GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εξορμήσεις χωρίς μοτό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 09-08-2013, 01:37
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

[QUOTE=intruder;932361]Δράσεις για την ανάπτυξη συνθηκών συνύπαρξης ανθρώπου-αρκούδας

Στο δήμο Γρεβενών από τον Οκτώβριο

Ειδικοί κάδοι απορριμμάτων θα εγκατασταθούν σε οικισμούς των Γρεβενών τους οποίους προσεγγίζουν οι αρκούδες και θα στηθεί ικανός ........................................................................................................ενώ θα τεθεί σε λειτουργία τηλεφωνική γραμμή έκτακτης ανάγκης ώστε όταν εμφανίζεται αρκούδα να επεμβαίνει ειδική ομάδα.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.582.160 ευρώ και χρηματοδοτείται κατά 75% απευθείας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το υπόλοιπο 25% είναι εθνική συμμετοχή, η οποία μπορεί να καλυφθεί και από πόρους του Πράσινου Ταμείου. Το νέο έργο Life θα έχει το ακρωνύμιο ARCPIN από τις λέξεις Άρκτος και Πίνδος.


Reply With Quote
  #82  
Παλιό 09-08-2013, 02:32
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

[quote=VDR;932366]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από intruder Εμφάνιση μηνυμάτων
Δράσεις για την ανάπτυξη συνθηκών συνύπαρξης ανθρώπου-αρκούδας

Στο δήμο Γρεβενών από τον Οκτώβριο

Ειδικοί κάδοι απορριμμάτων θα εγκατασταθούν σε οικισμούς των Γρεβενών τους οποίους προσεγγίζουν οι αρκούδες και θα στηθεί ικανός ........................................................................................................ενώ θα τεθεί σε λειτουργία τηλεφωνική γραμμή έκτακτης ανάγκης ώστε όταν εμφανίζεται αρκούδα να επεμβαίνει ειδική ομάδα.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.582.160 ευρώ και χρηματοδοτείται κατά 75% απευθείας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το υπόλοιπο 25% είναι εθνική συμμετοχή, η οποία μπορεί να καλυφθεί και από πόρους του Πράσινου Ταμείου. Το νέο έργο Life θα έχει το ακρωνύμιο ARCPIN από τις λέξεις Άρκτος και Πίνδος.



Ωραίες ιδέες ... ωραίες ενέργειες ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 29-08-2013, 10:33
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Εδώ και 45 (!!) χρόνια κάνω ελεύθερη διανυκτέρευση σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη :
Σε ορειβατικές διαδρομές στην Πίνδο σε μεγάλα υψόμετρα και σε βιότοπους αρκούδας , λύκου κτλ. Χειμώνα και καλοκαίρι.
Σε παραλίες ερημικές (με θαλάσσιο καγιάκ).
Και φυσικά με τη μοτό σε όλη την Ελλάδα κυρίως στα βουνά και πολλές φορές μόνος μου.
Προσωπικά δεν έχω απειληθεί ποτέ από άγριο ζώο και ούτε έχω νοιώσει φόβο.
Το αγρίμι φοβάται τον άνθρωπο και τον αποφεύγει. Έχω συναντήσει αρκούδα
κάνοντας ποδήλατο βουνού (εγώ όχι η αρκούδα !) και απλώς τράπηκε σε φυγή , ούτε φωτό δεν πρόλαβα να βγάλω.
Ένα χειμώνα ανάμεσα Άγραφα – Μάραθο πέρασε δίπλα από την κατασκήνωση μου μια αγέλη με λύκους . Απλώς πέρασαν και εξαφανίστηκαν. Εγώ μπορεί να μην έκλεισα μάτι μετά , αλλά γεγονός είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με μένα.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος αισθάνεται ανασφάλεια μπορεί να έχει μαζί του ένα πιστόλι κρότου , έναν πυρσό ή ένα σπρέι πιπεριού.
Αλλά πότε ακούσατε περιστατικό επίθεσης άγριου ζώου σε άνθρωπο ;
Πάντως ανησυχία νοιώθω μόνο όταν κατασκηνώνω (αναγκαστικά) κοντά σε κατοικημένες περιοχές με έντονη ανθρώπινη παρουσία.
Απολαύστε τα βουνά και την ερημιά και μην φοβάστε τίποτε.



Αυτό είναι το μενού του λύκου !
Ανάμεσα Κρέντη – Μάραθο . Λίγο παρακάτω κατασκήνωσα (στο Σέλο) και δεν με ενόχλησε τίποτε.



