GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-07-2009, 19:25
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Cool Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

Το μεταφέρω από άλλο φόρουμ, για ερώτηση που έχω ακούσει
αρκετές φορές, και αφορά το αν είμαστε 'διαφορετικοί' και το πως μας βλέπουν οι άλλοι πάνω στις μοτοσυκλέτες - από πλευρά προκατάληψης και όχι μόνο... Here goes.

Απαντώντας στο ερώτημα, με αυτά που θα γράψω ΔΕΝ θέλω να πω ότι είμαστε καλύτεροι από κάποιον άλλο ή να μπω στο σκεπτικό 'επαναστάτης χωρίς αίτια'. Και πάμε.

Το να οδηγείς μηχανή είναι μια εμπειρία άμεση, αμεσότερη από αυτοκίνητο, με τις αισθήσεις σου να λειτουργούν στο έπακρο. Έχετε προσέξει τι επίπεδο έστω και λανθάνουσας συνείδησης έχετε αποκτήσει? Κάθε δευτερόλεπτο νιώθεις το δρόμο ξεκάθαρα απ' το πιρούνι, τις ριπές του αέρα, το ποσό γεμάτο είναι το ντεπόζιτο, τον ήχο του μοτέρ -και αν αλλάξει το παραμικρό το ακούς, την πρόσφυση στον πισω τροχο, το δαγκωμα στο φρενο, τη γωνια κλισης, χιλια δυο. Και δεν εννοω να πηγαινεις ταπα, εννοω να πηγαινεις απλα σβελτα. Δε μίλα για σκούτερ στην κίνηση της πόλης αλλά δε μίλα και για πιστές. Και πάνω απ όλα νιώθεις την ελλειψη προστασιας και τον κινδυνο οτι κρανος και οτι εξοπλισμο κι αν εχεις. Κι αυτό το επίπεδο συνείδησης και την εγρηγορση, τη χρειαζομαστε. Αν ξεχαστεις πεφτεις. Για να παραφρασω το σλογκαν του Μοτο, οποιος κοιμαται πεφτει.

Αυτό το επίπεδο συνείδησης μεταφραζεται και σε αλλους τομεις, με το να σε κάνει να νιώθεις πιο ζωντανος, πιο πολυ στο 'τωρα' παρα σε σκεψεις για το 'μετα', σε κανει να εκτιμας πράγματα που οι άλλοι δε βλέπουν. Η αισθηση του κινδυνου και της αμεσοτητας των πραγματων και των αισθησεων δινουν μια αισθηση ελευθεριας. Ελευθεριας κινησης αν μη τι άλλο.

Η μηχανή είναι ενα μεσο μεταφορας που απαιτει αρκετή γνώση και εμπειρία, όχι μόνο στον αναβατη αλλά και στο συνεπιβατη. Το ξερετε, ένας κακός συνεπιβάτης είναι καταρα. Πως νιωθει ένας συνεπιβάτης σε αυτοκίνητο που κινειται με 100 και πως σε μοτοσυκλετα; Στη μια περίπτωση 'ζει' ξεκάθαρα την οδηγηση, στην αλλη απλα καθεται σαν σε καναπε και το τοπιο περναει σα ταινια.

Κι εδω παω στο 'βοδινο' βλεμμα που ειπε ο Knox. Οδευουμε σε μια κοινωνια βοδινη, με το συνεχες χαιδεμα των media. Είμαστε το παιδι με το κοκκινο πουκαμισο σ' ενα σχολειο που φορανε ολοι γκρι. Είμαστε το περιστερι που χτυπαει το παραθυρο του γραφειου την ωρα που ολοι βαριουνται σ' ενα meeting. Έχετε δει πως το κοιτανε; Είμαστε η προσβλητική κονκάρδα στο πέτο, η μουτζούρα στη σελίδα τους, η μνήμη του κάποτε για μερικούς, και κάτι που δεν έγινε ποτέ για άλλους.

Δε νιώθω καλύτερος από κανένα. Ούτε ανώτερος κατά κανένα τρόπο. Στατιστικά είμαι ένας εποχούμενος πολίτης. Τίποτα το τρομερό. Απλά λόγω του ότι ζω και αναπνέω ακόμα και προσπαθώ να έχω συναίσθηση του κόσμου γύρω μου και να μην 'κοιμηθώ' παρ' όλα τα τηλεοπτικα και άλλα ναρκωτικα, με κάνει μερικές φορές να νιωθω αυτο το βλεμμα. Σαν να κοιτανε το περιστερι στο παραθυρο. Κι η μοναξια που σου φερνει αυτό το βλέμμα είναι αυτο που μας κανει να αναβοσβηνουμε τα φωτα στις εθνικες, σα να λεμε 'κι εγω νιωθω οπως εσυ'. Έτσι δεν είναι;


............................
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-07-2009, 19:43
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!




