GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 06-03-2012, 18:12
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?
Τα ξέρω Χρήστο μου άστα...και τα κολπάκια και τις εκπτώσεις και τις μούφα γεωλογικές - γεωτεχνικές και τη σαβούρα που κυκλοφορεί σε μελέτες οδοποιϊας......αφού το ξέρεις ότι είμαι του επαγγέλματος.....και δυστυχώς για μένα δεν κάνω "εκπτώσεις" στην ποιότητα της μελέτης....και με κυνηγάνε οι εργολάβοι μετά........
Σε αυτή τη χώρα όλα τα στραβά ξεκινάνε από την προετοιμασία των έργων. Το κλέψιμο ξεκινάει από εκεί και η κατασκευή απλά είναι η "εκτέλεση του συμβολαίου" τι να λέμε τώρα......

υ.γ. πυροβολώ και το σινάφι μου για να μην λένε κάποιοι ότι τα βάζω μόνο με την ΕΛ.ΑΣ.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 06-03-2012, 19:50
spade ace Ο/Η spade ace βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αχαρνές (Αθήνα) - Πάτρα - Ληξούρι
Μoto: ΒMW K1200s
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

I LOVE
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 08-03-2012, 01:23
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Στον Πυργετό δεν πληρώνω γιατί δεν υπάρχει δρόμος! Στη Λεπτοκαρυά, πληρώνω μόνο προς Θεσσαλονίκη. Στα Μάλγαρα, πληρώνουμε πάντα γιατί έρχεται στο σπίτι, στάνταρ. Το ίδιο συμβαίνει και στον Πολύμυλο (Εγνατία).
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 09-03-2012, 04:18
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geokall Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τα διόδια που θα περάσει και δεν θα πληρώσεις ανήκουν σε κάποια ιδιωτική εταιρία, και την πινακίδα να σου πάρει, δεν μπορεί νόμιμα να σου κάνει τίποτα γιατί είναι αντισυνταγματικό να πάρουν τα προσωπικά σου στοιχεία από την υπηρεσία προσωπικών δεδομένος και μπορείς να στραφείς εναντίων τους με αγωγές. Αν δεν κάνω λάθος τα μόνα διόδια που ανήκουν ακόμα στο δημόσιο είναι των Αφιδνών και των Μαλγάρων.
Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα …
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 09-03-2012, 11:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα …
Για πες μας τι ισχυει Θοδωρα...........μην την πατησουν δλδ συναδελφοι που εμπιστευονται και πραττουν συμφωνα με αυτα που γραφονται στα διαφορα μπλοκς.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 09-03-2012, 15:35
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Οι εταιρίες έχουν σύμβαση με το Ελλάνικο κράτος, από τις συμβάσεις αυτές απορρέουν τα δικαιώματά τους.
Εάν και οπότε λοιπόν, θελήσουν να κινηθούν νομικά-δικαστικά εναντίων οποιουδήποτε δεν πλήρωσε, ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στοιχεία για το όχημα δίνονται νόμιμα από τις βάσεις δεδομένων του υπουργείου συγκοινωνιών, εφόσον η εταιρία προσφύγει στην δικαιοσύνη.


Το εάν εισπραχτούν ή όχι, και κατά περίπτωση*, δεν μπορώ να το προκαταλάβω.

Ο καθένας πράττει κατά συνείδηση και αναλαμβάνει τις ευθηνές του.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα αναλάβουν δικηγορικές-εισπρακτικές εταιρίες την <<βρομοδουλειά>> όπως και με τις τράπεζες….


*Όπως και με άλλου είδους οφειλές, όπως τραπεζικές, υπάρχουν απαλλακτικές αποφάσεις δικαστηρίων που όμως δεν μπορούν να γενικευτούν .
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 09-03-2012, 15:57
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εταιρίες έχουν σύμβαση με το Ελλάνικο κράτος, από τις συμβάσεις αυτές απορρέουν τα δικαιώματά τους.
Το οτι εχουν συμβαση δεν τους κανει και νομιμους...Ευρωπη γαρ αρα και Ευρωπαικοι κανονες στο τι ονομαζουμε αυτοκινητοδρομο...

