GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 15-10-2013, 20:18
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Εχουν γραφτει 8 σελιδες πανω σ αυτο το θεμα και δεν εχω διαβασει ακομα αυτο που περιμενα!Δεν ξερω ποσοι απο εσας που εχεται γραψει εδω εχετε κανει καποιο ταξιδι στο εξωτερικο η εστω να εχετε σκεφτει πως θα οδηγειτε σε αλλη χωρα. Και τι θελω να πω με αυτο: Ολα ειναι θεμα νοοτροπιας και παιδιας.Που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να στην περναει το κρατος.Δηλαδη αν ειχαμε αυστηρη αστυνομευση θα το σκεφτοσουν 2 φορες να κυκλοφορησεις χωρις κρανος και φυσικα θα ειχες 1 στις 10 να γλυτωσεις.
Ετσι σιγα σιγα θα περναγε αυτοματα στον εγκεφαλο σου πως οταν θα βαζω το κλειδι στη μηχανη θα πρεπει να με πιεζει κατι στο κεφαλι.Ακομα και για τσιγαρα στο περιπτερο.
Οσον αφορα το νομο τωρα θεωρω πως ειναι απλος:Χωρις ποδια ζεις χωρις χερια ζεις χωρις κεφαλι δεν ζεις.Και βεβαια σε ενα κρατος ποτε δεν αρεσει να χανει ενεργους ανθρωπους εστω και αν λεγεται Ελλαδα.
Προσπαθησα να τα τα γραψω οσο πιο απλα μπορουσα για να μην υπαρξουν αποριες.Ελπιζω να τα καταφερα.
Για ολα τα υπολοιπα ισχυουν τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.Που η αστυνομια κανει ελενχο οποτε θυμαται και βρισκει παντα τον ευκολο στοχο και βεβαια οποιος εχει γνωστο θα σβησει την κλιση.
Αυτα οποιος καταλαβε καταλαβε!
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 15-10-2013, 20:59
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χωρά ουδεμία αμφιβολία ότι μηχανή χωρίς κράνος ισούται με βεβαιωμένο κίνδυνο.

Σήμερα όμως θέτω το ερώτημα για το αν θα πρέπει η ασφάλεια του δικυκλιστή να αποτελεί προσωπικό του δικαίωμα και επιλογή ή να ασκείται η κρατική πίεση μέσω του εισπρακτικού μηχανισμού (πρόστιμο), για να το φοράμε;;.
Κοντολογίς… θεωρώ ότι στα πλαίσια της δημοκρατίας, η προσωπική μου ασφάλεια είναι και προσωπική μου επιλογή.
Η αυτοπροστασία είναι δικαίωμα του καθενός!!
Αν θέλω να μην φοράω κράνος και άμα πέσω να σκοτωθώ… δικαίωμά μου δεν είναι;;
Και το ξανατονίζω!! Δεν εισηγούμε να μην φοράμε κράνος. Τουναντίον. Θέτωτο προβληματισμό μου όμως, γιατί να κονομάει το κράτος από τις όποιες επιλογές μας.
Αν επιλέγω λοιπόν να μην φορώ κράνος, γιατί να πρέπει να δίνω λογαριασμό στην πολιτεία και αυτή ακολούθως να με χρεώνει και χρήματα υπέρ του κράτους και όχι ας πούμε … υπέρ εμού;

Κάτι ανάλογο υποστηρίζουμε κάποιοι φορείς και σε άλλα θέματα της δημόσιας ζωής όπως π.χ. η κρατική ασφάλεια υγείας.
Γιατί ντε και καλά πρέπει να είμαι ασφαλισμένος στο δημόσιο;
Δεν θέλω περίθαλψη δεν θέλω σύνταξη. Δικαίωμά μου δεν είναι;;
Δικαίωμά μου δεν είναι να μην έχω σύνταξη ή αν πάθω κάτι ... να πάω να ψοφήσω;;
Άσε που με το 1/10 των χρημάτων αυτασφαλίζομαι σε ιδιωτικές εταιρίες και έχω και πολύ καλύτερες παροχές.

