GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-11-2012, 23:20
KostasGSA Ο/Η KostasGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: ΧΤ1200Ζ Super Tenere
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Τον τελευταιο καιρο,αφου εμεινα χωρις μηχανη μονο και μονο για να μαζεψω κανα ψιλο για να παρω BMW,ειχα καταληξει σε 1200 Adventure.
Διαβαζοντας ομως το φορουμ και ακουγοντας διαφορα απο φιλους μηχανοβιους,BMWακηδες και μη,για ζημιες και διαφορα ευτραπελα που δε δικαιολογουνται κατ'εμε σε μοτο που υποτιθεται οτι φημιζεται για την αξιοπιστια της (Unstoppable γαρ...) και κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αρχισα να το ξανασκεφτομαι...Υπαρχουν πολλοι που μου λενε οτι το 1150 ηταν και ειναι "σκυλι",δε βγαζει χαζες ζημιες,ειναι γενικα πιο αξιοπιστο και παρολο που εχει πολυ λιγοτερα γκαζια,ταξιδευει το ιδιο ανετα με ενα 1200 (αυτο που θελω δηλαδη...) και εχει εφαμιλλη συμπεριφορα.
Θα ηθελα,αν μπορουσαν οι ειδικοι του φορουμ,ποσο μαλλον αυτοι που εχουν περασει απο το παλαιοτερο μοντελο στο καινουριο ή το αντιθετο,να μου πουν τη γνωμη τους.

Επισης,φοβουμενος ακομη και για το 1150,αλλα κυριως λογω της παλαιοτητας του μοντελο (δυστυχως δειχνει τα χρονια του),εχω αρχισει και γλυκοκοιταζω το F800 GS. Πιστευω οτι θα μου δωσει τα γκαζια που ειχα και με το TDM (δε ζηταω κατι παραπανω) και οτι απο τα τρια που αναφερω στον τιτλο ειναι το πιο αξιοπιστο. Προσφερει ομως την ιδια ανεση στο ταξιδι οπως ενα 1200 ή 1150 ? Ειναι οντως πιο αξιοπιστο?
Βλεπετε,αυτο που με απασχολει ειναι η αξιοπιστια,καθως δε θα ηθελα ποτε να ταξιδεψω με καποια μοτο και να μεινω στη μεση του πουθενα,ποσο μαλιστα με μια μοτο που σε μια βλαβη θα θελει διαγνωστικο ή οπωσδηποτε επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο!

Δεκτη ειναι καθε αποψη σας,θα ηθελα να ακουσω οσο το δυνατον περισσοτερες απο κατοχους ενος εκ των τριων.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-11-2012, 23:37
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Οι αναβάτες κατά καιρούς μένουν στοδρόμο άσχετα με τη μάρκα μοτό που καβαλούν. Έχει να κάνει και με το πόσο προσέχεις τη μοτό σου όπως και κατά πόσο τη καταλαβαίνεις οταν αρχίζει να ζητάει τη προσοχή σου.

Το 1150 είναι η μοτό που σε πάει παντού, σε όλο το κόσμο και δεκάδες δημοσιευμένα ταξιδιωτικά το επιβεβαιώνουν. Η σέλα του είναι αρχοντική και τα γκάζια του είναι αρκετά για συνθήκες συνεχόμενου ταξιδιού που η οδήγηση σε συνεχή τελική ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο. Ταξιδεύει σε άσφαλτο φορτωμένη με όλο το σπίτι σου και διατηρεί άνετα και ξεκούραστα τα 150 για συνεχόμενα πολλά χιλιόμετρα...τί άλλο να ζητήσει κανείς σε τόσο χαμηλές διαθέσιμες τιμές κτήσης ?
Βρίσκεις μια σε καλή κατάσταση, της κάνεις ένα καλό ενδελεχές service και πέραν των λαδιών, φροντίζεις για ρυθμίσεις κάθε 10κ.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-11-2012, 15:34
mikochem Ο/Η mikochem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Είχα και εγώ τις ίδιες ανησυχίες με εσένα.

Τελικά πήρα το απλό μεταχειρισμένο και ένα χρόνο τώρα και 10,000χλμ δεν μου έχει βγάλει τίποτα.

