GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 01-08-2013, 13:08
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

πριν απο λιγο
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 03-08-2013, 15:54
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Κ από σημερα Μογγολία!!συνέχισε ετσι φιλαρακι!
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 03-08-2013, 17:07
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Reply With Quote
  #114  
Παλιό 15-08-2013, 09:08
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

σημερινη φψτογραφια κ βιντεακι καπου στη μογγολια..


https://www.facebook.com/photo.php?v...riend_activity
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 15-08-2013, 10:16
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

και στα ''σκληρα'' ο τελης . . .
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 15-08-2013, 18:57
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Μαλλον στα μαλακά θα έλεγα
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 27-08-2013, 02:38
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

ανταποκριση για μογγολια..


Αυγούστου 24, 2013
Mongolia


Σαββατο 3-8-13 περασα τα συνορα της Mongolia. Χωρα 3.000.000 κατοικων, οι 1.300.000 ζουν στη πρωτευουσα. Βιζα μου εβγαλαν απευθειας στα συνορα με 60Ε. Ευκολη σχετικα διαδικασια, κρατησε δυο ωρες και μπηκα στη χωρα. Αμεσα εκανα συναλλαγμα και συνεχισα προς τον Νοτο. Το Ulan Bator ηταν 300km απο τα συνορα. Επειδη ομως ηταν απογευμα προτιμησα να μη φτασω την ιδια μερα στην πρωτευουσα. Δεν ειχα ιδεα τι να περιμενω. Αν θα βρω ξενοδοχειο ή θα κοιμηθω εξω, τι ανθρωπους θα συναντησω και πως θα επικοινωνησω. Ηταν καποιες εντονες αποριες που ειχα στην πορεια. Μετα απο 25km εφτασα στη κωμοπολη Chan Bator. Δε το περιμενα να ειναι τοσο οργανωμενη. Ειχε πρατηρια βεντζινης, σχολειο, αστυνομια, ξενοδοχεια, μαρκετ και πλυντηρια αυτοκινητων. Μπηκα σε καλο ξενοδοχειο με 15Ε μονο. Επλυνα τη μηχανη και εκανα βολτα στη πολη για να συνηθισω τους Μογγολους. Μετα γυρισα για φαγητο και ζητησα μια εγχωρια σπεσιαλιτε…


σαλατα με σαλαμι


κρεας με λαζανια και ενα ειδος τορτελινια

Την επομενη ξεκινησα για το Ulan Bator, η μερα ηταν αρκετα καλη και ο δρομος σχετικα καλος, στενος μεν αλλα περιμενα χειροτερα.



100km πριν φτασω στο Ulan Bator συναντω τρεις μηχανοβιους απο Πολωνια. Τον Marik, τον Pavl και τον Arek. Αντιστοιχα οι μηχανες τους ηταν ενα Yamaha Tenere 94′, ενα BMW GS800 86′ και ενα Suzuki V-Strom 750. Τρια φοβερα παιδια που ταξιδευαν απο Πολωνια στο Βλαδιβοστοκ. Ο Pavl και ο Marik ειναι αναπηροι απο ατυχημα, εχουν χασει το αριστερο τους ποδι. Ετσι με καποιες μετατροπες στις μηχανες τους, κανουν το ταξιδι αυτο μεταφεροντας το μηνυμα “ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙΣ” Ενα μεγαλο μπραβο για την θεληση και την προσπαθεια τους. sait Wyprawy motocyklowe dla osób niepełnosprawnych motocyklistów.


Pavl – Mongolian – Arek – Me – Marik

Τελικα συνεχισαμε το ταξιδι μαζι. φτασαμε Ulan Bator το απογευμα, εκει μας περιμενε ενας Μογγολος να μας παει σε ξενοδοχειο ειχαν κανονισει τα παιδια.
Την επομενη μερα επρεπε να παμε στο ρωσικο προξενειο για να βγαλουν βιζα τα παιδια λογο οτι η πρωτη τους τελειωναν οι μερες. Με αρκετη ταλαιπωρια απο τη Δευτερα που ζητησαν βιζα εκδοθηκε την Παρασκευη. Τις ενδιαμεσες μερες περασαμε πολυ καλα. Βολτες εντος και εκτος πολης. Αυτο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση ηταν το ιδιο το Ulan Bator. Προσπαθει να δυτικοποιηθει πολυ γρηγορα, μαλλον με λαθος τροπο. Οπως και να ‘χει ολες οι γνωστες μεγαλες μαρκες, στα ρουχα, στο φαγητο, κτλ, κανουν χρυσες δουλειες. Οι τραπεζες ειναι περισσοτερες απο τα περιπτερα.Κριμα…

















Την Παρασκευη επρεπε να χωριστουμε και ο καθενας να ακολουθησει τον προορισμο του, με την υποσχεση να ξανα ανταμωσουμε στην Πολωνια.