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από johnny walker Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν γραφτει 8 σελιδες πανω σ αυτο το θεμα και δεν εχω διαβασει ακομα αυτο που περιμενα!Δεν ξερω ποσοι απο εσας που εχεται γραψει εδω εχετε κανει καποιο ταξιδι στο εξωτερικο η εστω να εχετε σκεφτει πως θα οδηγειτε σε αλλη χωρα. Και τι θελω να πω με αυτο: Ολα ειναι θεμα νοοτροπιας και παιδιας.Που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να στην περναει το κρατος.Δηλαδη αν ειχαμε αυστηρη αστυνομευση θα το σκεφτοσουν 2 φορες να κυκλοφορησεις χωρις κρανος και φυσικα θα ειχες 1 στις 10 να γλυτωσεις.
Ετσι σιγα σιγα θα περναγε αυτοματα στον εγκεφαλο σου πως οταν θα βαζω το κλειδι στη μηχανη θα πρεπει να με πιεζει κατι στο κεφαλι.Ακομα και για τσιγαρα στο περιπτερο.
Οσον αφορα το νομο τωρα θεωρω πως ειναι απλος:Χωρις ποδια ζεις χωρις χερια ζεις χωρις κεφαλι δεν ζεις.Και βεβαια σε ενα κρατος ποτε δεν αρεσει να χανει ενεργους ανθρωπους εστω και αν λεγεται Ελλαδα.
Προσπαθησα να τα τα γραψω οσο πιο απλα μπορουσα για να μην υπαρξουν αποριες.Ελπιζω να τα καταφερα.
Για ολα τα υπολοιπα ισχυουν τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.Που η αστυνομια κανει ελενχο οποτε θυμαται και βρισκει παντα τον ευκολο στοχο και βεβαια οποιος εχει γνωστο θα σβησει την κλιση.
Αυτα οποιος καταλαβε καταλαβε!

Αν διαβασεις το αρχικο ποστ,θα δεις οτι εισαι εκτος θεματος...Ο φιλος ρωταει κ μιλαει περι ελευθερης επιλογης κ εσυ μιλας για αυστηρη αστυνομευση!!!Αλλο πραγμα το να διαφωνεις με το αν εχουμε το δικαιωμα της επιλογης κ αλλο πραγμα το πως θα ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ το κρατος το κρανος...


Σου θυμιζω οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε το να μην φοραμε Κρανος...Κ φυσικα διαφωνω μαζι σου περι αστυνομευσης...Η λυση ονομαζεται ΠΑΙΔΕΙΑ...Κατ εμε παντα κ εννοειται οτι κουβεντα κανουμε!
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 16-10-2013, 19:08
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Μαλλον κατι δεν διατυπωσα σωστα.Ηθελα να πω πως επρεπε να εχει περασει στο dna μας και να μη σκεφτομαστε για ελευθερη βουληση και οποιος θελει και αν θελει και αν εχει φαγουρα η ψειρες.
Θα επρεπε να υπηρχε στον εγκεφαλο μας μια σκεψη για να ξεκινησει η μηχανη χρειαζεται κλειδι και κρανος τελεια και παυλα!
Και μην ξεχναμε οτι ειμαστε μια νεα σαν χωρα στο θεμα οδηγησης μηχανης.Δηλαδη εμενα ο παππους μου δεν ειχε μηχανη ενω σε καποιον αντιστοιχο σε ευρωπαικη χωρα μπορει να ειναι 4 γενια.Οποτε εχει αλλη παιδεια σε σχεση με μενα και βεβαια εχει γαλουχιθει τελειως διαφορετικα!
Βεβαια οσο μεγαλωνουμε(σαν χωρα) πιστευω πως βελτιονωμαστε και αυτο φαινεται και στο δρομο!
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 16-10-2013, 20:37
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Θα διαφωνήσω λοιπόν στο ζήτημα της ελεύθερης επιλογής. Ή τέλος πάντων αν τίθεται ερώτημα, τότε η δική μου απάντηση είναι ταυτίζεται με την απάντηση του νομοθέτη. Ο οποίος νομοθέτησε σε όλα τα κράτη με ακριβώς το ίδιο σκεπτικό. Πριν τοποθετηθώ, να προσθέσω ότι ακριβώς η ίδια σκέψη και λογική έχει να κάνει και με τη ζώνη στα αυτοκίνητα.