Αφού αντέχεις οικονομικά πάρε αυτό που γουστάρεις δώσε και 30 ευρώ τον χρόνο σε οδική βοήθεια και πάρε τα βουνά να την ευχαριστηθείς.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 05-11-2012, 15:46
Lepanto ii Ο/Η Lepanto ii βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αλιμος
Μoto: Gs1200adv κιτρινο του 13
Μηνύματα: 886
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

ΦΙΛΕ σαν το TDM δεν θα βρεις μηχανή Τελοσπαντων μεταχειρισμένο GSA 1200 πήρα πριν ένα χρόνο έκανα 20000 km κανένα προβλημα
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 05-11-2012, 16:58
charis2711 Ο/Η charis2711 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Ιεράπετρα
Μoto: F800GS 2013
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον τελευταιο καιρο,αφου εμεινα χωρις μηχανη μονο και μονο για να μαζεψω κανα ψιλο για να παρω BMW,ειχα καταληξει σε 1200 Adventure.
Διαβαζοντας ομως το φορουμ και ακουγοντας διαφορα απο φιλους μηχανοβιους,BMWακηδες και μη,για ζημιες και διαφορα ευτραπελα που δε δικαιολογουνται κατ'εμε σε μοτο που υποτιθεται οτι φημιζεται για την αξιοπιστια της (Unstoppable γαρ...) και κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αρχισα να το ξανασκεφτομαι...Υπαρχουν πολλοι που μου λενε οτι το 1150 ηταν και ειναι "σκυλι",δε βγαζει χαζες ζημιες,ειναι γενικα πιο αξιοπιστο και παρολο που εχει πολυ λιγοτερα γκαζια,ταξιδευει το ιδιο ανετα με ενα 1200 (αυτο που θελω δηλαδη...) και εχει εφαμιλλη συμπεριφορα.
Θα ηθελα,αν μπορουσαν οι ειδικοι του φορουμ,ποσο μαλλον αυτοι που εχουν περασει απο το παλαιοτερο μοντελο στο καινουριο ή το αντιθετο,να μου πουν τη γνωμη τους.

Επισης,φοβουμενος ακομη και για το 1150,αλλα κυριως λογω της παλαιοτητας του μοντελο (δυστυχως δειχνει τα χρονια του),εχω αρχισει και γλυκοκοιταζω το F800 GS. Πιστευω οτι θα μου δωσει τα γκαζια που ειχα και με το TDM (δε ζηταω κατι παραπανω) και οτι απο τα τρια που αναφερω στον τιτλο ειναι το πιο αξιοπιστο. Προσφερει ομως την ιδια ανεση στο ταξιδι οπως ενα 1200 ή 1150 ? Ειναι οντως πιο αξιοπιστο?
Βλεπετε,αυτο που με απασχολει ειναι η αξιοπιστια,καθως δε θα ηθελα ποτε να ταξιδεψω με καποια μοτο και να μεινω στη μεση του πουθενα,ποσο μαλιστα με μια μοτο που σε μια βλαβη θα θελει διαγνωστικο ή οπωσδηποτε επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο!

Δεκτη ειναι καθε αποψη σας,θα ηθελα να ακουσω οσο το δυνατον περισσοτερες απο κατοχους ενος εκ των τριων.
Αν θέλεις ταξίδια και αποφασίσεις να πάρεις 800gs το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κανεις είναι να αλλάξεις τη σέλα... Προσωπική πείρα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-11-2012, 17:34
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
και κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αρχισα να το ξανασκεφτομαι...Υπαρχουν πολλοι που μου λενε οτι το 1150 ηταν και ειναι "σκυλι",δε βγαζει χαζες ζημιες,ειναι γενικα πιο αξιοπιστο και παρολο που εχει πολυ λιγοτερα γκαζια,ταξιδευει το ιδιο ανετα με ενα 1200 (αυτο που θελω δηλαδη...) και εχει εφαμιλλη συμπεριφορα.
Δεν κάνει το ίδιο ταξίδι, αν πας σε βόλτα με τα 1200-'αρια. Το ζορίζεις πολύ και θα κάψεις το αγλέωρα. Άνετο ναι αλλά με 140-150κλμ. Το 1200 είναι 170+. Ζημιές (φθορές θα έλεγα) έχει και αυτό, έχει να κάνει με τον πρώιν ιδιοκτήτη.

