GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 19-11-2012, 12:39
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν είπε ποια μηχανή είναι καλύτερη.
Δεν νομιζω να ειναι ετσι.Οταν λες εσυ και αλλοι οτι το ενα ειναι μοτερακι και το αλλο απιαστο,δεν το λες συγκριτικα;Κοροϊδευομαστε;Ή κανω λαθος ;

Και να σου θυμισω και κατι.Απο που εμπνευστηκε η Triumph οταν εβγαλε τον Τιγρη;Τι ειπαμε ολοι;"Ωπα...πολυ GS θυμιζει αυτο"!!!Μηπως αυτο απο μονο του λεει αρκετα;Μηπως θελουνε πωλησεις απο τη BMW;Απλα το παραθετω ετσι για το "συγκριτικο".

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα στο θέμα κινητήρα, τι να γίνει...?
Μόνος σου λες ότι τα νούμερα δεν παίζουν τον απόλυτο ρόλο!
Τα παραθέτεις όμως για να δείξεις, τι ακριβώς?
Μιλήσαμε για την αίσθηση που αποκομίζει κάποιος από τον τρικύλινδρο. Αυτό δε φαίνεται στα νούμερα! Και πράγματι το ένα μοτέρ το κάνει "μοτεράκλα" (η μία , η απόλυτη) και το άλλο παραμένει ένα καλό μοτεράκι. Το υποκοριστικό δεν είναι κατ'ανάγκη υποτιμητικό
Παραθετω ακριβως τα "νουμερα" για να δωσω μια σαφεστερη εικονα,επι πραγματικου,ποια ειναι αυτη η "τεραστια" διαφορά που ισχυριζεστε.Και ακριβως επιπροσθετα,επειδη μιλαμε για μοτοσυκλετες που δεν βγηκαν στην παραγωγη για πιστα ουτε για ΜΟΝΟ ασφαλτο,εξηγησα πιο πανω οτι δεν παιζουν ρολο ΜΟΝΟ οι ανακοινωσιμες τιμες ιπποδυναμεων,αλλά συνολικα η αισθηση,η ροπη,η ιπποδυναμη,οι στροφες στις οποιες αποδιδονται.Αν σκεφτεις λοιπον,το ξαναεγραψα οτι μιλαμε για μοτοσυκλετες διπλης χρησης ΚΑΙ Οn αλλά ΚΑΙ Off τοτε δε νομιζω προσωπικα να μιλαμε για ΤΟΝ Τιγρη και την ταπεινη αδερφη του...αυτο εγραψα μηπως δεν το εξηγησα καλα ουτε τωρα;Γιατι αν καποιος ψαχνει σε αυτη την κατηγορια και ειναι αγοραστης που θελει συνολικα μια αρτια μοτοσυκλετα για ασφαλτο αλλά ΚΑΙ χωμα τοτε δυσκολα θα παρει Τιγρη...γι'αυτο και παραθετω την αποψη μου.Οχι για να εκθειασω την BMW αλλά για να εχει και αυτα που θα διαβασει υποψη του ο υποψηφιος αγοραστης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε θα πω συγκεκριμένα για το χώμα. Μπορεί εκεί ο 2κύλινδρος να είναι πιο εκμεταλλεύσιμος. Δεν πήγα χώμα με κανένα. Δεν ξέρω.
Αλλά το χώμα σε μια ON/OFF, αντιπροσωπεύει το 10% της χρήσης της μοτό , ακόμα και πορωμένους. Αν το δεις χιλιομετρικά, πόσα χλμ κάνεις άσφαλτο (με την καθημερινή χρήση να συμπεριλαμβάνεται) και πόσα χώμα, θα συμφωνήσεις. άντε εσύ να είσαι στο 20%. Παραπάνω χώμα με μοτο που έχεις για κάθε μέρα, αποκλείεται.
Εδω σφαλλεις εφοσον μιλας συγκεκριμενα για χωμα.Μιλωντας προσωπικα θα σου πω με απολυτη βεβαιοτητα οτι την F800GS την επελεξα συνειδητα διοτι το αγαπημενο μου τεραιν κινησης ειναι το χωμα.Αυτη θεωρω σημερα μια απο τις καλυτερες-αν οχι την καλυτερη-OnOff για χωμα.Δε σου μιλαω για κατσικια.Το διευκρινιζω γιατι παρεξηγειται ο γραπτος λογος.Και επισης αυτο που λες για εως 20% χωμα στη χρηση τετοιων Οnoff ειναι υπαρκτο αλλά δυστυχως μαλλον λαθος μοτοσυκλετα επελεξαν αυτοι που εχουν στο μενου ενα 10-20% χωμα....Προσωπικα με καθε ευκαιρια και σε καθε σχεδον εκδρομη-εαν δεν εχω μαζι αμιγως ασφαλτινους φιλους-μπαινω χωμα και γουσταρω!Αν σταματησω να θελω να σκονιζομαι,ειμαι βεβαιος οτι θα παω σε αλλες πιο ασφαλτινες επιλογες.

