GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-02-2012, 00:54
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Λοιπόν μάγκες μου όπως σας είχα πει προχθές, πήγα και είδα, ρώτησα και κατάλαβα πολλά κρυφά πράγματα σχετικά με το υδρογόνο και τους κινητήρες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών.

Επειδή δεν είμαι ειδικός μπορεί ν χρησιμοποιήσω μερικούς άστοχους όρους αλλά σίγουρα θα με καταλάβετε.

Ξεκίνησα να σκέπτομαι το υδρογόνο έναντι του υγραερίου λόγο της μεγάλης δυσκολίας να φτιαχτεί ρεζερβουάρ για υγραέριο καθώς επίσης λόγω της σχετικά μεγάλης παρέμβασης στην τροφοδοσία της μηχανής.
Αφήστε που υπάρχει κι θέμα βάρους και πολυπλοκότητας / αξιοπιστίας. Στη χώρα μας τέλος, δεν μπορεί να βασιστεί κανείς στο ότι η διαφορά τιμής υγραερίου / βενζίνης θα παραμείνει στα σημερινά επίπεδα.

Οι παραπάνω λόγοι με έκαναν να σκέπτομαι το υδρογόνο και μάλιστα με μια πολύ συντηρητική παραδοχή οικονομίας της τάξης του 20% (όχι της τάξης του 30 – 50 % που υπόσχονται κάποιοι από τους προμηθευτές τέτοιων συστημάτων.

Οι πληροφορίες που θα σας δώσω πιο κάτω δεν αποτελούν την άποψη κανενός κατασκευαστή αλλά αποκλειστικά τη δική μου άποψη επί του θέματος. Επίσης, κατά καμία έννοια δεν συμβουλεύω κανέναν για τίποτε. Απλά λέω την άποψή μου και δεν αποδέχομαι την ευθύνη για το αποτέλεσμα οποιασδήποτε επιλογές οποιουδήποτε.

Η βασική ιδέα λοιπόν είναι ότι διασπάς νερό σε οξυγόνο και υδρογόνο και τροφοδοτείς το υδρογόνο στην εισαγωγή αέρα. Το υδρογόνο λοιπόν περνάει στο θάλαμο καύσης μαζί με τον αέρα και στην ουσία αυξάνει δραστικά τη θερμική απόδοση της βενζίνης με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείς λιγότερη βενζίνη για τον ίδιο αριθμό χιλιομέτρων.

Για να γίνει η διάσπαση χρειάζεται ρεύμα και ένας καταλύτης που μπορεί να είναι αλάτι, ποτάσα ή ακόμα και σόδα.

Η βασική αρχή λοιπόν είναι πολύ απλή και αν μπει κανείς στο youtube θα βρει πολλά φιλμάκια που δείχνουν πώς να φτιάξει κανείς μια συσκευή σπίτι του. ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ γιατί είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεία του κινητήρα σας και υπό συνθήκες και τη δική σας. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω :
- κατά τη διάσπαση δημιουργείται οξύ το οποίο οξειδώνει τον κινητήρα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τον καταστρέφει πολύ γρήγορα.
- το σύστημα θέλει ρεύμα για να δουλέψει. Οι περισσότεροι στα φιλμάκια λένε ότι δίνουν ρεύμα από μια παροχή που παίρνει ρεύμα αφού ανοίξει ο διακόπτης και όχι συνεχώς. Σωστότερο φυσικά από τα παίρνει ρεύμα συνεχώς αλλά και πάλι η λύση αυτή ενέχει 2 μεγάλους κινδύνους :
Κίνδυνος νο 1 – τι γίνεται στη περίπτωση που γύρισες μεν το κλειδί αλλά δεν έβαλες μπρος το κινητήρα ? Μπρρρρρ το σύστημα παράγει υδρογόνο, το υδρογόνο γεμίζει το φιλτροκούτι και μόλις βάλεις μπρος το μοτεράκι η έκρηξη είναι σίγουρη με ότι αυτό συνεπάγεται κάτω απ τα σκέλια μας.
Κίνδυνος νο 2 – με 12 V το «πράμα» βράζει στην κυριολεξία. Παράγει πολύ περισσότερο υδρογόνο από ότι χρειάζεται ο κινητήρας. Πέραν αυτού, το παραγει άσχετα με τις στροφές του κινητήρα. Δηλαδή, είτε πας ρελαντί ή με 7000 σαλ αυτό παράγει την ίδια ποσότητα. Οι παρενέργειες είναι επίσης σημαντικές για τον κινητήρα και όχι για την υγεία μας αυτή τη φορά.

