GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-03-2011, 02:34
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως τα προτιμω κολλημενα.... Ειναι πολλη η ιπποδυναμη της μηχανης για να κρατιεσε πανω της με χερουλια που απλα σφηνωσαν! Αντε να ηταν κανενα παπακι να πω ενταξει... αλλα σε μηχανη ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!
Όλα τα χερούλια σε όλες τις μηχανές έτσι μπαίνουν, άντε κάποιοι βάζουν λίγη λακ ή σπρέι για να γλυστρίσει ευκολότερα και να κολλήσει καλύτερα μετά, στο ADVrider τόσο για το 800 όσο για το 1150/1200 όπως και ο Boxer στον οδηγό του όπως και στο"αδερφάκι" ιταλικό φόρoυμ "quellidellelica" λένe για νερό/σάλιο και η ίδια η κατασκευάστρια Ariete λέει νερό ή οινόπνευμα. Δεν πρόκειται ξαφνικά να αρχίσουν να περιστρέφονται μόνα τους, αν (ή όταν, όπως θες) αρχίσουν κάποτε να χαλαρώνουν τότε με 26 ευρώ τα ξαναλλάζω.. . Και στο κάτω κάτω όπως έγραψα και στην αρχή, αυτό έκανα στο μηχανάκι μου, δεν προτείνω σε κανένα να το κάνει όπως και δεν προτείνω σε κανένα να πάρει τα βουνά όταν δημοσιεύω κάτι στις χωμάτινες βόλτες. (αν και αυτό νομίζω πως το έχω κάνει...).
Φιλικά πάντα..

ΥΓ. Έπρεπε να δεις στο intruder όταν ήμουν τζόβανο τα μεταλλικά grips με τα τσιμουχάκια, που στηρίζονταν σε 3 μικρές αλλενόβιδες περιμετρικά και που ξεβίδωναν συνέχεια.. (στο τσεπάκι του μπουφάν κράταγα πάντα ένα 4αράκι άλλεν) Εκεί ήταν όντως μεγάλη βλακεία!

Last edited by Gemat; 02-03-2011 at 10:58.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-03-2011, 21:56
paolo.b Ο/Η paolo.b βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F650GS Twin '08 KTM EXC 250 '06
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Και γω έχω αλλάξει εδώ και καιρό τα εργοστασιακά με aftermarket της Progrip.Αν θυμάμαι καλά δεν ήθελαν να μου τα αλλάξουν στην εγγύηση γιατί ήταν λέει αναλώσιμα..Δεν έχουν παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα στην πρόσφυση, απλά το μόνο κακό είναι ότι η πρώτη σκάλα, όπως είπε και ένας φίλος πριν, είναι ανύπαρκτη.. Για να νιώσεις ζεστασιά πρέπει να βάλεις την 2η σκάλα, και αυτή για να πιάσει θερμοκρασία θέλει παραπάνω ώρα. Έτσι στις κοντινές αποστάσεις μέσα στην πόλη το σύστημα υστερεί λίγο..Ίσως φταίνε τα συγκεκριμένα grip που έβαλα, είναι λίγο πιο χοντρά. Φίλε Γιάννη αυτά που έβαλες δουλεύουν καλύτερα?
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-03-2011, 23:08
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paolo.b Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιάννη αυτά που έβαλες δουλεύουν καλύτερα?
Αν και τα χιλιόμετρα που έχω κάνει δεν είναι πολλά, θα επιβεβαιώσω πως θέλει τη 2η σκάλα για να ζεσταθούν τα δακτυλάκια μου (πάντα με τα γάντια μιλάμε).

Την Τετάρτη σε περιμένω στον καφέ-μπύρα για να γνωριστούμε και να τα δεις και από κοντά.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-03-2011, 23:39
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

να ρωτησω και εγω, για 1200 gs ειναι τα ιδια??
και αν ναι, το μηκος ειναι 125mm, ή 115mm??
και η εσωτερικη διαμετρος ποση πρεπει να ειναι η σωστη)με θερμαινομενα και ποση χωρις θερμαινομενα??
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-03-2011, 23:58
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Δεν κατέχω να σου πω συνονόματε για το 1200. Στο δικό μου πήρα το ρίσκο να μην κάνουν βάζοντας αυτά που είναι για το 1100/1150 και (όπως είδες) έπρεπε να κόψω λίγο πλαστικό για να μπουν, αλλιώς δεν χώραγαν να περάσουν. Στο εμπόριο για το 1200 υπάρχουν τα άλλα που έχουν το σχέδιο των εργοστασιακών. Το μήκος θέλει προσοχή (αν δεις εγώ το τσεκάρω στην αρχή) γιατί αν είναι οριακά μπορεί να κολλήσει το γκάζι και τότε ασ'τα να πάνε. Αν δεις στο 1ο post υπάρχει το link για το τι έκανε ο Boxer στο 1200 του. Απλά αν δεν πιάνουν γενικά τα χέρια σου μην το δοκιμάσεις καθότι το ενδεχόμενο να κόψεις αντίσταση είναι μεγάλο.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 07-03-2011, 23:32
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

τα Ariette είχα βάλει κι εγώ στο προηγούμενο GS μου, μια χαρά είναι.
όπου να ναι θα αλλάξω κι εγώ με εγγύηση τα δικά μου.

