GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 12-02-2012, 10:59
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sharkjordan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν μπράβο που ασχολήθηκες και η κίνηση σου αυτή πιστεύω ότι θα λύσει το πρόβλημα αρκετών συμφορουμιτών όπως εγώ που έψαχναν ένα ενδιάμεσο λάστικο μεταξύ καθαρά ασφάλτινου και χωμάτινου, ειδικά για την καλοκαιρινή περίοδο.
Πρίν σου κάνω την ερώτηση, είχα διαβάσει όλα τα link και τις παρπομπές που είχαν αναρτηθεί παραπάνω με μεγάλο ενδιαφέρον και μάλιστα αρχικά είχα παρακολουθήσει το θέμα σε άλλο forum που είχες κάνει σχετική ανάρτηση και στη συνέχεια βρήκα το θέμα στο gsforum. Την ερώτηση στην έκανα επειδή κάπου ανάμεσα στα link, τις παραπομπές και τα σχόλια έχασα την μπάλα.
Στο δια'ταύτα λοιπόν, όταν κάνεις μία κίνηση και ξανα μπράβο, πρέπει να έχεις την υπομονή να δίνεις ξεκάθαρες και σωστές απαντήσεις στους συμφορουμίτες σου και όχι απαντήσεις με υφάκι (αφού δεν έκανες τον κόπο....κ.τ.λ.) και ότι νά'ναι (δεν σπάει, δεν χαλάει... κ.τ.λ) και να με παραπέμπεις σε link και παραπομπές ένω με δύο σειρές μπορούσες να μου είχες δώσει μια εμπεριστατωμένη απάντηση(τόσο στην άσφαλτο,τόσο στο χώμα και τέλος).
Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Μερικές φορές ο γραπτός λόγος παραξηγείτε...
Ουτε υφάκι ειχα ουτε κάποια ειρωνία...
Αν σε στεναχώρησα σου ζητώ συγνώμη...
Όταν έγραφα την απάντηση χαμογελούσα χωρίς ίχνος ειρωνίας...
Θα κάνω μιά νέα προσπάθεια λοιπόν να σου απαντήσω:
Το λάστιχο είναι ένα πολύ τίμιο λάστιχο σχεδιασμένο για να καλύπτει τις ανάγκες του αναβάτη που έχει σοβαρές αξιώσεις στο ταξιδιωτικό εντούρο με μεγάλη μοτοσικλέτα.
Προφανώς δεν είναι για πάρα πολύ δύσκολα τερεν μονοπατια βαθειές λάσπες κ άλλα τέτοια ωραία...
Σε όλα τα άλλα χωματινα τερεν είναι κορυφαίο...
Από ασφαλτινη συμπεριφορά, πολύ καλά κρατήματα, θέλει τον χρόνο του να το εμπιστευτείς...
Ένα ερώτημα που εισπράτω συχνά είναι η συμπεριφορά στο βρεγμένο....
Δεν έχει κάποιο σοβαρό θέμα στο βρεγμένο.
Προσωπική θέση μετά από 3000κμ σε διάφορα τερέν, δεν υστερεί στο βρεγμένο για τον μέσο αναβάτη. Δεν είναι όμως του επιπέδου των συνηθισμένων ελαστικών, δηλ EXP, 501-502, ANAKEE DUNLOP ΚΛΠ είναι, πάντα προσωπική άποψη, ένα βήμα πίσω.
Θα μπορούσα να πω ότι είναι ένα λάστιχο 50/50%!
Όσον αφορά τις αντοχές προσωπική εμπειρία δεν έχω ακόμα όμως οι αναφορές παγκοσμίως του δίνουν το λιγότερο 12.000κμ σε συνεχή χωμάτινη χρήση.
Επίσης ένα συμαντικό + θεωρώ ότι πολλές ταξιδιωτικές αναφορές που έχω διαβάσει στο advriders.com παρατηρώ στις φωτογραφίες την χρήση του scoutK60 είτε στην πρωτη έκδοση είτε στην δεύτερη αλλά και στην τρίτη που αναφέρετε εδώ...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 12-02-2012, 13:25
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Εγώ πάλι φοράω τα Καρου όχι τα Τ.
Τα 90/10 είναι πολύ καλά στο χώμα, διπλός με αποσκευές με μεγαλη κλίση σε ανηφορα και κατηφόρα δίχως κανένα πρόβλημα.
Στην άσφαλτο σε στεγνό οκ, σε βρεγμένο έχει τα όρια του
Αλλά ο θόρυβος πάνω από 60κμ είναι αφόρητος.
Σαν τριαξονίκη Νταλικα σε Εθνική, μην πω και μέσα από τούνελ!!!
Επίσης η κατανάλωση σε μεγάλες ταχύτητες είναι αρκετά μεγάλη.
Μετά από 8,600 ΚΜ φαίνονται σε καλή κατάσταση εκτός από το μπροστινό που είναι φθαρμένο περισσότερο από το πίσω.Σε 3,000χλμ πάμε για αλλάγή.
Για αλλάγη να δοκίμαζα τα tck80 που είναι περίπου στην ιδια κατηγορία αλλά ο θόρυβος?? Η τα Ηειdenau k60 για να λυθεί το πρόβλημα κατανάλωσης και θορύβου??
Λάσπη??

