GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-07-2011, 08:35
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Η απελευθέρωση των "κλειστών" επαγγελμάτων

Κοντεύει πιά να γίνει το καλοκαιρινό ανέκδοτο της χώρας!
Και πέρσυ και φέτος η κυβέρνηση αποφάσισε να "χτυπήσει" επαγγελματικές ομάδες που έχουν τη δυνατότητα και τα άντερα να προκαλέσουν χάος. Κι ας πούμε ότι αυτοί αποφασίζουν πότε θα κάνουν ότι κάνουν κι έχουν τους λόγους τους- γνωστούς και μη εξαιρετέους.

Ελα μου όμως που αποδεικνύεται ότι η φασαρία για τα ταξί γίνεται ακριβώς για την πρόκληση του κοινωνικού αυτοματισμού! Ο κ. Ραγκούσης που είναι αφεντικό στον "οίκο" του δεν έχει ακόμη ακόμη ολοκληρωμένο σχέδιο για το πως θα γίνει αυτή το ρημάδι το άνοιγμα του επαγγέλματος. Το ότι ρημάζεται μιά από τις τελευταίες πηγές εισόδων είναι αμελητέο φαίνεται μπροστά στον απώτερο σκοπό της διάλυσης της ελληνικής κοινωνίας.

Αποφάσισαν επίσης, και δεν εξετάζω τι είχε συμφωνηθεί, το άνοιγμα του ιατρικού επαγγέλματος. Το πιό σημαντικό είναι η παροχή της δυνατότητας σε μη ιατρούς να κατέχουν το 51% εταιρειών παροχής ιατρικών υπηρεσιών. Είναι κακό αυτό; Μόνο η πράξη θα το δείξει.

Διάβαζα σχόλια αναγνωστών σε άλλους χώρους που επιχαίρουν κυρίως λόγω μνησικακίας. Πολύ κόσμος έχει παράπονα από τους γιατρούς, κυρίως λόγω ύψους αμοιβών και δη μαύρων.

Κανείς δεν τους υποχρέωσε να μη ζητήσουν απόδειξη. Η πρακτική της μίας τιμής με απόδειξη κι άλλης χωρίς καλλιεργήθηκε κι από τις δύο πλευρές. Το αν πολλοί γιατροί είναι φοροφυγάδες είναι δουλειά των μηχανισμών του κράτους να τους βρει και να τους τιμωρήσει. Οπως και σε κάθε κλάδο.

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι σκοπός των κυβερνώντων είναι γίνει φθηνή η εργασία στην Ελλάδα.
Με το τυράκι της μείωσης των τιμών για τον τελικό καταναλωτή φτωχοποιούν τους Ελληνες.
Παρέχουν στο κεφάλαιο φθηνό εργατικό δυναμικό και μάλιστα υψηλού μορφωτικού επιπέδου.
Καμιά εγγύηση δεν υπάρχει ότι η εσωτερική υποτίμηση θα είναι παντού και σε όλα κι όχι μόνο στις αποδοχές και τα εισοδήματα.

Κάνω μιά απλή σκέψη,

άντε κι ανοίγουν τα ταξί, θα μπουν εταιρείες που θα αγοράσουν μαζικά άδειες κι οχήματα και θα έχουν έμμισθους οδηγούς. Γιατί θα είναι πιό φθηνή η παροχή υπηρεσιών; Λόγω ανταγωνισμού;! Μη γελιόμαστε! Αυτό ίσως γίνει στην αρχή μέχρι να εξουθενώσουν τους μικροϊδιοκτήτες. Μετά τα ξαναλέμε!

Στα ιατρικά; Το έχω γράψει και σε άλλο νήμα που άνοιξα. Πόσο φθηνά είναι τα ιδιωτικά νοσοκομεία;
Μιλάνε για απελευθέρωση στην πρωτοβάθμια υγεία. Οταν θα κλείσουν σταδιακά τα μικρά ιδιωτικά ιατρεία λόγω price dumping από τις εταιρείες και μη βιωσιμότητας, ποιός θα εγγυηθεί ότι οι τιμές θα παραμείνουν, όχι χαμηλές, προσιτές;
Οδηγούμαστε με σταθερά βήματα στην υποβάθμιση του δικαιώματος του κόσμου στην υγεία. Οι πλούσιοι θα πληρώνουν όπως και τώρα κι οι φτωχοί κι ανασφάλιστοι θα είναι στον αέρα.

Διαβάστε τι σημαίνουν οι συγχωνεύσεις των νοσοκομείων, πόσες χιλιάδες θέσεις εργασίας ιατρικού, παραϊατρικού και διοικητικού προσωπικού χάνονται και τι σημαίνει αυτό για την υγειονομική κάλυψη της χώρας.



Πριν δύο εβδομάδες τελείωσα τη θεραπεία ενός πιτσιρικά, έβγαλα τα σιδεράκια. Οι γονείς του μου όφειλαν και μου οφείλουν ακόμη 500 ευρώ. Είχαν ζητήσει να πάρουν μία απόδειξη με όλο το ποσό.
Μιά μέρα πριν βγάλω τα σιδεράκια με παίρνει τηλ. η μάνα του και μου λέει αν είναι να μη μου δώσει τα 500 και να μην κόψω την απόδειξη.
Της είπα ότι αυτό εγώ δεν το κάνω. Τα σιδεράκια τα έβγαλα κι ακόμη περιμένω τα χρήματά μου.....


Αυτή την ενέργεια δε θα έχει τα κότσια να την κάνει σε μιά ιατρική εταιρεία, δε θα έχει καν την προσωπική σχέση που έχει μαζί μου. Θα της πηγαίνει η εντολή πληρωμής στο σπίτι και δεν είναι σίγουρο ότι θα πληρώσει και λιγότερα.

Ο μόνος κερδισμένος θα είναι ο "επενδυτής" κι ίσως το κράτος, αλλά κι αυτό παίζεται.....

Θα πέσει τρελλό γέλιο από Σεπτέμβρη όταν θα ανοίξει και τους δικηγόρους. Δεν είναι και σίγουρο ότι το ΣτΕ μονίμως θα υποκείπτει στη θέληση των κυβερνώντων.

Περιμένω να δω τι άλλο θα βρουν να μας πάρουν, διότι ούτε η τελευταία θηλιά που μας έβαλαν σφίγγει αρκετά. Δεν τους φτάνει!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
"Χάλκινη" η Ελλάδα στους παράδεισους για διακοπές το 2011 SenseiG Κόσμος 4 29-04-2011 11:42
"Φακέλωμα" μέσω κινητών, σταθερών τηλεφώνων και internet paniko Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 10 20-01-2011 09:41
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Και κατι για το επαγγελμα μου "Ιατρικός Επισκέπτης και εργασιακό stress"... Wicked_GS Διάφορα 6 06-04-2010 12:57
"Έσβησε" ο γλυκός άγγελος...του Τσάρλυ Alext Κόσμος 5 26-06-2009 21:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!