GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 01-11-2013, 14:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Στις 3 Νοεμβρίου γίνεται η πρεμιέρα για να παραμένουν τα εμπορικά καταστήματα ανοιχτά και τις Κυριακές, ενώ για πρώτη φορά μετά από τη δημοσίευση του νέου νόμου θα πραγματοποιηθεί και δεκαήμερο προσφορών.
Το δεκαήμερο προσφορών θα ξεκινήσει την Παρασκευή 1η Νοεμβρίου και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο9 Νοεμβρίου.
Σύμφωνα μάλιστα με τον νόμο που δημοσιεύτηκε στις 8 Αυγούστου, τα καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά και την πρώτη Κυριακή του Νοεμβρίου με προτεινόμενο ωράριο από τις 11:00 – 18:00.
Με βάση τον ίδιο νόμο τα καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά άλλες δύο Κυριακές πριν από τα Χριστούγεννα, δηλαδή στις 15/12 και στις 22/12.
Σε εκκρεμότητα παραμένει αν θα υπάρξει περαιτέρω απελευθέρωση της λειτουργίας των καταστημάτων και για περισσότερες Κυριακές.

taxalia Θεσσαλονικη: Την Κυριακή 3 Νοεμβρίου η πρεμιέρα του έργου "ανοικτά καταστήματα τις Κυριακές"


Δεν έχει σημασία που η πηγή είναι blog! Το θέμα ότι θα ανοίξουν τα καταστήματα Κυριακή. Το θέμα είναι ότι στο δεκαήμερο 1-10 Νοεμβρίου έβαλαν τα μαγαζιά να κάνουν και προσφορές ώστε να εξαπατήσουν τον κόσμο και να μπεί και να ψωνίσει κυριακάτικα.

Μη γελιόμαστε! Αν αυτή την Κυριακή τα καταστήματα κάνουν κάποιο, έστω και μικρό τζίρο θα είναι γι'αυτούς η αφορμή να τα ανοίγουν όλες τις Κυριακές.

Δυστυχώς είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν κάποιοι να πάνε να ψωνίσουν! Δεν αντιλαμβάνονται ότι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα είναι συνάνθρωποί μας οικογενειάρχες. Προσωπικά αν και δεν είμαι θρησκευόμενος δε βλέπω άλλη σκοπιμότητα παρά να διαλύσουν την οικογένεια, το κύτταρο της κοινωνίας.

Καθένας μας περιμένει την Κυριακή για να ξεκουραστεί, να καθήσει γύρω από το τραπέζι με την οικογένειά του, με γνωστούς και φίλους.

Μην πει κανείς ότι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα ίσως πάρουν ένα ακόμη ρεπό μέσα στην εβδομάδα! Δεν είναι εκεί το θέμα! Ακόμη κι οικονομικά δε θα έχουν όφελος οι εργαζόμενοι, απλά έξτρα κούραση.....


Πιστεύω πως ένας τρόπος υπάρχει για να αντιδράσουμε, κανείς να μην πάει να ψωνίσει, ακόμη καλύτερα κανείς να μην κινήσει το όχημά του.

Αυτή την Κυριακή το κράτος να μην εισπράξει ούτε ένα ευρώ από ΦΠΑ!

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα την κάνουν την κουτουράδα, για να μην εκφραστώ όπως πραγματικά αρμόζει σε τέτοιο όνειδος!

Τουλάχιστον να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι το κόστος ανοίγματος την Κυριακή υπερβαίνει τα πιθανά κέρδη.

Κι οι μαγαζάτορες ας μην ανοίξουν εντέλει τα μαγαζιά τους!

Φίλοι μου είμαστε μπροστά σε ένα ακόμη επεισόδιο του διαίρει και βασίλευε, σίγουρα τις επόμενες μέρες θα ακούμε και θα διαβάζουμε συνέχεια για τους ευνοημένους αγρότες, για το πόσοι συνταξιούχοι παίρνουν κάτω από ένα ορισμένο ποσό και θα θιγούν από τις επικείμενες μειώσεις και τελειωμό δεν έχει.

Αυτά τα γράφαμε κάποιοι από το 2010 και δυστυχώς το παιχνίδι συνεχίζεται. Σύντομα θα ακούσουμε πάλι ότι όλα αυτά είναι για να σωθούμε ξανά. Ποιά είναι όμως η σωτηρία;

Τον Ιούλιο το κενό κατά την τρόικα για το επόμενο έτος θα ήταν 5-6 δις, τώρα έχει γίνει 2-2,5......για τον ΥΠΟΙΚ είναι μισό δις.

Ακόμη μιά φορά στο ίδιο έργο θεατές.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι ο φίλος μου - και το εννοώ- ΓιώργοςΠ θα φέρει αντίλογο σε κάποια από αυτά που γράφω, θα πω ότι δεν έχω συνολική λύση, δε θα ήταν όμως κακή ιδέα για τον πρωθυπουργό που προχθές ήταν στον καφέ στην Αθήνα, να προχωρήσει άμεσα σε μείωση άμεσων κι έμμεσων φόρων, ειδικών φόρων κι ότι άλλο αδειάζει ότι έχει απομείνει στις τσέπες μας. Η αύξηση των φόρων δε φέρνει αύξηση εσόδων.
Η τρόικα βλέπει μόνο νούμερα, ο πρωθυπουργός όμως πρέπει να βλέπει τους ανθρώπους που κυβερνά.

