GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-03-2010, 15:52
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή LC 640 ADVENTURE

Ποια η γνωμη σας για το μοτο αυτο? αξιζει τον κοπο?
εχει νομιζω καποιος απο εδω!
http://img171.imageshack.us/img171/2...nture20032.jpg

Last edited by allen; 14-03-2010 at 15:54.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-03-2010, 21:29
Mits70 Ο/Η Mits70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μoto: BMW R1200 GS Adventure KTM 640 Adventure BMW R51/3
Μηνύματα: 789
Talking Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από allen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια η γνωμη σας για το μοτο αυτο? αξιζει τον κοπο?
εχει νομιζω καποιος απο εδω!
http://img171.imageshack.us/img171/2...nture20032.jpg
φιλε ειναι πολυ καλο αρκει να ειναι σε καλη κατασταση.Αυτο που εχεις στην φωτο πρεπει να ειναι το δικο μου .Αν το θες για βουνο ειναι μανα καημενη.ευκολο στην οδηγηση και αρκετα δυνατο.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-03-2010, 21:58
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Εφοσον ειναι σε καλη κατασταση ειναι ΤΟ τελειο μηχανακι για το χωμα που κανουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-03-2010, 13:44
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Εγω φιλε ειχα 9 χρονια ενα 640 και μετα απο 60000 απροβληματιστα χιλιομετρα κανοντας παντα την προβλεπομενη συντηρηση στην ωρα της και σε αξιοπιστο μαστορα, εχω να πω μονο τα καλυτερα. Προσεξε μονο στην αγορα μεταχειρισμενου γιατι πολλα τα εχουν πιτσιρικαδες που δεν ξερουν να τους φερθουν αναλογα. Το δικο μου παντως δεν μου εβγαλε ουτε μια βλαβη.
Εγω στην θεση σου θα κοιταζα για το 690 το οποιο ειναι αρκετα βελτιωμενο σε σχεση με το 640
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 24-03-2010, 03:29
giorgos.1979 Ο/Η giorgos.1979 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Τριαδι, Θεσσαλονικη
Μoto: CBR 600F
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Το προηγουμενο μηχανακι μου. Αν αντεχεις την συχνη και ακριβη συντηρηση, θελει γενικο σερβις (ρυθμιση βαλβιδων) καθε 5000χλμ. και αν πιανει εστω και λιγο το χερι σου για μικροπραγματα που ισως σου παρουσιασει καθοτι εχει τα χρονακια του, παρ'το με κλειστα ματια. Θα σε ανταμειψει με το παραπανω. Παει πολυ καλα και διασκεδαστικα στο χωμα , εχει πολυ γκαζι που θα το καραγουσταρεις, συγχωρει τα λαθη γιατι εχει πολυ καλο κρατημα μεχρι να το παρακανεις, και γενικα ευχαριστιεσαι να το οδηγας γιατι σε προτρεπει να το οδηγας σβελτα και παιχνιδιαρικα. Ταξιδακια παιζουν αν αντεχεις τους κραδασμους, αλλα δεν κανει να κρατας το γκαζι σταθερο για πολλη ωρα γιατι... δε γουσταρει ο κινητηρας, θα σου δειξει σημαδια κουρασης. Αλλωστε δεν ειναι φτιαγμενο για αυτοκινητοδρομους. Παρολαυτα εχω κανει Πατρα-Θεσ/νικη με αυτο το μηχανακι με τις απαραιτητες στασεις και τον καταλληλο χειρισμο. Τελος στην πολη βολευει παρα πολυ γιατι ειναι πολυ ευελικτο, ελαφρυ και το τιμονι περναει ανετα πανω απο τους καθρεπτες των αυτοκινητων. Α! και μια που ειπα Πατρα-Θεσ/νικη αξιζει να σου αναφερω οτι γυρισα με ενα ντεποζιτο. Απο αυτονομια απλα ξεχνας ποτε ειχες βαλει βενζινη τελευταια φορα.
Αυτα μου ερχονται τωρα αν θες να ρωτησεις οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 24-03-2010, 03:39
giorgos.1979 Ο/Η giorgos.1979 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Τριαδι, Θεσσαλονικη
Μoto: CBR 600F
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Επισης να προσεξεις πολυ πριν την αγορα αν το συστημα κομπλερ του, ειναι σε καλη κατασταση. Ειναι το συστημα γραναζιων που δινει κινηση απο τη μιζα στον κινητηρα και τα μονοκυλινδρα το τρωνε ευκολα λογω μεγαλης συμπιεσης. Ο κοστος αλλαγης ειναι μεγαλο γυρω στα 300 με 400€.
Αμα δυσκολευεται να παρει με τη μιζα ή γυρναει η μιζα χωρις να παιρνει κατευθειαν ο κινητηρας κατι βρομαει.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-03-2010, 10:56
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos.1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης να προσεξεις πολυ πριν την αγορα αν το συστημα κομπλερ του, ειναι σε καλη κατασταση. Ειναι το συστημα γραναζιων που δινει κινηση απο τη μιζα στον κινητηρα και τα μονοκυλινδρα το τρωνε ευκολα λογω μεγαλης συμπιεσης. Ο κοστος αλλαγης ειναι μεγαλο γυρω στα 300 με 400€.
Αμα δυσκολευεται να παρει με τη μιζα ή γυρναει η μιζα χωρις να παιρνει κατευθειαν ο κινητηρας κατι βρομαει.

