GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 25-01-2013, 19:44
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, δεν τον γνωρίζεται τι προβλέπει ο ΚΟΚ για την ταχύτητα???



¨¨12. Σε αυτόν που υπερβαίνει το ανώτατο όριο ταχύτητας έως 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.
Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκατό (100,00) ευρώ. Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 30 χλμ/ώρα, καθώς και για κίνηση οχημάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα, στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα πάνω από 130 χλμ/ώρα και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο με ταχύτητα πάνω από 120 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.
Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και σε αυτόν που παραβαίνει τη διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.¨¨


���� ��������� - ����o 20 - �.�.�. - �. 2696/1999

Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 25-01-2013, 20:07
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?
στο συγκεκριμεκο δρομο.....για να γλυτωσεις την κληση και το προστιμο, ακολουθεις τα παιδια απο την ΔΙΑΣ......πανε ταπα και αυτοι
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-01-2013, 22:22
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?
Όχι βέβαια!!!

Πάτα στην παραπομπή μου και θα δεις όλα τα ανώτερα όρια ταχύτητας, ανάλογα το όχημα και τον δρόμο!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 31-01-2013, 18:24
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού


Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€ το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!

Reply With Quote
  #45  
Παλιό 31-01-2013, 19:48
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€ το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!
Στέλιο, ένας δρόμος της προκοπής υπάρχει στην Αττική για ξεκαπνίσματα και τον έχουν γεμίσει κάμερες για να εισπράττουν απλά τα πρόστιμα, δεν θεωρώ ότι τους απασχολεί η ασφάλειά μας. Λυπάμαι για τα τσάμπα λεφτά
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 01-02-2013, 22:53
Geo888 Ο/Η Geo888 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 02-02-2013, 11:29
brasidas12 Ο/Η brasidas12 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: petroupoli
Μoto: kawasaki versys 08
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

εσενα θα σου κατασχεσουν κ την μηχανη
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 05-02-2013, 00:29
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Geo888 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;

... ...Καμία !!!
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 05-02-2013, 00:38
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€ το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 ()που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!
ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!
Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 05-02-2013, 01:52
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??
Πρίν πληρώσω το πρόστιμο πήγα στην Τροχαία της Αττικής Οδού να κάνω μια προσπάθεια διακανονισμού ή μείωσης του ποσού, πράγμα βέβαια που δεν κατάφερα και εκεί απλώς μου ανέφεραν ότι είναι πολύ πιθανό να με ειδοποιήσουν για κράτηση διπλώματος για 60 ημέρες. Ρωτώντας από δω και από εκεί μου είπαν οτι αφού δεν στο πήραν επιτόπου, το πιο πιθανό είναι να μην στο πάρουν ποτέ.

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Αξιωματικός Υπηρεσίας που με δέχτηκε ήταν αγενής και με αντιμετώπισε με στύλ "Τι θές τώρα! σου κάνω χάρη ακόμα και που κάθομαι και σε ακούω" χωρίς μάλιστα να του δώσω καμία αφορμή ή δικαίωμα να είναι αγενής.
Τές πά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!