GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-10-2013, 15:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

...

Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-10-2013, 15:54
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

Σας λεω το πιο απλο...αγοραστε ενα μπερτονι (μερικα εχουν και max level) και πηγαιντε να το γεμισετε μεχρι την ταπα, θα παρει κοντα στα 12, ο βενζινας κλεβει???

Μπορειτε επισης να το κανετε με ενα 4λιτρο μπετονι λαδιου, θα παρει γυρω στα 4,5.....γιατι και τα λαδια που αγοραζουμε δεν ειναι γεματα οποτε και εκει μας κλεβουν!

Εχουν ανοχη γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος ακομα και να σκασουν!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-10-2013, 16:06
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

...

Επειδή ούτε εγώ το έχω κάνει... τον λόγο έχουν οι προλαλήσαντες!!!
Κατά τα άλλα, αν και δεν έκανα ακόμη την δοκιμή που λες, νομίζω πως έχεις δίκιο.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-10-2013, 16:23
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!
Το ότι δέχονται να μην πληρωθούν σημαίνει ότι κάτι ύποπτο υπάρχει. Τώρα για το πού είναι η φουστιά, κάτι ακούγεται για ένα διογκωτικό πρόσθετο που διογκώνει την βενζίνη στιγμιαία έτσι ώστε να ξεγελιέται η αντλία και να μετράει 1,5 λίτρο αντί ένα (η αντλία είναι εντάξει ρυθμισμένη και ελεγμένη, δεν το ρισκάρουν).
Μετά από λίγο η βενζίνη επανέρχεται στα φυσιολογικά και εκεί που είχες βάλει 10 λίτρα είναι μόνο 9 ή 8,5, πχ.
Αυτό μού το έχει πει μηχανικός, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθές.

Ένας βενζινάς, πάλι, μού έχει πει από μόνος του ότι οι αντλίες είναι ρυθμισμένες να κλέβουν κατ' ευθείαν απ' το συνεργείο που τις ελέγχει (γιατί έτσι κι αλλιώς αυτούς δεν μπορεί να τους ελέγξει κανείς).

Τρέχα-γύρευε τώρα το τι ακριβώς συμβαίνει. Και στο μεταξύ εμείς απροστάτευτοι.

Για τα μπιτονάκια, ναι υπάρχει περιθώριο για λόγους ασφαλείας, το ίδιο και τα ντεπόζιτα, αλλά μιλάμε για 100-200 ml, όχι για 1 και 2 λίτρα! Έλεος!

Εγώ πάντως θα το κάνω το πείραμα με νερό κάποια στιγμή με το μπιτονάκι.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-10-2013, 16:32
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

Οταν λεει το ντεποζιτο 33 λιτρα ειναι αρκετα κατω απο εκει που φουλαρουμε, εχει μια ανοχη γιατι αν το αφησεις στη ζεστη γεματο η βενζινη φουσκωνει (αυξανετε ο ογκος) περσυ την πατησα ετσι με το αμαξι, το φουλαρα επιστρεφοντας απο ταξιδι και ολη την εβδομαδα που εκανε ουτε 100χλμ μυριζε η καμπινα βενζινη μεχρι που ανοιξα την ταπα βγηκε ο αερας, εκανα μερικα χλμ και ολα οκ!

Εχω ενα μπετονι που ειναι 10 λιτρα, γεματο μεχρι το στομιο παιρνει 12, μια φορα που εβαλα 11.5 και το αφησα μερικες μερες εγινε βαρελακι!

Προτεινω να μην κανετε τετοια φουλαρισματα οταν δεν ειστε στο δρομο, 1-2 λιτρα λιγοτερο δεν χαθηκε η αυτονομια...

Επισυναπτω φωτο απο την προχθεσινη βολτα ειτε Ελλαδα,ειτε εξω παντα το ιδιο παιρνει μισο πανω μισο κατω!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από faker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

Σας λεω το πιο απλο...αγοραστε ενα μπερτονι (μερικα εχουν και max level) και πηγαιντε να το γεμισετε μεχρι την ταπα, θα παρει κοντα στα 12, ο βενζινας κλεβει???

Μπορειτε επισης να το κανετε με ενα 4λιτρο μπετονι λαδιου, θα παρει γυρω στα 4,5.....γιατι και τα λαδια που αγοραζουμε δεν ειναι γεματα οποτε και εκει μας κλεβουν!

Εχουν ανοχη γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος ακομα και να σκασουν!!!


Ακομα κ μεχρι την ταπα να το γεμισεις το τεποζιτο φιλε μου,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα να "σκασει" αλιμονο!!!Υπαρχει σωληνακι αναπνοης κ υπερχειλισης γιαυτο το θεμα...

Τωρα στο 4λιτρο που λες μπορεις οντως να βαλεις 4.5 λιτρα αλλα αν το γεμισεις μεχρι το στομιο...Η χωρητικοτητα που αναφερει λοιπον ο κατασκευαστης δεν ειναι μεχρι οπου θελει ο καθε βενζινας,νομιζω?Κ αλλο πραγμα να βαλεις με το ζορι μισο αντε ενα ολοκληρο λιτρο παραπανω,αλλα προσωπικα μου εβαλαν 3+ λιτρα παραπανω!!


Χημικος δεν ειμαι,αλλα αν δεν ετρεχε κ κατι κ ηταν ολα νομοτυπα,δεν θα την εκαναν καραμελα,οταν καναμε φασαρια...Αυτο απο μονο του δειχνει ενοχη δε νομιζεις?
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-10-2013, 17:38
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?