Ξεκινησα ΝοτιοΔυτικα με προορισμο τα δυτικα συνορα της Μογγολιας με τη Ρωσια στα ορη Altay. Πρωτη διανυκτερευση στην πολη Arvayheer. Ο δρομος σχετικα καλος με αρκετες λακουβες. Εφτασα στη πολη οπου υπηρχε ξενοδοχειο για να διανυκτερευσω, εντυπωσιαστικα επειδη ηταν αρκετα καλο για τα δεδομενα της χωρας. Την επομενη μερα διενυσα την ποιο δυσκολη μεχρι τωρα πορεια. Δεν υπηρχε ασφαλτος για δειγμα, μονο πετρες και χωμα. Η μηχανη μπηκε σε μεγαλη δοκιμασια, τρανταζονταν τα παντα πολυ εντονα.




Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια κι εχοντας γραψει ειδη 500km ηρθε το σουρουπο. Επρεπε να καπου διανυκτερευσω, η λυση ηταν μονοδρομος…




Ξυπνησα απο το κρυο στις 5 το πρωι, αρχισα να μαζευω τη σκηνη οταν αντιληφθηκα πως τα λαστιχα της μηχανης ειναι ξεφουσκωτα. Εψαξα για τυχον αγκαθια η σκισιματα, δε βρηκα τιποτα. Τα φουσκωσα και δεν ξανα εχασαν τον αερα τους. Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι μαλλον απο τους σκληρους κραδασμους εχαναν λιγο λιγο τον αερα. Αλλη μια μερα με δυσβατους δρομους και ζεστη με περιμενει. Ολα πηγαιναν καλα ωσπου αρχισε να μυριζει εντονα βεντζινη. Σταματω και βλεπω κατω απο το ρεζερβουαρ να τρεχει βεντζινη. Πανικοβληθηκα νομιζα εφυγε καποιο σωληνακι. Κοιταζω καλα, τελικα ηταν χειροτερα τα πραματα απ’ οτι τα περιμενα. Ειχε ανοιξει το ντεποζιτο ακριβως στην κατω κολληση απο τους κραδασμους, η διαρροη ηταν μεγαλη. Εβγαλα γρηγορα τα εργαλια και αφαιρεσα το ντεποζιτο απο τη μηχανη να κανω καλυτερη εκτιμηση της ζημιας. Μολις το γυρισα αναποδα η διαρροη σταματησε. Βρισκομουν περιπου 70km απο την πολη Horb. Μετα απο ωρα ερχοταν ενα αυτοκινητο, Τον σταματαω και του ζητω να με βοηθησει. Για καλη μου τυχη ο ανθρωπος ηταν οξυδερκης κι εκτιμησε αμεσα το προβλημα. Πηρε ενα κομματι σαπουνι και το ετριψε στη σκισμη, η διαρροη σταματησε. Προσωρινη αλλα μεγαλη η ανακουφιση που ενιωσα. Οταν εφτασα Horb ηταν ηδη νυχτα. Ευτυχως ειχε ξενοδοχειο, χρειαζομουν αμεσα ζεστο μπανιο και καλο υπνο.

