GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-07-2011, 07:55
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Υποκριτές και εαυτούληδες

Περιστατικό 1: (αυτό)κινούμαι στα βόρεια αθηναϊκά προάστια. Μια μαύρη πόρσε βγαίνει μπροστά μου με την όπισθεν από το γκαράζ μεζονέτας. Δίπλα στον 55άρη οδηγό, κυρία κατά 25 χρόνια νεότερη. Πίσω τους, μια μηχανή μεγάλου κυβισμού, με τον σωματοφύλακα. Σταματάω για να διευκολύνω την έξοδό τους. Μεταξύ όπισθεν και πρώτης, λίγο προτού ξεκινήσει, ο ψαρομάλλης οδηγός πετάει από το παράθυρο στον δρόμο το σελοφάν από ένα πακέτο τσιγάρα. Εκεί, έξω από το σπίτι του, μπροστά στο σπίτι του, μπροστά μου.
Περιστατικό 2: απολαμβάνω την κυριακάτικη ραστώνη σε μια σχετικά οργανωμένη παραλία της Νότιας Εύβοιας όπου οι θαμώνες είναι όλοι ντόπιοι παραθεριστές – πλην εμού. Κυρία περί τα 40 καταφτάνει με τα δίδυμα 4χρονα κοριτσάκια της και καταλαμβάνει τις ξαπλώστρες ακριβώς μπροστά από το κύμα. Κάθεται περίπου 2 ώρες. Καπνίζει, μιλάει στο κινητό, επιτηρεί τα χαριτωμένα κοριτσάκια που χαίρονται τη θάλασσα. Φεύγοντας αφήνει μισοθαμμένες στην άμμο πέντε (5) γόπες τσιγάρα. Δεξιά της, όπως άραζε. Αριστερά της υπήρχε κουβαδάκι – τασάκι, που είχε τοποθετήσει κάτω από κάθε ομπρέλα η επιχείρηση που εκμεταλλευόταν το μπιτς μπαρ και τις ξαπλώστρες. Η συγκεκριμένη μητέρα, όπως άκουσα μετά, συχνάζει καθημερινά στη συγκεκριμένα παραλία. Ισως και στη συγκεκριμένη ξαπλώστρα.
Τι συνδέει τα δύο αυτά περιστατικά, που συνέβησαν από διαφορετικούς ανθρώπους, με λίγες ημέρες διαφορά, πολλά χιλιόμετρα απόσταση μεταξύ τους και υπό άλλες συνθήκες, είναι προφανές. Είναι ό,τι ακριβώς πονάει σήμερα αυτή τη χώρα: η παντελής έλλειψη έγνοιας και ευαισθησίας απέναντι σε οτιδήποτε δεν είναι «δικό μας». Με τη στενή έννοια. Με τη στενή σκέψη, στενών εγκεφάλων. Ακόμη και αν αυτό είναι το πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι μου ή η πλαζ που καθημερινά κάνω μπάνιο.

Για κάποιον λόγο, που τα λέει όλα, έχουμε τα πιο καθαρά σπίτια και τις πιο βρόμικες γειτονιές - γνωστό και χιλιοειπωμένο. Και αυτή η συμπεριφορά καθορίζει την εν γένει δημόσια συμπεριφορά μας, τις απόψεις και τις επιλογές μας.