Μέχρι εδώ λοιπόν, δεχόμαστε ότι ένα πολύ καλό σύστημα μπορεί να διαχωρίζει το οξύ που παράγεται, μπορεί να διαχωρίζει και το οξυγόνο (και να μη το στέλνει κι αυτό μέσα), αλλά εξακολουθητικά υπάρχουν οι 2 πιο πάνω κίνδυνοι.

Ποια θα ήταν λοιπόν η λύση ?
Ένα πολύ καλό σύστημα που να μπορεί να παράγει «καλό» υδρογόνο αλλά παράλληλα να είναι ενεργητικό. Να μην είναι ένα on / off πράγμα αλλά μια έξυπνη συσκευή που να γνωρίζει πότε λειτουργεί ο κινητήρας για να παράγει υδρογόνο αλλά επίσης να παρακολουθεί τη λειτουργία του και να αυξομειώνει την παραγωγή υδρογόνου ανάλογα με τις ανάγκες του κινητήρα την κάθε στιγμή. Ένα τέτοιο σύστημα θα έπρεπε να καθοδηγείται από έναν υπολογιστή και θα έπρεπε να μπορεί να ρυθμίζει συνεχώς τα volt και τα ampere που θα στέλνει στην αντίδραση.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να έχετε τα παραπάνω υπόψη σας πριν προβείτε στην αγορά και τοποθέτηση ενός τέτοιου συστήματος. Αν μη τι άλλο, μη δεχτείτε να πληρώσετε ποσά των 800 η 1000 € για μια on/off συσκευή. Εγώ ως τώρα έψαξα πολύ και δεν έχω βρει κανένα σύστημα που να καλύπτει τις δικές μου απαιτήσεις.

Οπότε ψάχνω εξακολουθητικά να βρω αυτό που ονειρεύομαι. Δε ψάχνομαι ούτε για υγραέριο για τους λόγους που είπα πιο πάνω.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-02-2012, 01:08
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Μήτσο, είχα δει παλιότερα μια εκπομπή στο ΣΚΑΙ,
που έδειχνε να είναι διαδεδομένη η χρήση του υδρογόνου στις ΗΠΑ.
Με πρατήρια, αυτοκίνητα που το χρησιμοποιούν, κ.α.
Κατέληγε μάλιστα η εκπομπή,
πως το υδρογόνο,
είναι το καύσιμο του μέλλοντος.

Αυτά τα οχήματα,
πώς έλυσαν τα προβλήματα που θέτεις ;
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-02-2012, 02:00
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Δε ξέρω
Για να είμαι πιο σαφής, ξέρω πως χρησιμοποιείται πολύ εκεί αλλά δε ξέρω με πιο κόλπο δε σκάνε (στη μια συνθήκη για την οποία μίλησα).
Υπόψη ότι στην Ελλάδα απαγορεύονται προς το παρόν και στα ΚΤΕΟ δεν περνάς με υδρογόνο στο αυτοκίνητο. Πρέπει ν το βγάλεις πριν πας να περάσεις.

Last edited by DoctorAbo; 03-02-2012 at 02:03.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-02-2012, 10:17
babisku Ο/Η babisku βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αχαρνες
Μoto: xlv 700 abs
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Σχετικά με τα συστήματα υδρογόνου που είναι της μόδας τελευταία με λίγη αναζήτηση στο διαδίκτυο για hydrogen scam, θα καταλάβετε πως πρόκειται για απάτη. Για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά ή βαριούνται το ψάξιμο ας αρκεστούν στην κοινή λογική: πως ένα τόσο απλό, φθηνό και μη πατενταρισμένο σύστημα που κάνει τόση οικονομία δεν εφαρμόζεται από τις ίδιες τις αυτοκινητοβιομηχανίες;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-02-2012, 11:09
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisku Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τα συστήματα υδρογόνου που είναι της μόδας τελευταία με λίγη αναζήτηση στο διαδίκτυο για hydrogen scam, θα καταλάβετε πως πρόκειται για απάτη. Για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά ή βαριούνται το ψάξιμο ας αρκεστούν στην κοινή λογική: πως ένα τόσο απλό, φθηνό και μη πατενταρισμένο σύστημα που κάνει τόση οικονομία δεν εφαρμόζεται από τις ίδιες τις αυτοκινητοβιομηχανίες;
Δεν εχεις αδικο ...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 03-02-2012, 11:52
teacher Ο/Η teacher βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μoto: bmw r100 gs 91, ducati 250, ducati 900 ssd, Aermacchi 350,
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από point zero Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις αδικο ...
Εχει δεί κανένας σας την αλλη λύση πού λέγεται Πετρέλαιο ....
Υπάχει εταιρεία πού φτιάχνει ενα ωραίο μηχανάκι μέ τον τρικύλινδρο κινητηρα πετρελαίου τού smart , νομίζω EVA diesel λέγεται...
Τό προτιμώ από τα αλλα...
καί αν ρίξης καί μιά ματιά στό πακέτο αναρτήσεων πού εχει μμμμμμ....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-02-2012, 18:18
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teacher Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δεί κανένας σας την αλλη λύση πού λέγεται Πετρέλαιο ....
Υπάχει εταιρεία πού φτιάχνει ενα ωραίο μηχανάκι μέ τον τρικύλινδρο κινητηρα πετρελαίου τού smart , νομίζω EVA diesel λέγεται...
Τό προτιμώ από τα αλλα...
καί αν ρίξης καί μιά ματιά στό πακέτο αναρτήσεων πού εχει μμμμμμ....