Ειπαν και καποιοι φιλοι πιο πανω και συμφωνω απολυτως:Αν το χωμα δεν ειναι στις επιλογες σου μην παρεις F800GS.....αυτο απο μονο του δειχνει και που απευθυνεται (σωστα)μια F800GS.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνεις μια βόλτα ένα τρικύλινδρο (οποιοδήποτε 675, 800, 1050) θα διαπιστώσεις μόνος σου όσα λέμε για την αίσθηση, την απουσία κραδασμών, κομπιασμάτων, εξάρσεων στην απόδοση και απουσία "τρύπας" στη ροπή.... (για να επανέλθουμε εκεί που ξεκίνησε το θεματάκι και να μη γενικεύουμε).
Γουστα ειναι αυτα φιλε.Και το XC εκανα καλη βολτα και το ασφαλτινο εκανα επισης βολτα αλλά και το Explorer το μεγαλο.Οκ μου αρεσουν αλλά στην κατηγορια που στοχευουν δεν θα τα προτιμουσα.Διοτι στα μεσαια(μεγαλομεσαια)ΟnOff θεωρω καλυτερη επιλογη την F800GS,ενω αν ηθελα ασφαλτο για εκει δεν θα πηγαινα σε OnOff αλλά σε ενα VFR800Vtec που ειχα και λατρευα.Και αν θα ανεβαινα κυβισμο,σε μεγαλη κατηγορια OnOff παλι χλωμο το κοβω για Explorer αφου εκει αν δεν θελω χωμα θα παω απευθειας σε ενα μεταχειρισμενο Multistrada και γεια χαρα ενω αν το χωμα ειναι και στο προγραμμα,αναλογως "βαρυτητας"που επιλεγω θα παω σε ΚΤΜ(νεο ή 990adv)ή σε Super Tenere...
Επιλογες και γουστα ειναι αυτα,το ξερουμε ολοι αλλά δεν θεοποιω κανενα Triumph.Αξιολογες μοτοσυκλετες αλλά-για μενα-ως εκει.
Η τρυπα στη ροπη ειναι μομφη για το F800GS;Γιατι ουτε στο Tiger ουτε στην GS ξερω καποια τρυπα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν τα διαπιστώσεις, είσαι για βιβλίο Guiness, όντας ο μοναδικός
Ειρωνικα σχολια δεν νομιζω να χρειαζονται ε;Κι εγω μπορω να το γυρισω σε τετοια συζητηση με τετοιο τονο αλλά δεν κερδιζει κανεις μας ετσι.Δεν νομιζεις οτι δεν χρειαζεται;

Δεν ειμαι πορωμενος φιλε μου.Εχω αλλαξει αρκετες μοτοσυκλετες ως σημερα και απο σχεδον ολες τις εταιρειες.Κολλημα δεν εχω απλα αν θελεις η εμπειρια μου 25 σχεδον χρονια μού επιτρεπει αποψη η μια αισθηση σε καθε μοτοσυκλετα που οδηγω.Δεν εθαψα ποτέ καμμια.Δεν αισθανθηκα ετσι για καποια ως σημερα...Το να μη μου αρεσει οδηγικα ομως μια μοτοσυκλετα δεν ειναι και λογικο;Διαλογο κανουμε και αν θελεις και ενα ατυπο συγκριτικο αναμεσα στις δυο μοτοσυκλετες.Δεν βλεπω κανενα λογο για κατι παραπανω ή λιγοτερο.Ο διαλογος παντα ηταν και ειναι δειγμα πολιτισμου και αποκτησης γνωσης.Γι'αυτο και συμμετεχω αν κατι εχω να πω σε καποιο θεμα.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 19-11-2012, 16:52
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

1. Κάνεις παραπάνω από το 20% των συνολικών σου χλμ, σε χώμα? Δηλαδή , αν έχει η μοτό σου 20000χλμ, τα 4000 είναι στο χώμα? Αν ναι, ΟΚ. Πάσο. Μέτρα τα λίγο όμως.....
2. Πάλι δεν κατάλαβες τι είπαμε αρχικά. Μόνο, μόνο το ξαναγράφω, το μοτέρ σχολίασα του Tiger! Ανεξαρτήτως χρήσης. Μόνο σαν κινητήρα το είδα! Αν δεν κατάλαβες τι λέω, δεν μπορώ να κάνω κάτι.
3. Αυτά περί guiness, τα έγραψα -όχι ειρωνικά- απλά για να καταλάβεις πού αναφέρομαι..... Όλα τα τεστ, οι δοκιμαστές και οι απλοί καταναλωτές -αναβάτες που γνωρίζω και έχουν δοκιμάσει τα συγκεκριμένα μηχανάκια, έχουν την ίδια άποψη. Η μόνη που διαφέρει είναι η δική σου. Δεν σε εντυπωσιάζει (σε συγκεκριμένο τομέα μάλιστα.... ) το πλέον εντυπωσιακό μοτέρ παραγωγής, στον τομέα της απόδοσης με απουσία κραδασμών και απόλυτα "ηλεκτρική" λειτουργία.


