GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-07-2010, 12:44
choudel Ο/Η choudel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Ο συναγερμός της BMW αξίζει ;;;;

Καλημερα σε ολους,
Πρωην ιδιοκτητης varadero και νυν ιδιοκτητης (2ημερων) GS1200 L.E.
Εχω ξεστραβωθει δυο μερες να διαβαζω οτι εχει γραφτει εδω κ θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση που ειναι αυτη που με καιει αμεσα καθως η καλη μου ειναι εκτεθειμενη. Γιατι οχι συναγερμο BMW? καταλαβαινω οτι η τηλεειδοποιηση ειναι ενα σημαντικο προσον ισως και καποια απο τα αλλα χαρακτηριστικα που εχουν πχ οι scorpion αλλα γιατι οχι BMW? Ειναι πραγματι οπως καποιος μου σχολιασε "απλως μια σειρηνα"?
Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον καταλαβει την ανησυχια-αγχος μου και απαντησει σχετικα γρηγορα καθως οι μερς περνουν κ το μηχανακι ειναι ανευ συναγερμου
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-07-2010, 12:49
Adrian Ο/Η Adrian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-07-2010, 12:55
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

με λίγα λόγια ο BMW είναι ένας συναγερμός που έχει αισθητήρα κλίσης τοποθετημένο στην ουρά.
Εάν "φάει" μια κουτουλιά χαλαρή από το παρκάρισμα ενός αυτοκινήτου μάλλον δεν θα ενεργοποιηθεί...
Για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από το μπλιμπλίκι εάν έχει περάσει περίπου μία ώρα από το σβύσιμο του κινητήρα, το ίδιο συμβαίνει και με τον αφοπλισμό του όπου τότε μόνο το γύρισμα του κλειδιού στον διακόπτη απενεργοποιεί τον συναγερμό.
Στο συνεργείο έχεις τη δυνατότητα να σου προγραμματίσουν να μπαίνει αυτόματα μετά την έξοδο του κλειδιού από τον διακόπτη. Αυτό δεν εξυπηρετεί κατά τη γνώμη μου όσους αρέσκονται στο να χρησιμοποιούν τη μοτό και για τσιγάρα στο περίπτερο ή παρκάρουν σε φυλασσόμενο πάρκινγκ λόγω κατανάλωσης ενέργειας.
Με συγκεκριμένο αριθμό κλικ στο μπλιμπλίκι απενεργοποιείται όταν χρησιμοποιείς καράβι...

Εάν τα χαρακτηριστικά άλλου συναγερμού είναι περισσότερα και σε καλύπτουν, προχώρα σε κάτι άλλο, προσοχή μόνο εάν είσαι σε εγγύηση μήπως και (χτυπάω ξύλο) τη χρειαστείς και πιαστούν στο ότι έκανες μη εξουσιοδοτημένη παρέμβαση στο ηλ κύκλωμα και δεν βγάζεις άκρη...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-07-2010, 13:15
choudel Ο/Η choudel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
με λίγα λόγια ο BMW είναι ένας συναγερμός που έχει αισθητήρα κλίσης τοποθετημένο στην ουρά.
Εάν "φάει" μια κουτουλιά χαλαρή από το παρκάρισμα ενός αυτοκινήτου μάλλον δεν θα ενεργοποιηθεί...
Για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από το μπλιμπλίκι εάν έχει περάσει περίπου μία ώρα από το σβύσιμο του κινητήρα, το ίδιο συμβαίνει και με τον αφοπλισμό του όπου τότε μόνο το γύρισμα του κλειδιού στον διακόπτη απενεργοποιεί τον συναγερμό.
Στο συνεργείο έχεις τη δυνατότητα να σου προγραμματίσουν να μπαίνει αυτόματα μετά την έξοδο του κλειδιού από τον διακόπτη. Αυτό δεν εξυπηρετεί κατά τη γνώμη μου όσους αρέσκονται στο να χρησιμοποιούν τη μοτό και για τσιγάρα στο περίπτερο ή παρκάρουν σε φυλασσόμενο πάρκινγκ λόγω κατανάλωσης ενέργειας.
Με συγκεκριμένο αριθμό κλικ στο μπλιμπλίκι απενεργοποιείται όταν χρησιμοποιείς καράβι...