Συνεπώς, αν εσύ αγαπητέ οδηγέ θες να πας να σκοτωθείς, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Δικαίωμα σου. Όμως:

1) Μην μείνεις ανάπηρος και αναγκάσεις το ταμείο να σου πληρώνει σύνταξη ούτε για ένα μήνα. Γιατί αυτή τη σύνταξη, τη δική σου, της αναπηρίας σου στα άκρα (αλλά και στο μυαλό) θα την πληρώνουμε όλοι εμείς που θα δουλεύουμε κανονικά και θα πληρώνουμε τις εισφορές μας κανονικά.
2) Άσε που μέχρι να μείνεις οριστικά ανάπηρος, θα κινήσεις, γη, ουρανό, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, και θα επιβαρύνεις το ταμείο με ένα σωρό εγχειρίσεις, το κόστος των οποίων είναι ΔΥΣΘΕΟΡΑΤΟ! Γιατί; μήπως και μείνεις ανάπηρος τελικά από τη μέση και κάτω και όχι από τον λαιμό;
3) Μην αφήσεις καμιά γυναίκα χήρα και παιδιά ορφανά και τα πληρώνουμε και αυτά...
4) Άσε που από ότι ξέρω ακόμα και για την κηδεία σου αν τελικά πεθάνεις, το ταμείο πληρώνει ένα ποσό.

Για αυτό λοιπόν, για να έχεις το δικαίωμα να επιβαρύνεις τη δική ΜΟΥ τσέπη με ένα σκασμό λεφτά, θα πρέπει να είσαι εντάξει απέναντι ΜΟΥ και να κάνεις ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΟΥ, ώστε να μην επιβαρύνεις τη δική ΜΟΥ τσέπη, και άρα του ασφαλιστικού ταμείου. Αν λοιπόν πρέπει να φοράς ζώνη για να μην μείνεις ανάπηρος, θα φοράς ζώνη. Αν πρέπει να φοράς κράνος, θα φοράς κράνος. Αν πρέπει να ΜΗΝ μιλάς στο κινητό, δεν θα μιλάς στο κινητό και ούτω κάθε εξής. Δεν είναι επειδή στο επιβάλει το κράτος. Είναι γιατί στο επιβάλω εγώ. Για να μην πληρώνω εγώ τα δικά σου λάθη.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω επ' ουδενί τη λογική το κράτος να επιχορηγεί την επιλογή σου να οδηγάς μηχανή. Κάθε φορά που θα σκέφτεσαι ότι το κράτος πρέπει να επιχορηγεί τις επιλογές σου, να σκέφτεσαι ότι ουσιαστικά ζητάς από εμένα να επιχορηγώ τις επιλογές σου!
Αν δηλαδή εγώ θέλω να πηγαίνω από το σπίτι στη δουλειά από τη θάλασσα, να μειώσει/καταργήσει το ΦΠΑ στην αγορά σκαφών και εξοπλισμού σκαφών για να μπορώ να πηγαίνω εγώ πιο γρήγορα, οικονομικά και οικολογικά. Ε, δεν νομίζω... Έχει και λεωφορεία

Υ.Γ: Για να μην παρεξηγηθεί, "εγώ = αυτός που είναι ασφαλισμένος και πληρώνει τις εισφορές του" και "εσύ = ο κάθε ένας από εμάς που που δεν φοράει κράνος, ζώνη ασφαλείας, μιλάει στο κινητό ενώ οδηγεί κ.λπ."
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 16-10-2013, 21:06
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω λοιπόν στο ζήτημα της ελεύθερης επιλογής. Ή τέλος πάντων αν τίθεται ερώτημα, τότε η δική μου απάντηση είναι ταυτίζεται με την απάντηση του νομοθέτη. Ο οποίος νομοθέτησε σε όλα τα κράτη με ακριβώς το ίδιο σκεπτικό. Πριν τοποθετηθώ, να προσθέσω ότι ακριβώς η ίδια σκέψη και λογική έχει να κάνει και με τη ζώνη στα αυτοκίνητα.

Συνεπώς, αν εσύ αγαπητέ οδηγέ θες να πας να σκοτωθείς, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Δικαίωμα σου. Όμως:

