GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-10-2013, 01:18
lleonidas Ο/Η lleonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: Triumph Tiger 1050 abs
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή F800GS η νέα ερωμένη;;

Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Κάτοχος ενός Triumph Tiger 1050 εδώ και κάποια χρόνια και επειδή εδώ και λίγο καιρό μου τριβελίζει το μυαλό η σκέψη,τα ερωτήματα είναι δύο:1.αν τελικά θα αποφασίσω την αλλαγή και 2.αν ναι,ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης.
Έχοντας βαρεθεί την υπάρχουσα και έχοντας αποφασίσει πως δεν υπάρχει λόγος να κρατάω μια τόσο δυνατή μηχανή όσο αυτή και με τόσο λίγες(και ακριβές) επιλογές ως προς το θέμα του service,προσανατολίζομαι σε κάτι πιο ''γήινο''.Η χρήση του περιορίζεται κυρίως εντός Αττικής ως καθημερινό εργαλείο και σπανιότερα σε κοντινές βόλτες.
Στη ''λίστα'' βρίσκονται η F800GS και δευτερευόντως το vstrom 650,το Tiger 800 και το transalp 700 αλλά την μπέμπα και το tiger δεν τα έχω οδηγήσει.Outsiders το crossrunner που δύσκολα όμως βρίσκω σε μεταχειρισμένο και το TMAX!Να σημειώσω ότι παρόλο που δεν μπαίνω χώμα,θα προτιμήσω κάτι που θα έχει τροχό πάνω από 17'' γι'αυτό και το (ωραίο αλλά ακριβό σε όλα του)tmax είναι τελευταίο στη λίστα.
Πιο πολύ ανοίγω το θέμα για χαλαρή κουβεντούλα και ανταλλαγή απόψεων γιατί σε τέτοιες αποφάσεις μπορεί να γίνω αργός κ αναποφάσιστος αλλά δεν είναι και απίθανο την άλλη βδομάδα να κυκλοφορώ με νέα εργαλείο!Εννοείται ότι έχω αφιερώσει ήδη αρκετό χρόνο σε διάβασμα στο internet και η αφορμή που πήρα για να το σκεφτώ σοβαρότερα(πέρα από τη δεδομένη βαρεμάρα της συμβίωσης με το υπάρχον κορίτσι!) ήταν η 4ήμερη συμβίωση με ένα ωραίο vstrom '09.
Ως προς το F800GS,ποια είναι η γνώμη σας;Τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω εκτός από φλάτζα και πηνία;
Οποιαδήποτε καλοπροαίρετη πρόταση,δεκτή
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 31-10-2013, 02:31
costas68gr Ο/Η costas68gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: καβαλα
Μoto: BMW F800GS(2010)sold! Honda xl700v(ποδηλατο!)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Μια και ειχα f800gs 2010 φλαντσα παιζει στα παλια μοντελα 2008-09 αλλα με την καινουργια βελτιωμενη φλατσα δεν υπαρχει θεμα
Τωρα οσο για τα πηνια ολλα εχουν προβλημα αλλα παρουσιαζεται μετα τα 50000+ ΧΛΜ και σε ορισμενα μοτο ειναι κακοσχεδιασμενο απο την μαμα!!!!
Και το αλλο ειναι οτι f800gs me vstorm και transalp ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!!!
πρεπει να διαλεξεις αναλογα τη χρηση θες να κανεις με την καινουργια σου μοτο!!!!!!!!!
Ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 31-10-2013, 11:07
lleonidas Ο/Η lleonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: Triumph Tiger 1050 abs
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Καλημερα Κωστα, ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Γνωριζω οτι υπαρχουν σημαντικες διαφορες αλλα δεν αποτελω το υποδειγμα του "λογικου" αναβατη
Δεν ειναι τυχαιο οτι παρολο που κινουμαι κυριως στην πολη,σκεφτομαι να δωσω ενα ψηλο street κ oχι μονο αυτο αλλα στις επιλογες δε συμπεριλαμβανω καν μηχανες οπως versys ή fazer.
Κρινοντας παντως απο τις τιμες μεταχειρισμενων, λογικα θα κινηθω σε μοντελο 08-09 και οχι '10 κ αυτο ειναι ενα θεμα..

Last edited by lleonidas; 31-10-2013 at 11:09.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-10-2013, 11:18
gsela Ο/Η gsela βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Βέλο Κορινθίας
Μoto: R 1200 GS, 2007
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Καλημέρα και από μένα.

