GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-10-2009, 20:01
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Cool Γιατί μας κοιτάνε ετσι μπαμπά; !!!!!!!!!!!!

Το μεταφέρω από άλλο φόρουμ για ερώτηση που έχω ακούσει και έχω κάνει αρκετές φορές, και αφορά το αν είμαστε 'διαφορετικοί' και το πως μας βλέπουν οι άλλοι πάνω στα μοτοσακό - από πλευρά προκατάληψης και όχι μόνο...

Απαντώντας στο ερώτημα, με αυτά που θα γράψω ΔΕΝ θέλω να πω ότι είμαστε καλύτεροι από κάποιον άλλο ή να μπω στο σκεπτικό 'επαναστάτης χωρίς αίτια'. Και πάμε.

Το να οδηγείς μηχανή είναι μια εμπειρία άμεση, αμεσότερη από αυτοκίνητο, με τις αισθήσεις σου να λειτουργούν στο έπακρο. Έχετε προσέξει τι επίπεδο έστω και λανθάνουσας συνείδησης έχετε αποκτήσει? Κάθε δευτερόλεπτο νιώθεις το δρόμο ξεκάθαρα απ' το πιρούνι, τις ριπές του αέρα, το ποσό γεμάτο είναι το ντεπόζιτο, τον ήχο του μοτέρ -και αν αλλάξει το παραμικρό το ακούς, την πρόσφυση στον πίσω τροχό, το δάγκωμα στο φρένο, τη γωνία κλίσης, χίλια δυο. Και δεν εννοώ να πηγαίνεις τάπα, εννοώ να πηγαίνεις απλά σβέλτα. Δε μιλάω για σκούτερ στην κίνηση της πόλης αλλά δε μιλάω και για πίστες. Και πάνω απ όλα νιώθεις την έλλειψη προστασίας και τον κίνδυνο ότι κράνος και ότι εξοπλισμό κι αν έχεις. Κι αυτό το επίπεδο συνείδησης και την εγρήγορση, τη χρειαζόμαστε. Αν ξεχαστείς πεφτεις. Για να παραφράσω το σλόγκαν του Μότο, όποιος κοιμάται πέφτει.

Αυτό το επίπεδο συνείδησης μεταφράζεται και σε άλλους τομείς, με το να σε κάνει να νιώθεις πιο ζωντανός, πιο πολύ στο 'τώρα' παρά σε σκέψεις για το 'μετά', σε κάνει να εκτιμάς πράγματα που οι άλλοι δε βλέπουν. Η αίσθηση του κίνδυνου και της αμεσότητας των πραγμάτων και των αισθήσεων δίνουν μια αίσθηση ελευθερίας. Ελευθερίας κίνησης αν μη τι άλλο.

Η μηχανή είναι ένα μέσο μεταφοράς που απαιτεί αρκετή γνώση και εμπειρία, όχι μόνο στον αναβατή αλλά και στο συνεπιβάτη. Το ξέρετε, ένας κακός συνεπιβάτης είναι κατάρα. Πως νιώθει ένας συνεπιβάτης σε αυτοκίνητο που κινείται με 100 και πως σε μοτοσυκλέτα; Στη μια περίπτωση 'ζει' ξεκάθαρα την οδήγηση, στην άλλη απλά κάθεται σαν σε καναπέ και το τοπίο παίρνει σα ταινία.

Κι εδώ πάω στο 'βοδινό' βλέμμα που είπε ο Knox. Οδεύουμε σε μια κοινωνία βοδινή, με το συνεχές χάιδεμα των media. Είμαστε το παΐδι με το κόκκινο πουκάμισο σ' ενα σχολειό που φοράνε ήλοι γκρι. Είμαστε το περιστέρι που κτυπάει το παράθυρο του γραφείου την ώρα που όλοι βαριούνται σ' ένα meeting. Έχετε δει πως το κοιτάνε; Είμαστε η προσβλητική κονκάρδα στο πέτο, η μουτζούρα στη σελίδα τους, η μνήμη του κάποτε για μερικούς, και κάτι που δεν έγινε ποτέ για άλλους.

Δε νιώθω καλύτερος από κανένα. Ούτε ανώτερος κατά κανένα τρόπο. Στατιστικά είμαι ένας εποχούμενος πολίτης. Τίποτα το τρομερό. Απλά λόγω του ότι ζω και αναπνέω ακόμα και προσπαθώ να έχω συναίσθηση του κόσμου γύρω μου και να μην 'κοιμηθώ' παρ' όλα τα τηλεοπτικά και άλλα ναρκωτικά, με κάνει μερικές φορές να νιώθω αυτό το βλέμμα. Σαν να κοιτάνε το περιστέρι στο παράθυρο. Κι η μοναξιά που σου φέρνει αυτό το βλέμμα είναι αυτό που μας κάνει να αναβοσβήνουμε τα φώτα στις εθνικές, σα να λέμε 'κι εγώ νιώθω όπως εσύ'.

Έτσι δεν είναι;



......................
__________________

Last edited by riko46; 15-10-2009 at 20:58.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-10-2009, 20:11
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι μπαμπά; !!!!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Δε νιώθω καλύτερος από κανένα. Ούτε ανώτερος κατά κανένα τρόπο. Στατιστικά είμαι ένας εποχούμενος πολίτης. Τίποτα το τρομερό. Απλά λόγω του ότι ζω και αναπνέω ακόμα και προσπαθώ να έχω συναίσθηση του κόσμου γύρω μου και να μην 'κοιμηθώ' παρ' όλα τα τηλεοπτικά και άλλα ναρκωτικά, με κάνει μερικές φορές να νιώθω αυτό το βλέμμα. Σαν να κοιτάνε το περιστέρι στο παράθυρο. Κι η μοναξιά που σου φέρνει αυτό το βλέμμα είναι αυτό που μας κάνει να αναβοσβήνουμε τα φώτα στις εθνικές, σα να λέμε 'κι εγώ νιώθω όπως εσύ'.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-10-2009, 20:55
ΔΟΥΚΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο/Η ΔΟΥΚΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R1200 GS
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι μπαμπά; !!!!!!!!!!!!

Μπράβο σου φίλε το δίνεις τέλεια
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-10-2009, 21:12
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι μπαμπά; !!!!!!!!!!!!

Από την άλλη φίλε Μιχάλη (σε απάντηση στο ΜΟΤΟ) "όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται" κάθε φορά που αισθάνομαι τον κίνδυνο έρχεται στο μυαλό μου ο πόνος, η γεύση του αίματος, ακόμα και ο ήχος των πλαστικών και των "υλικών" μου που σπάνε ή κακοποιούνται στην άσφαλτο αλλά μόλις το ξεπερνάω αισθάνομαι τόσο δυνατός τόσο απελεύθερος τόσο ζωντανός που σχεδόν παρακαλάω να το ξανανιώσω έτσι. Καλά κάνουν και μας κοιτάνε έτσι γιατί "έτσι" έχουν χάσει κάθε έννοια συμμετοχής στην κίνηση αλλά και την αίσθηση της απλά κλεισμένοι σε ένα κουτί με ασφάλεια!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γιατί γερνάμε; skippybi Υγεία 6 15-10-2009 19:01
Οχι δε μας αντιγραφουν,ιδεα μας ειναι... georgekostas Διάφορα 4 08-10-2009 18:47
Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!! riko46 Γενικά - Αναβάτης 7 19-07-2009 01:06
ο Μανατζερ (δυστυχως ετσι ειναι) Alext Χιούμορ 9 27-05-2009 15:39
Γιατί psiloritis Ανέκδοτα 9 16-02-2009 23:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!