Να σου πω τελειώνοντας, ότι εγώ Tiger 1050 είχα πριν το GS. Κι επειδή έπαθα χοντρή ζημιά , δεν ξαναπαίρνω που να μου το χαρίζανε. Καμιά συμπάθεια δεν τους έχω πλέον....
Απλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω αυτό το χαρακτηριστικό τους !!!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 19-11-2012, 17:05
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Φιλε forester-με συγχωρεις αλλά δεν ξερω και το μικρο σου Ονομα-απο κοντα καποια στιγμη η κουβεντα γιατι οτι γραφεις και γραφουμε ειναι διοτι δεν γνωριζομαστε.και περι χωματος και τα υπολοιπα...Ειναι ενδιαφερουσα κουβεντα αλλά μεσα απο γραπτα πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει ουτε ακρη ουτε παραπανω λογος ...
Δεν αντιλεγουμε σε πολλά αλλά πιθανον λεμε διαφορετικες εκδοχες για το ιδιο πραγμα...τεσπα...νο προμπλεμ,ευχομαι καποια στιγμη σε ενα καφεδακι να τα συζητησουμε.
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 19-11-2012, 19:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή

Θοδωρης
Νομιζω εισαι Πατρα, οποτε οταν πραγματοποιηθει ταξιδι, εκατερωθεν, το κανονιζουμε.
Σαφως η συνεννοηση με μηνυματα ειναι μπερδεμα. Σε καφε λοιπον


Αποτοαιφονιμεταπατοκναομμμμ
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 19-11-2012, 21:00
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Μήπως ένα Κυριακάτικο τριγύρισμα στον Πάρνωνα
έλυνε τις απορίες και τις όποιες"παρεξηγήσεις"?

Μπόλικο χώμα και στροφιλίκι επίσης...
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 19-11-2012, 21:20
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ένα Κυριακάτικο τριγύρισμα στον Πάρνωνα
έλυνε τις απορίες και τις όποιες"παρεξηγήσεις"?

Μπόλικο χώμα και στροφιλίκι επίσης...

Tiger ποιος θα φέρει??
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 19-11-2012, 21:22
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά μεσα απο γραπτα πολυ φοβαμαι οτι δεν υπαρχει ουτε ακρη ουτε παραπανω λογος ...


Εδώ θα διαφωνίσω..

Εγώ άκουσα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και διαφωτίστικα αρκετά, για πολλά θέματα..


Keep on the good job..
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 19-11-2012, 22:00
ikarian Ο/Η ikarian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΙΚΑΡΙΑ
Μoto: BMW F800GT
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Eμεις μιλαμε για την λειτουργια του κινητηρα ενος XC εσυ αναλυεις τις επιδοσεις του.εμεις σου ξαναλεμε για την λειτουργια του κινητηρα ενος XC και εσυ λες οτι το f800 δεν παιζεται στο χωμα.Σιγουρα πρεπει να βγουμε για κανα καφε για να συννενοηθουμε πιο καλα.και να ξερεις οτι τα γραφω εγω αυτα τωρα που εκανα μαγαζι σε νησι και αναγκαζομαι να αποχωριστω
την καλη μου (gt) για να παρω f800gs ξερεις εσυ αυτο με το μοτερακι.απλα καποια πραγματα οφειλουμε να τα βλεπουμε.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 19-11-2012, 22:25
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ikarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Eμεις μιλαμε για την λειτουργια του κινητηρα ενος XC εσυ αναλυεις τις επιδοσεις του.εμεις σου ξαναλεμε για την λειτουργια του κινητηρα ενος XC και εσυ λες οτι το f800 δεν παιζεται στο χωμα.Σιγουρα πρεπει να βγουμε για κανα καφε για να συννενοηθουμε πιο καλα.και να ξερεις οτι τα γραφω εγω αυτα τωρα που εκανα μαγαζι σε νησι και αναγκαζομαι να αποχωριστω
την καλη μου (gt) για να παρω f800gs ξερεις εσυ αυτο με το μοτερακι.απλα καποια πραγματα οφειλουμε να τα βλεπουμε.
Ναι βρε παιδια...αυτο λεω κι εγω.Ενας κινητηρας απο μονος του δεν μού λεει τιποτα.Εγω αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι ο κινητηρας αυτος μπηκε πανω σε μια μοτοσυκλετα.Τι μοτοσυκλετα;Για ποια χρηση;Για ποιο λογο βγηκε στην παραγωγη...Αυτο...αλλά...

...αλλά...Συμφωνω οτι ενας Παρνωνας θα ηταν ιδανικος αναμεσα σε στροφες και χωμα να καταληξει σε ενα τσιπουρομεζεδοτραπεζωμα να λυσουμε τις "παρεξηγησεις"...
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 26-11-2012, 15:23
kwon Ο/Η kwon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW F800GS 11
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Προσωπικά πριν την αγορά της μηχανής μου έκανα test drive και στις δύο και κατέληξα στην GS 800....Eκτός των άλλων(κυριότερο οικονομία καυσίμων) γούσταρα όταν την καβάλησα......Και την αγόρασα...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!