Φίλε Λεωνίδα, επειδή ψάχνει ο κολλητός μου για να αγοράσει ένα tiger 1050, έχεις αποφασίσει τον τρόπο πώλησης αν τελικά θα το δώσεις?
Θα το βάλεις car ή θα παίξει καμιά ανταλλαγή με έμπορο?
Επίσης, αν δε σου κάνει κόπο, θα ήθελες να μας πεις κάποιες λεπρομέρειες για τη μηχανή? Χιλιόμετρα, μοντέλο, χρώμα, κατάσταση και άλλα? Ή και καμιά φωτογραφία αν είναι εφικτό.
Όλα αυτά βέβαια χωρίς πίεση αν δεν είσαι σίγουρος ως προς την πώληση, απλά από το ενδιαφέρον του φίλου που ψάχνει τη συγκεκριμένη μηχανή..

Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-10-2013, 17:23
lleonidas Ο/Η lleonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: Triumph Tiger 1050 abs
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Καλησπέρα..
Καμία πίεση,απλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.Η δική μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση,μαύρη,μοντέλο '07 με abs και 35000 χλμ αλλά δεν την έχω βάλει(ακόμα) στο car.Θα το είχα κάνει ήδη αλλά είναι εργαλείο για'μένα και αν τη δώσω πριν βρω το διάδοχο,δε θα έχω μέσο να μετακινούμαι...το αμάξι μου είναι φαταούλας οπότε δεν το λογαριάζω καν!Αν είχα οδηγήσει την F800GS ίσως είχα ήδη κάνει την αλλαγή αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο άτομο στον κύκλο μου που να την έχει όπως έγινε με τo vstrom που το κράτησα αρκετά..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 31-10-2013, 21:46
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Αν βαρεθηκες το Tiger ποιος ο λογος;...Θελεις κατι διαφορετικο ή κατι αλλο εχεις σκεφτει; ή απλα "παμε γι'αλλα;"
Γιατι ας πουμε το F8 ειναι πολυ διαφορετικο σε χρηση απο το Tiger σου...

χωμα πας;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 31-10-2013, 21:56
lleonidas Ο/Η lleonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: Triumph Tiger 1050 abs
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Ο βασικός λόγος είναι αυτό περίπου που έγραψα στο πρώτο post...βαρέθηκα και θέλω αλλαγή!Δεν το ''έστυψα'' το tiger και ούτε πρόκειται να το κάνω.Όσο για τη χρήση,το γνωρίζω...άλλωστε το ανέφερα και πιο πριν.Δε συγκρίνω καν τις δύο μηχανές,ξέρω ότι αλλάζω εντελώς κατηγορία.
Χώμα όχι προς το παρόν τουλάχιστον αλλά αν προκύψει με τον 21'' τροχό,why not
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 31-10-2013, 22:42
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Μα υπάρχει άνθρωπος που βαρέθηκε το 1050;!
Μιά βόλτα το είχα κάνει κάποτε και ξετρελλάθηκα, άλλο που δεν έχω τη δυνατότητα να το πάρω.

Πέρα από την πλάκα φίλε μου, είναι μεγάλη διαφορά ο 21" τροχός από τον 17" αλλά τελικά μαθαίνεις να ζεις με την ασάφεια. Οτι και να διαλέξεις τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι η "υποβάθμιση" της ιπποδύναμης κατά τη γνώμη μου.

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 31-10-2013, 23:09
lleonidas Ο/Η lleonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: Triumph Tiger 1050 abs
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Είναι απορίες που έχω βαρεθεί(με την καλή έννοια!)ν'ακούω...λογικές γιατί δεν καταλαβαίνει κανείς πώς ακριβώς το έχω στο νου μου αλλά έτσι είμαι γενικά κ με το αμάξι κ με τη μηχανή...ό,τι κι αν είχα θα το βαριόμουν!
Μακάρι να μπορούσα να έχω κάθε χρόνο(ή και πιο σύντομα) διαφορετικό όχημα
Το Tiger είναι ένα δίτροχο που ικανοποιεί κάθε αναβάτη.Η επιθυμία μου να το δώσω,δε σημαίνει ότι παύει να ισχύει αυτή η διαπίστωση!
Η ουσία είναι ότι θέλω να φύγω από τις 17''... και τα λιγότερα άλογα που ορθώς αναφέρεις,είναι κάτι που έχω σκεφτεί και που φυσικά δεν πρόκειται να με ενοχλήσει.Εδώ δε με ενόχλησε στο στρωματάκι!
Τι προτείνετε για να μπορέσω να κάνω ένα test ride στο f800;Οι έμποροι δύσκολα δίνουν τέτοια μεταχειρισμένα...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-10-2013, 23:11
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: F800GS η νέα ερωμένη;;

Να πας να κάνεις test ride το καινούριο, στα πλαστικά είναι μόνο οι διαφορές, μηχανολογικά δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!