Siraxanz εσύ λες για πέραση στο χώμα αλλά όχι και σε λάσπη, μιας και το έχεις ψάξει το Θέμα και σίγουρα αποδεχτή κάθε απάντηση από όποιον χωματερό.......
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 12-02-2012, 14:25
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gsspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αλλάγη να δοκίμαζα τα tck80 που είναι περίπου στην ιδια κατηγορία αλλά ο θόρυβος??


θόρυβος υπάρχει και στα TKC80.....έχεις δίκιο, απο τα 80 και άνω νιώθεις το τρέμουλο και κάποια στιγμή το συνηθίζεις....όριο μέχρι 120-130km/h για να τα χαρείς και λίγο παραπάνω


Η τα Ηειdenau k60 για να λυθεί το πρόβλημα κατανάλωσης και θορύβου??


απο θέμα κατανάλωσης είναι μηδαμινή όπως και τα TKC80....σε σχέση με τα ασφαλτινα


Λάσπη??

Siraxanz εσύ λες για πέραση στο χώμα αλλά όχι και σε λάσπη, μιας και το έχεις ψάξει το Θέμα και σίγουρα αποδεχτή κάθε απάντηση από όποιον χωματερό.......


η δικη μου εμπειρία στη λάσπη ειναι οτι....μπουκώνει ισως πιο γρηγορα απο τα TKC80,,,,,άλλα σιγουρα ξεμπουκωνει τόσο ευκολα,,,,,,,,,,,εαν ξερεις να το πας σωστά στη λάσπη.....τι εννοώ:

ενα λάστιχο αυτής της κατηγορίας....βυθίζοντας το στη λάσπη (νερολακουβα) και κρατώντας σταθερή πορειαγκαζι κατά τη διάρκεια, δεν θα μπουκώσει....γιατί θα ρολαρει....
εάν
δε, σταματήσεις κ ξεκινήσεις τον μάζεψες τον πηλό και δεν σε σώνει κανένα ελαστικό......
μην ξεχνάς το βάρος της μπουμπούς....
δεν οδηγαμε ξερά...!!!!

η προσωπική μου γνώμη πάντα φιλικά




κατα τη διάρκεια της χωμάτινης στο Σοφικο,
οι ομοσταυλοι απο περιέργειά παρακολουθούσαν τα κ60 που φορούσα......για να δουν τυχόν μπουκώματα
και ρολαρισματα στα διάφορα τερέν.....


fazit, μια χαρά πήγαινε το μοτορι!!!
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 12-02-2012, 17:29
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Ευχαριστώ Βασίλη.
Σίγουρα τα καροο είναι ενα από τα καλά λάστιχα και το σίγουρο είναι ότι στο χώμα δεν παίζονται>>Πέτρα-κροτάλα, Ξερό χώμα, γλίτσα και νεροφαγώματα. Τα αρνητικά βέβαια>>Χαμηλές ταχύτητες, θόρυβος και κατανάλωση. Άσε αν σου χαλάσει κανένα διαφορικό δεν θα καταλάβεις την διαφορά. Μακριά Από εμάς

Μέσα από βαθιά λάσπη δεν τα έχω περάσει αλλά νομίζω όπως και τα καροο έτσι και tck80 πάνω κάτω τα ίδια είναι, με τα δεύτερα να είναι λίγο πιο προσανατολισμένα για το δρόμο με ποιο χαμηλές πιέσεις κτλ. όπως είπε και ο λαστιχάς της περιοχής. Βέβαια εκείνος μου είχε προτείνει τα tck80 αλλά φοβήθηκα για το σκληρό πέλμα τους όσο αφορά την άσφαλτο.

Το κ60 σιγουρα είναι για μικτη χρηση 50/50 αλλά νομίζω ότι χρείαζονται πιο μεγάλη επίδηξιότητα για κάποιον που θέλει να τα φορέσει για το χώμα αφού έχει φορέσει τις πιο πάνω κατηγορίες και εχει προσανατολιστεί και στην λάσπη. όπως και ο Βασίλης στο πιστάκι του ράντζου.

Με αυτές τις αντιπαραθέσεις σίγουρα χρειάζετε άλλη ενότητα με τίτλο " Ποιο
λαστιχο να προτιμήσω Καροο, tck80 ή κ60 με 70% χώμα & 30% άσφαλτο?"

Το σίγουρο είναι ότι όταν φορούσα τα ασφάλτινα σε χώμα μου έδιναν την εντύπωση ότι η πτώση δεν είναι και πολύ μακριά.

Αυτά για την ¨Ωρα.....
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 12-02-2012, 18:15
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Σπύρο, τα TKC80 όπως κ τα K60 είναι βεντούζα στην άσφαλτο....δοκιμασμένα από μένα πάντα!!!