Η αντιπροσωπεία δικαιολογεί μία μόνο αλλαγή στα grips.

μακάρι να βγουν ανθεκτικότερα. παίζουν κάποια aftermarket ολόιδια σε λουκ με τα μαμά
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 08-03-2011, 15:55
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Πολύ καλή δουλειά!

Μπράβο Γιάννη!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 08-03-2011, 21:19
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

ευγε Γιαννακη παιδι μου καλα το πηγες!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 12-04-2012, 00:47
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Update μετά από ένα χρόνο και 14.000 χλμ, πολλά από τα οποία αρκετά ζόρικα για τα grips: Μια χαρά είναι, ελάχιστη φθορά και ανύπαρκτη περιστροφή.
Η 1η σκάλα δεν ζεσταίνει πολύ, απλά κρατάει τη θερμοκρασία, θέλει την 2η για να καταλάβεις ζέστη. Ίσως αν έβαζα αυτά με το original σχήμα που μου φαίνονται λεπτότερα να μην ήταν έτσι αλλά τι το θες.. στην Κρήτη ζω!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 12-04-2012, 08:04
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips

Φιλε Γιαννη με γειες τα καινουρια ακουμπηστηρια ....Ωραια δουλεια και πραγματι τής Ariete ειναι ο,τι καλυτερο και καμμια σχεση με τα μαμα σε αντοχη!!! τα ειχα βαλει παλι σε R1200GS(καπου υπαρχει και σχετικο thread).
Μια δυο συμβουλες μονο,αν θελεις...
Στην αποκολληση των μαμα grip χρησιμοποιεις το κοπιδι "αναποδα" δηλαδη με τη μυτη προς τα εξω ωστε ανασηκωνοντας το grip να φευγει απο μονο του χωρις κανενα κινδυνο φθορας της θερμαινομενης αντιστασης...και το F800GS εχει καλες αντιστασεις...που να δεις στο 1200GS που εχει μονο συρματακια εκει να δεις ρισκο...
Στην τοποθετηση των νεων grip η καλυτερη λυση για να γλυστραει ειναι η...Λάκ μαλλιων!Ναι...εχεις το πλεονεκτημα οτι θα τοποθετηθει απροβληματιστα και εχεις και το συν οτι η λακ μολις στεγνωσει κολλαει πανω στην αντισταση...Οπότε την επομενη φορα δοκιμασε το...
Για μενα καλο ειναι στις ακρες εξωτερικα(που ακουμπα το grip στο αντιβαρο και οχι ακρομπαρο οπως εγραψες...)να ανασηκωσεις ελαφρως και να βαλεις λιγη κολλα...θα σε γλυτωσει απο το αγχος περιστροφης των grip γυρω απο το σωληνα...Προσεξε το αυτο διοτι θα περιστρεφεται λιγο λιγο και υπαρχει πιθανος κινδυνος να σου τραβηξει και σπασει τα καλωδιακια της αντιστασης (τα δυο που εδειξες στα θερμαινομενα εσωτερικα του τιμονιου)...

Αυτα απο μενα και μπραβο για την ωραια δουλεια σου και το κατατοπιστικο ποστ που μοιραστηκες...

Ερωτηση:Καφεδακι δεν ειδα στο ποστ...ξεροσφύρι την εβγαλες;

Last edited by mAthosalas; 12-04-2012 at 08:09.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
f800gs, grips, χερούλια, αλλαγή

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλαγη Grips σε 1200GS jprotop Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 16 02-02-2012 21:41
Ανατομικα Χερουλια Grips για την R1100GS sansiro.sugata Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 2 07-01-2011 15:44
Πρόβλημα με καινούργια grips Slane Τεχνικά θέματα διάφορα 9 31-08-2010 13:40
Αλλαγή θερμαινόμενων grip σε R1100GS. Αν δεν θέλεις να τα σκάσεις χοντρά... Atsalinos Τεχνικά θέματα διάφορα 8 11-05-2010 00:32
ΟΛΟΚΑΊΝΟΥΡΓΙΑ GRIPS egine1 Τεχνικά θέματα διάφορα 12 07-05-2010 19:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!