Reply With Quote
  #84  
Παλιό 29-08-2013, 10:42
theoadon Ο/Η theoadon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Περιστέρι - Ευρυτανία
Μoto: XL1000VA5
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και 45 (!!) χρόνια κάνω ελεύθερη διανυκτέρευση σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη :
Σε ορειβατικές διαδρομές στην Πίνδο σε μεγάλα υψόμετρα και σε βιότοπους αρκούδας , λύκου κτλ. Χειμώνα και καλοκαίρι.
Σε παραλίες ερημικές (με θαλάσσιο καγιάκ).
Και φυσικά με τη μοτό σε όλη την Ελλάδα κυρίως στα βουνά και πολλές φορές μόνος μου.
Προσωπικά δεν έχω απειληθεί ποτέ από άγριο ζώο και ούτε έχω νοιώσει φόβο.
Το αγρίμι φοβάται τον άνθρωπο και τον αποφεύγει. Έχω συναντήσει αρκούδα
κάνοντας ποδήλατο βουνού (εγώ όχι η αρκούδα !) και απλώς τράπηκε σε φυγή , ούτε φωτό δεν πρόλαβα να βγάλω.
Ένα χειμώνα ανάμεσα Άγραφα – Μάραθο πέρασε δίπλα από την κατασκήνωση μου μια αγέλη με λύκους . Απλώς πέρασαν και εξαφανίστηκαν. Εγώ μπορεί να μην έκλεισα μάτι μετά , αλλά γεγονός είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με μένα.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος αισθάνεται ανασφάλεια μπορεί να έχει μαζί του ένα πιστόλι κρότου , έναν πυρσό ή ένα σπρέι πιπεριού.
Αλλά πότε ακούσατε περιστατικό επίθεσης άγριου ζώου σε άνθρωπο ;
Πάντως ανησυχία νοιώθω μόνο όταν κατασκηνώνω (αναγκαστικά) κοντά σε κατοικημένες περιοχές με έντονη ανθρώπινη παρουσία.
Απολαύστε τα βουνά και την ερημιά και μην φοβάστε τίποτε.



Αυτό είναι το μενού του λύκου !
Ανάμεσα Κρέντη – Μάραθο . Λίγο παρακάτω κατασκήνωσα (στο Σέλο) και δεν με ενόχλησε τίποτε.




Πολύ ωραία τα λες φίλες και πραγματικά δεν έχεις άδικο. Σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις δεν μου έχει συβεί τίποτα , απολύτως.

Για την ιστορία , πάντα φιλικά, ο Σέλος ή αλλιώς Βύθισμα , έχει πολύ χαμηλό υψόμετρο και από άγρια ζώα μόνο.... λαγούς.
Και η φωτό σου όσο και αν φαίνεται τρομακτική, το κατσικάκι δεν είναι φαγωμένο από λύκο.... αλλά από σκυλιά... ο λύκος δεν τρώει εντόσθια, πάντα λαιμο....

Reply With Quote
  #85  
Παλιό 29-08-2013, 11:31
pkaran Ο/Η pkaran βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW G650GS-2011
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα
Το τραγικό συμβάν σημειώθηκε την περασμένη Τρίτη 26 Μαρτίου 2013 κοντά στο 6ο χλμ του επαρχιακού δρόμου Φλώρινας - Πρέσπας
Σύμφωνα με απόλυτα ασφαλή πληροφορία μία γυναίκα έκαμνε την ημέρα εκείνη αμέριμνη την πεζοπορία της στον δρόμο από την πόλη της

