GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-07-2009, 13:30
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

...το γνωστό θέμα...να σας προλάβω,λέγοντας οτι στο φόρουμ έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις φίλων.και η εξάτμιση λαδιού λογική λόγω αερόψυξης κλπ.και σε 2 συνεργεία ρώτησα,αποδεκτό απο την bmw επίσης.το θέμα μου,είναι τώρα το εξής.πόση ποσότητα μπορεί να καίει???
τις 2 φορές που συμπλήρωσα γω λάδι,πήρε 750 ml τη πρώτη φορά,μετά απο συμπλήρωμα στο συνεργείο(περίπου ίδια ποσότητα) και μετά απο 1000 χλμ περίπου.και 1 λιτρο,παλι μετά απο 1000 χλμ και κάτι,πριν 3 μέρες.είναι λογικό??δηλαδή θα βάζω κατα μέσο όρο 3-4 λίτρα ανα 5000χλμ??και μετά αλλαγή όλα???(άλλα 4???)?το λάδι είναι πάντα 20-50,η αλήθεια είναι πως το κυνηγάω όσο μπορώ το θηρίο,αλλά μου φαίνεται πολύ αυτό για να είναι και αποδεκτό απο την εταιρεία και τους ανθρώπους των συνεργείων.υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ??
σημειωτέον δε οτι ποτέ δεν έχω δει σταγόνα λαδιού απο διαρροή και ποτέ άσπρους καπνούς και μυρωδιές που σημαίνουν λάδι στο θάλαμο καύσης.
αν έχετε-είχατε 1150 adv αλλά και αν δεν είχατε και απλώς γνωρίζετε κάτι παραπάνω,η γνώμη σας πολύτιμη,γιατί θα κουφαθώ.φίλος με 1200gs απλό,μου λέει, οτι ίσως μειωθεί το λάδι μέχρι 500 ml ανα 5000 χλμ.και άλλος φίλος με 1200 adv του 2006,μου λέει οτι δεν του καίει τίποτα..τι συμβαίνει στα σώψυχα του boxer μου άραγε????
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-07-2009, 13:52
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Φίλε μου μην σκας...
Από τις ποσότητες που λες, καταλαβαίνω ότι το ....χουφτώνεις το εργαλείο . Οπότε εξατμίζει παραπάνω λάδι. Θα σου πω κάτι. Τον χειμώνα εγά βάζω 15/50. Ακόμα δεν έχω κάνει αλλαγή. Τα χιλιόμετρα τα έχω κάνει πολύ νορμάλ 120κλμ μέσω όρο και έπειτα από 3,000κλμ συμπλήρωσα 300μλ. Σε άλλες περιπτώσεις τα συμπλήρωνα στα 1000 ή έχει τύχει να τα βάλω και σε 500κλμ. Αλλά εκεί είχε πλάκωμα. Έτσι βλέπεις άλλες φορές να εξατμίζει ``πολύ`` λάδι και άλλες όχι. Είναι σε σχέση πάντα η κατανάλωση με την χρήση και τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Το ίδιο γίνεται και με την βενζίνη. Έχω κάψει μισό ντεπόζιτο για 140κλμ και έχω κάνει και τα διπλά με μισό ντεπόζιτο, αλλά μόνος, νορμάλ τελείως και χωρίς βαλίτσες..
Το ίδιο γινόταν και με το 1100gs. Αυτό ήθελε περισσότερο λάδι.
Σαν συμβουλή ή άποψη θα πω μόνο ότι βάζε λίγο παραπάνω από την μέση του δείκτη. Έως το πάνω μέρος αυτού ας πούμε. Ο λόγο είναι ότι το λάδι καταναλώνενετε ποσόστωση. Όταν μένει λιγότερο μέσα σίγουρα χάνεται περισσότερο.
ΑΑΑΑ και καλμάρισε λίγο τον καρπό σου
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-07-2009, 13:59
Space Ο/Η Space βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μoto: :(
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μην σκας...
ΑΑΑΑ και καλμάρισε λίγο τον καρπό σου
Αυτο με τον καρπο και το λαδι το παρατηρησα και γω την προηγουμενη παρασκευη που εκαψα σχεδον 20ευρω βενζινα για να παω απο ερετρια-αθηνα.
Εκαψε και λιγο λαδακι αλλα δεν ξερω ακριβως για να σου πω.
Παντος εκει που ηταν γεματος ο δεικτης μετα ηταν κατα 3-4 χιλιοστα πιο κατω.
Το μηχανακι ειναι R1200GSA και ειχε μολις 1700χλμ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-07-2009, 14:06
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