1) Μην μείνεις ανάπηρος και αναγκάσεις το ταμείο να σου πληρώνει σύνταξη ούτε για ένα μήνα. Γιατί αυτή τη σύνταξη, τη δική σου, της αναπηρίας σου στα άκρα (αλλά και στο μυαλό) θα την πληρώνουμε όλοι εμείς που θα δουλεύουμε κανονικά και θα πληρώνουμε τις εισφορές μας κανονικά.
2) Άσε που μέχρι να μείνεις οριστικά ανάπηρος, θα κινήσεις, γη, ουρανό, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, και θα επιβαρύνεις το ταμείο με ένα σωρό εγχειρίσεις, το κόστος των οποίων είναι ΔΥΣΘΕΟΡΑΤΟ! Γιατί; μήπως και μείνεις ανάπηρος τελικά από τη μέση και κάτω και όχι από τον λαιμό;
3) Μην αφήσεις καμιά γυναίκα χήρα και παιδιά ορφανά και τα πληρώνουμε και αυτά...
4) Άσε που από ότι ξέρω ακόμα και για την κηδεία σου αν τελικά πεθάνεις, το ταμείο πληρώνει ένα ποσό.


Για αυτό λοιπόν, για να έχεις το δικαίωμα να επιβαρύνεις τη δική ΜΟΥ τσέπη με ένα σκασμό λεφτά, θα πρέπει να είσαι εντάξει απέναντι ΜΟΥ και να κάνεις ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΟΥ, ώστε να μην επιβαρύνεις τη δική ΜΟΥ τσέπη, και άρα του ασφαλιστικού ταμείου. Αν λοιπόν πρέπει να φοράς ζώνη για να μην μείνεις ανάπηρος, θα φοράς ζώνη. Αν πρέπει να φοράς κράνος, θα φοράς κράνος. Αν πρέπει να ΜΗΝ μιλάς στο κινητό, δεν θα μιλάς στο κινητό και ούτω κάθε εξής. Δεν είναι επειδή στο επιβάλει το κράτος. Είναι γιατί στο επιβάλω εγώ. Για να μην πληρώνω εγώ τα δικά σου λάθη.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω επ' ουδενί τη λογική το κράτος να επιχορηγεί την επιλογή σου να οδηγάς μηχανή. Κάθε φορά που θα σκέφτεσαι ότι το κράτος πρέπει να επιχορηγεί τις επιλογές σου, να σκέφτεσαι ότι ουσιαστικά ζητάς από εμένα να επιχορηγώ τις επιλογές σου!
Αν δηλαδή εγώ θέλω να πηγαίνω από το σπίτι στη δουλειά από τη θάλασσα, να μειώσει/καταργήσει το ΦΠΑ στην αγορά σκαφών και εξοπλισμού σκαφών για να μπορώ να πηγαίνω εγώ πιο γρήγορα, οικονομικά και οικολογικά. Ε, δεν νομίζω... Έχει και λεωφορεία

Υ.Γ: Για να μην παρεξηγηθεί, "εγώ = αυτός που είναι ασφαλισμένος και πληρώνει τις εισφορές του" και "εσύ = ο κάθε ένας από εμάς που που δεν φοράει κράνος, ζώνη ασφαλείας, μιλάει στο κινητό ενώ οδηγεί κ.λπ."


Oλα αυτα τα περι "θα σε πληρωνω εγω (εμεις) κλπ,αν κ εφοσων δεν σκοτωθεις,δεν πρεπει κατα την γνωμη σου-σκεπτικο σου,να ισχυουν κ για τους καπνιστες,αλκολικους κλπ?Κ αυτοι δεν βλαπτουν την υγεια τους κ αρα τους πληρωνω εγω,οταν μπαινοβγαινουν στα νοσοκομεια μετα τις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ βλαβες που προκαλουν στην υγεια τους?

Εκει γιατι ισχυει η ελευθερη επιλογη του να βλαπτει καποιος τον εαυτο του?Επισης αν καποιος αποπειραθει να αυτοκτονησει κ δεν τα καταφερει εντελη,κατ εσε πρεπει να νοσηλευτει η οχι?Επειδη επιβαρυνει την τσεπη σου?
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 16-10-2013, 21:16
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Όχι! Δεν είναι το ίδιο!!! Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο!!! Ο αλκοολισμός, το κάπνισμα, τα ναρκωτικά (που δεν αναφέρεις) είναι ασθένεια. Είναι εθισμός νευρικών κυττάρων και αλλαγή του DNA του οργανισμού! Δεν είναι επιλογή το να είσαι αλκοολικός και να "πας" από συκώτι. Δεν είναι επιλογή το να καπνίζεις και να πας από καρκίνο. Δεν είναι επιλογή το να παίρνεις ηρωίνη. Είναι νευρολογική ασθένεια που για να αντιμετωπιστεί πρέπει να πας σε γιατρό, ψυχίατρο, να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή ή εγκλεισμό σε ίδρυμα.
Το να βάλεις κράνος ή ζώνη, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου... χωρίς να πας σε γιατρό και χωρίς να πας σε ίδρυμα για να σου μάθουν πως να το κάνεις