Φλώρινας προς το εκκλησάκι Αγίων Αναργύρων όπου βρέθηκε αντιμέτωπη με μία αρκούδα βιτσίου που κατέβαινε από το βουνό. Η γυναίκα στην προσπάθεια της να αποφύγει ή να "εκφοβίσει" την αρκούδα σήκωσε το μπαστούνι πεζοπορίας που είχε μαζί της μα η αρκούδα της επιτέθηκε προκαλώντας με τις δαγκωματιές της σοβαρότατο αποσπαστικό - συνθλιπτικό θλαστικό τραύμα. Στην συνέχεια μεταφέρθηκε εσπευσμένα στα επείγοντα του Γενικού Νοσοκομείου Φλώρινας όπου δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και την περιποίηση των σοβαρών τραυμάτων που υπέστησε. Παράλληλα της χορηγήθηκε για προληπτικούς λόγους αντιτετανικό και αντιλυσσικό εμβόλιο.
Παρακαλούνται οι κάτοικοι που περπατούν στην περιοχή ή περπατούν σε περάσματα αρκούδας (με ειδική σήμανση), να προσέχουν αυτό το χρονικό διάστημα διότι οι αρκούδες βιτσίου είναι πεινασμένες κατόπιν χειμερίας νάρκης και είναι ιδιαίτερα επιθετικές όταν νιώσουν έστω και την παραμικρή απειλή κατά την επαφή τους με τους ανθρώπους. Επίσης υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος έκθεσης ανθρώπων σε λύσσα μιά και δέν γνωρίζουμε εάν η αρκούδα ήταν λυσσασμένη ή όχι. Να σημειώσουμε ότι είναι το δεύτερο τραγικό συμβάν μετά την επίθεση αρκούδας βιτσίου σε Ιταλούς τουρίστες, πέρσι στην Πύλη Πρεσπών
Λάζος ο βουνίσιος

ΠΗΓΗ : Florine@: Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα

και ενα άλλο περιστατικό εδώ : e-ptolemeos.gr - ΜΗΛΟΧΩΡΙ: Νέα επίθεση αρκούδας σε αγρόκτημα
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 29-08-2013, 11:40
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theoadon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορία , πάντα φιλικά, ο Σέλος ή αλλιώς Βύθισμα , έχει πολύ χαμηλό υψόμετρο και από άγρια ζώα μόνο.... λαγούς.
Και η φωτό σου όσο και αν φαίνεται τρομακτική, το κατσικάκι δεν είναι φαγωμένο από λύκο.... αλλά από σκυλιά... ο λύκος δεν τρώει εντόσθια, πάντα λαιμο....

Το Σέλο είναι στα 950 μέτρα και πιστεύω ότι έχει πλούσια πανίδα . Το μέρος είναι πολύ άγριο . Ο βοσκός που βρήκαμε ανεβαίνοντας απο Χρύσο για Μάραθο μας είπε ότι έχει λύκο που του ''κόβει'' πολλά κατσίκια. Λίγο παραπάνω το βρήκαμε...
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις . Φιλικά πάντα...
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 29-08-2013, 11:52
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkaran Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα
Η γυναίκα στην προσπάθεια της να αποφύγει ή να "εκφοβίσει" την αρκούδα σήκωσε το μπαστούνι πεζοπορίας που είχε μαζί της μα η αρκούδα της επιτέθηκε προκαλώντας με τις δαγκωματιές της σοβαρότατο αποσπαστικό - συνθλιπτικό θλαστικό τραύμα.

Λάζος ο βουνίσιος

ΠΗΓΗ : Florine@: Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα

και ενα άλλο περιστατικό εδώ : e-ptolemeos.gr - ΜΗΛΟΧΩΡΙ: Νέα επίθεση αρκούδας σε αγρόκτημα
Νομίζω είναι αυτονόητο ότι αν κινηθείς επιθετικά ή προσπαθήσεις να χτυπήσεις με …μπαστούνι την αρκούδα , έμ δεν θα κάτσει να τις φάει !!
Παραμένεις ψύχραιμος και απομακρύνεσαι διακριτικά.


Last edited by dan; 29-08-2013 at 11:54.
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 29-08-2013, 12:15
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;

Σύμφωνα με απόλυτα ασφαλή πληροφορία μία γυναίκα έκαμνε την ημέρα εκείνη αμέριμνη την πεζοπορία της


Επίσης υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος έκθεσης ανθρώπων σε λύσσα μιά και δέν γνωρίζουμε εάν η αρκούδα ήταν λυσσασμένη ή όχι

======================================================
Δημοσιεύματα που αναρωτιέται κανείς ποιός τα γράφει.....Αρκούδα λυσσασμένη

Αν υπήρχε τρόπος να μίλαγε κάποιος με τον γιατρό που περιέθαλψε την γυναίκα που γλύτωσε στο τσακ απο την άγρια αρκούδα ( αφου ούτε φωτογραφίες υπάρχουν, ούτε καταγεγραμμένο το γεγονός απο τις επίσημες αρχές υπάρχει παρά μόνο απο απόλυτα ασφαλή πληροφορία ) ίσως και να μάθαινε τα πράγματα τελείως διαφορετικά.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!