μην αγχώνεστε

επίσης μη βάζετε μπρος με τη μηχανή στο πλαϊνό
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-07-2009, 15:45
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

μα μου αρέσει να σπάω το καρπό μου .......(με τη καλή έννοια φυσικά,αυτή του δεξί γκρίπ...).ναι αυτό με τη κατανάλωση τό χω διαπιστώσει,να δω πότε θα μείνω απο βενζίνη (και )με αυτό το μηχανάκι..τουλάχιστον τώρα καλοκαιριάτικο.....απο λάδι δεν θέλω να μείνω...βάζω πάνω απο τη μέση στο τζαμάκι.και σχεδόν ποτέ δεν το βάζω μπροστά στο πλαινό σταντ...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 21-07-2009, 15:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
...το γνωστό θέμα...να σας προλάβω,λέγοντας οτι στο φόρουμ έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις φίλων.και η εξάτμιση λαδιού λογική λόγω αερόψυξης κλπ.και σε 2 συνεργεία ρώτησα,αποδεκτό απο την bmw επίσης.το θέμα μου,είναι τώρα το εξής.πόση ποσότητα μπορεί να καίει???
τις 2 φορές που συμπλήρωσα γω λάδι,πήρε 750 ml τη πρώτη φορά,μετά απο συμπλήρωμα στο συνεργείο(περίπου ίδια ποσότητα) και μετά απο 1000 χλμ περίπου.και 1 λιτρο,παλι μετά απο 1000 χλμ και κάτι,πριν 3 μέρες.είναι λογικό??δηλαδή θα βάζω κατα μέσο όρο 3-4 λίτρα ανα 5000χλμ??και μετά αλλαγή όλα???(άλλα 4???)?το λάδι είναι πάντα 20-50,η αλήθεια είναι πως το κυνηγάω όσο μπορώ το θηρίο,αλλά μου φαίνεται πολύ αυτό για να είναι και αποδεκτό απο την εταιρεία και τους ανθρώπους των συνεργείων.υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ??
σημειωτέον δε οτι ποτέ δεν έχω δει σταγόνα λαδιού απο διαρροή και ποτέ άσπρους καπνούς και μυρωδιές που σημαίνουν λάδι στο θάλαμο καύσης.
αν έχετε-είχατε 1150 adv αλλά και αν δεν είχατε και απλώς γνωρίζετε κάτι παραπάνω,η γνώμη σας πολύτιμη,γιατί θα κουφαθώ.φίλος με 1200gs απλό,μου λέει, οτι ίσως μειωθεί το λάδι μέχρι 500 ml ανα 5000 χλμ.και άλλος φίλος με 1200 adv του 2006,μου λέει οτι δεν του καίει τίποτα..τι συμβαίνει στα σώψυχα του boxer μου άραγε????
Ειχα 1150 και σε καταλαβαινω απόλυτα!!! Μην χολοσκάς!! Ειναι συναρτηση του δεξιου καρπού και του λαδιου που χρησιμοποιεις!!! Αν θελεις ακολουθα την συμβουλη μου και χρησιμοποιησε Χειμωνα-Καλοκαιρι λαδι ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ 20-50!!! Οχι συνθετικα ακι ημισυνθετικά!! Απλο ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ των 4ε το λιτρο!! Αυτο λεει και η ''μαμα''! Ουτε 10/40, 5/50 και 15/50 αλλα απλο 20/50!!! Αλλαζε το καθε 5000κμ και θα δεις μεγάλη μειωση στο καταναλωμενο λαδι του 1150 σου!!

Υ.Γ. Αφου εχεις διαβασει τα σχετικά νηματα θα εχεις διαβασει και τα γραφόμενα μου στο θέμα και κυριως σχετικα με τα συνθετικα λαδια και του κατα ποσον ταιριαζουν σε εναν οποιοδηποτε αερόψυκτο κινητηρα!!!