Είναι η πλήρης αδιαφορία για τον αντίκτυπο που έχει μια πράξη μας σε κάποιον άλλον – κάνουμε πολύ εύκολα, ασυνείδητα ή καθ’ έξιν, αυτό που ΔΕΝ θέλουμε να μας κάνουν. Αντιδρώ μόνο εάν θίγεται το «δικό μου». Διότι και ο δημόσιος δρόμος, η παραλία, δικά μου είναι. Δημόσια. Ελα όμως που εκεί ανέχομαι την αυθαιρεσία, τη βρομιά, την αλητεία του άλλου.
«Τι ψάχνεις, θα τσακωθείς για ένα κομμάτι χαρτί και 5 τσιγάρα;», σου λένε ή λες στον εαυτό σου – και το καταπίνεις. Ισως και επειδή αύριο μεθαύριο θα το κάνεις και εσύ, αν όχι αυτό κάτι άλλο. Και θα βρεις ένα γρήγορο και εύκολο άλλοθι: το κάνουν όλοι.
Όχι, δεν το κάνουν όλοι. Αλλά το κάνουν, δυστυχώς, οι περισσότεροι. Διότι έτσι έμαθαν. Διότι αλλιώς δεν τους έμαθαν. Δεν πλήρωσαν ποτέ (με μια παρατήρηση ή ένα χαστουκάκι από τη μαμά, ένα πρόστιμο από μια Αρχή) τις συνέπειες της μικρής ή μεγάλης αυθαιρεσίας.
Για κάποιον λόγο, που τα λέει όλα, έχουμε τα πιο καθαρά σπίτια και τις πιο βρόμικες γειτονιές - γνωστό και χιλιοειπωμένο. Και αυτή η συμπεριφορά καθορίζει την εν γένει δημόσια συμπεριφορά μας, τις απόψεις και τις επιλογές μας.
Όταν θιγόμαστε εμείς, δεν λογαριάζουμε τίποτα και κανέναν, καταπατούμε κάθε δίκαιο και κάθε δικαίωμα τρίτου για να βρούμε το δικό μας. Όταν δεν μας «καίει», στην καλύτερη αδιαφορούμε.
Δείτε τι συμβαίνει με τους ταξιτζήδες. Οι ίδιοι αντιδρούν παρανομώντας. Και όσοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θίγονται από τις αντιδράσεις τους, θέλουν επίσης να τους τσακίσουν. Ενώ μέχρι προχθές ανέχονταν και πλήρωναν (για) τις παρανομίες τους.
Είμαστε υποκριτές τελικά. Οχι όλοι, σίγουρα οι περισσότεροι. Εαυτούληδες. Αν το παραδεχθούμε, ίσως στο μέλλον το σώσουμε. Όχι εμείς, τα παιδιά μας.


ΤΟ ΒΗΜΑ - Υποκριτές και εαυτούληδες - γνώμες


Ετσι είναι, δυστυχώς!

Χρόνια τώρα κάνω γόπιν στις παραλίες που πηγαίνω,
Χρόνια τώρα κάνω παρατηρήσεις σε οδηγούς που πετάν ότι να'ναι από το παράθυρο και φυσικά
Χρόνια τώρα ακούω ειρωνίες και μπινελίκια.....

Αλλά δεν πτοούμαι, τουλάχιστον όταν την παρατήρηση την τρώνε πιτσιρίκια, έστω για μιά φορά μαζεύουν τα σκουπίδια τους, ίσως και να το θυμηθούν την επόμενη.

Οι ενήλικες είναι τελειωμένη υπόθεση....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-07-2011, 08:03
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες



Ο τίτλος τα λέει όλα τουλάχιστον ας επενδύσουμε στα παιδιά μας για να αλλάξει μέσα από εμάς όλο αυτό το χάλι αλλά δυστυχώς και εμείς οι συνειδητοποιημένοι είμαστε μειονότητα .


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-07-2011, 08:12
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Μια ευγενική παρατήρηση πάντως - και στους μεγάλους (σε ηλικία),

δεν είναι κακό να γίνεται ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-07-2011, 08:20
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ευγενική παρατήρηση πάντως - και στους μεγάλους (σε ηλικία),

δεν είναι κακό να γίνεται ...

Νίκο έχεις δίκιο,αλλά οι περισσότεροι δε χαμπαριάζουν, αν ήταν αλλιώς δε θα βρώμιζαν κιόλας!
Μου έτυχε να είμαι με τη μηχανή δίπλα σε γυναίκα οδηγό που έτρωγε ηλιόσπορο και πέταξε μιά χούφτα τσόφλια στο πόδι μου. Οταν της είπα ότι δεν πρέπει να τα πετάει έξω μου απάντησε.....

αντε μην κατεβώ και σε μαμήσω τσόγλανε!

Τι να της κάνεις;!

Και πόσα τέτοια..... δεν πρόκειται να αλλάξουν....

Οπως είπε κι ο Δημήτρης μπορούμε τουλάχιστον να μάθουμε τα παιδιά μας να σέβονται εαυτούς, συνανθρώπους και περιβάλλον.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-07-2011, 08:25
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν της είπα ότι δεν πρέπει να τα πετάει έξω μου απάντησε.....

αντε μην κατεβώ και σε μαμήσω τσόγλανε!

Ναι ... τις ξέρω ... είναι οι "κυρία " της τελευταίας εικοσαετίας ... απελευθερωμένη, αθυρόστομη και τσαμπουκαλού ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-07-2011, 08:28
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο έχεις δίκιο,αλλά οι περισσότεροι δε χαμπαριάζουν, αν ήταν αλλιώς δε θα βρώμιζαν κιόλας!
Μου έτυχε να είμαι με τη μηχανή δίπλα σε γυναίκα οδηγό που έτρωγε ηλιόσπορο και πέταξε μιά χούφτα τσόφλια στο πόδι μου. Οταν της είπα ότι δεν πρέπει να τα πετάει έξω μου απάντησε.....

αντε μην κατεβώ και σε μαμήσω τσόγλανε!