Εάν τα χαρακτηριστικά άλλου συναγερμού είναι περισσότερα και σε καλύπτουν, προχώρα σε κάτι άλλο, προσοχή μόνο εάν είσαι σε εγγύηση μήπως και (χτυπάω ξύλο) τη χρειαστείς και πιαστούν στο ότι έκανες μη εξουσιοδοτημένη παρέμβαση στο ηλ κύκλωμα και δεν βγάζεις άκρη...
Ευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις και αυτη δεν σας κρυβω οτι ειναι ισως απο τις πιο σημαντικες ανησυχιες μου. Δηλ. Αντε κ εβαλα τον Scorpio αλλα εχω αλλον 1 1/2 χρονο εγγυηση. Αν ειναι να μπλεξω προτιμω να βαλω τον BMW. Αν πιστευετε οτι δεν θα εχω προβλημα τοτε θα προτιμησω τον scorpio.
Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα θα ηταν να "μπλεξω" με την αντιπροσωπεια...καμμενος απο παλια
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-07-2010, 14:00
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από choudel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις και αυτη δεν σας κρυβω οτι ειναι ισως απο τις πιο σημαντικες ανησυχιες μου. Δηλ. Αντε κ εβαλα τον Scorpio αλλα εχω αλλον 1 1/2 χρονο εγγυηση. Αν ειναι να μπλεξω προτιμω να βαλω τον BMW. Αν πιστευετε οτι δεν θα εχω προβλημα τοτε θα προτιμησω τον scorpio.
Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα θα ηταν να "μπλεξω" με την αντιπροσωπεια...καμμενος απο παλια
σε γενικές γραμμές υπάρχουν διατάξεις που σε καλύπτουν αλλά άιντε να εξηγήσεις ......
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-07-2010, 14:08
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Παιδιά εγώ νομίζω ότι ο συναγερμός είναι σκράπας.....ειχα βάλει τη μηχανη διπλό σταντ....έβαλα συναγερμο και το είχα ξεχάσει....βγαίνω έξω να την πλύνω...την έπλυνα...πέρα δώθε το τιμόνι...λάστιχα κουνηματα κτλ κτλ......μόλις λοιπόν την τελείωσα την κατεβάζω απο το διπλό και να σου χτυπάει ο συναγερμός

Τόσα κουνήματα.....κ τπτ μόνο όταν την κατέβασα απο το διπλό σταντ χτύπησε!!!

Αν θέλει κάποιος να σου γδύσει όλα τα περιφερειακά θα το κάνει άνετα....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-07-2010, 14:09
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα κολπάκι που ξέρω εγώ είναι ότι αν το πατήσεις 2 φορές σχετικά γρήγορα, μπαίνει χωρίς τον κραδασμό.(για πλοία και όπου αλλού θες)
Ισχύει!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-07-2010, 14:11
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Thanks. Πολύ καλό.
Μια απορία μόνο: Γιατί να θέλει κάποιος να βάλει συναγερμό μέσα στο καράβι. Υπάρχει περίπτωση να του την κλέψουνε?
Έλα μου ντε... κι εγώ δεν βάζω ποτέ!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-07-2010, 14:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από italos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά εγώ νομίζω ότι ο συναγερμός είναι σκράπας.....ειχα βάλει τη μηχανη διπλό σταντ....έβαλα συναγερμο και το είχα ξεχάσει....βγαίνω έξω να την πλύνω...την έπλυνα...πέρα δώθε το τιμόνι...λάστιχα κουνηματα κτλ κτλ......μόλις λοιπόν την τελείωσα την κατεβάζω απο το διπλό και να σου χτυπάει ο συναγερμός

Τόσα κουνήματα.....κ τπτ μόνο όταν την κατέβασα απο το διπλό σταντ χτύπησε!!!

Αν θέλει κάποιος να σου γδύσει όλα τα περιφερειακά θα το κάνει άνετα....
είναι ακριβώς όπως τα λες γιατί έχει μόνο αισθητήρα κλίσης.... εάν σου πάρουν όοολη τη μηχανή πλην της ουράς που θα έχουν φροντίσει να τη στηρίξουν κάπως...ο συναγερμός δεν θα χτυπήσει.....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-07-2010, 15:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Exclamation Απάντηση: Συναγερμός BMW και λειτουργία...

Ο δικός μου πρέπει να έχει και κραδασμικό γιατί καμιά φορά πάω να ισιώσω το τιμόνι ξεχνόντας ότι είναι κλειδωμένο και κατευθείαν με το τρανταγμα χτυπάει ο συναγερμός!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανακατασκευή σέλας σε F800gs - αξίζει??? lk13 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 13 03-04-2011 05:52
Αφιερώστε λίγο χρόνο αξίζει !!!! adventure Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 17 09-02-2010 17:18
69 λόγοι που αξίζει να είσαι άνδρας georgekostas Διάφορα 7 31-10-2009 18:18
Ukrainian talents.....Δείτε το αξίζει!!!! Naval Architect Κόσμος 5 29-10-2009 13:37
Αφιερώστε λίγο χρόνο αξίζει !!!! 2 adventure Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 6 03-01-2009 09:41


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!