Last edited by GeorgeP; 21-07-2009 at 15:53.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 21-07-2009, 15:59
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

πάντως καταλαβαίνω οτι απο τη χαλαρότητα με την οποία βλέπετε το θέμα,οτι δεν πρπει να ανησυχώ και ιδιαίτερα.απλά μαζί με τα επισκευαστικά ελαστικού,τα καλώδια μπαταρίας,τα εργαλειία όλα που κουβαλώ μόνιμα,να έχω και ένα μπουκάλι λαδάκι,έτσι για κανα ρουσφέτι,καμμιά σαλάτα,κανα συμπλήρωμα,για όπου χρειάζεται το λάδι γενικώς,τέλος πάντων..
σας ευχαριστώ που με καθυσηχάζετε..νιώθω πιο καλά λιγάκι...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 21-07-2009, 16:03
Dionisis Ο/Η Dionisis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
Μoto: gsa 1150
Μηνύματα: 1,957
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Παναγιωτη εχω το 1150adv 4 χρονια το χρησιμοποιω μονο για ταξιδια αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι στο <πλακωμα> καιει λαδακι επισης μεσα σε κινηση παλι τσιμπαει σε νορμαλ οδηγηση δεν μπορω να πω οτι καιει αρκετα βεβαια ο boxer θελει το λαδακι σε ταξιδι μου στο εξωτερικο 8 ημερες πανω στην μηχανη δεν μου εκαψε τιποτε και αλλες φορες εαν ερθω Αθηνα για δουλειες και <πεσω> σε κινηση πρωτη δευτερα πρωτη δευτερα θα συμπληρωσω ......μην σε τρομαζει παντος θα το συνηθησεις .......
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-07-2009, 16:04
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

ίσως να μου έχουν διαφύγει,αλλά θα τα ψάξω γιατί πρέπει να είναι ενδιαφέρον.άλλωστε καλό είναι να μάθω κάτι για λάδια που δεν έχω τη παραμικρή ιδέα. ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-07-2009, 16:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: καιει λάδια...πολλά?gs1150 adv?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως καταλαβαίνω οτι απο τη χαλαρότητα με την οποία βλέπετε το θέμα,οτι δεν πρπει να ανησυχώ και ιδιαίτερα.απλά μαζί με τα επισκευαστικά ελαστικού,τα καλώδια μπαταρίας,τα εργαλειία όλα που κουβαλώ μόνιμα,να έχω και ένα μπουκάλι λαδάκι,έτσι για κανα ρουσφέτι,καμμιά σαλάτα,κανα συμπλήρωμα,για όπου χρειάζεται το λάδι γενικώς,τέλος πάντων..
σας ευχαριστώ που με καθυσηχάζετε..νιώθω πιο καλά λιγάκι...
Μηπως πηγες σε GS προερχ'ομενος απο γιαπωνεζικο??
Διότι τετοιο σοκ ειχα παθει κι εγω που απο Aφρικα Τουιν (3 τον αριθμο) βρεθηκα με μια GS 1150 κατα μεσής στην Εθνικη Αθηνων-Θεσσαλονικης να γυρευω λαδι 20/50!!!!
Κοιτα, τα ευρωπαικα γενικως δεν ειναι βενζινη, λαδια και φυγαμε κι οταν το θυμηθουμε κανουμε και το σερβις που λεει ο κατασκευαστής!!! Θέλουν το κατι τις τους, την προσοχη του αναβατη δηλαδη!! Η λυση στο ''προβλημα'' σου βρισκεται στο πιο πανω ποστ μου!!
Αεροψυκτο 250,600,1150,1200......κυβικα που να ΜΗΝ καιει λαδια λιγα ¨η πολλά δεν εχει φτιαχτει ακομα διότι απλα δεν μπορει να φτιαχτεί!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μου κλέψανε τα λάδια απο το μοτορι μου! kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 32 30-05-2009 12:22
Τελικά κάθε πότε λάδια; NLS Τεχνικά θέματα διάφορα 9 27-05-2009 01:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!