Τι να της κάνεις;!

Και πόσα τέτοια..... δεν πρόκειται να αλλάξουν....

Οπως είπε κι ο Δημήτρης μπορούμε τουλάχιστον να μάθουμε τα παιδιά μας να σέβονται εαυτούς, συνανθρώπους και περιβάλλον.

Αν κ πιστεύω ότι, ακόμη ΚΑΙ αυτή,

την επόμενη φορά θα το σκεφτεί πριν πετάξει τα σκουπίδια της ... (για να μην πω τα χρησιμοποιημένα της προφυλακτικά )
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-07-2011, 08:43
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Δυστηχώς εδώ φτάσαμε.Από το κακό στο χειρότερο και έχει ο Θεός
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-07-2011, 09:10
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

το πραγμα χει δυο οψεις !!!!!

α) Μια τι κανουν οι συμπολιτες μας και αν αυτο συμπορευεται με τις ευαισθησιες μας
β) δυο τι κανουμε εμεις για την ζωη μας, το σπιτι μας, και τον πλανητη που ζουμε.

οταν κοιταμε ΜΟΝΟ μια απο τις δυο περιπτωσεις (διαλεχτε ποια θελετε) το αποτελεσμα ειναι νευρα - δυστυχια - καταθλιψη.
οταν κοιταμε να λειτουργουμε σε συνδοιασμο των δυο τασεων (του μεσα και του εξω) τοτε τα πραγματα ειναι πιο απλα.....

π.χ.
1) Τι να την κανει την οικολογια και το γοπινγκ για παραδειγμα το μαυρακι στην Αιθιοπια που πινει το κατουρο της αγελαδας για να ξεδιψασει ?
2) Τι να το κανω να ζω σε μια πεντακαθαρη, πλουσια χωρα οταν για να εχω εγω αυτες τις απολαυσεις στην χωρα μου εκμεταλευομαι εκατομυρια αλλους ?

Αρα ναι προσπαθω παντα να κανω το καλυτερο στην παραλια να υπενθυμζω που μπορω και οπως μπορω στους αλλους τι ειναι καλο να κανουν

ΑΛΛΑ

δεν παραβλεπω οτι ειμαι σε μια Ελλαδα που πριν απο 60 χρονια βγηκε απο πολεμο , που η αστιφιλια γιγαντωθηκε ραγδαια τα τελευταια 80 χρονια. Που ο αναφαλβητισμος μειωθηκα δραστικα τα τελευταια 80 χρονια.
Εζησα σαν παιδι οταν προτοβγηκαν οι ζωνες ασφαλειας και ηταν ειδος αξεσουαρ στα αυτοκινητα !!!! τα κρανη δεν υπηρχαν και οποιοσ ειχε ηταν σαν τα εβραικα καπελακια ξερολας επιδηξιας και ολα αυτα πριν 40 χρονια......

ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο σε τοσα λιγα χρονια ....
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που σημερα εχουμε ανθρωπους σαν τον Γιαννη (Ortho) να μας υπενθυμζουν το καλυτερο,
ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ που φτασαμε μεχρι εδω σε τοσο λιγο διαστημα με τοσες εξελιξεις, χωρις να χουμε καταφυγει σε ακραιες λυσεις οπως αλλες χωρες !!!!!

Last edited by peterv; 30-07-2011 at 09:15.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-07-2011, 10:46
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Τα ίδια πράγματα λέμε συνέχεια, έχω βαρεθεί και γω...

Εσείς πόσα τσιγάρα κάνατε σήμερα;
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-07-2011, 11:25
tsatsos Ο/Η tsatsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΓΑΒΑΛΟΥ
Μoto: BMW R 1200 RT
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Υποκριτές και εαυτούληδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ίδια πράγματα λέμε συνέχεια, έχω βαρεθεί και γω...

Εσείς πόσα τσιγάρα κάνατε σήμερα;
Kαι εγω εχω βαρεθει.Παλια τους εκανα καμια παρατηρηση οταν τους εβλεπα να πετανε απο το παραθυρο του αυτοκινητου τους οτι τους περισσευει.Τωρα τους βριζω και φευγω.Αλλα τζαμπα τα λογια....Βουρδουλα θελουμε.Καποτε λεγανε μια ιστορια οτι ο Παττακος σταματησε στην ομονοια εναν που πεταξε απο το αυτοκινητο του μια γοπα και τον εβαλε να τη φαει.Δεν ξερω αν ηταν αληθεια αλλα εγω θυμαμαι πιτσιρικας στο χωριο οτι περναγε ο χωροφυλακας και φωναζε αν καποιος ειχε ζωα στο σπιτι.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!