Κάποιες αποσπασματικές σωστές κινήσεις χάνονται μέσα στην απελπισία των περισσοτέρων.

Σας κούρασα πάλι, αλλά

πριν μισή ώρα πέρασα από το σουπερμάρκετ της γειτονιάς μου κι είδα το χαρτί που έγραφε για το άνοιγμα των καταστημάτων. Μίλησα με τους εργαζόμενους που τους γνωρίζω πλέον όλους, ένιωσα την αγανάκτηση και τον πόνο τους και μου "γύρισαν τα μάτια" από την αναλγησία των υπαλλήλων τεχνοκρατών!

Φίλοι μου είναι στο χέρι μας, έστω σε αυτό το επονείδιστο μέτρο να αντιδράσουμε.

Σήμερα είναι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα, αύριο θα είναι ο μηχανικός και μεθαύριο εγώ......

Last edited by ortho; 01-11-2013 at 14:16.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 01-11-2013, 14:30
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Αφού ζούμε στην μοναρχία της Τροίκας,
αυτά θα ακούμε συνέχεια !
Αποφάσεις/διατάξεις χωρίς ουσία...
Σαν τα δεκάδες άλλα που έχουμε ακούσει....
Αυτοί έχουν την εντύπωση ότι ο κόσμος
δεν έχει χρόνο να ψωνίσει, και όχι δεν έχει λεφτά να ψωνίσει!!!!
Τροϊκα είναι αυτή, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 01-11-2013, 14:45
Corvo Ο/Η Corvo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Τρικαλα
Μoto: africa 650
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Σημαδια αναπτυξης....

μπραβο!

εμ βεβαια ολοι οι βουλευτες δεν καθονται ποτε, αυτοι που εχουν μαγαζια και ζουνε την οικογενεια τους γιατι να εχουν μια μερα να ξεκουραστουνε;
Χαιρομαι που μπαινουν τα πραγματα σε μια σειρα σιγα σιγα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 01-11-2013, 21:17
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

ο Σκλαβενιτης ΔΕΝ θα λειτουργησει,
ειναι ενας ακομη λογος για να ψωνιζω, μονο απο εκει...!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 01-11-2013, 21:25
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Σήμερα με ενημέρωσε όταν ψώνιζα, η ταμίας του Μαρινόπουλου, πως θα είναι ανοιχτά αυτή την Κυριακή, και κάποιες άλλες, όχι συνέχεια.
Προσωπικά δεν θα πατήσω σε κανέναν. Να πάρουν το μάθημά τους και να μαζευτούν!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 01-11-2013, 22:42
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Πριν μιά ώρα μίλησα με τη μητέρα μιάς ασθενούς που εργάζεται στο leroy merlin. Απ΄ότι μου είπε θα βάλουν να εργαστούν υπάλληλοι των 400 ευρώ κι αυτούς που δουλεύουν 4ωρα.
Συζητούν ήδη για απεργία.

Αλήθεια ο πρωθυπουργός είπε κάτι επ'αυτού στον καφέ; Και μιλάμε για δεξιό πρωθυπουργό.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 01-11-2013, 22:42
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα με ενημέρωσε όταν ψώνιζα, η ταμίας του Μαρινόπουλου, πως θα είναι ανοιχτά αυτή την Κυριακή, και κάποιες άλλες, όχι συνέχεια.
Προσωπικά δεν θα πατήσω σε κανέναν. Να πάρουν το μάθημά τους και να μαζευτούν!

Για οχτώ κυριακές τον χρόνο έχει ρυθμιστεί αρχικά. Ώσπου σιγά-σιγά θα το κάνουν και μόνιμο.

Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 01-11-2013, 22:44
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!

Επειδή πρώτα απ' όλα είμαστε πολίτες και όχι καταναλωτές...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-11-2013, 01:12
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Σκλαβενιτης ΔΕΝ θα λειτουργησει,
ειναι ενας ακομη λογος για να ψωνιζω, μονο απο εκει...!!!!

ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!



ΥΓ.παντως το εστιατοριο το κλεινω Κυριακες και αργιες,εννοειται οτι κατι χανω αλλα και κατι αλλο κερδιζω...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-11-2013, 01:24
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οχτώ κυριακές τον χρόνο έχει ρυθμιστεί αρχικά. Ώσπου σιγά-σιγά θα το κάνουν και μόνιμο.

Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!
7 Κυριακες ( 4 εκπτωσεων, 2 χριστουγεννων και 1 πασχα) ηταν το ελαχιστο απο τις 52 ! Περιορισμος στον μεγιστο αριθμο Κυριακων δεν υπηρχε.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!