Γιατί ΜΑΣ κοιτάνε, ΔΕΝ ΤΟΥΣ κοιτάμε!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-07-2009, 00:49
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

Πολύ ωραίο το αρθράκι !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-07-2009, 10:21
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

ΕΜΕΝΕΒ θα μου επιτρέψετε αλλα θα διαφωνήσω γιατι πιστεύω ότι ολλα αυτά δεν στα δίνει η μηχανη αλλα τα εχεις μεσα σου και μπορώ να το απιχηρηματολογίσω.
Οπως ηπατε ο σηνοδιγός νιοθει περησοτερο την οδυγηση αν ομως εισαι ενα απο τους γνωστους παπαρες η με μοτο η με αυττοκηνιτο πας κουβαρια με σφινες με χιροφρενα με σουζα ο συνοδυγος θα εχει την ταυτοτιτα ΣΤΟ στομα !οταν αυτός που οδυγάει μοτο είναι γαιδουρι φαντάζεσε που θα πανε τα αλογα που εχει μεσα στα ποδια του οταν αυτος δεν φωρά κράνος δεν θα φωρα και ζώνη οταν αυτος θα κάνει κολίδια θα παιτάει και την σκουπιδοσακουλα απο το παραθηρο....και οπως υπάρχουν πολύ χωρις κράνος ετσι υπαρχουν και πολυ που δεν σε χερετάνε στο δρόμο δεν το κανει η μηχανη απο μονη της!!
Αρα εχουμε να κανουμε με παρα πολά που σινδιαζονται ποιο ομορφα για μας με την μηχανη γιατι ετσι μας αρεσει καποιος μας κυτάει παραξενα γιατι δεν ξερει οτι την μηχανη δεν την περνει για να κανεις λιστιες η να κλέβεις τσάντες γιατι δεν ξερει οτι με τον καυσονα πανω στην μηχανη πρεπει να τα φωρας ολλα γιατι θα γύνεις κοκκινος σαν κολος και και και πολα αλλα ακομη!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-07-2009, 15:23
Napoleon Ο/Η Napoleon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Peiraias
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-07-2009, 18:27
Panagiotis Ο/Η Panagiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

:sm4: ετσι ειναι!Οποιος δε συμφωνει με τα παραπανω εχει καθε δικαιωμα να αγορασει αυτοκινητο!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-07-2009, 09:23
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

Έχετε δίκιο και οι δυο ................
ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ κάνει την διαφορά και όχι το όχημα .
Μετά από δυο χρονάκια με την μπέμπα μπορώ να πω ότι λίγες φόρες έχω ευχαριστηθεί το ταξίδι και πως να το ευχαριστηθώ όταν βγαίνοντας βόλτα πρέπει να είμαι σε μια διαρκή ετοιμότητά , να έχω μάτια στο κο.. να μαντεύω την κίνηση του μπροστά του πίσω του πλαϊνού ......
Την 1 Μάιου πήγα μια βόλτα με την κυρα κάναμε 352 χλμ ..την ευχαριστηθήκαμε σχεδόν ...ΓΙΑΤΙ ???? όταν φτάσαμε στο σπίτι είπε" Δόξα το ΘΕΟ γυρίσαμε " και δεν είχε κανένα άδικο είχα ξεχάσει πόσες φορές θα μπορούσαμε να μην είχαμε γυρίσει ........
Δεν είμαι πεπειραμένος οδηγός την μηχανή δεν την "έχω" ακόμα έχω 2 ηλικίες και είχα να κάτσω 20 χρόνια σε μηχανή παρόλα αυτά φίλε ...
Ναι είμαι διαφορετικός και γουστάρω είμαι το κόκκινο πανί η κονκάρδα η ανάμνηση η ζήλια και ο πόθος τους .Το καταπιεσμένο πάθος τους και το ανεκπλήρωτο πάθος τους
Δεν πείρα την μηχανή για να κάνω ληστείες και κλοπές άλλα πολύ ευχαρίστως θα ληστέψω τις γυναίκες τους και θα κλέψω τις κόρες τους ,
ηδονίζομαι όταν βλέπω τα λάγνα μάτια τους να με κοιτάζουν σαν να με παρακαλάνε ¨" θα με κάνεις μια βόλτα "

ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ
ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌΤΗΤΑ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-07-2009, 01:06
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατί μας κοιτάνε ετσι ;;!!!!!!

Άψογος Κυριάκο!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ο Μανατζερ (δυστυχως ετσι ειναι) Alext Χιούμορ 9 27-05-2009 15:39
Γιατί οι Έλληνες δεν συμμετέχουν στη F1 danaos Χιούμορ 17 12-03-2009 02:57
Γιατί τα enduro κρανη; arisxios Κράνη 16 05-03-2009 19:24
Γιατί ο Φεβρουάριος έχει 28 ημέρες; Arkas Χρήσιμα 5 04-03-2009 01:15
Γιατί psiloritis Ανέκδοτα 9 16-02-2009 23:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!