Απόσπασμα:
Επισης,φοβουμενος ακομη και για το 1150,αλλα κυριως λογω της παλαιοτητας του μοντελο (δυστυχως δειχνει τα χρονια του),εχω αρχισει και γλυκοκοιταζω το F800 GS. Πιστευω οτι θα μου δωσει τα γκαζια που ειχα και με το TDM (δε ζηταω κατι παραπανω) και οτι απο τα τρια που αναφερω στον τιτλο ειναι το πιο αξιοπιστο. Προσφερει ομως την ιδια ανεση στο ταξιδι οπως ενα 1200 ή 1150 ? Ειναι οντως πιο αξιοπιστο?
Είναι περισσότερο οφφ το 800. Δεν έχει τελικές του TDM. Άνεση έχει καλύτερη και καλύτερο ``δρόμο`` που λέμε το 1200 και για εμένα και το 1150.
1200άρια θα βρεις πολλά
800άρια το ίδιο
1150 πρέπει να ψάξεις ή να το ξέρεις και να το πάρεις
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-11-2012, 20:13
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπετε,αυτο που με απασχολει ειναι η αξιοπιστια.
Αν θελεις ΜΟΝΟ αξιοπιστια,παρε Honda C50 και πηγαινε...πουθενα περα απο το γραφειο Με πιανεις...θελοντας να πω οτι αν μου πεις ΜΙΑ μοτοσυκλετα που ειναι συγχρονη και ειναι 1000% αξιοπιστη,θα την αγορασουμε ολοι!!!

Να σου δωσω και μια αλλη διασταση για τον προβληματισμο σου.Εισαι αναμεσα στις τρεις που λες.Σκεφτεσαι καθολου και την οικονομια;Σε απασχολει ποσα θα χαλασεις στην χρηση της;Ή εισαι οικονομικα ανεξαρτητος και δεν σε νοιαζει αυτο; Αν δεν σε νοιαζουν τα φραγκα παρε ΟΠΟΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!Αν σε νοιαζει,τοτε η F800GS σχεδον μονοδρομος.

Απο κει και μετα συγκρινεις τρεις διαφορετικες μεταξυ τους μοτοσυκλετες.

Η R1150GSA ασπαστη και αξιολογη!Δεν ειναι ομως φρεσκο αιμα και δεν εχει τις επιδοσεις των καινουριων.Αν συγκρινεις με γρηγορα στο μυαλο,μαλλον θα απογοητευθεις...Θα την αγοραζα καποτε,σημερα δυσκολα μαλλον.Επιλογες εχω κι αλλες.Αξιζει αλλά πρεπει να εισαι φαν τού ειδους...

Η R1200GSA ειναι η too much μοτοσυκλετα που θα κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ με το γνωμονα "εχω μυαλο για να ξερω μεχρι που θα φθασει"ειδικα σε χωμα οπου το βαρος εχει βαρυτατο ρολο...Κοστιζει παραπανω και σε αγορα και σε συντηρηση.Στην πολη δεν ειναι Η ευελικτη...Πολυ καλη μοτοσυκλετα...αλλά κι αυτη με τα συν και πλην της...

Η F800GS ισως ειναι και η ιδανικη μοτοσυκλετα "ενα για ολα" σημερα.Αν προσπερασεις την υψηλη τιμη αγορας(κατι που ισως ειναι και θετικο για να μη καταντησει "η μοτο του Λαού")τοτε υποσχεται τοσα οσα θα σου δωσει στην ζωη της.Και ασφαλτο και χωμα...
Θελει καποιες αλλαγες βελτιωτικες και πραγματικα θα σε εντυπωσιασει με οσα μπορει να κανει...Αξιζει μια καλη ματια

