GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τηλεφωνία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 02-09-2012, 12:03
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Μια χαρά τα λες και συμφωνώ στα περισσότερα.
Οι μοναδικές μου ενστάσεις είναι οι εξής.

Και το android πλέον μία χαρά εύκολο είναι σαν λειτουργικό,μάλιστα σού δίνει και την χαρά των ξεκλείδωτων multimedia χαρακτηριστικών κάτι πού στο ios αλλά και στα wp δεν είναι.
Το ios για να δουλέψει σωστά πρέπει να γίνει jb,για να δώσει ελευθερία στις κινήσεις του κατόχου.δεν γίνεται πια όλα να γίνονται μέσω ενός υπολογιστή και μέσω του icloud...
Σε πολλούς αρέσει αυτό,σε άλλους πάλι όχι.εγώ ας πούμε δεν τολμώ να δώσω και πάλι 669 ευρώ για την 16άρα έκδοσή για να χω ένα κλειδωμένο λειτουργικό.
Επίσης,προγράμματά πού στο ios είναι επί πληρωμής στο play store είναι free.
Το root στο android δεν είναι απαραίτητο αλλά και πάλι ο χρήστης με 2 click μπορεί να το κάνει πανεύκολα.
Το root απλά πέρα ότι δίνει τα πάντα στο χέρι του κατόχου μπορεί να βάλει κι οποιαδήποτε άλλη custom rom απο developments πού ασχολούνται με το είδος κι έχουν φτιάξει δικές τους custom rom με βελτιώσεις στα σημεία.εγώ δεν είμαι υπέρ σε αυτό φυσικά.
Και τέλος,στο galaxy s2 είχα γύρω στις 180 εφαρμογές μέσα στο τηλέφωνο και στο iphone 4s κάπου στις 70.οι διάφορές τους ήταν απλά χαώδεις...το iphone κρασαρε πολύ εύκολα ενώ το galaxy συνέχιζε σαν σκυλί πραγματικά.
Είναι δικαίωμά του καθενός το πού θα επενδύσει τα χρήματά του για αγορά κάποιού τηλεφώνου.
Όμως,μήπως θα πρεπε να ψάχνουμε περισσότερο για το τι γίνεται?τι συμβαίνει???τι αξίζει περισσότερο?
Το iphone μέχρι και πέρυσι μου άρεσε.ώσπου πήρα τότε το galaxy s2 και κατάλαβα τι μου κολλάει περισσότερο.τι μου δίνει άπλετα δυνατότητές κι επιδόσεις

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 02-09-2012, 12:52
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά έχω μια ένσταση και την έχω ξαναπεί... το να πειράζεις τα κινητά σε στύλ jailbreak , να μπάινεις και να αλλάζεις πράγματα σε επίπεδο root σε androit ή wm ίσως είναι εύκολο για εσένα και εμένα αλλά δεν είναι για τους πολλούς.....
Παρ'όλα αυτά, το αειφόουν το είχα jailbroken(αν δεν, θα το έιχα σουτάρει- άρα συμφωνώ με ταξιδιώτη, λείπουν ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΕΣ λειτουργίες), ενώ το ΝΟΤΕ, δεν το έχω ρουτάρει.....και με καλύπτει...(σχεδόν)

Λες να γερνάω???

Last edited by gepol; 02-09-2012 at 13:00.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 02-09-2012, 12:59
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Ωραία για να γίνει λίγος διάλογος .......

Η άποψη του απλού χρήστη και όχι του σκαλικοτρούπη ψαγμένου κομπιουτερά που δεν θέλει όρια και περιορισμούς στο κινητό του....

- το ios δεν χρειάζεται jailbreak και ξεκλείδωμα των multimedia χαρακτηριστικών για τους πολλούς , μιά χαρά αξιοπρεπείς και πολλές δυνατότητες έχει και έτσι ... τα μισά απο αυτά χρησιμοποιεί ο απλός χρήστης...
- σωστά κάνεις και δεν δίνεις 669 ευρώ για αυτό το τηλέφωνο αφού οι ανάγκες σου και οι δυνατότητές σου είναι για άλλα πολύ περισσότερα.... και εγώ αν είχα το χρόνο να ασχολούμαι περισσότερο με αυτά, το ίδιο θα έκανα σε πολλεεεες διαφορετικές συσκευές και λειτουργικά......
- Πάντα κάποια αξιόλογη εφαρμογή που είναι αγορασμένη στο ios, μπορείς να την βρείς κάπου αλλού δωρεάν .... το ιδιο δεν συμβαίνει και παντού ? Γιατί όμως πάλι ο απλός χρήστης πρέπει να περάσει στην παρανομία για να τα έχει όλα τζάμπα ?
- γιατί να ασχολείται ο απλός χρήστης με jailbreak και root αφού αυτά που θέλει μπορεί να τα κάνει και έτσι.... ακόμα και με κάποιο μικρό κόστος σε εφαρμογές...
- στο iphone μου έχω 278 εφαρμογές (είναι το 32αρι) κλειδωμένο και δεν κολλάει πουθενά...... (συμβατότητα παντού......γιαυτό είναι και κλειδωμένες οι εφαρμογές στο ios σε αντίθεση με το android).
- η samsung αλλωστε είναι γνωστό ότι αντιγράφει κυριολεκτικά την apple , (ναι βγάζει καλύτερα μηχανάκια σε δυνατότητες σε επίπεδο hardware, αλλά μόνο αυτό, στο συνολικό πακέτο υστερεί), αμα η apple χαλάσει τότε να δώ ποιον θα βρούν να αντιγράψουν !!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 02-09-2012, 13:01
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων

Λες να γερνάω???
όχι εσύ μάλλον εγω γερνάω poy βαριέμαι τα jailbreak (μετά το 20 ξεκλείδωμα αρχισε να με παίρνει η κάτω βόλτα) .....

Last edited by peterv; 02-09-2012 at 13:02.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 02-09-2012, 13:02
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Αναφορά παράδοσης μηνυμάτων έχεις? (Στην εποχή μου δεν γινόταν χωρίς jailbreak)

Last edited by gepol; 02-09-2012 at 13:03.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 02-09-2012, 13:10
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορά παράδοσης μυνημάτων έχεις? (Στην εποχή μου δεν γινόταν χωρίς jailbreak)
όταν στέλνεις sms σε άλλους με ios 5 και πάνω, στέλνει ΔΩΡΕΑΝ sms και γράφει και πότε παραδόθηκε μέσω του imessage (ενσωματομένη δυνατότητα του λειτουργικού παρακαλώ) λειτουργεί σαν chat περίπου.
αλλωστε με την εντελώς free εφαρμογή viber (κυκλοφορεί για όλα τα λειτουργικά) πλέον είναι όλα δωρεάν sms και φωνητικές κλήσεις χωρίς ξεκλειδώματα και σπασίματα.....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 02-09-2012, 13:20
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Οχι, μιλάω για απλή αναφορά παράδοσης μηνυμάτων μεσω GSM, που κάνουν ΟΛΑ τα τηλέφωνα του πλανήτη.....

Πέρα από αυτό όμως πιο πολύ με τσατίζει η νοοτροπία, παρά η ουσία, όπως ΠΧ δεν μπορείς να ανταλλάξεις μέσω ΒΤ αρχεία με άλλα κινητά, και διάφορα, άλλα.... ήγουν Jailbreak
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 02-09-2012, 13:33
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Σε αυτό έχεις δίκιο !!!!

Είναι μία έλλειψη της apple προσπάθησε να διορθώσει με τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργικού μέσω του apple Id (iMessage) και όχι μεσω των εταιριών κινητής τηλεφωνίας.

Πραγματικά δεν ξέρω τον λόγο που δεν το κάνει η apple (δεν έχω δεί σχετικές απαντήσεις απο την apple) παρόλο που είναι κάτι απλό,
μπορώ μόνο να υποθέσω ότι μάλλον κάτι δεν ταιρίαζει στην φιλοσοφία τους στο πως βλέπουν τις επικοινωνίες για να επιμένουν να μην το κάνουν μέσω GSM.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 02-09-2012, 13:34
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

To οτι φορτωνεις μουσικη στο iphone μεσω itunes που το πας!! Αλλο εκνευριστικο στοιχειο, πρεπει να φορτωνεις τραγουδια απο ενα συγκεκριμενο υπολογιστη αφου αν πας να κανεις συγχρονισμο να βαλεις και αλλα απο αλλο θα σου σβησει τα παλια ενω το android μια απλη αντιγραφη επικολληση ειναι ολα!! ...Καλα χωρις jb δεν το συζητω να τα πληρωνεις ΟΛΑ!! Ειχα το iphone 4 αλλα με κουρασε και ειπα δεν ξαναπαιρνω μηλο!! GALAXY S3 τωρα και τα μυαλα στα μιξερ
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 02-09-2012, 15:33
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιό κινητό να διαλέξω ???

Να κάνω κι εγώ μιά ερώτηση; Ενδιαφέρομαι για WM κινητό και προσανατολίζομαι στο lumia 610. δε με ενδιαφέρει για τις myltimedia δυνατότητες όσο το να συνεργάζεται όσο γίνεται καλύτερα με τον υπολογιστή.
Τι γνώμη έχετε οι γνωρίζοντες περισσότερα;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!