Δασκαλε σε πιανω αδιαβαστο

http://www.gsforum.gr/%CE%86%CE%BB%C...E%CF%82-27135/
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-02-2012, 18:44
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Και εγώ είχα τέτοιους προβληματισμούς μου μέχρι που έβαλα το ΝΤ 700 της Honda στη ζωή μου και ησύχασα.
Μειωμένα τέλη κυκλοφορίας , χαμηλό κόστος συντήρησης, μειωμένη κατανάλωση κλπ.
Μπορείτε και εσείς σήμερα κιόλας να ρθείτε στον αξιόπιστο κόσμο …………………………
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-02-2012, 19:03
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν μάγκες μου όπως σας είχα πει προχθές, πήγα και είδα, ρώτησα και κατάλαβα πολλά κρυφά πράγματα σχετικά με το υδρογόνο και τους κινητήρες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών.

Επειδή δεν είμαι ειδικός μπορεί ν χρησιμοποιήσω μερικούς άστοχους όρους αλλά σίγουρα θα με καταλάβετε.

Ξεκίνησα να σκέπτομαι το υδρογόνο έναντι του υγραερίου λόγο της μεγάλης δυσκολίας να φτιαχτεί ρεζερβουάρ για υγραέριο καθώς επίσης λόγω της σχετικά μεγάλης παρέμβασης στην τροφοδοσία της μηχανής.
Αφήστε που υπάρχει κι θέμα βάρους και πολυπλοκότητας / αξιοπιστίας. Στη χώρα μας τέλος, δεν μπορεί να βασιστεί κανείς στο ότι η διαφορά τιμής υγραερίου / βενζίνης θα παραμείνει στα σημερινά επίπεδα.

Οι παραπάνω λόγοι με έκαναν να σκέπτομαι το υδρογόνο και μάλιστα με μια πολύ συντηρητική παραδοχή οικονομίας της τάξης του 20% (όχι της τάξης του 30 – 50 % που υπόσχονται κάποιοι από τους προμηθευτές τέτοιων συστημάτων.

Οι πληροφορίες που θα σας δώσω πιο κάτω δεν αποτελούν την άποψη κανενός κατασκευαστή αλλά αποκλειστικά τη δική μου άποψη επί του θέματος. Επίσης, κατά καμία έννοια δεν συμβουλεύω κανέναν για τίποτε. Απλά λέω την άποψή μου και δεν αποδέχομαι την ευθύνη για το αποτέλεσμα οποιασδήποτε επιλογές οποιουδήποτε.

Η βασική ιδέα λοιπόν είναι ότι διασπάς νερό σε οξυγόνο και υδρογόνο και τροφοδοτείς το υδρογόνο στην εισαγωγή αέρα. Το υδρογόνο λοιπόν περνάει στο θάλαμο καύσης μαζί με τον αέρα και στην ουσία αυξάνει δραστικά τη θερμική απόδοση της βενζίνης με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείς λιγότερη βενζίνη για τον ίδιο αριθμό χιλιομέτρων.

Για να γίνει η διάσπαση χρειάζεται ρεύμα και ένας καταλύτης που μπορεί να είναι αλάτι, ποτάσα ή ακόμα και σόδα.