εγω παντως σε 10λιτρο δοχειο βενζινης με προδιαγραφες , αγορασμενο απο βενζιναδικο,που γραφει απ'εξω 10λιτρα, εβαλα 12 μπουκαλια νερο του 1λιτρου...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-10-2013, 17:42
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως σε 10λιτρο δοχειο βενζινης με προδιαγραφες , αγορασμενο απο βενζιναδικο,που γραφει απ'εξω 10λιτρα, εβαλα 12 μπουκαλια νερο του 1λιτρου...

Μεχρι το στομιο ηταν γεματα τα μπουκαλια??

Αν ναι ισως εβαλες και περισσοτερα απο 12....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-10-2013, 18:03
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

ειχα μετρησει με οικιακο σκευος κουζινας 0.5 λιτρ για να ξερω που φτανει το 1 λιτρο και νομιζω ηταν 2 δαχτυλα πριν το στομιο, αλλωστε ηθελα να δω πως χωρεσαν 12 λιτρα βενζινης σε 10λιτρο πιστοποιημενο δοχειο, κατι που και ο βενζινας δεν μπορουσε να εξηγησει...
θελω να πω με αυτο οτι τα πιστοποιημενα δοχεια ειναι...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 28-10-2013, 20:07
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς το σύστημα ελέγχου κάπου μπάζει και γι αυτο δεν ίδρωσε το αυτί του.
Ειναι πιθανόν η καταγγελία μου να πέσει στο βροντο. Ίσως και όχι όμως...
Πισω έχει η αχλάδα την ουρά... λόγω γνωριμιών ως δημοσιογραφος δυστυχώς!!
Ο μέσος πολίτης ειναι ανυπεράσπιστος απο τους επιτήδειους.

Τουλάχιστον παιδια μην βάλετε σε αυτόν βενζίνη...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Σε ολα τα βενζιναδικα -αντε να πω στο 99% μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι (?)- υπαρχει "κολπακι" και δυστυχως καποιοι ειναι ανεγγιχτοι!
Το "φαινομενο" της εθνικης οδου ειδικα, ειναι απο τα πιο κερδοφορα, τους εχω ζησει πολλα πολλα χρονια γιατι ολα τα καλοκαιρια της ζωης μου τα περνουσα -ολοκληρο το 3μηνο- στην Κινεττα. Οποτε ή στους Αγιους Θεοδωρους θα βαζαμε βενζινη ή στα Μεγαρα (η φημη για τους δευτερους ειναι πια σαν το αν πεταει ο γαϊδαρος!) και χρονια τους βλεπαμε να πλουτιζουν κ να μη μπορεις να κανεις και τιποτα!
Το καλο που "απολαμβανουμε" τωρα λογω της μικρης κοινωνιας ειναι ακριβως το αντιθετο απο ολο αυτο! Γιατι αν ο βενζινας ή ο χασαπης ή δε ξερω κ εγω ποιος αλλος σε κλεψει, δεν ξαναπας στο μαγαζι του, το μαθαινουν κ αλλοι κ ετσι μενει χωρις πελατεια!
Γιατι μονο ετσι καταλαβαινουν καποιοι τελικα!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 28-10-2013, 22:25
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!

Όλα αυτά με τις ανοχές των πλαστικών δοχείων κλπ, είναι κατανοητά.
Άν κάποιος χρησισμοποιήσει δοχείο πιστοποιημένο και το πληρώσει μέχρι εκεί που προβλέπεται (όχι μέχρι την τάπα) θα χωρέσει τόσο λίτρα, όσα λέει αυτός που το πιστοποίησε. Αυτό είναι δεδομένο κι αν δεν το εκλάβουμε ως δεδομένο, δεν μπορούμε να προβούμε σε συμπεράσματα.
Απαντώντας λοιπόν στην ερώτηση, όσο αφορά στα ντεπόζιτα των μοτό, ο χρήστης που βάζει πάντα μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο βενζίνη (εμάς βοηθάει ο κόκκινος δακτύλιος) ξέρει πόσο βάζει. Το ίδιο και στις δεξαμενές των αυτ/των, όταν σταματάς στο πρώτο "σκάσιμο" και δεν παραγεμίζεις. Μισό λίτρο πάνω ή κάτω, δε χάθηκε ο κόσμος , ούτε πιστεύω ότι θα κάνει θέμα ο οποιοσδήποτε για τέτοιες ποσότητες.
Όταν όμως σε μια ποσότητα 53-54 λίτρα (αναμενόμενη) σου βάζουν 59,3, μιλάμε για 10%. Ξαναλάεω , στο πρώτο σκάσιμο!
Στη μηχανή, μου έτυχε να μου βάλουν μόλις άναψε λαμπάκι (αναμενόμενη ποσότητα 14,8-16 λίτρα)18,7 λίτρα! Σε απλό GS με μέγιστο τα 20!!! Με 1 λίτρο στο ντεπόζιτο, ε απλά θα είχα μείνει
Εκεί μανουριάζεις και καταλαβαίνει ότι δεν "τον παίρνει" και σταματάει, αφού ξέρει τι έχει κάνει....

Σε εταιρικά πρατήρια, Shell, BR, AVIN, EKO όπου κι αν έχω γεμίσει, γιατί δεν πήρε ποτέ πάνω από 16 λίτρα, με το λαμπάκι μόλις να έχει ανάψει?
Συνήθως την έχουν λίγο πιο τσιμπημένη (πλην AVIN), αλλά το προτιμώ και να είμαι ήσυχος!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!