GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 16-11-2013, 20:12
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

OK ......
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 16-11-2013, 23:22
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Εβαλα κι εγώ την 56άρα το πρωί. Δεν έκανα πολλά χλμ, ουσιαστικά από το σπίτι στο ιατρείο, στον Απόστολο και σπίτι, 10-12 χλμ συνολικά. Η μηχανή δείχνει να τραβάει πολύ καλά, μου έδωσε μιά αίσθηση "περίσσιας" δύναμης που δεν την είχε μέχρι τις 5500 στροφές. Ανέβηκα την Κατεχάκη ανεβάζοντας γλυκά αλλά γρήγορα.

Χρειάζομαι περισσότερα χιλιόμετρα για να πω πιο σίγουρα, εκτός του αντικειμενικού υπάρχει κι αυτό που προσμένεις, οπότε η εκτίμησή μου αυτή τη στιγμή μπορεί και να επηρεάζεται από τον ενθουσιασμό.


Στην επόμενη αλλαγή αλυσιδογράναζων θα βάλω 15/49 και τότε θα οργώνει το καναρίνι!
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 16-11-2013, 23:23
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
OK ......

Περιμένουμε εντυπώσεις Απόστολε!

χάρηκα για την "εκρηκτική" γνωριμία!

Πρώτος ο καπουτσίνο!
Reply With Quote
  #134  
Παλιό 17-11-2013, 00:05
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

εκρηκτικος!!!!!!!
δεν το εβαλα το πραματακι ακομα... αυριο θα ασχοληθω και θα γινει η πρωτη βολτα και θα σας πω εντυπωσεις....
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 17-11-2013, 23:57
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Λοιπον το εβαλα και εκανα μια βολτιτσα περι τα 25χιλιομετρα πεντελη βουνο πανω - κατω και λιγο κινηση χαλανδρι, μικρη η διαφορα του πριν με το μετα ,λογο οτι το σκεφτομουνα και ειχα τον νου μου στις χαμηλες στροφες εως και τις 4.000στρ ας πουμε εχεις μια αισθηση καλυτερου τραβηγματος, οπως ας πουμε οταν βαζεις 100αρα απο 95αρα που λες στον εαυτο σου για να μην νιωθεις χαζος που πληρωσες πιο πολλα οτι παει καλυτερα... διαπιστωσα επισης οτι στην εξατμιση και ενω το τελικο που φοραω δεν εκανε σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου, σημερα εκανε και αρκετα μαλιστα ... τι μπορει να σημαινει αυτο? κατι παιζει με το μιγμα εγινε πλουσιοτερο η φτωχοτερο?? υποψιν οτι ολη η βολτα εγινε με απο 14 εως 9 βαθμου εξωτερικη θερμοκρασια...θα επιστρεψω με νεοτερα απο αυριο που θα χρησιμοποιησω ολη την μερα την μηχανη μηπως και δω καμια αλλη διαφορα..
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 18-11-2013, 14:54
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
διαπιστωσα επισης οτι στην εξατμιση και ενω το τελικο που φοραω δεν εκανε σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου, σημερα εκανε και αρκετα μαλιστα ... τι μπορει να σημαινει αυτο?
Εμένα πάλι συνέβη ακριβώς το αντίθετο: είχα σκασίματα πριν τα οποία εξαφανίστηκαν μετά!!!
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 18-11-2013, 22:04
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

τελικα εχει δυναμωση οντως το εργαλειο , σημερα σε συνηθισμενα σημεια που περναω καθημερα και με τον ιδιο τροπο οδηγησης , εβλεπα οτι βρισκομουν παντα με περισσοτερες στροφες πιο ευκολα ιδιαιτερα στο φασμα 3.800 εως 4.500 και γενικα πιο ροπατο το μηχανακι εδειχνε, απο καταναλωση στα ιδια , και ψηλα ακομα ζοριζεται.. τα σκασιματα απανωτα και σημερα καθως σε καθε κλεισιμο του γκαζιου απο ψηλες στροφες ειχαμε πυροβολισμους..... παραξενα πραγματα...... καλα εαν υπαρχει value for money δεν το συζηταω εννοειται, οπως το γεγονος οτι μαλλον θα το αφησω μονιμα το resistor φορεμενο στο μηχανακι γιατι μες στην πολη αξιζει, μονο και που εισαι μια πανω στις ταχυτητες αξιζει.. thanks ortho!!!
Reply With Quote
  #138  
Παλιό 19-11-2013, 00:08
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Reply With Quote
  #139  
Παλιό 27-11-2013, 15:30
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

Αυτονομία 468,2 χλμ με 25,96 λίτρα. Αυτό μάς κάνει μια κατανάλωση 5,54 λίτρα/100 χλμ. Είπατε τίποτα? Χεχεχεχεχεε! Πριν, είχα από 7,5 και πάνω και κανείς δεν μπορούσε να μού βρει την λύση, φημισμένος και μη. Τώρα, τι μού λένε εμένα οι θεωρητικολάγνοι τ' ακούω βερεσέ! Εγώ ξέρω ότι έσωσα το μηχανάκι μου με ένα σκ@τουλ@κι κόστους μερικών ευρώ!

Επεξηγήσεις. Διακόπτης ανοιχτός, όλες οι μπάρες τού δείχτη είναι σβησμένες, λίγο πριν πάω για βενζίνη. Κανονικά θα έπρεπε να ανάβει το λαμπάκι τής ρεζέρβας αλλά έκαναν πατάτα στο τελευταίο σέρβις (σε ξακουστό συνεργείο BMW παρακαλώ!) και δεν ανάβει. Θα επισκευαστεί μια και καλή στο επόμενο σέρβις μην λύνουμε μηχανάκι για ψύλλου πήδημα.






ΥΓ1: Αν έχει κανείς να παραθέσει παρόμοια στοιχεία για κατανάλωση-αυτονομία θα ήθελα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να τα δω για να ξέρουμε τι γίνεται.
ΥΓ2: Προς advtolis. Τα σκασίματα που έχεις υποδεικνύουν κάποιο άλλο "πρόβλημα". Κάτι άλλο έχεις, δεν οφείλεται στο μαραφέτι. Εμένα μού έκοψε και τα σκασίματα.

Last edited by Al Bandy; 27-11-2013 at 16:05.
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 27-11-2013, 19:22
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Resistor tuning

To R1100RT έχει ήδη δικό του registor από την BMW, είναι το co-pot και ρυθμίζεται με ίσιο κατσαβίδι. Εκτός αυτού έχει ρελέ που υποστηρίζει διάφορες θέσεις για πλούσια-φτωχά μίγματα.. Γιατί δε το κανες από εκεί ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Special Parts for ...tuning! XCHALLENGE Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-08-2010 15:36
Tuning αλα Γερμανικα για R1200GS edmark Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 06-01-2010 15:26
Tuning: Land Rover Discovery arisxios Αυτοκίνητο 5 25-06-2009 10:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!