Εάν και οπότε λοιπόν, θελήσουν να κινηθούν νομικά-δικαστικά εναντίων οποιουδήποτε δεν πλήρωσε, ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στοιχεία για το όχημα δίνονται νόμιμα από τις βάσεις δεδομένων του υπουργείου συγκοινωνιών, εφόσον η εταιρία προσφύγει στην δικαιοσύνη.

Αραγε γιατι δεν θελουν να κινηθουν...μηπως λεω μηπως κατι φοβουνται...???
και να το θεσουμε πολυ απλα...με ενα παραδειγμα...

η Ολυμπια Οδος εχει απο περυσι επισημα διωξει ολους τους εργαζομενους της απο τα εργοταξια και γραφεια κτλ κτλ κτλ
απο ποιον νομο/κανονισμο/συμβαση νομιμοποιειτε να εισπαττει διοδια για κατι που ακομα ειναι υπο κατασκευη και πλεον εχει και επισημα (μην κοιτας που δεν το ξερουν ολοι) σταματησει...???

δλδ

2010 σου νοικιαζω ενα σπιτι...το οποιο εγω θα το τελειωσω το 2016 και βλεπουμε...

θα μου δινεις πληρες ενοικιο απο το 2010...

και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι το 2011...θα το σταματησω αλλα θα συνεχιζω να περνω ενοικιο...
και οποτε το τελειωσω βλεπουμε...!!!


μου αρεσει να ειμαι μεγαλοιδιοκτητης ακινητων...
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 09-03-2012, 16:11
geokall Ο/Η geokall βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Μoto: HONDA VARADERO MK3 '08
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα …
σύμφωνα πάντα με την ενημέρωση του προέδρου του κινήματος "διόδια stop" που τυχάνει να είναι δικηγόρος............
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 09-03-2012, 16:54
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
και να το θεσουμε πολυ απλα...με ενα παραδειγμα...

η Ολυμπια Οδος εχει απο περυσι επισημα διωξει ολους τους εργαζομενους της απο τα εργοταξια και γραφεια κτλ κτλ κτλ
απο ποιον νομο/κανονισμο/συμβαση νομιμοποιειτε να εισπαττει διοδια για κατι που ακομα ειναι υπο κατασκευη και πλεον εχει και επισημα (μην κοιτας που δεν το ξερουν ολοι) σταματησει...???

δλδ

2010 σου νοικιαζω ενα σπιτι...το οποιο εγω θα το τελειωσω το 2016 και βλεπουμε...

θα μου δινεις πληρες ενοικιο απο το 2010...

και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι το 2011...θα το σταματησω αλλα θα συνεχιζω να περνω ενοικιο...
και οποτε το τελειωσω βλεπουμε...!!!


μου αρεσει να ειμαι μεγαλοιδιοκτητης ακινητων...
Φίλε, ο κάθε νόμος δεν εξηγείτε όπως νομίζουμε και φυσικά εάν δεν μας αρέσει δεν σημαίνει ότι είναι …παράνομος! Όποιος θέλει μπορεί να προσφύγει στην δικαιοσύνη. Εάν δεχτεί αυτά που υποστηρίζεις και κηρύξει παράνομες τις συμβάσεις … βλέπουμε (και για ποιες συμβάσεις).


Οι εταιρίες είναι νόμιμες, αυτήν την στιγμή που μιλάμε. Δεν αναφέρομαι στο θέμα <<ηθικά>> <<λογικά>> ή όπως θέλει ο καθένας αλλά δικονομικά.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 09-03-2012, 16:54
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geokall Εμφάνιση μηνυμάτων
σύμφωνα πάντα με την ενημέρωση του προέδρου του κινήματος "διόδια stop" που τυχάνει να είναι δικηγόρος............
Ο κυρ πρόεδρος λέει ψέματα…. Απλό!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!