Last edited by georgios; 16-10-2013 at 21:24.
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 16-10-2013, 21:26
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Η απαντηση σχεδον σε ΟΛΑ τα "μετρα προστασιας"-προστιμα του κρατους φιλε μου,ειναι καθαρα ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥ χαρακτηρα κ μονον...Αν πραγματικα θελεις να λυσεις οποιοδηποτε προβλημα,υπαρχουν πολλες λυσεις!

Το θεμα ομως της ελευθερης επιλογης ειναι πολυ σημαντικο κ θα το δεις κ σε αλλους τομεις της ζωης μας μπροστα σου...Ηδη ψηφιζονται νομοι "για το καλο μας" που δεν εχουν καμμια απολυτως λογικη...

Φοραμε λοιπον κρανος επειδη ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ κ επειδη ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΓΚΕΣ!!Τα υπολοιπα προσωπικα (κ φυσικα δεν εννοω εσενα ουτε αλλον φιλο-μοτοσυκλετιστη) τα ακουω βερεσε...

Reply With Quote
  #88  
Παλιό 16-10-2013, 21:35
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι! Δεν είναι το ίδιο!!! Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο!!! Ο αλκοολισμός, το κάπνισμα, τα ναρκωτικά (που δεν αναφέρεις) είναι ασθένεια. Είναι εθισμός νευρικών κυττάρων και αλλαγή του DNA του οργανισμού! Δεν είναι επιλογή το να είσαι αλκοολικός και να "πας" από συκώτι. Δεν είναι επιλογή το να καπνίζεις και να πας από καρκίνο. Δεν είναι επιλογή το να παίρνεις ηρωίνη. Είναι νευρολογική ασθένεια που για να αντιμετωπιστεί πρέπει να πας σε γιατρό, ψυχίατρο, να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή ή εγκλεισμό σε ίδρυμα.
Το να βάλεις κράνος ή ζώνη, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου... χωρίς να πας σε γιατρό και χωρίς να πας σε ίδρυμα για να σου μάθουν πως να το κάνεις

Ο αλκοολισμος κ το καπνισμα φιλε μου,μπορει να ειναι εθισμος αλλα αυτο ΔΕΝ δικαιολογει ουτε τον καπνιστη,ουτε τον αλκοολικο!!Το ιδιο (εθισμος) μπορει να σου ισχυριστει οτι εχει κ ενας τσογαδορος!!Τι παει να πει αυτο?Οτι τον δικαιολογεις εσυ αν τιναξει την περιουσια του κ την οικογενεια του στο καζινο,επειδη ειναι εθισμενος στον τζογο?

Αν καποιος αγαπαει την ζωη του,υπαρχουν θεραπειες κ πολλες μαλιστα!!Σου μιλαει ενας πρωην καπνιστης,που μαλιστα το εκοψε κ μονος του,χωρις καμμια βοηθεια!!

Αλλο να λεει καποιος γουσταρω κ καπνιζω η πινω κ αλλο να λεει οτι θελω να το κοψω αλλα δεν μπορω...Εν τελη ολα στο μυαλο μας ειναι κατα την γνωμη μου παντοτε...
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 16-10-2013, 23:19
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Σου θυμιζω οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε το να μην φοραμε Κρανος...Κ φυσικα διαφωνω μαζι σου περι αστυνομευσης...Η λυση ονομαζεται ΠΑΙΔΕΙΑ...Κατ εμε παντα κ εννοειται οτι κουβεντα κανουμε!
Φίλε και η αστυνόμευση (όχι από μόνη της) είναι ένα κομμάτι της "εκπαίδευσης" που πρέπει να υποστούμε για να αποκτήσουμε παιδεία.

Με αυτόν που δεν θέλει να συμμορφωθεί, πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι, τι θα γίνει ;
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 16-10-2013, 23:24
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και η αστυνόμευση (όχι από μόνη της) είναι ένα κομμάτι της "εκπαίδευσης" που πρέπει να υποστούμε για να αποκτήσουμε παιδεία.

Με αυτόν που δεν θέλει να συμμορφωθεί, πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι, τι θα γίνει ;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!