GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Θάλασσα > Σκάφος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-04-2013, 12:10
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Καλημέρα παιδιά,

είμαι ευτυχής κάτοχος ενός φουσκωτού εδώ και μια 15ετία και με αφορμή ένα γενικό ρετουσάρισμα που θα κάνω σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αλλαγή προπέλας σε μηχανή Yamaha V6 (2χρονη εννοείται) και απο την μαμίσια την σιδερένια να βάλω ανοξείδωτη (Saltwater II). Φυσικά θα είναι ίδιου βήματος.

Το θέμα μου είναι το εξής: Θα δώ κάποια διαφορά αισθητή στην πλεύση και στην κατανάλωση ή θα δώσω τα ευράκια μου (είναι και πολλά παναθεμά τα) τζάμπα; Η Yamaha ισχυρίζεται οτι θα είναι μεγάλη η διαφορά αλλά αυτοί την δουλειά τους κάνουν και προσπαθούν να πουλήσουν. Εχει κάνει κανείς παρόμοια κίνηση κι αν ναι ποιά η ετυμηγορία;

Εδώ θέλω να τονίσω οτι η σιδερένια δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα. Είναι καθαρά φιλοσοφικό το ερώτημα μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-04-2013, 10:07
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Η προπέλα είναι η κορυφαία της YAMAHA και οι επιδόσεις θα είναι εντυπωσιακά καλύτερες, αλλά μου φαίνεται κάνει πάνω από 1000 €.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-04-2013, 10:53
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Στην Ελλάδα μου είπαν μια τιμή γύρω στα 1300 ευρώ τα οποία είναι πάρα πολλά ομολογουμένως. Εννοείται οτι θα παίξει εισαγωγή μέσω ebay εαν τελικά προχωρήσω στην αλλαγή. Οσον αφορά τις επιδόσεις μιλάς εκ πείρας;

Ρωτάω επειδή απο κάποια reviews που έχω δεί (σε forum και μη) η αλήθεια είναι οτι την εκθειάζουν αλλά δεν γνωρίζω κάποιον που να έκανε αυτό το βήμα για να έχω άποψη απο ελληνικές θάλασσες.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-04-2013, 11:37
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Κατά την γνώμη μου εφόσον θα είναι ίδιο βήμα δεν θα καταλάβεις τη διαφορά. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να δαπανήσεις τόσα χρήματα.
---------
Γιατί δεν δανείζεσαι από γνωστούς προπέλες διαφόρου βήματος. Μπορείς να δανειστείς και από το μηχανικό σου.
Μόνο με πρακτική δοκιμή θα βρεις τη διαφορά. Με ίδιες στροφές και βάρος..............
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-04-2013, 11:56
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Θα δοκιμάσω τελικά 2 ανοξείδωτες ίδιου βήματος αλλά διαφορετικής διαμέτρου και ανάλογα την αίσθηση (πλεύση στον καιρό, πλανάρισμα, τελική κτλ) και την κατανάλωση θα αποφασίσω αν θα προχωρήσω.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-04-2013, 12:17
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thomas Ptwmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Θα δοκιμάσω τελικά 2 ανοξείδωτες ίδιου βήματος αλλά διαφορετικής διαμέτρου και ανάλογα την αίσθηση (πλεύση στον καιρό, πλανάρισμα, τελική κτλ) και την κατανάλωση θα αποφασίσω αν θα προχωρήσω.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-04-2013, 17:32
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thomas Ptwmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Θα δοκιμάσω τελικά 2 ανοξείδωτες ίδιου βήματος αλλά διαφορετικής διαμέτρου και ανάλογα την αίσθηση (πλεύση στον καιρό, πλανάρισμα, τελική κτλ) και την κατανάλωση θα αποφασίσω αν θα προχωρήσω.
Ως προς τη διάμετρο εκφράζω προβληματισμό. Με κόντρα καιρό για να πλανάρεις μήπως ζορίσεις και κόψεις άξονα.
Εάν τελικά το αποφάσισες ανέβασε στροφές με προσοχή. Στον πρώτο κραδασμό να επιστρέψεις για αντικατάσταση…………..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-04-2013, 13:10
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόθεση για αλλαγή προπέλας (;)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς τη διάμετρο εκφράζω προβληματισμό. Με κόντρα καιρό για να πλανάρεις μήπως ζορίσεις και κόψεις άξονα.
Εάν τελικά το αποφάσισες ανέβασε στροφές με προσοχή. Στον πρώτο κραδασμό να επιστρέψεις για αντικατάσταση…………..
Η μία προπέλα που θα δοκιμαστεί θα είναι ίδιας διαμέτρου με την σιδερένια (στην ουσία μόνο το υλικό αλλάζει απο σίδερένια σε ανοξείδωτη) ενω η άλλη θα είναι μικρότερη οπότε όσον αφορά την περιστροφή θεωρητικά θα είναι πιο "εύκολο" το φορτίο για τον άξονα. Αυτό που θα κοιτάξω εννοείται και με τις 2 θα είναι να μήν ξεπεραστεί το άνω όριο των στροφών του κινητήρα και τον μεταμορφώσει εν ριπή οφθαλμού σε άγκυρα αφού θα έχει καταστραφεί

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!