GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Πολιτισμός

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 30-11-2011, 18:14
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Η εικόνα που είδα με ξένισε αρκετά.

Δεν ξέρω αν αποτελεί ικανό στατιστικό δείγμα για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Σίγουρα δεν γνωρίζουμε όλες τις πτυχές της ιστορίας που υπάρχει μέχρι να φτάσουν κάποιοι στο σημείο να κάνουν κάτι τέτοιο.

Μπορώ να καταλάβω απόλυτα την αγανάκτηση.

Έχουμε όμως μια ακραία αντίδραση, η οποία δικαιολογείται μόνο εάν επικρατούσαν ακραίες συνθήκες και καταστάσεις (κίνδυνος ζωής-παρατεταμένη παρακώλυση κλπ.).

Μία και μόνο βόλτα στην Αθήνα ή σε μια μεγάλη πόλη μπορεί να σου δώσει δεκάδες αφορμές να αγανακτήσεις και να θες να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου.

Από το ταξί που σταματά όπου τον προστάξει ο πελάτης, τα αποτσίγαρα, την εκκωφαντική μουσική και τα σκουπίδια που εκτοξεύονται αφειδώς από τους οδηγούς, μέχρι την παρανοϊκή/εγωιστική οδήγηση του κάθε καταπιεσμένου μικροδικτάτορα των δρόμων.

Έχω μάνα τυφλή και πολλές φορές μετακινώντας την ευχήθηκα να είχα τον προσωπικό μου γερανό να σηκώνω τα εμπόδια.

Σίγουρα ο σεβασμός προς τους συνανθρώπους είναι ένας πολύ ευαίσθητος παράγοντας διότι αρκεί ένα και μόνο περιστατικό για να αμαυρώσει τόσους άλλους οδηγούς που τριγυρίζουν ώρες για να βρουν μια θέση στάθμευσης που θα ενοχλεί την κυκλοφορία.

Ελπίζω μονάχα να άξιζε τον κόπο να γίνει τόσος ντόρος.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 30-11-2011, 18:28
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Καταλαβαίνω και το δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να αντιδράσει έτσι την ώρα που ταλαιπωρήται και όταν παρακινήται από άλλους και διατηρεί την ανωνυμία του.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι επικροτούμε το γεγονός και να λέμε "ετσι πρέπει να γίνεται" όταν είμαστε ψύχραιμοι και το πληροφορούμαστε από το καναπέ μας.

Γιατί ότι κάνουμε θα μας το κάνουν.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 30-11-2011, 19:40
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Παναγιώτη (giotis), πραγματικά χάρηκα διαβάζοντας την θέση σου...........
Φίλε μου νάσαι καλά! Δεν είμαι πάντα ψύχραιμος και δεν τοποθετούμαι στα περισσότερα θέματα.

Προσπαθώ όμως όταν έχω άποψη να τη γράφω ψύχραιμα και όχι μόνο σε ένα ποστ - σε ένα ποστ δεν γίνεται να τα πεις όλα - δεν γίνεται να τα λες μόνος σου - και δεν γίνεται να έχεις την ίδια άποψη με όλους.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 30-11-2011, 20:32
kornlaz Ο/Η kornlaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: 1200gs(2010)
Μηνύματα: 5,341
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Έχεις αφήσει καπου την μηχανή σου-ακόμα και στο πεζοδρόμιο-και εμποδίζεις κάποιον πεζό να περάσει ή πολύ απλά την είδε ο πεζός και του "γύρισαν" τα μυαλά.Αποφασίζει λοιπόν να την μετακινήσει, γιατί τον εμπόδιζε να περάσει από εκεί που ήθελε ή γιατί έτσι του την "κάρφωσε"................η μηχανή όμως του φεύγει από τα χέρια και πέφτει κάτω.........Φεύγει εννοείται χωρίς να αφήσει κανένα σημείωμα...........Τρελαίνεσαι ή όχι;..............Γιατί λοιπόν εγώ να χαρώ με αυτό το θέαμα;Γνωρίζουμε κάτω από ποιές συνθήκες αναγκάστηκε ο οδηγός του αυτοκινήτου να αφήσει εκεί το αμάξι;Φυσικά και όχι.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 30-11-2011, 20:34
tsitsos Ο/Η tsitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: βολος
Μoto: r 1100 gs
Μηνύματα: 3,605
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστόν.

Αλλά εννοώ σε άλλους τομείς του πολιτισμού μας και της καθημερινότητάς μας.

Reply With Quote
  #36  
Παλιό 30-11-2011, 20:49
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτό που πρέπει να γίνει και αλλού...

Όπως λέει κι ο Γιάννης πιο πάνω, αν το έκαναν 10 αυτό, θα έπρεπε κι οι 10 να αφήσουν τα στοιχεία τους .... και σιγά μη συμφωνούσαν ! Αν είχα τη δυνατότητα να το κάνω μόνος μου , φυσικά εννοώ, θα άφηνα τα στοιχεία μου κι αν είχε τα κότσια (ηθικά πάντα γιατί μπορεί να είναι κι ο Ζαμπίδης -ας πούμε-) ας μου ζητούσε το λόγο , μετά τη γαϊδουριά του.
Με τα γραφόμενα του Γιάννη πιο πάνω, συμφωνώ 1000% .... Έτσι είναι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Σε όποιον του μέλλει να πνιγεί-ποτέ του δεν πεθαίνει spongy Τι μας έτυχε 10 21-09-2010 22:50
Το παθητικό κάπνισμα έχει ήδη κάνει ζημιά pirate Διάφορα 4 05-03-2010 08:34
Αργοπεθαίνει όποιος δεν ταξιδεύει... skippybi Πολιτισμός 9 13-10-2009 16:30
Τι πρέπει να ξέρει/κάνει ένας συνεπιβάτης...........! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 24 28-05-2009 20:27
Κινητό που φτιάχνει καφέ, παίζει φυσαρμόνικα, σε ξυρίζει κ.α Black_Shadow Διάφορα 7 23-01-2009 23:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!