GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τεχνολογία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 19-10-2012, 00:58
FONGEORGE Ο/Η FONGEORGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: egaleo-athens
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

πειτε μου αγαπητε Κυριε Ντινοπουλο πως μπορω να βοηθησω παραπανω....
αν μαλλον θελετε να μαθετε για μοντελα ,τιμες κλπ στο γνωστο σαιτ www.skroutz.gr θα βρειτε τα παντα....εγω αγορασα τους adax απο Νορβηγια με 5 χρονια εγγυηση....απλα να τονισω οτι στο μοντελο που αγορασα η Γερμανικη εταιρια olsberg εβγαζε ακριβως το ιδιο μοντελο με μονη διαφορετικοτητα την επωνυμια....δηλαδη δυο ιδια πραγματα αλλα με αλλο ονομα ,ιδια εγγυηση ,αλλα διαφορετικη τιμη....(πιο φθηνοι οι Γερμανικοι)...οταν ρωτησα το καταστηματαρχη τι επαιζε ,δε μπορουσε να μου δωσει μια απαντηση...απλα πηρα τους Νορβηγικους γιατι ηταν ετοιμοπαραδοτοι ενω μου ειχε πει μια εβδομαδα για τους Γερμανικους....απλα εγω θα επαιζα με τους δευτερους....¨)
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 19-10-2012, 00:59
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Τυχαίνει να είμαι της δουλειάς. Πιστεύω λοιπόν ότι η απολύτως καλύτερη λύση είναι η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση. Ζεσταίνοντας την πλάκα (η οποία έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα παραμένεις "ζεστός" για πολλές πολλές ώρες αφού θα τη σβήσεις. Κυκλοφορείς με την πατούσα χειμωνιάτικο και η στρωματοποίηση του ζεστού αέρα ξεκινάει απ το πάτωμα και ανεβαίνοντας περνάει μέσα π το σώμα σου όπου και να είσαι μια και ζεσταίνει όλο ο πάτωμα. Ανεβασμένα πράγματα λέμε. Μοναδική προϋπόθεση να μην έχεις κλείσει ακόμα τα πατώματα σου και φυσικά να έχεις τριφασική παροχή στο σπίτι.

Αν τώρα δε θέλεις ενδοδαπέδια το επόμενο σύστημα είναι να έχεις σώματα καλοριφέρ και να ζεσταίνεις το νερό με ατομικό λέβητα πέλετ εσωτερικού χώρου,

Κοινώς, μιλάμε για μια σόμπα με ενσωματωμένο λέβητα νερού (προσοχή όχι ζερπατίνα χωρητικότητας 15 ή 20 ή 25 λίτρων αλλά πραγματικό λέβητα με χωρητικότητα τουλάχιστον 6- 80 λίτρα νερού με πλήρη αυτοματισμό και κυκλοφορητή που να εκκινεί κι να σταματά αυτόματα. Επίσης, καλό είναι το σύστημα να διαθέτει και αερόθερμη λειτουργία.
Το πράμα μπαίνει στο σαλόνι σου, απολαμβάνεις την ομορφιά της φλόγας κι τη θαλπορή της αερόθερμης λειτουργίας και ζεσταίνεις όλα τα σώματά σου για έναν όγκο της τάξης των 300 μ3 (κυβικών μέτρων) χαλλλλαρά. Λειτουργικό κόστος ? Στην περιοχή των 0.2 € / ώρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ pro-fi και αν θες άλλες πληροφορίες τα λέμε.

Last edited by DoctorAbo; 19-10-2012 at 01:04.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 19-10-2012, 01:06
FONGEORGE Ο/Η FONGEORGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: egaleo-athens
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

συμφωνω με την ενδοδαπεδια θερμανση ,απλα πρεπει να εχει γινει εγκατασταση εξ αρχης...εχουμε στο σπιτι στη Μοσχα και οντως ειναι απιστευτα καλη...ειδικα και με ξυλινο πατωμα....τωρα για το δευτερο ,μηπως ειναι λιγο ακριβο για αυτο που προσφερει?και τι καταναλωσεις εχεις?αν εχεις προσωπικη πειρα θα με βοηθουσε να κατανοησω καλυτερα...
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 19-10-2012, 01:16
FONGEORGE Ο/Η FONGEORGE βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: egaleo-athens
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