Για μια μινι περιγραφη της F800GS ριξε μια ματια ΕΔΩ

Οτι κι αν παρεις,με το καλο.Χτυπας μοτοσυκλετα μεσα απο επιλογες που καποιοι ονειρευονται,με την καλη εννοια.Που σημαινει οτι μονο μετανοιωμενος δεν θα νοιωσεις πανω σε οποιαδηποτε
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 05-11-2012, 21:50
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Φιλε μου καλησπερα! Ειμαι κατοχος f800gs το εχω απ τον Απριλιο 09 μεχρι σημερα 35000χιλ.Η χρηση του ειναι παντως ειδους!Το μηχανακι δεν εχει βγαλει τιποτα και ποτε!Στην πολη ειναι πολυ πιο ευελικτο απ τα αλλα δυο bmw και στους καθρεφτες περναει απο πανω.Απο καταναλωση εχει περιπου 5λιτρα κοντα στα 250χιλ με 16λιτρα ρεζερβουαρ Στο δρμο δεν φοβαται καθολοθου τα 1200 ειδικα στα κλειστα κομματια δεν ποιανεται!Και φυσικα παει παντου ακομα και χωρις τακουνια.Δυο φορες μου ειχει τυχει να περασω απο σκληρο χωματοδρομο και δεν επαθε τιποτα!Στο μονο που υστερει ειναι στην καλυψη απο τον αερα μετα τα 150-160 και η ανεση της σελλας.Αυτα τα δυο θα σε κουρασουν αν βγαινεις εθνικη η οδηγεις δικαβαλος.Οσο για φορτωμα στο ιδιο επιπεδο με το 1200.
Ελπιζω να σε καλυψα
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-11-2012, 00:36
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον τελευταιο καιρο,αφου εμεινα χωρις μηχανη μονο και μονο για να μαζεψω κανα ψιλο για να παρω BMW,ειχα καταληξει σε 1200 Adventure.
Διαβαζοντας ομως το φορουμ και ακουγοντας διαφορα απο φιλους μηχανοβιους,BMWακηδες και μη,για ζημιες και διαφορα ευτραπελα που δε δικαιολογουνται κατ'εμε σε μοτο που υποτιθεται οτι φημιζεται για την αξιοπιστια της (Unstoppable γαρ...) και κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αρχισα να το ξανασκεφτομαι...Υπαρχουν πολλοι που μου λενε οτι το 1150 ηταν και ειναι "σκυλι",δε βγαζει χαζες ζημιες,ειναι γενικα πιο αξιοπιστο και παρολο που εχει πολυ λιγοτερα γκαζια,ταξιδευει το ιδιο ανετα με ενα 1200 (αυτο που θελω δηλαδη...) και εχει εφαμιλλη συμπεριφορα.
Θα ηθελα,αν μπορουσαν οι ειδικοι του φορουμ,ποσο μαλλον αυτοι που εχουν περασει απο το παλαιοτερο μοντελο στο καινουριο ή το αντιθετο,να μου πουν τη γνωμη τους.

Επισης,φοβουμενος ακομη και για το 1150,αλλα κυριως λογω της παλαιοτητας του μοντελο (δυστυχως δειχνει τα χρονια του),εχω αρχισει και γλυκοκοιταζω το F800 GS. Πιστευω οτι θα μου δωσει τα γκαζια που ειχα και με το TDM (δε ζηταω κατι παραπανω) και οτι απο τα τρια που αναφερω στον τιτλο ειναι το πιο αξιοπιστο. Προσφερει ομως την ιδια ανεση στο ταξιδι οπως ενα 1200 ή 1150 ? Ειναι οντως πιο αξιοπιστο?
Βλεπετε,αυτο που με απασχολει ειναι η αξιοπιστια,καθως δε θα ηθελα ποτε να ταξιδεψω με καποια μοτο και να μεινω στη μεση του πουθενα,ποσο μαλιστα με μια μοτο που σε μια βλαβη θα θελει διαγνωστικο ή οπωσδηποτε επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο!

Δεκτη ειναι καθε αποψη σας,θα ηθελα να ακουσω οσο το δυνατον περισσοτερες απο κατοχους ενος εκ των τριων.
Καλα δεν πιστευω οτι το 1150 συγκρινεται με το 800 οσο παλιο και να ειναι... Αν δεν ειναι boxer δεν ειναι BMW οπως λεει και ο μηχανικος μου.
Δες προβληματα που βγαζουν τα 800 1-2 ετων και τι βγαζει το 1150 10ετιας +.... Oσο πιο παλιο τοσο το καλυτερο, βλεπε 1100, 100PD ktl. Απλη κατασκευη χωρις πολλα συγχρονα ηλεκτρονικα και εντιμο μηχανακι. Τωρα για τα γκαζια που λες οτι θες νομιζω οτι σε γενικες γραμμες εισαι σε λαθος δρομο για την BMW, Αν αναλογιστεις το βαρος τους, αεροψυκτα.
Οσοι εχουν αντιμετωπισει προβληματα με τις μοτο κατα βαθος ττις αγαπουν, ωραιες και οι αλλες μηχανες δεν λεω αλλα οπως λενε πολλοι σεν ειναι BMW.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-11-2012, 00:51
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

εγω ειχα 1150 και εχω 1200 εχω παει ταξιδακια και με τα δυο εχω οδηγησει και το 800
μου αρεσει πολυ το μικρο και θεωρω οτι αν δεν ειχα κολημα με το τελερεβερ θα το χρησιμοποιουσα πολυ ανετα και σε μεγαλα ταξιδια με πιο φαρδια σελα και πιο μεγαλο ανεμοθωρακα
στο εξωτερικο τα εχω δει τουμπανο φορτωμενα και δικαβαλα να πηγαινουνε σφεντονα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!