Το πρωι πηγα στην αγορα να βρω ειδικη κολλα για μεταλλα για να επισκευασω τη ζημια. Ενας Μογγολος εκατσε και μου το επισκευασε. Ολα πηγαν καλα, μαζεψα τα πραγματα μου και ξεκινησα για την πολη Olgey. Η διαδρομη αρχισε να γινετε πολυ ομορφη, αρχισε το τοπιο να εναλλασετε διαρκως απο στεπες σε βουνα βραχωδη. Σε ενα σημειο ειχε αμμο και η πρωτη βουτια ηταν αναποφευκτη, διχως ευτυχως δυσαρεστες συνεπειες. Μετα απο αρκετη ωρα εφτασα στην πολη. Συναντησα τρεις μηχανοβιους απο ευρωπη, με καλεσαν να μεινω μαζι τους σε κατι γιουρτες. Οι γιουρτες ηταν στημενες μεσα σε αυλη και με 10 δολλαρια σου παρειχε ζεστο νερο και wifi. Ενθουσιαστικα…

13-8-13 Μου εμειναν 120km ως τα συνορα. Η αληθεια ειναι οτι χαιρομουν πραγματικα παρα πολυ που θα αφηνα πισω μου τη Μογγολια. Για αλλη μια φορα ομως λιγο πριν τα συνορα αλλο ενα δυσαρεστο απροοπτο. Εσπασε η βαση απο την πισω δαγκανα του φρενου. Το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να την αφαιρεσω τελειως. Ετσι εμεινα χωρις πισω φρενο μεχρι νεοτερας. Περασα λοιπον τα συνορα και επιτελους αντικρυσα ασφαλτο. Τα Αλταικα βουνα ηταν μπροστα μου η ψυχολογια μου ανεβηκε στα υψη.

Σκληρη χωρα η Μογγολια απο καθε αποψη, δυσκολοι δρομοι, μεγαλες εναλλαγες θερμοκρασιας απο νυχτα σε μερα, η σκια και το νερο δυσευρετα, η μονη γλωσσα να συνενοηθεις ειναι τα μογγολεζικα. Ζωα οπως καμηλες, αλογα, αγελαδες, γιακ, γερακια και αετους ειναι που βλεπεις συνεχεια μπροστα σου. Αυτες τις λιγες μερες που βιωσα στη Μογγολια θα μεινουν χαραγμενες στη μνημη μου…








Οδοιπορικό στη Σιβηρία | Αριστοτέλης Καρακώστας
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 27-08-2013, 02:55
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

οτι κ να πουμε ειναι λιγο.
φοβερες φωτογραφιες,τρομερες εμπειριες.
keep riding my friend!
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 02-09-2013, 17:26
makisaris Ο/Η makisaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: kozani
Μoto: v-strom
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Mongolia – Moskow



Τελευταια μερα στη Mongolia, βρισκομαι στη πολη Olgey. Τα συνορα απεχουν 120km και αναμενω πλεον να περασω στη Russia απο τα ξακουστα Αλταϊκα ορη. Περιμενω επιτελους να δω βουνα, δεντρα και στροφες. Δε σας κρυβω πως ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος που θα αφησω πισω μου την Mongolia.

Εφτασα στα συνορα πανω σε ενα δρομο υπο κατασκευη, αρκετα τραχυς με πολλους και δυνατους κραδασμους. Δε με ενοιαζε, πλεον ηταν θεμα λιγων ωρων να ξανααντικρυσω ασφλατο. Περασα τα συνορα σχετικα γρηγορα και σταματησα για να ελεγξω τη μηχανη, ειχα ενα μεταλλικο ηχο πισω μου που δε καταλαβαινα απο που προερχτεται. Απο τους δυνατους κραδασμους εσπασε η πισω βαση της δαγκανας φρενου. Δε μπορουσα να κανω και πολλα πραγματα παρα μονο να αφαιρεσω την δαγκανα και να τη δεσω πανω στο πιρουνι, ευελπιστοντας να το επισκευασω συντομα.



Η διαφορα στο φρεναρισμα φανηκε αμεσως, η μηχανη σταματουσε πολυ πιο δυσκολα. Ετσι με αρκετη προσοχη πηρα το δρομο για Novosibirsk. Αρχισα να περναω ισως την ποιο ομορφη διαδρομη ολοκληρου του ταξιδιου. Ξεχασα γρηγορα τα προβληματα της μηχανης επειδη οι εικονες που εβλεπα αρχισαν να με σαγηνευουν. Η GoPro εγραφε σχεδον ασταματητα. Ψηλα, αγρια βουνα με χιονισμενες κορφες, δαση με ψηλα ελατα, ποταμια εκατερωθεν του δρομου, ομορφα campings για κατασκηνωτες, αετοι να πετουν μονιμως απο πανω μου και εννοειτε… βροχη!!!

