GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιό 27-10-2013, 08:34
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Φίλε μου το φάουλ, που υποτίθεται ότι έκανες, είναι μηδαμινό μπροστά σε αυτά που μας πρόσφερες
Reply With Quote
  #422  
Παλιό 30-10-2013, 22:42
wildbilly Ο/Η wildbilly βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κόρινθος
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπ ωπ!!!!...να και το 1° φαουλ της ιστοριας σου....ΠΟΥ ειναι βρε Νικο η φωτο να πουμε αν συμφωνΑμε;
Ρε άστον άνθρωπο ρε πορνόγερε...

Μην ακούς Νικόλα...και σε μένα τα ίδια κάνει όταν γυρνάω από τα Βαλκάνια...
Reply With Quote
  #423  
Παλιό 31-10-2013, 01:41
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Άσ' τους [wildbilly], ζηλεύουν. Τις καλές φωτογραφίες θα τις κρατάμε μόνο για την πάρτη μας...
Reply With Quote
  #424  
Παλιό 31-10-2013, 01:42
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Δεν ξέρω αν είμαι ο πρώτος Έλληνας στο Magadan, ούτε και με πολυνοιάζει, φιλοδοξίες άλλων μπορεί και να είναι αυτά. Πάλεψα πολύ, πάντως, για ένα ρεκόρ που νομίζω ότι θα επιδείξει μεγάλη αντοχή στο χρόνο. Βρισκόμουν στο δρόμο της επιστροφής από μέρες και οδηγούσα στους δρόμους της Ουκρανίας. Αυτή η χώρα μου προκαλεί ανάμικτα συναισθήματα, την αφήνω όμως για άλλη φορά αυτή την κουβέντα.
Reply With Quote
  #425  
Παλιό 31-10-2013, 01:43
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Είχα μόλις περάσει τη Melitopol, το μπροστινό είχε αποκτήσει μια περίεργη αίσθηση που απέδωσα στο «φαλακρό», πλέον, λάστιχο που, σίγουρα, είχε χάσει κάθε ίχνος καμπυλότητας στην «κορώνα» του. Λάθος έκανα, σύντομα διαπίστωσα πως και το «fast» δεν έκανε τίποτα, το πρόβλημα βρισκόταν στη σκισμένη βαλβίδα, πότε σκίστηκε πριν ή μετά ποτέ δεν θα μάθω. Το χωριό στο οποίο βρισκόμουν δεν είχε ούτε «shinomontaz», ούτε ξενοδοχείο και καθ’ οδόν για τη διπλανή κωμόπολη, καμιά 15αριά χιλιόμετρα πιο πέρα, διαπιστώνω με μεγάλη μου έκπληξη πως το μηχανάκι οδηγιέται ΚΑ-ΝΟ-ΝΙ-ΚΑ (!!!) και ενδεχομένως το κλατάρισμα να είχε από ώρα προηγηθεί.
Reply With Quote
  #426  
Παλιό 31-10-2013, 01:43
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Μου είναι γνωστή η αίσθηση, καθώς, πολλές φορές γύρισα από το βουνό «με τη ζάντα», αλλά αυτό ήταν ένα άλλο πράγμα. Αν εξαιρέσεις ένα «παίξιμο» στο τιμόνι, στις τρεις πρώτες ταχύτητες, όλα τα υπόλοιπα ήταν σχεδόν φυσιολογικά. Η συμπαθέστατη Kakhovka, το πάλαι ποτέ αριστοκρατικό ξενοδοχείο, οι ευγενικοί κάτοικοι, το πρώτο εδώ και δυόμισι μήνες καλοκαιρινό βράδυ, απομάκρυναν την όποια τραγικότητα από το συμβάν, λογικά if……then……else άρχισαν να δομούνται στο μυαλό μου.
Reply With Quote
  #427  
Παλιό 31-10-2013, 01:44
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Με μια έμπνευση της τελευταίας στιγμής, μια θεόχοντρη, πραγματική motocross σαμπρέλα BARUM, ξεχασμένη από χρόνια στο γκαράζ, αποφασίστηκε να βρει θέση στο πιλοτικό αυτό πρόγραμμα με τίτλο «να κάνουμε το Freewind με το ζόρι χωματερό». Ήταν τόσο χοντρή που ο Μίμης με το Σώτο, πραγματικά παιδεύτηκαν για να την περάσουν, ούτε λόγος να μπει και «κόντρα» στον εμπρός τροχό, άλλο ένα εξάρτημα που πολύ αγαπώ, δεν αφήνει με τίποτα ένα κλαταρισμένο λάστιχο να εγκαταλείψει τη ζάντα.
Reply With Quote
  #428  
Παλιό 31-10-2013, 01:44
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Πάντα έχω εφεδρικές σαμπρέλες μαζί μου (και λεβιέδες για αλλαγή ελαστικού έχω, άσχετα με το αν δεν ξέρω ούτε αέρα να βάζω στα λάστιχα), αν όμως το λάστιχο, μετά από τόσο περπάτημα, έχει κοπεί εσωτερικά, θα «φάει» και την καινούργια, συμβατική, σαμπρέλα και θα βρεθώ σε χειρότερη θέση, καθώς στο εσωτερικό του τροχού δεν θα υπάρχει πλέον κάτι τόσο χοντρό που να συμπεριφέρεται σαν mousse. Δεν αγαπώ τους άσκοπους λεονταρισμούς, στο μυαλό μου, πάντως, προκρίθηκε η ιδέα να συνεχίσω για Οδησσό, όπου σίγουρα θα έβρισκα και λάστιχο 21”, αν χρειαζόταν οπωσδήποτε να το αλλάξω, χωρίς να καθυστερούσα ιδιαίτερα.
Reply With Quote
  #429  
Παλιό 31-10-2013, 01:45
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Βγήκα από την Ουκρανία το απόγευμα της επόμενης, οι λακούβες της Μολδαβίας σύντομα έγιναν παρελθόν, κανένας μεταλλικός θόρυβος από τη ζάντα δεν πρόδωσε στενή επαφή με το δρόμο. Στις κατηφόρες της Βουλγαρίας αισθάνθηκα το «κοσκίνισμα» να παίρνει, ώρες-ώρες, ανησυχητικές διαστάσεις, κυρίως, όταν έκλεινα το γκάζι, δεν ήξερα ότι ο δρόμος νότια του Veliko Tarnovo δεν είναι καθόλου καλός για ένα σκασμένο λάστιχο. Στην Καβάλα, ο πρόεδρος Κορέλης δεν πιστεύει αυτό που βλέπει κι αυτά που του λέω. Η άφιξή μου στην Κοζάνη, εκτός από μπόλικη «λαστιχοφασαρία», συνοδεύεται από μια ακατάσχετη περιέργεια για το τι θα βρούμε μέσα στον τροχό όταν τον ανοίξουμε. Θέλω να πιστεύω πως η λογική και η σύνεση των επόμενων ταξιδιωτών, θα κάνουν να κρατήσω αυτό το τρελό ρεκόρ των 1.800χλμ για …πάντα !
Reply With Quote
  #430  
Παλιό 31-10-2013, 01:47
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Τελικά μέσα στο λάστιχο η σαμπρέλα, παρά το γεγονός ότι είχε χιλιοτριφτεί, είχε ακόμα τη μορφή της. Νομίζω η χρήση χοντρών (4mm) πραγματικά motocross αεροθαλάμων (sic), είναι μια καλή επιλογή...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!