GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Παλιό 28-09-2010, 23:38
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Τουριστικά "πακέτα"

Μιας και είμαστε μια μεγάλη παρέα εδώ μέσα και υπάρχουν αρκετά ανοιχτά μυαλά, θα τολμήσω να ζητήσω την συμβουλή σας, τώρα που είμαι ζεστός και φουντωμένος.

Η ιστορία έχει ως εξής:

Πριν από 21 - 22 μήνες πήγα σ' ένα τουριστικό γραφείο με την "αφέντρα" του σπιτιού για να κλείσουμε ένα "πακέτο" με ξενοδοχεία σ' όλο τον κόσμο και σε ελκυστικές τιμές.

Φυσικά εγώ είμαι ενάντια σε τέτοιου είδους παραμύθια, αλλά το έτερον "εν-τρίτο" επέμενε να πάμε.

Το θετικό στο πακέτο που με έκανε να το σκεφτώ ήταν πως περιελάμβανε φθηνά αεροπορικά εισιτήρια, από 10 - 30 και 40 %.
Επειδή λοιπόν ταξίδευα εξωτερικό τρις και λίγο (1 - 2 - 3 και 4ις φορές τον μήνα), είπα ας το πάρουμε το πακέτο . . . αλλά τελικά αποδείχθηκε πως φάγαμε πακέτο.

Πλήρωσα με κάρτα το ποσό των 2000 ευρώ και σε διάστημα 20 μηνών, αφού η διάρκεια να εξαντλήσω το πρόγραμμα, ήταν τρία χρόνια.

Στο διάστημα που ακολούθησε, έκλεισα 6 αεροπορικά εισιτήρια και όλα πληρώθηκαν 30 - 60 ευρώ πιο ακριβά από μου τα έδινε το γραφείο που συνεργαζόμουν παλαιότερα.
Η παραπάνω δέσμευση ήταν προφορική και όχι γραμμένη στο συμβόλαιο, γι' αυτό και δεν μίλησα τότε, εκτός από μία απλή αναφορά, προς υπενθύμιση.

Κάποια στιγμή ήρθε ο καιρός να κλείσουμε ξενοδοχείο για μία εκδρομή που θα κάναμε, εντός Ελλάδας.
Πήρα τηλέφωνο σε κάποια ξενοδοχεία, πήρα τιμές και θα έκλεινα, όταν ξαφνικά θυμήθηκα το "πακέτο" και είπα να το χρησιμοποιήσω.

Οι τιμές που πήρα από το τουριστικό γραφείο, ήταν ακριβότερες από αυτές που έκλεισα εγώ για το ίδιο ξενοδοχείο.

Μου ζητήσαν συγνώμη και μου είπαν πως δεν θα ξαναγίνει. . . ξαναέγινε. . .
Έτσι έχασα το περσινό καλοκαίρι, κάνοντας συνεχώς επαλήθευση της αφερεγκιότητάς τους.

Μετά από αυτές τις εξελίξεις ζήτησα να αλλάξω το πακέτο, αφού λογικά θεώρησα άκυρο το πρώτο και να κάνω τρία εκδρομικά με το γραφείο τους έως να συμπληρώσω τα 2000 ευρώ.

Συμφώνησαν και ξεκίνησα να πάω το πρώτο οργανωμένο ταξίδι, με γκρουπ, στο Παρίσι για 6 ημέρες.

Πέρασε κι αυτό το καλοκαίρι και δεν μπόρεσαν να με εντάξουν σε κανένα γκρουπ.

Φασαρία - κακό, μου στείλαν επιτέλους εκδρομικό για Παρίσι, με 920 ευρώ το άτομο, όταν το ίδιο πρόγραμμα, στο ίδιο ξενοδοχείο, με τις ίδιες παροχές και από το ίδιο πρακτορείο, άξιζε 740 ευρώ.

Μου πρότειναν, μετά από απειλές, να βρω εγώ με πιο γραφείο θα ταξιδέψω και να μου κλείσουν αυτοί τα εισιτήρια, και να πληρώσουν τα 600 ευρώ από την αξία της εκδρομής.

Βρήκα, τους έδωσα και τις τιμές που μου είπανε και να μην τα πολυλογώ . . . μου πουλήσανε το ίδιο πρόγραμμα με 40 ευρώ καπέλο στο κεφάλι.
Δηλαδή θα το πληρώσω 80 ευρώ ακριβότερα.

Ας είναι λέω, αρκεί να ξεμπερδεύουμε.

Το κλείνουμε και τους ζητάω να μου στείλουν mail όπου θα δέχονται πως τα υπόλοιπα 1400 ευρώ, θα μοιραστούν ισόποσα στα επόμενα δύο εκδρομικά.

Αμ δε!

Εδώ και πριν λίγα λεπτά αρχίζει η μάχη της Τροίας.

Μου είπαν πως επειδή πλήρωσα με κάρτα και σε διάρκεια 20 μηνών, η τράπεζα τους κρατάει ένα σημαντικό ποσό και γι' αυτό θα μου κρατήσουν άλλα 400 ευρώ από το υπόλοιπο των 1400.

Του είπα πως τώρα ξεκινάω για το γραφείο, και πως θα κάνω μόνο μία στάση στο περίπτερο, για προφυλακτικά.

Μάλλον δεν του άρεσε η ιδέα και συμφώνησε πως αύριο θα μου στείλει το mail που ζήτησα και θα λέει πως τα επόμενα 1400, θα μου τα δώσουν στα επόμενα δύο ταξιδάκια μου και στον χρόνο που θέλω εγώ.

Τώρα εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας.
Είμαι καλυμμένος μ' αυτό το mail ;
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; (καταν/κες οργανώσεις - καταγγελία - εφορίες - δικηγόρους).

ΥΓ: Εκτός από τα δύο χρόνια που έχασα, παίζοντας κρυφτούλι με τα τηλέφωνα, έχασα και τον καφέ με τον
mario που ερχόταν από Αθήνα, γιατί εκείνη την ημέρα ήμασταν σε διαβουλεύσεις με τα άτομα αυτά. [/COLOR]

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ξέρω πως αντέχετε ακόμα
[/COLOR]

Last edited by nikos-x; 28-09-2010 at 23:42.
Reply With Quote
 


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!