Αρχισε να σουρουπωνει, εστριψα αριστερα και μπηκα σε ενα καμπινγκ μεσα στο δασος. Ειχα την εντυπωση πως ηταν μονο για σκηνες, ειχαν ομως και σπιτακια με κλινες. Η θερμοκρασια ηταν στους 10c βαθμους με πολυ υγρασια, οποτε προτιμησα να μην στησω σκηνη.



Την αλλη μερα εφτασα Novosibirsk μετα απο 300km. Εκει με φιλοξενησαν για δυο μερες ενα συμπαθητικο ζευγαρι, ο Artsiom με την Ιrina. Παρασκευη 16-08-13 ξεκινησα δυτικα προς Yekaterinburg με ενδιαμεση σταση για διανυκτερευση στο Ishim.

Στο Yekaterinburg πετυχα μια πολυ μεγαλη γιορτη. Ηταν τα 290 γεννεθλια της πολης. Στη ρωσια γιορταζουν τα γενεθλια της καθε πολης με ιδιαιτερη λαμπροτητα. Ολο το κεντρο ηταν αποκλεισμενο για τα οχηματα, σε καθε δρομο υπηρχε και καποιο μεγαλο event. Συναυλιες, γυμναστικες και μηχανοκινητες επιδειξεις, πληθος κοσμου, αλλοι ντυμενοι καρναβαλια, αλλοι να κρατουν μπουκαλια μπυρας, αλλοι να χορευουν. Στις δωδεκα το βραδυ και για μια ωρα αρχισαν να φωτιζουν την πολη αμετρητα βεγγαλικα πανω απο τον μεγαλο ποταμο Iset. Ολα μαζι συνεθεταν ενα φαντασμαγορικο σκηνικο που αξιζει κανεις να ζησει. Happy B-Day Yekaterinburg !!!






Την επομενη μερα ηθελα να φτασω στη πολη Kazan, ομως δεν ειχα πολλες δυναμεις για να διανυσω τοσα χιλιομετρα. Ετσι προτιμησα να μεινω ενα βραδυ στη πολη Perm’. Μολις 360km απο Εκατερινουπολη. Βρηκα αμεσα ξενοδοχειο και εκανα ενα καλο γευμα να παρω δυναμεις. Το απογευμα πηγα κεντρο να δω την πολη και να βρω καποιο καφε με wifi. Στο καφε που πηγα γνωρισα τον Timour με τις δυο φιλες του. Τα παιδια με ειδαν με τη μηχανη και θελησαν να μαθουν για το οδοιπορικο μου. Μετα προσφερθηκαν να με ξεναγησουν με αυτοκινητο στην πολη. Ανανεωσαμε τη συναντηση μας για το βραδυ οπου ηρθαν στο ξενοδοχειο με πηραν και για τρεις ωρες περιπου γυριζαμε την πολη. Σας ευχαριστω Timour…






Την αλλη μερα εφυγα για Moskva με ενδιαμεση σταση για διανυκτερευση στο Kazan. Περασα τα φυσικα συνορα Ασιας – Ευρωπης τα Ουραλια ορη. Αρκετα καλο οδοστρωμα, δαση, ποταμια και μικρα γραφικα χωρια να περνουν τακτικα απο μπροστα μου. Μια διαδρομη παρα πολυ ομορφη για μηχανη.

Μετα απο 1400km και δυο μερες εφτασα στη ρωσικη πρωτευουσα τη Μοσχα. Μια πολη 15.000.000 κατοικων και μια απο τις ποιο ακριβες πολεις του πλανητη. Μου ηταν αρκετα δυσκολο να βρω καταλυμα. Ετσι αποφασισα να παω σε μεγαλο κεντρικο δρομο και να σταματησω καποιο ταξι ωστε να με παει σε καποιο σχετικα οικονομικο μερος για διανυκτερευση. Με το που κατεβηκα απο τη μηχανη σταματησε διπλα μου ενα μεγαλο skooter. Ο τυπος ονοματι Giorgi με ρωτησε αν χρειαζομαι βοηθεια, του εξηγησα πως θελω να βρω ενα ξενοδοχειο. Μου ζητησε να τον ακολουθησω ως το σπιτι του οπου μπορουσε να εχει προσβαση στο ιντερνετ ωστε να με βοηθησει. Σε λιγοτερο απο μια ωρα τακτοποιηθηκα σε σχετικα καλο μερος. Κατοπιν πηγαμε τη μηχανη στο γκαραζ του για λογους ασφαλειας και βγηκαμε για φαγητο. Την αλλη μερα προσφερθηκε να με ξεναγησει και μετα να με παει σε δικο του μηχανικο να κανω service τη μηχανη.