Η βασική αρχή λοιπόν είναι πολύ απλή και αν μπει κανείς στο youtube θα βρει πολλά φιλμάκια που δείχνουν πώς να φτιάξει κανείς μια συσκευή σπίτι του. ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ γιατί είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεία του κινητήρα σας και υπό συνθήκες και τη δική σας. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω :
- κατά τη διάσπαση δημιουργείται οξύ το οποίο οξειδώνει τον κινητήρα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τον καταστρέφει πολύ γρήγορα.
- το σύστημα θέλει ρεύμα για να δουλέψει. Οι περισσότεροι στα φιλμάκια λένε ότι δίνουν ρεύμα από μια παροχή που παίρνει ρεύμα αφού ανοίξει ο διακόπτης και όχι συνεχώς. Σωστότερο φυσικά από τα παίρνει ρεύμα συνεχώς αλλά και πάλι η λύση αυτή ενέχει 2 μεγάλους κινδύνους :
Κίνδυνος νο 1 – τι γίνεται στη περίπτωση που γύρισες μεν το κλειδί αλλά δεν έβαλες μπρος το κινητήρα ? Μπρρρρρ το σύστημα παράγει υδρογόνο, το υδρογόνο γεμίζει το φιλτροκούτι και μόλις βάλεις μπρος το μοτεράκι η έκρηξη είναι σίγουρη με ότι αυτό συνεπάγεται κάτω απ τα σκέλια μας.
Κίνδυνος νο 2 – με 12 V το «πράμα» βράζει στην κυριολεξία. Παράγει πολύ περισσότερο υδρογόνο από ότι χρειάζεται ο κινητήρας. Πέραν αυτού, το παραγει άσχετα με τις στροφές του κινητήρα. Δηλαδή, είτε πας ρελαντί ή με 7000 σαλ αυτό παράγει την ίδια ποσότητα. Οι παρενέργειες είναι επίσης σημαντικές για τον κινητήρα και όχι για την υγεία μας αυτή τη φορά.

Μέχρι εδώ λοιπόν, δεχόμαστε ότι ένα πολύ καλό σύστημα μπορεί να διαχωρίζει το οξύ που παράγεται, μπορεί να διαχωρίζει και το οξυγόνο (και να μη το στέλνει κι αυτό μέσα), αλλά εξακολουθητικά υπάρχουν οι 2 πιο πάνω κίνδυνοι.

Ποια θα ήταν λοιπόν η λύση ?
Ένα πολύ καλό σύστημα που να μπορεί να παράγει «καλό» υδρογόνο αλλά παράλληλα να είναι ενεργητικό. Να μην είναι ένα on / off πράγμα αλλά μια έξυπνη συσκευή που να γνωρίζει πότε λειτουργεί ο κινητήρας για να παράγει υδρογόνο αλλά επίσης να παρακολουθεί τη λειτουργία του και να αυξομειώνει την παραγωγή υδρογόνου ανάλογα με τις ανάγκες του κινητήρα την κάθε στιγμή. Ένα τέτοιο σύστημα θα έπρεπε να καθοδηγείται από έναν υπολογιστή και θα έπρεπε να μπορεί να ρυθμίζει συνεχώς τα volt και τα ampere που θα στέλνει στην αντίδραση.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να έχετε τα παραπάνω υπόψη σας πριν προβείτε στην αγορά και τοποθέτηση ενός τέτοιου συστήματος. Αν μη τι άλλο, μη δεχτείτε να πληρώσετε ποσά των 800 η 1000 € για μια on/off συσκευή. Εγώ ως τώρα έψαξα πολύ και δεν έχω βρει κανένα σύστημα που να καλύπτει τις δικές μου απαιτήσεις.

Οπότε ψάχνω εξακολουθητικά να βρω αυτό που ονειρεύομαι. Δε ψάχνομαι ούτε για υγραέριο για τους λόγους που είπα πιο πάνω.

Δοκτορα να σε ευχαριστησω για την ενημερωση, ωφεληθηκα
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 03-02-2012, 22:30
g.demoulas Ο/Η g.demoulas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μoto: R 1100 R ABS
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: Moto + κρίση --- Τί θα λέγατε για υγραεριοκίνηση ???

Υπαρχει ετοιμη λυση απο Wunderlich σε K 1200 GT προηγουμενης γενειας.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπρνο για moto gp NikosGus Info ταξιδιών εξωτερικού 5 06-06-2011 01:47
Οριστικό «λουκέτο» για τη Moto Morini!!! riko46 Άλλες εταιρίες 2 17-06-2010 08:44
Ερώτηση για καθαρή moto.. Ted Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 02-02-2010 13:26
Αγαπημένος μήνας για ταξίδι,βόλτα,απόδραση με moto !!!!! riko46 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 7 09-04-2009 23:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!