Το κομπλερ φιλε ειναι μια φυσιολογικη φθορα που συνηθως στα ΚΤΜ ερχεται μετα απο 50-60 χιλιαδες χιλιομετρα.
Εχω στο δικο μου πριν το πουλησω το ειχα αλλαξει γιατι ειχε παρουσιασει καποια δειγματα και το κοστος δεν ηταν τοσο οσο λες αλλα 200 ευρω μαζι με την εργασια (ολο το συστημα του κομπλερ, ολα γνησια ενοειται και σε εξουσιοδοτημενο)

Οσο για το θεμα της καταναλωσης μονο σαν ανεκδοτο μπορω να το εκλαβω αυτο που λες οτι δεν καιει βενζινη.
Σ' οποια συγκριτικη δοκιμη και να δεις ολα τα ΚΤΜ καινε πολυ παραπανω απ' τον ανταγωνισμο, το δε 990 καιει σχεδον σαν ενα τζιπ.

To GS1200 που εχω τωρα καιει το ιδιο με το ΚΤΜ640 και ειναι τα διπλασια κυβικα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-03-2010, 12:30
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Αδελφέ, τα πράγματα είναι απλά: σου περισσεύουν για ένα ακριβό παιχνίδι;Πάρτο. Το θες για διακοπές στα νησιά και καμμιά βολτούλα στο βουνό;Πάρτο. Το θες για κάθε μέρα εργαλείο δουλειάς και μεταφοράς;
Σκέψου το καλά. Είναι σαφώς μια καλή μοτοσυκλέτα με πολύ ποιοτικά περιφερειακά, αλλά με τα προβληματάκια της συνολικής ποιότητας κατασκευής και τα βίτσια των αγωνιστικών γονιδίων (ε, πώς να το κάνουμε, τα καθαρόαιμα θέλουν μια φροντίδα παραπάνω). Αν μπορείς να ασχοληθείς προσωπικά για τα βασικά (τακτικές αλλαγές λαδιών, ρυθμίσεις κλπ) θα αντέξει πολλά χρόνια και θα σου προσφέρει ωραίες στιγμές.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-03-2010, 03:05
giorgos.1979 Ο/Η giorgos.1979 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Τριαδι, Θεσσαλονικη
Μoto: CBR 600F
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Φιλε μου novo συμφωνω οτι το κομπλερ ειναι φυσιολογικη φθορα, και οπως και ο συμπλεκτης, η φθορα εξαρταται πολυ απο τη χρηση που κανει ο οδηγος. Εχω δει να αλλαζουν κομπλερ ΚΤΜ και BMW μονοκυλινδρα και νωριτερα απο τα χλμ. που αναφερεις. Αλλωστε το μοντελο αυτο τα εχει τα χρονακια του και τα 50000χλμ. αυτα πρεπει να ειναι κοντα. Δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα επειδη την εχω πατησει ηθελα να προστατευσω εναν συνφορουμιτη και να του πω να το προσεξει.
Οσο για την καταναλωση, μαλλον δεν καταλαβες σωστα , εγω δεν εγραψα για καταναλωση ,εγραψα για αυτονομια που δεν νομιζω να υπαρχει αλλο μηχανακι με την αυτονομια του 640 Αdv και το βυτιο που φερει ως ντεποζιτο.
Η καταναλωση που ειχα εγω με το δικο μου τροπο οδηγησης, μιας και το εφερε η κουβεντα επαιζε γυρω στα 4,5λ\100χλμ. Και δεν το διαβασα σε κανενα συγκριτικο, ειναι δικη μου προσωπικη εμπειρια και την καταθετω.
Και τελος για το κοστος του κομπλερ παλι απο προσωπικη εμπειρια πληρωσα στο PRO BIKE επισημο εξουσιοδοτημενο στη Θεσ/νικη μαζι με το σερβις 500€ το 2007. Μπορει καπου αλλου να ειναι φθηνοτερα αλλα δεν παυει να ειναι ενα σημαντικο κοστος.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-03-2010, 11:22
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: LC 640 ADVENTURE

Παιδια, μιας και αναφερατε το θεμα με το κομπλερ, επειδη αντιμετωπιζω και γω ενα τετοιο προβλημα αυτη την περιοδο στο ΚΤΜ μου (950Adv, για οσους δεν ξερουν), να σας πω οτι το κοστος ολικης αντικαταστασης σ αυτο το μοντελο ειναι 650ευρω. Απο Αμερικη τα βρισκω στα 435ευρω με τον κινδυνο του "καπελου" απο το τελωνειο.
Παντως επειδη αυτη την περιοδο δεν παιζουν φραγκα, θα το επισκευασω στον Χελιωτη με 130ευρω (αν δεν βγει κατι αλλο στην πορεια που να επιτασσει ολικη αλλαγη), χρησιμοποιωντας εξαρτηματα του 640 που ταιριαζουν στο 950.

Αυτα προς πληροφορηση.

Παντως, επειδη το κομπλερ τελικα ειναι σοβαρο κοστος, πρεπει να ελεγχθει πολυ προσεκτικα στο μηχανακι που συζηταμε αυτη την στιγμη για αγορα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW R1150 GS ADVENTURE Πάνος Πωλήσεις μοτοσυκλετών 17 29-12-2009 04:40
BMW GS ADVENTURE taksidiotis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 49 27-12-2009 18:54
Σέλλες Adventure pepax66 Ζήτηση 21 30-10-2009 14:18
BMW R1200GS Adventure κατά KTM 990 Adventure essel Διάφορα 2 11-10-2009 07:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!