Η μερα ηταν τεταρτη 21-08-13 την ερχομενη Παρασκευη θα εφταναν στη Μοσχα απο το Βλαδιβοστοκ με τρενο, τα παιδια που ειχα γνωρισει στη Μογγολια απο την Πολωνια. Δε μου πηγαινε καρδια να μη τους περιμενω. Θα φευγαμε μαζι για Κρακοβια. Ετσι ειχα μπροστα μου αλλες δυο χαλαρες μερες στη πολη. Μεγαλο μου ονειρο ηταν να κανω βολτα με το Μοσχοβιτικο μετρο, ειναι το δευτερο παλαιοτερο μετρο του κοσμου μετα του Λονδινου και το πρωτο στον κοσμο σε βαθος. Στις ποιο παλαιες στασεις εχει πανεμορφα γλυπτα και τοιχογραφιες απο την μεταπολεμικη περιοδο που απεικονιζουν κυριως την ρωσικη εργατια.




Το λαογραφικο μουσειο της Μοσχας ειχε παρα πολλα σημαντικα εκθεματα, της αρχαιας περιοδου μεχρι και την νεοτερη ιστορια της.











Στο ψηλοτερο σημειο της Μοσχας ειναι ενας λοφος που ονομαζετε “Βοραμπιοβοϊ Γκορι” Εκει ειναι το σημειο συναντησης για ολους τους μοτοσυκλετιστες της πολης. Καθε βραδυ οταν ο καιρος το επιτρεπει μαζευονται γυρο στα 300 μηχανακια ολων των ειδων. Το Σαββατοκυριακο δε ο αριθμος αυτος πολλαπλασιαζεται κατα παρα πολυ. Εκει απλα ανταλλασουν αποψεις και εμπειριες πανω σε θεματα κυριως μοτοσυκλετισμου.


εικονα της Μοσχας απο τα “Βοραμπιοβοϊ Γκορι”

Ημερα Παρασκευη μαζευω τα πραματα μου και πηγαινω στο σταθμο τρενου να συναντησω τα παιδια. Τα νεα δεν ηταν ευχαριστα επειδη τα παιδια ηρθαν ενω οι μηχανες τους ηταν σε αλλο τρενο το οποιο ακομα βρισκοταν στο Irkutsk. Κανεις δε μπορουσε να μας πει με σιγουρια ποτε θα εφταναν στη Μοσχα οι μηχανες. Ετσι το μονο που μπορουσαμε να κανουμε ηταν να περιμενουμε. Οι μηχανες εντελη εφτασαν στη Μοσχα μετα απο πεντε μερες. Πεντε μερες που περασα υπεροχα παρεα με τους φιλους μου.






Εμεινα συνολικα δεκα μερες στη Μοσχα. Ειναι μια ομορφη μεγαλουπολη με παρα πολλα αξιοθεατα. Χρειαζεται κανεις παρα πολλες μερες για δει μονο τα σημαντικοτερα μνημεια. Στο μελλον θα ηθελα να επανελθω και να αφιερωσω περισσοτερο χρονο…

Mongolia – Moskow | Οδοιπορικό στη Σιβηρία
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 02-09-2013, 19:52
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από makisaris Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Εμεινα συνολικα δεκα μερες στη Μοσχα. Ειναι μια ομορφη μεγαλουπολη με παρα πολλα αξιοθεατα. Χρειαζεται κανεις παρα πολλες μερες για δει μονο τα σημαντικοτερα μνημεια. Στο μελλον θα ηθελα να επανελθω και να αφιερωσω περισσοτερο χρονο…
Καλή συνέχεια Τέλη . . . οι παρέες και οι νέοι σου φίλοι, χρωματίζουν όμορφα το ταξίδι σου.

Μ' "άνοιξες" την όρεξη για ένα ταξιδάκι στους "κόκκινους" . . . κι ας έχω πάει περισσότερες από 10 φορές . . . η επόμενη καβάλα σε δύο τροχούς.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!