, και οχι απο την πλαινη) που ξεκινα στα 50 μετρα ονομαζεται Μαυρομιχαλη. Εκει δεξια και αριστερα ειναι γεματο με μαγαζια που πωλουν ολων των ειδων τα εργαλεια, τα παντα ολα που λενε.
Παντως αν εχεις (...εχετε) λιγο υπομονη, και επειδη ειπες οτι θα ξεκινησεις σιγα σιγα να δουλευεις μονος σου την μηχανη, θα ποσταρω σε νεο thread λοιπον ολα τα εργαλεια που εχω παντα στην μηχανη μου και που με αυτα κανεις απο απλο σερβις μεχρι ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη διαφορων τσιμουχων, αλλαγη τακακιων εμπρος πισω κτλ κτλ, οπου σταθεις και οπου βρεθεις, σε βουνο, στην πολη, σε παραλια, παντου !!!
Υ.Γ
Μην τρομαζετε , δεν πιανουν τον χωρο που φανταζεστε ουτε εχουν το βαρος που νομιζετε !!!
Και συν της αλλης, ειναι τσεκαρισμενα ενα προς ενα, κανενα περιττο, κανενα λιγοτερο !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σέλλα Turatech για R1200 GS Πωλείται / ανταλλάσεται DoctorAbo Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 13 24-02-2010 15:27
BMW Diagnostics tool vagouras120 Διάφορα 2 16-09-2009 00:32
BMW R1200R touring special!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 11 31-07-2009 20:30
Original σέλες για R1200 gs crmaris Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 12 16-06-2009 08:53
Ενα υπεροχο Σαββατοκυριακο..... Dionisis Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 10 20-01-2009 23:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!