επισης να τονισω και την απεχθεια μου για τους θερμοσυσσωρευτες.....με ανεμιστηρα ανεπιτρεπτοι γιατι μεταφερουν μικροσωματιδια απο τη μονωση στο περιβαλλον και εκτος του οτι για να ζεστανεις ενα χωρο 20μ3 θες 3kw και πανω......ο οποιος δεν αποδιδει οπως λενε(εχει η μητερα μου σπιτι της).....
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 19-10-2012, 08:28
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον "αξιόπιστο", θα ήθελα, αν είναι εφικτό, από τους ειδήμονες του χώρου να μου προτείνουν μια λύση για σπίτι 120 τμ σε πολυκατοικία χωρίς θερμιδικές απώλειες και με υπάρχων σύστημα κεντρικής θέρμανσης που δεν θα ανάψει εφέτος....
Ανακατασκευή δεν είναι εφικτό να γίνει και λόγω χαμηλομένης πλέον σύνταξης, καλό είναι η πρόταση να είναι value for money....
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 19-10-2012, 08:45
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυχαίνει να είμαι της δουλειάς. Πιστεύω λοιπόν ότι η απολύτως καλύτερη λύση είναι η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση. Ζεσταίνοντας την πλάκα (η οποία έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα παραμένεις "ζεστός" για πολλές πολλές ώρες αφού θα τη σβήσεις. Κυκλοφορείς με την πατούσα χειμωνιάτικο και η στρωματοποίηση του ζεστού αέρα ξεκινάει απ το πάτωμα και ανεβαίνοντας περνάει μέσα π το σώμα σου όπου και να είσαι μια και ζεσταίνει όλο ο πάτωμα. Ανεβασμένα πράγματα λέμε. Μοναδική προϋπόθεση να μην έχεις κλείσει ακόμα τα πατώματα σου και φυσικά να έχεις τριφασική παροχή στο σπίτι.



το καλυτερο που εχεις να κανεις .,.,.,.,.

αλλα καλο ειναι να φωναξεις 2-3 ειδικους και να δουνε τον χωρο σου

κανενας χωρος δεν ειναι ιδιος με τον δικο σου και ολες οι ιδεες ειναι λαθος για τον δικο σου χωρο
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 19-10-2012, 08:48
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Ειμαι στα ηλεκτρολογικα ,πατωματα δεν εχω βαλει αλλα μου φαινεται οτι η ενδοδαπεδια θερμανση ειναι ακριβη για εμενα.
Το αλλο με το πελετ το μελεταω...Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 19-10-2012, 08:50
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vara Εμφάνιση μηνυμάτων


το καλυτερο που εχεις να κανεις .,.,.,.,.

αλλα καλο ειναι να φωναξεις 2-3 ειδικους και να δουνε τον χωρο σου

κανενας χωρος δεν ειναι ιδιος με τον δικο σου και ολες οι ιδεες ειναι λαθος για τον δικο σου χωρο

Ευχαριστω Ηλια,οι ειδικοι του φορουμ πεφτετε μακρυα...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 19-10-2012, 16:39
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Θερμανση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι στα ηλεκτρολογικα ,πατωματα δεν εχω βαλει αλλα μου φαινεται οτι η ενδοδαπεδια θερμανση ειναι ακριβη για εμενα.
Το αλλο με το πελετ το μελεταω...Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!

Γιώργο θερμή παράκληση να με ενημερώσεις και εμένα. Σκέφτωμαι για την Αθήνα και το ψάχνω. Ατομικό λέβητα στην ταράτσα. ..........
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 22-10-2012, 19:35
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Angry Απάντηση: Θερμανση

Παιδιά καλησπέρα!

Δυστυχώς το πετρέλαιο πήγε εκεί που πήγε και όλοι ψάχνονται για ποιό οικονομικούς τρόπους θέρμανσης.

Αυτή η ζήτηση για οικονομικότερο τρόπο θέρμανσης έκανε πολλούς αεριτζήδες να βγούν στην αγορά και να τάζουν λαγούς με πετραχείλια........

Εάν βγάλεις έξω την λύση του πετρελαίου κάθε λύση έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Μερικές δε απο τις λύσεις που προτείνονται έχουν επικινδυνότητα, άλλες δεν είναι εφικτές ενώ άλλες δεν κανουν οικονομία ή απόσβεση.

Γενικά ο κάθε ένας λέει την χαζομάρα του (δεν μιλάω για εδώ) με αποτέλεσμα ο κόσμος να αποπροσανατολίζετε και να πετάει λεφτά τζάμπα σε αμφίβολης αποτελεσματικότητας λύσης εφενός για το αποτέλεσμα της θέρμασνης που θα επιτύχει και κατα δεύτερον για το επίπεδο της οικονομίας...αν αυτή τελικά υπάρξει.

Last edited by ADV; 22-10-2012 at 19:36.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!