τα Κ60 είναι 50/50 και δεν κρύβονται....τα άλλα είναι 70/30...όποτε υπάρχει η κάποια διαφορά!!!

μάλιστα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη....σε σχέση πάντα με τα TKC80 που μου βγάλαν 14000km.....θα περιμένω ακόμη λιγάκι για να δω τι ψωμί/κρατήματα/φθορά/ σε σχέση με τα χιλιόμετρα που θα διανύσω...

δεν κρύβω να σου πω ότι κατέληξα σ αυτά, γιατί
τα TKC80 προς το τέλος τους δεν είχαν καθόλου κρατήματα σε βρεγμένο....και μάλιστα περισσότερο στην πολύ(Θεσσαλονίκη).....

όποτε λέω να χω ένα ζευγάρι για τα ταξίδια μου...και τις βόλτες στο βουνό...και το καλοκαίρι αλλαγη στα TKC80 που πηγαίνουν καλύτερα
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 12-02-2012, 19:23
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xurxes Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, τα TKC80 όπως κ τα K60 είναι βεντούζα στην άσφαλτο....δοκιμασμένα από μένα πάντα!!!

τα Κ60 είναι 50/50 και δεν κρύβονται....τα άλλα είναι 70/30...όποτε υπάρχει η κάποια διαφορά!!!

μάλιστα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη....σε σχέση πάντα με τα TKC80 που μου βγάλαν 14000km.....θα περιμένω ακόμη λιγάκι για να δω τι ψωμί/κρατήματα/φθορά/ σε σχέση με τα χιλιόμετρα που θα διανύσω...

δεν κρύβω να σου πω ότι κατέληξα σ αυτά, γιατί
τα TKC80 προς το τέλος τους δεν είχαν καθόλου κρατήματα σε βρεγμένο....και μάλιστα περισσότερο στην πολύ(Θεσσαλονίκη).....

όποτε λέω να χω ένα ζευγάρι για τα ταξίδια μου...και τις βόλτες στο βουνό...και το καλοκαίρι αλλαγη στα TKC80 που πηγαίνουν καλύτερα
.




Το καλοκαίρι δυστηχώς δεν υπάρχει καμία ελευθερία...
Αντίθετα το χειμώνα έχω αρκετό χρόνο για ταξίδια και εκδρομές οπότε τα κ60 νομίζω είναι μια μεσαία λύση για τα μοτοταξίδια μας και τις εκδρομές βουνού και για πολλούς άλλους που ψάχνονται στην ενότητα αυτή.

Ευχαριστώ φίλε Βασίλη μου έλεισες αρκετές απορίες από την Όμορφη Θεσσαλονίκη μιας και ήμουν και φοιτητής εκεί.
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 12-02-2012, 20:22
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gsspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
.




Το καλοκαίρι δυστηχώς δεν υπάρχει καμία ελευθερία...
Αντίθετα το χειμώνα έχω αρκετό χρόνο για ταξίδια και εκδρομές οπότε τα κ60 νομίζω είναι μια μεσαία λύση για τα μοτοταξίδια μας και τις εκδρομές βουνού και για πολλούς άλλους που ψάχνονται στην ενότητα αυτή.

Ευχαριστώ φίλε Βασίλη μου έλεισες αρκετές απορίες από την Όμορφη Θεσσαλονίκη μιας και ήμουν και φοιτητής εκεί.

....κι όταν μας έρθεις....χτυπά ένα τηλ.(υπάρχει στο προφίλ) να τα πούμε κι από κοντά.....
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 12-02-2012, 21:45
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Reply With Quote
  #109  
Παλιό 23-02-2012, 21:28
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Τα tkc80 πριν τα 120-130 km/h,εχουν θεμα με τους κραδασμους,τρεμουν τα χερια,κουραζουν τον συνεπιβατη,εχουν μεγαλη διαφορα στο θεμα πληροφορησης?Ρωταω γιατι καποιος γνωστος μου ειπε,οτι ειναι σαν να οδηγας mx σε ασφαλτο.
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 23-02-2012, 21:39
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά Heidenau

Τα TKC δεν έχουν κανένα θέμα στην άσφαλτο, αρκεί να πηγαίνεις μέχρι 160 και όχι πολύ ώρα πάνω από τα 120-130. Τα μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια, τα ταλαιπωρούν και μειώνουν τη ζωή τους, ειδικά με μεγάλες ταχύτητες. Λίγος κραδασμός σε σχέση με τα υπόλοιπα , ασφάλτινα ελαστικά, υπάρχει. Δεν ταλαιπωρεί όμως. Επίσης είναι τα πιο ήσυχα χωμάτινα που έχω δοκιμάσει. Μιλάω σε σχέση με Τ63, ΜΤ 21 και Karroo. Εννοείται σε διάφορες μοτο, πάντα από 650 κ.εκ. και πάνω.
Δεν ξέρω τίποτα για τα Heidenau. Για αυτά, ότι πει ο Χάρης
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ελαστικά Heidenau. Απόψεις;; yannis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 28 20-10-2011 05:50
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
Heidenau K60 Ionlab Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 19 05-10-2009 15:57
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!